Odpoczywaj z klasą!🛋️ Sofy i kanapy idealne do Twojego wnętrza!
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Sztuczna trawa na balkon – wszystko o zielonej wykładzinie na balkon i taras

Sztuczna trawa na balkon, która do złudzenia przypomina perfekcyjny i zadbany trawnik cieszy się coraz większą popularnością. Zielona wykładzina balkonowa ożywia betonowe podesty, dzięki czemu nawet surowy i nowoczesny taras w bloku zyskuje zupełnie nowe oblicze. Jakie są wady i zalety sztucznej trawy na taras i balkon? Jak wygląda pielęgnacja sztucznej trawy na balkonie? Ile kosztuje takie rozwiązanie i jak położyć sztuczną trawę na balkonie? Na wszystkie pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

sztuczna trawa na taras
Fot. Gosia Kołtun

Sztuczna trawa na balkon i taras – opinie i trendy

Sztuczna trawa na balkonie i tarasie to doskonała alternatywa dla popularnych metod wykańczania zewnętrznego podestu – desek tarasowych czy płytek ceramicznych. Trend na syntetyczną trawę jest szczególnie silny u zachodnich sąsiadów. Zielone posadzki można spotkać w duńskich mikroapartamentach z małymi balkonami, londyńskich penthouse’ach z tarasem na ostatnim piętrze czy modnych berlińskich loftach ze strefą chilloutu na świeżym powietrzu.

Sztuczna trawa – ze względu na naturalny wygląd – idealnie wpasowuje się również w najnowsze trendy 2022 roku i sprawia, że balkonowa przestrzeń jest bardziej przytulna. Takie rozwiązanie cieszy się również dobrymi opiniami wśród rodziców małych dzieci. Na takim podłożu maluchy mogą swobodnie i bezpiecznie bawić się, pełzać, raczkować.

Wykańczając w ten sposób balkon lub taras, możesz odtworzyć zaciszny nastrój wiejskiego ogródka, nawet jeśli mieszkasz w nowoczesnym apartamencie w centrum miasta. Jeśli zatem zadajesz sobie pytanie, czy sztuczna trawa nadaje się na balkon w Twoim mieszkaniu, odpowiadamy – oczywiście, że tak!

Zobacz też: Podłoga na balkon – 9 pomysłów na wykończenie balkonu

Sztuczna trawa na balkon i taras – jak wybrać najlepszą?

Trawa balkonowa sprzedawana jest w rolkach o różnych szerokościach, dzięki czemu bez problemu dopasujesz ją do metrażu Twojego balkonu lub tarasu. Sztuczną trawę bardzo często można kupić na metry, dzięki czemu możesz zamówić dokładnie tyle produktu, ile potrzebujesz.

Jaka sztuczna trawa na balkon sprawdzi się najlepiej? Tego rodzaju wykładziny dostępne są w różnych wariantach cenowych. Ta najtańsza w najmniejszym stopniu przypomina naturalną trawę i w dotyku może być dość szorstka. Jeśli szukasz miękkiej sztucznej trawy na balkon, zwróć uwagę na te ze średniej lub wyższej półki cenowej, które mają dłuższe, delikatniejsze runo. Bardzo ważny jest również spód wykładziny. Zadbaj o to, by wybrać trawę, której spód jest perforowany, dzięki czemu może przepuszczać wodę deszczową i szybciej wysychać.

Wykładzinę z łatwością możesz przyciąć za pomocą ostrego nożyka, formując z niej dowolne kształty – to od Ciebie zależy, czy chcesz wyłożyć cały podest sztuczną trawą, czy może położyć mniejszych rozmiarów kwadrat wykładziny w konkretnym miejscu i stworzyć strefę relaksu (np. przy komplecie wypoczynkowym) lub przestrzeń do zabawy dla dzieci.

Sztuczna trawa na balkonie i tarasie – w jakich aranżacjach się sprawdzi?

Wykładzina balkonowa w formie sztucznej trawy wyróżnia się na tle innych metod wykańczania podestu tym, że nie zaburza stylu całej aranżacji. Płytki balkonowe czy deski na taras dobiera się do stylu budynku – jego elewacji, rodzaju balustrad czy oświetlenia. Sztuczna trawa natomiast odnajdzie się zarówno w nowoczesnych apartamentach urządzonych w minimalistycznym stylu, jak i na rustykalnych tarasach wystylizowanych na prowansalskie.

Nawet jeśli w przyszłości będziesz przeprowadzać metamorfozę balkonu i zdecydujesz się na inne meble czy dekoracje, to sposób wykończenia podłogi nie będzie wpływać na Twoją decyzję.

