🌞 SKANDYNAWSKIE LATO - odkryj produkty w trendzie!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Podłoga na balkon – 9 pomysłów na wykończenie balkonu

Podłoga na balkon musi być trwała i praktyczna. Każdego dnia oddziałują na nią przecież szkodliwe czynniki zewnętrzne – deszcz, wilgoć, promieniowanie UV, skrajne temperatury i uliczne zanieczyszczenia. Jeśli balkon jest intensywnie użytkowany, podłoga ściera się i brudzi. W tej sytuacji najlepszym wyborem na balkon wydają się płytki ceramiczne. Czy słusznie? Poznaj 9 pomysłów na podłogę balkonową, która przetrwa długie lata, zachowując ładny wygląd. Niektóre mogą Cię zaskoczyć!

1. Drewniana podłoga na balkon

Balkon z drewnianą podłogą jest przedłużeniem wnętrza domu. W przeciwieństwie do płytek, które są chłodne w odbiorze, drewno daje wrażenie przytulności. Jest ciepłe w dotyku, ale nie nagrzewa się od słońca i nie parzy stóp. Dzieci mogą bezpiecznie bawić się na drewnianym balkonie, bo materiał amortyzuje upadki, a stosowane na deskach ryfle zapewniają podłodze dobre właściwości antypoślizgowe.

Czyszczenie drewnianej podłogi jest równie proste, jak czyszczenia płytek. Deski mogą być myte na mokro przy pomocy uniwersalnych (ale delikatnych) środków. Ewentualne zabrudzenia należy usuwać na bieżąco, tak by nie odbarwić materiału. Jeśli drewno ulegnie miejscowemu uszkodzeniu, można je bez problemu odnowić. Zadbana podłoga drewniana pięknie się starzeje i służy domownikom przez wiele lat.

Decydując się na balkon z drewnianą podłogą, trzeba być przygotowanym na dodatkowe wydatki i obowiązki. Drewno jest materiałem wrażliwym na działanie wody, wilgoci, słońca i wahania temperatur. W razie zaniedbania staje się pożywką dla mikroorganizmów, owadów i grzybów. Jeśli podłoga została zakupiona w stanie surowym, należy ją koniecznie zaimpregnować i zabezpieczyć za pomocą preparatu ochronno-dekoracyjnego, na przykład oleju. Zabiegi konserwacyjne muszą być powtarzane regularnie – raz lub dwa razy w roku. Z uwagi na wrażliwą naturę drewna podłoga z desek powinna znajdować się pod zadaszeniem.

Oczywiście wiele zależy od wybranego gatunku drewna. Na zewnątrz najlepiej radzą sobie gatunki egzotyczne – droższe od rodzimych, ale twarde i bogate w oleje, które działają jak naturalny impregnat. Atrakcyjną alternatywą dla drewna egzotycznego jest tzw. termodrewno. Pod tą nazwą kryje się drewno rodzime poddane skomplikowanej obróbce termicznej, która poprawia właściwości materiału.

Ze względu na wymagający charakter prac wykonaniem podłogi drewnianej powinni zająć się fachowcy. W niektórych przypadkach problemem może okazać się grubość posadzki. Deski muszą być zamontowane na legarach i podkładkach, które układa się na odpowiednio przygotowanej płycie balkonu. Aby wykonanie konstrukcji było możliwe, między poziomem płyty balkonowej a wyjściem na balkon musi być zachowane minimum 6,5 cm różnicy.

2. Drewniany podest na balkonie

Alternatywą dla desek balkonowych są drewniane podłogi modułowe. Pod tą nazwą kryją się podesty, klepki lub panele, które wystarczy połączyć za pomocą specjalnych zaczepów i ułożyć na posadzce. Montaż podłogi jest równie prosty, co składanie klocków, więc nie wymaga pomocy fachowca. To idealne rozwiązanie na mały balkon w bloku, który potrzebuje szybkiej i niedrogiej metamorfozy.

Drewniany podest może być układany bezpośrednio na starych płytkach lub innym stabilnym i równym podłożu. Przed montażem podłogi wystarczy oczyścić powierzchnię z luźnych elementów, zabrudzeń i kurzu. W razie konieczności można przyciąć płyty, aby dopasować je do wymiarów i kształtu balkonu.

W większości przypadków drewno jest zabezpieczone fabrycznie przez producenta. Raz do roku należy powtórzyć zabieg olejowania lub bejcowania (w zależności od wybranej metody), aby odświeżyć kolor podłogi i zapobiec jej niszczeniu. Na co dzień wystarczy przemywać podłogę wodą z delikatnym roztworem mydlanym. W sytuacji, gdy posadzka pod spodem wymaga umycia, można łatwo zdemontować podest i złożyć go ponownie.

