Sztuczna trawa na balkon – wszystko o zielonej wykładzinie na balkon i taras

Podłoga balkonu lub tarasu gładka, równa i zielona niczym murawa boiska do piłki nożnej? Okazuje się, że to możliwe! Coraz większą popularnością cieszą się sztuczne trawy balkonowe, które do złudzenia przypominają perfekcyjny i zadbany trawnik przy domkach jednorodzinnych. Zielona wykładzina balkonowa ożywia betonowe podesty, dzięki czemu nawet surowy i nowoczesny taras w bloku zyskuje zupełnie nowe oblicze. Jakie są wady i zalety dywanu trawy? Jak wygląda pielęgnacja sztucznej trawy na balkonie? Ile kosztuje trawa balkonowa, a jak wygląda jej montaż? Na wszystkie pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

Spis treści:

 1. Sztuczna trawa na zewnątrz – modne wykończenie balkonów i tarasów
 2. Sztuczna trawa na balkon – zastosowanie
 3. Wykładzina trawa – zalety
 4. Trawa na balkonie – wady
 5. Sztuczna trawa na taras – montaż
 6. Trawa balkonowa – pielęgnacja
sztuczna trawa na balkon

Sztuczna trawa na zewnątrz – modne wykończenie balkonów i tarasów

Trawa balkonowa to doskonała alternatywa dla popularnych metod wykańczania zewnętrznego podestu - desek tarasowych czy płytek ceramicznych. Trend na syntetyczną trawę jest szczególnie silny u zachodnich sąsiadów. Zielone posadzki można spotkać w duńskich mikroapartamentach z małymi balkonami, londyńskich penthouse’ach z tarasem na ostatnim piętrze czy modnych berlińskich loftach ze strefą chilloutu na świeżym powietrzu. Sztuczna trawa - ze względu na naturalny wygląd - wprowadza przyjemną atmosferę, która zachęca do wypoczynku na zewnątrz. Wykańczając w ten sposób balkon lub taras, możemy odtworzyć zaciszny nastrój wiejskiego ogródka, nawet jeśli mieszkamy w nowoczesnym apartamencie w centrum miasta.

dywan trawa

Sztuczna trawa na balkon – zastosowanie

Trawa balkonowa sprzedawana jest w rolkach w różnych długościach, dzięki czemu bez problemu dopasujemy ją do metrażu naszego balkonu lub tarasu. Wykładzinę z łatwością można przyciąć za pomocą ostrego nożyka, formując z niej dowolne kształty - to od nas zależy, czy chcemy wyłożyć cały podest sztuczną trawą, czy może położyć mniejszych rozmiarów kwadrat wykładziny w konkretnym miejscu i stworzyć strefę relaksu (np. przy komplecie wypoczynkowym) lub przestrzeń do zabawy dla dzieci.

Wykładzina balkonowa w formie sztucznej trawy wyróżnia się na tle innych metod wykańczania podestu tym, że nie zaburza stylu całej aranżacji. Płytki balkonowe czy deski na taras dobiera się do stylu budynku - jego elewacji, rodzaju balustrad czy oświetlenia. Sztuczna trawa natomiast odnajdzie się zarówno w nowoczesnych apartamentach urządzonych w minimalistycznym stylu, jaki i rustykalnych tarasach wystylizowanych na prowansalskie. Nawet jeśli w przyszłości będziemy przeprowadzać metamorfozę balkonu i zdecydujemy się na inne meble czy dekoracje, to sposób wykończenia podłogi nie będzie wpływać na naszą decyzję.

Sztuczna trawa – więcej produktów

Wykładzina trawa – zalety

Sztuczna trawa to trend, który podbija serca wielu osób planujących metamorfozę balkonu i tarasu. Do jej największych zalet należą m.in.:

 • atrakcyjny wygląd, który przypomina gładki i soczyście zielony trawnik;
 • odporność na działanie warunków atmosferycznych - deszczu, promieni słonecznych czy mrozu;
 • dobra przepuszczalność wody;
 • dostępność - wykładzinę na balkon można kupić bez problemu w większości marketów budowlanych lub przez internet;
 • dowolność w tworzeniu kształtów - trawę możemy dociąć według własnego uznania, więc bez problemu dopasujemy wykładzinę do bardzo nieregularnych przestrzeni;
 • duża paleta wzorów i kolorów - sztuczna trawa dostępna jest w różnych kolorach (od ciemnego zielonego w odcieniu murawy boiska po jaśniejsze kolory imitujące naturalny trawnik w ogrodzie) oraz wzorach (do wyboru mamy płaskie wykładziny z krótkich włókien oraz miękkie, włochate, z dłuższymi pasemkami);
 • łatwy montaż - do położenia wykładziny nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt oraz wykwalifikowana ekipa remontowa jak w przypadku montażu płytek lub desek;
 • uniwersalna estetyka, która pasuje do stylu każdego balkonu lub tarasu;
 • wygoda użytkowania - po wykładzinie możemy przechadzać się boso bez uczucia dyskomfortu;
 • cena - metr bieżący wykładziny balkonowej wynosi od średnio 15-60 zł (bez dodatkowych materiałów montażowych);
 • łatwość w utrzymaniu - sztuczna trawa w przeciwieństwie do prawdziwego trawnika nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, by zachować zielony i naturalny kolor. Wystarczy regularnie ją czyścić z zanieczyszczeń za pomocą odkurzacza.
sztuczna trawa wykładzina

Trawa na balkonie – wady

Długa lista zalet zachęca do kupna wykładziny na balkon. Zanim jednak to zrobimy, zapoznajmy się z jej największymi wadami:

 • syntetyczny materiał,
 • chropowata powierzchnia - ryzyko jest wysokie, jeśli zdecydujemy się na tanią wykładzinę;
 • sztuczny wygląd - zwłaszcza w przypadku tanich wykładzin od niesprawdzonego producenta;
 • zbieranie się wody - wynika to raczej z błędów montażowych oraz kiepskiej jakości materiału. Wybierajmy lepsze wykładziny ze specjalnymi wypustkami na spodzie;
 • wolniejsze wysychanie - po ulewnym deszczu należy odczekać, aż z włókien wyparuje woda.