Przeczytaj też: Czym wyłożyć taras? 9 pomysłów na podłogę na taras

Sztuczna trawa – jakie ma zalety?

Sztuczna trawa to trend, który podbija serca wielu osób planujących metamorfozę balkonu i tarasu. Do jej największych zalet należą m.in.:

 • atrakcyjny wygląd, który przypomina gładki i soczyście zielony trawnik,
 • odporność na działanie warunków atmosferycznych – deszczu, promieni słonecznych czy mrozu,
 • dobra przepuszczalność wody,
 • dostępność – wykładzinę na balkon można kupić bez problemu w większości marketów budowlanych lub przez internet,
 • dowolność w tworzeniu kształtów – trawę możesz dociąć według własnego uznania, więc bez problemu dopasujesz wykładzinę do bardzo nieregularnych przestrzeni,
 • duża paleta wzorów i kolorów – sztuczna trawa dostępna jest w różnych kolorach (od ciemnego zielonego w odcieniu murawy boiska po jaśniejsze kolory imitujące naturalny trawnik w ogrodzie) oraz wzorach (do wyboru mamy płaskie wykładziny z krótkich włókien oraz miękkie, włochate, z dłuższymi pasemkami),
 • łatwy montaż – do położenia wykładziny nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt oraz wykwalifikowana ekipa remontowa jak w przypadku montażu płytek lub desek,
 • uniwersalna estetyka, która pasuje do stylu każdego balkonu lub tarasu,
 • wygoda użytkowania – po wykładzinie możesz przechadzać się boso bez uczucia dyskomfortu,
 • cena – metr bieżący wykładziny balkonowej wynosi od średnio 15-60 zł (bez dodatkowych materiałów montażowych),
 • łatwość w utrzymaniu – sztuczna trawa w przeciwieństwie do prawdziwego trawnika nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, by zachować zielony i naturalny kolor. Wystarczy regularnie ją czyścić z zanieczyszczeń za pomocą odkurzacza.

Trawa na balkon i taras – jakie ma wady?

Długa lista zalet zachęca do kupna wykładziny na balkon. Zanim jednak to zrobisz, zapoznaj się z jej największymi wadami:

 • syntetyczny materiał,
 • chropowata powierzchnia – ryzyko jest wysokie, jeśli zdecydujesz się na tanią wykładzinę,
 • sztuczny wygląd – zwłaszcza w przypadku tanich wykładzin od niesprawdzonego producenta,
 • zbieranie się wody – wynika to raczej z błędów montażowych oraz kiepskiej jakości materiału (wybieraj lepsze wykładziny ze specjalnymi wypustkami na spodzie),
 • wolniejsze wysychanie – po ulewnym deszczu należy odczekać, aż z włókien wyparuje woda.

Sztuczna trawa na taras i balkon – montaż

Montaż trawy na balkonie jest stosunkowo prosty i poradzi sobie z nim każdy posiadający minimalne doświadczenie w pracach remontowych. Wykładzinę na balkonie kładzie się w ten sam sposób co wykładzinę pokojową. Montaż przebiega w kilku prostych krokach:

Krok 1. Przygotuj podłoże pod sztuczną wykładzinę

Wykładzinę możesz położyć niemal na każdej powierzchni – od kostki brukowej, płyty betonowej po płytki ceramiczne czy deski tarasowe. Wymaga się jedynie, aby powierzchnia była sucha, równa i odpowiednio nachylona (z zachowaniem spadku gwarantującego odprowadzanie wody na zewnątrz balkonu lub tarasu). Przed montażem wykładziny sprawdź, czy nawierzchnia jest płaska – wszystkie grudki czy niewielkie wzniesienia będą tworzyć nieestetyczne wybrzuszenia.

Krok 2. Zrób projekt balkonu lub tarasu ze sztuczną trawą

Kolejny krokiem jest dokładne wymierzenie powierzchni, na której zamierzasz położyć wykładzinę. Jeśli sztuczna trawa będzie pokrywała całą nawierzchnię, zrób to bardzo dokładnie z uwzględnieniem wszystkich uskoków i wnęk.

Na kartce naszkicuj podłogę i nanieś na projekt wymiary tarasu lub balkonu. Sprawdź, jakie wymiary ma zakupiona rolka wykładziny. Staraj się wykorzystać całą rolkę, aby zminimalizować ilość łączeń. Wszystkie docięcia zaplanuj w miejscach, które nie będą widoczne. Możesz je zamaskować, stawiając na linii łączenia komplet wypoczynkowy lub dekoracyjne donice czy kwietniki.