Wybierając podest, należy wystrzegać się tanich produktów od nieznanych producentów. Jakość łączeń i drewnianych elementów, których użyto do ich wykonania, może pozostawiać wiele do życzenia.

3. Podłoga na balkon z desek kompozytowych

Deski kompozytowe powstają z połączenia mączki drzewnej i polichlorku winylu. Dzięki specyficznej recepturze łączą naturalny wygląd drewna z wysoką trwałością tworzyw sztucznych. Panele kompozytowe nie potrzebują dodatkowego zabezpieczenia ani systematycznej konserwacji. W odróżnieniu od desek drewnianych są odporne na działanie wody i wilgoci, a ich pielęgnacja ogranicza się do regularnego mycia powierzchni. Na co dzień wystarczy chronić podłogę przed działaniem wysokich temperatur i tłustymi zabrudzeniami, które mogą zostawić po sobie trwały ślad.

Deski należy układać na umieszczonych na posadzce legarach i połączyć za pomocą stalowych klipsów. Producenci oferują gotowe systemy tarasowe, które zawierają wszystkie akcesoria niezbędne do prawidłowego zamocowania paneli. Identyczne wymiary, jednolity kolor i prosty kształt desek sprawiają, że podłoga wygląda perfekcyjnie, a jej układanie przebiega szybko i bezproblemowo. Dzięki sprytnemu systemowi montażu wszystkie elementy mocujące są ukryte i nie psują aranżacji balkonu.

Największym wyzwaniem na etapie montażu jest obróbka desek. Większość dostępnych na rynku paneli ma specjalnie wyprofilowaną krawędź, która pozwala zamocować deski na klips. Po jej odcięciu prawidłowy montaż deski (a więc zgodny z instrukcją producenta) może okazać się niemożliwy.

Epika Design Deska Tarasowa Natural 20x80x4,5 Beton

Epika Design Deska Tarasowa Natural 20x80x4,5 Beton

33 zł
Deska Tarasowa Kompozytowa Orzech Eco

Deska Tarasowa Kompozytowa Orzech Eco

52 zł
Deska Tarasowa Kompozytowa Orzech Mini

Deska Tarasowa Kompozytowa Orzech Mini

28 zł 36 zł
Deska Tarasowa Kompozytowa Premium Orzech

Deska Tarasowa Kompozytowa Premium Orzech

100 zł

4. Podłoga na balkonie z powłok wodoszczelnych

Powłoki wodoszczelne to gotowe systemy wykończenia powierzchni na bazie żywicy poliuretanowej. Wykonane przy ich użyciu posadzki łączą funkcję hydroizolacyjną i użytkową. Tym samym nie wymagają zastosowania dodatkowej warstwy izolacji, która zabezpiecza konstrukcję balkonu przed działaniem wody i wilgoci. Systemy na bazie żywic poliuretanowych mogą być stosowane na podłożach betonowych, drewnianych, jak również na starych płytkach ceramicznych.

Prawidłowo nałożone powłoki tworzą gładką, bezspoinową nawierzchnię, które pozwala na łatwe utrzymanie czystości i może być myta przy użyciu uniwersalnych środków. W odróżnieniu od innych materiałów żywica na balkonie jest całkowicie wodoszczelna, odporna na działanie wilgoci, promieniowania UV i skrajnych temperatur. Dzięki temu sprawdzi się na balkonach bez zadaszenia.

Układanie posadzki żywicznej na balkonie zajmuje co najmniej kilka dni. Do jej wykonania potrzebne jest kilka składników, sprzedawanych w formie gotowych zestawów, które należy nanieść na gładkie, czyste i równe podłoże w kolejności ustalonej przez producenta. Między układaniem kolejnych warstw muszą być zachowane przerwy technologiczne, tak aby każda powłoka zdążyła dobrze wyschnąć i utwardzić się. Dzięki zastosowaniu odpowiednich dodatków (piasku kwarcowego lub kruszywa) można nadać posadzce właściwości antypoślizgowe i podnieść jej walory dekoracyjne.

Układanie poszczególnych warstw jest łatwe, ale musi być przeprowadzone z dużą starannością. Jakiekolwiek błędy na etapie montażu mogą pozbawić produkt jego właściwości i skutkować uszkodzeniem posadzki. Zamiast nakładać powłoki samodzielnie o wiele bezpieczniej powierzyć to zadanie doświadczonej osobie.