Sztuczna trawa na taras – montaż

Montaż trawy na balkonie jest stosunkowo prosty i poradzi sobie z nim każdy posiadający minimalne doświadczenie w pracach remontowych. Wykładzinę na balkonie kładzie się w ten sam sposób co wykładzinę pokojową. Montaż przebiega w kilku prostych krokach:

Krok 1. Przygotowanie podłoża pod sztuczną wykładzinę

Wykładzinę możemy położyć niemal na każdej powierzchni - od kostki brukowej, płyty betonowej po płytki ceramiczne czy deski tarasowe. Wymaga się jedynie, aby powierzchnia była sucha, równa i odpowiednio nachylona (z zachowaniem spadku gwarantującego odprowadzanie wody na zewnątrz balkonu/tarasu). Przed montażem wykładziny sprawdźmy, czy nawierzchnia jest płaska - wszystkie grudki czy niewielkie wzniesienia będą tworzyć nieestetyczne wybrzuszenia.

Krok 2. Projekt balkonu/tarasu ze sztuczną trawą

Następnie należy dokładnie wymierzyć powierzchnię, na której zamierzamy położyć wykładzinę. Jeśli sztuczna trawa będzie pokrywała całą nawierzchnię, należy zrobić to dokładnie z uwzględnieniem wszystkich uskoków i wnęk.

Na kartce naszkicujmy podłogę i nanieśmy na projekt wymiary tarasu/balkonu. Sprawdźmy, jakie wymiary ma zakupiona rolka wykładziny. Starajmy się wykorzystać całą rolkę wykładziny, aby zminimalizować ilość łączeń. Wszystkie docięcia zaplanujmy w miejscach, które nie będą widoczne. Możemy je zamaskować, stawiając na linii łączenia komplet wypoczynkowy lub dekoracyjne donice czy kwietniki.

Krok 3. Docinanie wykładziny balkonowej

Rolkę wykładziny należy rozłożyć na płasko i zaznaczyć miejsce przycięcia. Podłogę warto zabezpieczyć kartonowym arkuszem, by w trakcie cięcia nie uszkodzić jej powierzchni.

Następnie zakładamy rękawice ochronne i nożykiem z ostrzem trapezowym wycinamy dowolny kształt.

Krok 4. Dopasowanie wykładziny balkonowej do balkonu/tarasu

Przycięte pasy wykładziny kładziemy na powierzchni balkonu lub tarasu i sprawdzamy, czy nawierzchnia jest dobrze pokryta sztuczną trawą. Jeśli niektóre pasy zostały nieprawidłowo przez nas przycięte, możemy je skorygować jeszcze przed finalnym montażem.

trawa syntetyczna

Krok 5. Mocowanie wykładziny do podłoża balkonu/tarasu

Istnieje kilka sposób na przymocowanie sztucznej trawy do powierzchni balkonu.

Taśmy dwustronne do sztucznej trawy

Najprostszą metodą na przymocowanie wykładziny do podłoża jest podklejenie pasów trawy za pomocą przemysłowej taśmy dwustronnej, która jest dostępna w większości marketów budowlanych. Krańce wykładziny mocujemy na taśmę i przytwierdzamy do podłoża. Rozwiązanie jest proste, tanie, ale stosunkowo nietrwałe - taśma z czasem może się odklejać, a krańce wykładziny brzydko podwijać.

Klej do wykładziny balkonowej

Jeśli zależy nam na trwałym przymocowaniu wykładziny do podłoża, wybierzmy specjalny klej poliuretanowy do sztucznej trawy. Za pomocą pistoletu do kleju aplikujemy preparat na krawędzie wykładziny i mocujemy do podłoża.


Ciekawostka! Niektórzy całkowicie rezygnują z trwałego mocowania wykładziny do podłoża i kładą sztuczną trawę bezpośrednio na podłoże. W ten sposób możemy przesuwać wykładzinę w dowolne miejsce, a także zwijać ją na okres jesienno-zimowy. Wadą takiego rozwiązania jest ryzyko odkształcania krawędzi wykładziny (np. podwijanie).


wykładzina trawa na balkon

Trawa balkonowa – pielęgnacja

O wykładzinę balkonową nie trzeba w szczególny sposób dbać. Pielęgnacja sztucznej trawy ogranicza się do regularnego czyszczenia powierzchni z zabrudzeń i śmieci za pomocą odkurzacza. Raz na jakiś czas możemy wyczyścić wykładzinę na mokro za pomocą delikatnego detergentu.

Nie zapominajmy również o powierzchni pod wykładziną. Co sezon warto odkleić sztuczną trawę i wyczyścić nawierzchnię. Gromadzący się pod wykładziną brud może uniemożliwiać odpowiednie odprowadzanie wody, co w przyszłości może prowadzić do rozwoju grzybów lub pleśni.

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze

Zobacz więcej produktów