Krok 3. Dotnij wykładzinę balkonową

Rolkę wykładziny rozłóż na płasko i zaznacz miejsce przycięcia. Podłogę zabezpiecz kartonowym arkuszem, by w trakcie cięcia nie uszkodzić jej powierzchni. Następnie załóż rękawice ochronne i nożykiem z ostrzem trapezowym wytnij dowolny kształt.

Krok 4. Dopasuj wykładzinę balkonową do balkonu/tarasu

Przycięte pasy wykładziny połóż na powierzchni balkonu lub tarasu i sprawdź, czy nawierzchnia jest dobrze pokryta sztuczną trawą. Jeśli niektóre pasy zostały nieprawidłowo przycięte, możesz je skorygować jeszcze przed finalnym montażem.

Krok 5. Przymocuj wykładzinę do podłoża balkonu/tarasu

Istnieje kilka sposób na przymocowanie sztucznej trawy do powierzchni balkonu.

Taśmy dwustronne do sztucznej trawy

Najprostszą metodą na przymocowanie wykładziny do podłoża jest podklejenie pasów trawy za pomocą przemysłowej taśmy dwustronnej, która jest dostępna w większości marketów budowlanych. Krańce wykładziny zamocuj na taśmę i przytwierdź do podłoża. Rozwiązanie jest proste, tanie, ale stosunkowo nietrwałe – taśma z czasem może się odklejać, a krańce wykładziny brzydko podwijać.

Klej do wykładziny balkonowej

Jeśli zależy Ci na trwałym przymocowaniu wykładziny do podłoża, wybierz specjalny klej poliuretanowy do sztucznej trawy. Za pomocą pistoletu do kleju zaaplikuj preparat na krawędzie wykładziny i przymocuj do podłoża.


Ciekawostka! Niektórzy całkowicie rezygnują z trwałego mocowania wykładziny do podłoża i kładą sztuczną trawę bezpośrednio na podłoże. W ten sposób możesz przesuwać wykładzinę w dowolne miejsce, a także zwijać ją na okres jesienno-zimowy. Wadą takiego rozwiązania jest ryzyko odkształcania krawędzi wykładziny (np. podwijanie).


Jak czyścić sztuczną trawę na balkonie lub tarasie?

O wykładzinę balkonową nie trzeba w szczególny sposób dbać. Pielęgnacja sztucznej trawy ogranicza się do regularnego czyszczenia powierzchni z zabrudzeń i śmieci za pomocą odkurzacza. Raz na jakiś czas możesz wyczyścić wykładzinę na mokro za pomocą delikatnego detergentu.

Nie zapominaj również o powierzchni pod wykładziną. Co sezon warto odkleić sztuczną trawę i wyczyścić nawierzchnię. Gromadzący się pod wykładziną brud może uniemożliwiać odpowiednie odprowadzanie wody, co w przyszłości może prowadzić do rozwoju grzybów lub pleśni.

Czy warto zdecydować się na sztuczną trawę na balkonie lub tarasie? Naszym zdaniem takie pokrycie podłogowe to bardzo praktyczne i estetyczne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej aranżacji. Dzięki trawie wychodzenie boso na zimne lub rozgrzane od słońca płytki przestanie być problemem.


Inne artykuły w tej kategorii

Oranżeria – jak zaprojektować i zaaranżować oranżerię?

Oranżeria – jak zaprojektować i zaaranżować oranżerię?

Ranking mebli ogrodowych 2020 – TOP 10 najczęściej wybieranych mebli

Ranking mebli ogrodowych 2020 – TOP 10 najczęściej wybieranych mebli

Meble z rattanu czy z technorattanu? Porównanie materiałów

Meble z rattanu czy z technorattanu? Porównanie materiałów

Basen kanadyjski – co to jest? Sprawdź rodzaje, montaż i ceny basenów kanadyjskich

Basen kanadyjski – co to jest? Sprawdź rodzaje, montaż i ceny basenów kanadyjskich

Sponsorowane Parasol ogrodowy – must have w Twoim ogrodzie wiosną i latem

Parasol ogrodowy – must have w Twoim ogrodzie wiosną i latem

Ćma bukszpanowa – zwalczanie, oprysk, preparaty

Ćma bukszpanowa – zwalczanie, oprysk, preparaty

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

 • Informacje o promocjach
 • Rankingi produktów
 • Najnowsze trendy
 • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.