5. Sztuczna trawa na balkonie

Sztuczna trawa to kolejny sposób na szybką metamorfozę balkonu. Dzięki intensywnej barwie wprowadza do aranżacji wiosenną energię. Wraz z roślinami tworzy przyjemny zielony zakątek – idealny do wypoczynku. Jej powierzchnia jest miękka i miła w dotyku, a przez to przyjazna dla dzieci.

Sztuczna trawa jest sprzedawana w rolkach (podobnie jak zwykła wykładzina) lub w formie kwadratowych płytek. O jej walorach praktycznych i wytrzymałościowych decyduje rodzaj użytego podkładu. Trawa na balkon powinna mieć gumowy lub lateksowy spód z dziurkami, które przepuszczają wodę. Przed zakupem warto obejrzeć produkt na żywo i dotknąć zielonego runa, aby ocenić, czy jest wystarczająco miękkie i elastyczne.

Sztuczna trawa na balkonie, zwłaszcza lepszej jakości, potrzebuje minimum uwagi. Jest odporna na działanie słońca, wilgoci, wody i skrajnych temperatur. Dzięki temu nie zmienia koloru, nie pleśnieje i nie wydziela przykrego zapachu. Aby utrzymać powierzchnię w dobrym stanie, wystarczy ją regularnie odkurzać, a w razie konieczność przemyć wodą z delikatnym detergentem. Czy sztuczna trawa na balkonie ma jakiekolwiek wady? Użytkownicy zwracają uwagę, że wykładzina nasiąka wodą podczas deszczu (ale szybko wysycha) i udeptuje się w miejscach intensywnie użytkowanych.

Sztuczna trawa może być układana na dowolnym stabilnym, gładkim i czystym podłożu. Zaleca się, aby przymocować ją do podłogi za pomocą kleju poliuretanowego lub kołków, a brzegi rolek podkleić dwustronną taśmą. Dzięki temu trawa nie będzie przesuwać się podczas chodzenie. Jeśli chcesz potraktować wykładzinę jako tymczasowe rozwiązanie, możesz rozłożyć ją na posadzce i obciążyć meblami lub dużymi donicami.

6. Płyty gumowe na balkon

Płyty gumowe to rozwiązanie stosowane na boiskach, placach zabaw, a coraz częściej na prywatnych balkonach i tarasach. Płyty są wykonane z trwałej, ale elastycznej gumy, która amortyzuje upadki i nie odkształca się pod ciężarem mebli. Dzięki przyjemnej w dotyku, antypoślizgowej strukturze gumowa nawierzchnia zapewnia idealne warunki do dziecięcych zabaw.

Płyty są mrozoodporne i wodoprzepuszczalne, więc mogą być użytkowane przez cały rok. Na spodzie każdej płyty znajduje się system drenażowy, który pozwala na bezproblemowe odprowadzenie wody z balkonu. Pielęgnacja nawierzchni nie nastręcza żadnych problemów. Na co dzień wystarczy przemywać podłogę wodą z dodatkiem delikatnego detergentu.

Zaletą płyt gumowych jest łatwy montaż. Bezpieczne nawierzchnie mogą być układane na dowolnym równym, czystym i suchym podłożu. W zależności od wybranej metody należy przykleić je do podłogi za pomocą kleju poliuretanowego lub połączyć specjalnymi kołkami i ułożyć na posadzce. Płyty mogą być łatwo przycinane za pomocą noża, wycinaka lub wyrzynarki.

7. Podłoga na balkon z płyt betonowych

Płyty betonowe są eleganckie, wytrzymałe i łatwe w pielęgnacji. Niestety, z uwagi na duży ciężar, ich montaż na balkonie w bloku może okazać się niemożliwy. Betonowe płyty znajdują zastosowanie przede wszystkim na tarasach naziemnych i dużych balkonach w domach jednorodzinnych.

Wybierając płyty betonowe, należy zwrócić uwagę na parametry materiału. Na balkonie sprawdzą się produkty przeznaczone na zewnątrz – twarde, odporne na ścieranie, nienasiąkliwe i antypoślizgowe. Ponieważ beton z natury jest materiałem chłonnym, płyty muszą być zaimpregnowane.

Producenci płyt betonowych prześcigają się w pomysłach na to, jak uatrakcyjnić swoją ofertę. Płyty zaskakują nietypowymi kształtami, wybarwienie czy fakturą. Obok klasycznej szarej wersji dostępne są nawierzchnie do złudzenia przypominające granit czy drewno.

