Wykończenie balkonu – 7 najczęściej popełnianych błędów. Jak ich uniknąć?

Wykończenie balkonu wymaga staranności i precyzji. Jeden niewielki błąd może doprowadzić do uszkodzenia, które będzie wymagało gruntownego, kosztownego remontu. Poznaj najczęściej występujące niedopatrzenia, aby ich uniknąć i stworzyć balkon, który pozostanie w pełni funkcjonalny przez wiele lat.

wykończenie balkonu
Sprawdź materiały, które przydadzą się podczas remontu balkonu >>

Jak wykończyć balkon?

Błędy wykonawcze mogą pojawić się na każdym etapie budowy balkonu. Jedne z nich wpłyną na komfort użytkowania, inne mocno uszkodzą jego konstrukcję. To dlatego należy zadbać nie tylko o staranne wykonanie poszczególnych prac, ale także prawidłowy dobór materiałów. Jakie błędy są popełniane najczęściej i na co zwrócić szczególną uwagę podczas wykańczania balkonu?

1. Nieszczelna warstwa izolacji przeciwwodnej

Izolacja chroniąca przed wnikaniem wody i wilgoci to jeden z najważniejszych elementów zabezpieczających balkon przed korozją. Nawet najmniejszy błąd czy ryska powodująca nieszczelność otwierają drogę wodzie i wilgoci do niszczenia powierzchni balkonu. Bardzo często zdarza się, że gdy warstwa zabezpieczająca wykonana jest nie z papy, a z folii, to podczas chodzenia po niej w trakcie prac dochodzi do jej uszkodzenia.

Izolację należy wywinąć przynajmniej 15 cm na ścianę budynku, aby zabezpieczyć strefę cokołową przed zamakaniem. Dodatkowo folia lub papa na balkon powinny być nie tylko ułożone na zakład, ale dodatkowo sklejone. Dzięki temu konstrukcja zyskuje znacznie lepszą szczelność.

2. Brak zabezpieczenia od strony pomieszczenia ogrzewanego

Kiedy balkon znajduje się nad pomieszczeniem ogrzewanym, należy dodatkowo ułożyć izolację, która ochroni go przed wnikaniem wilgoci od spodu. Jeśli pominiesz ten etap, możesz doprowadzić do zawilgocenia termoizolacji, która w pierwszym etapie straci swoją skuteczność, a następnie udrożni drogę wodzie do przenikania do kolejnych warstw stropu. A jeśli woda zamarznie, doprowadzi do trwałych szkód, które będą wymagać bardzo zaawansowanego remontu.

Czym zabezpieczyć balkon znajdujący się nad ogrzewanym pomieszczeniem? Najlepiej sprawdzi się starannie ułożona paroizolacja, koniecznie na zakład o szerokości min. 10 cm i dodatkowo sklejona.

wykończenie balkonu

3. Brak odpowiedniego spadku balkonu

Jeden z najczęściej popełnianych błędów, który ma kluczowy wpływ na wykończenie balkonu, to niewykonanie spadku dla wody opadowej. Powierzchnia powinna być delikatnie obniżona od budynku w kierunku balustrady. Przyjmuje się, że optymalny spadek wynosi ok. 2%, czyli 2 cm na 1 m długości. Jeśli pominiesz ten etap, woda deszczowa, topniejący śnieg czy poranna wilgoć nie będą mogły w naturalny sposób spłynąć z balkonu. W wyniku tego będą zalegać na nawierzchni, tworząc zastoiska, a następnie wnikać w warstwę wykończeniową.

Bardzo ważny jest kierunek spadku – jeśli zostanie ukształtowany w stronę budynku, woda będzie spływać pod ścianę, narażając ją na działanie wilgoci. Jednocześnie przy drzwiach wejściowych będzie powstawać kałuża.

4. Zła jakość betonu na wylewkę

Na prawidłowe wykończenie balkonu istotny wpływ mają zastosowane materiały. Z uwagi na szkodliwe warunki atmosferyczne, a szczególnie mróz, zaleca się zastosowanie betonu odpornego na wnikanie wody. Wylewka na balkonie powinna być nienasiąkliwa, bez rys, pęknięć i uszkodzeń. Na szczelność powierzchni wpływają odpowiednie proporcje kruszywa o zróżnicowanym uziarnieniu, minimalne zastosowanie wody w mieszance i prawidłowa pielęgnacja betonu przez pierwsze dni po jego wylaniu.