8. Podłoga na balkon z kamienia

Płytki kamienne to jedno z najdroższych, a zarazem najtrwalszych pokryć podłogowych. Prawidłowo zamontowane i zaimpregnowane mogą służyć kilku pokoleniom – są odporne na mróz, wodę, wilgoć, urazy mechaniczne i trwałe zabrudzenie. Nawet jeśli płytka ukruszy się, uszkodzenie będzie ledwo widoczne, bo płytka ma jednolitą strukturę.

O trwałości i estetyce podłogi kamiennej na balkonie decyduje nie tylko montaż i sposób zabezpieczenia, ale przede wszystkim rodzaj użytego kamienia. Przy wyborze płytek należy wystrzegać się skał porowatych, takich jak marmur, wapień czy piaskowiec, które szybko brudzą się i ścierają. Na balkonie (również tym niezadaszonym) poradzą sobie najlepiej płytki granitowe, łupkowe i bazaltowe.

Montaż płytek kamiennych przebiega w podobny sposób jak montaż płytek ceramicznych. Wyroby kamienne są jednak zdecydowanie twardsze i cięższe od gresu czy terakoty, a przez to trudniejsze w obróbce. Oprócz tego wymagają zastosowania specjalnej zaprawy klejowej i fugi do kamienia.

9. Płytki na balkon

Ogromny wybór wzorów, łatwo zmywalna powierzchnia, dobre parametry i rozsądna cena. Płytki ceramiczne spełniają kluczowe wymogi, którymi kieruje się przy zakupie większość klientów. Równie dobrze, co w domu, sprawdzają się na balkonie – pod warunkiem jednak, że są dobrane odpowiednio do przeznaczenia i prawidłowo zamontowane.

Na balkonie należy stosować wyłącznie płytki podłogowe do użytku zewnętrznego. Aby produkt został zaliczony do tej kategorii, jego nasiąkliwość, czyli stopień w jakim chłonie wodę, nie może przekraczać 3%. Niski poziom nasiąkliwości gwarantuje, że płytki są mrozoodporne i nie będą pękać pod wpływem niskich temperatur.

Wybierając płytki na balkon, zwróć uwagę na klasę ścieralności, która określa, jak dużą odporność na ścieranie i zarysowania wykazują kafelki. Na balkonie sprawdzą się produkty IV lub V klasy (im wyższa klasa, tym lepiej). Aby ograniczyć ryzyko poślizgnięcie się na mokrych od deszczu lub świeżo umytych płytkach, wybieraj kafelki o właściwościach antypoślizgowych.

Jeśli nie chcesz codziennie myć lub zamiatać płytek na balkonie, sięgnij po wzór, na którym zabrudzenia będą mniej widoczne. Świetnie sprawdzą się kafelki wzorzyste, strukturalne lub w niejednolitym kolorze. Uważaj natomiast na gładkie płytki w jasnych kolorach, zwłaszcza białe i jasnoszare.

Montaż płytek na balkonie nie jest czynnością skomplikowaną, ale wymaga prawidłowego przygotowania podłoża i zastosowania odpowiednich materiałów, między innymi mrozoodorponej i elastycznej zaprawy klejowej. Jakiekolwiek błędy i niedopatrzenia na etapie montażu mogą skutkować pękaniem i odspajaniem się płytek.

Minusem płytek na balkonie jest konieczność zastosowania fugi. W szczelinach między płytkami lubi gromadzić się brud, który trudno doczyścić i który psuje wygląd posadzki. Aby oszczędzić sobie nerwów, wybierz fugę w ciemniejszym kolorze (beżowym, ciemnoszarym), która dobrze maskuje zabrudzenia.

Mozaika Jodełka Desert

Mozaika Jodełka Desert

69 zł
gres MIDIA beige 60x60

gres MIDIA beige 60x60

120 zł
dekor midia beige

dekor midia beige

130 zł
Mozaika Heksagon Biały Połysk

Mozaika Heksagon Biały Połysk

57 zł

Jaką podłogę na balkon wybrać? Czasy, w których wybór ograniczał się do płytek ceramicznych, już dawno odeszły w niepamięć. Dzisiaj możemy przebierać w różnych materiałach, które łączą atrakcyjny wygląd i trwałość, a na dodatek odpowiadają na skrajnie odmienne potrzeby. Lubisz częste metamorfozy? Sięgnij po sztuczną trawę albo drewniany podest, który zamontujesz w niecałą godzinę. Szukasz rozwiązania na lata? Wybierz płytki kamienne, deski kompozytowe albo posadzkę na bazie żywicy i ciesz się do woli wymarzonym balkonem.


Inne artykuły w tej kategorii