Wylewkę należy utrzymywać w stanie wilgotnym, aby beton nie wysychał zbyt szybko. Na tym wstępnym etapie trzeba go regularnie zraszać i chronić przed bezpośrednim działaniem słońca. Jeśli nawierzchnia wyschnie za szybko, może dojść do pęknięć, w które będzie wnikać woda opadowa. Szczelność betonu możesz poprawić, stosując dodatki uszczelniające do samej mieszanki.

5. Nieprawidłowe układanie płytek ceramicznych

Płytki to najpopularniejszy materiał na wykończenie balkonu. Jeśli zastanawiasz się, czym tanio wyłożyć balkon, to idealnym rozwiązaniem jest właśnie ta dekoracja. Duża popularność płytek ceramicznych nie przekłada się jednak na brak niedociągnięć montażowych.

Główny błąd polega na układaniu ich jedynie na placki kleju zamiast na dokładnie rozprowadzonej zaprawie na całej powierzchni okładziny. Puste miejsce to idealna przestrzeń do wnikania wody, która zamarzając, powoduje odspajanie okładziny, a nawet jej pękanie. Aby uzyskać możliwie najlepszy efekt, zaprawę na płytce rozprowadzaj przy użyciu pacy zębatej. Pamiętaj, że element dekoracyjny trzeba mocno docisnąć do powierzchni.

A czym wykończyć balkon, jeśli nie ceramiką? Doskonale sprawdzą się także płytki gresowe, kamienne lub klinkierowe. Efektowne wykończenie balkonu zapewnią również deski kompozytowe lub z naturalnego drewna. A ci, którzy chcieliby mieć na balkonie namiastkę ogrodu, mogą wyłożyć go sztuczną trawą. Więcej o sztucznej trawie pisaliśmy w artykule Sztuczna trawa na balkon – wszystko o zielonej wykładzinie na balkon i taras.

Jakie płytki na taras i balkon wybrać? Sprawdź >>

6. Nieprawidłowe fugowanie płytek ceramicznych

Jeśli zdecydowałeś się na wykończenie balkonu płytkami, musisz zwrócić uwagę nie tylko na prawidłowy montaż gotowych elementów. Istotne znaczenie dla estetyki i szczelności balkonu mają też fugi. Najczęstszym błędem jest zastosowanie nieprawidłowej zaprawy do spoinowania. A powinna być ona elastyczna i wyróżniać się podwyższoną wodoszczelnością, aby ograniczyć przesiąkanie wody.

W tym przypadku doskonale sprawdzają się fugi z dodatkiem trasu, które redukują naprężenie i dobrze przyczepiają się do płytek. Dobrym rozwiązaniem będą także zaprawy fugowe szybkowiążące.

7. Brak balustrady na balkonie

Zdarza się, że wykończenie balkonu betonowego kończy się bez montażu balustrady. Odkładanie tego ostatniego etapu na później grozi przede wszystkim upadkiem. Niedokończony balkon wpływa też znacząco na estetykę domu, dlatego warto zaplanować instalację balustrady razem z pracami wykończeniowymi.

Pamiętaj, że barierka powinna mieć wysokość min. 90 cm, a odstęp pomiędzy jej elementami wypełniającymi oraz u dołu powinien wynosić ok. 15 cm. Nie zapomnij o tym, żeby wybrać produkt odpowiednio stabilny i mocny, aby w nieprzewidzianych i niepożądanych okolicznościach balustrada utrzymała ciężar odpowiadający dorosłemu człowiekowi.

wykończenie balkonu betonowego
Sprawdź, jak zamocować balustradę balkonową krok po kroku >>

Balkon to efektowne urozmaicenie bryły budynku i dodatkowe miejsce na odpoczynek. Warto zadbać, aby wykończenie balkonu przeprowadzić starannie i prawidłowo, dzięki czemu będzie służył Ci przez długi czas.

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze

Zobacz więcej produktów