Końcówka zimowej wyprzedaży do -74% ⏰
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Izolacja balkonu krok po kroku

Zielone wykwity pod balkonem w postaci glonów czy mchu, pękające fugi i płytki balkonowe, zacieki i odbarwiająca się farba, grzyb w pokoju z wyjściem na taras, łuszczący się beton na płycie tarasowej, rysy i szczeliny. To nie tylko mankamenty estetyczne, ale oznaki nieprawidłowo ocieplonego balkonu. Jak wykonać izolację, by uniknąć mostków termicznych? Wszystkiego dowiesz się w kolejnych akapitach.

Czym zaizolować balkon?

Najpopularniejszym materiałem do izolacji ścian zewnętrznych jest styropian i również w przypadku ocieplania balkonów jest często wybierany. Warto jednak zaznaczyć, że styropian występuje w dwóch odmianach: EPS i XPS. Ten pierwszy jest lżejszy i tańszy, przez co mniej wytrzymały na obciążenia. Styropianem EPS ocieplamy balkon od spodu i czoła. Drugi rodzaj styropianu (XPS), zwany również styrodurem, idealnie nadaje się na płytę balkonu, ponieważ ma znacznie twardszą strukturę, dlatego nie będzie się odkształcał od obciążeń.


 1. Płyta betonowa;
 2. Wylewka naprawcza ze spadkiem;
 3. Warstwa izolacji (np. dwie warstwy papy);
 4. Druga warstwa wylewki;
 5. Siatka zatopiona w wylewce;
 6. Klej pod płytki;
 7. Płytki;
 8. Obróbka blacharska balkonu z kapinosem.

Aby ocieplić balkon, konieczny jest montaż warstwy ocieplenia (styropianu, styroduru) między 3. i 4. warstwą.

 • Szczegół I. Wywinięcie warstwy izolacji (np. papy) na ścianę lub montaż taśmy uszczelniającej;
 • Szczegół II. Uszczelnienie taśmą obróbki balkonu (kapinosa);
 • Szczegół III. Montaż sznura dylatacyjnego między płytki i cokoliki.

Jak ocieplić balkon?

Remont balkonów w blokach czy kamienicach, w tym wykonanie prawidłowej izolacji, należy do obowiązków spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty w ramach funduszu remontowego. Wniosek o ocieplenie balkonów należy kierować do administracji, która – po wykonaniu przeglądu technicznego – powinna zlecić kompleksową termoizolację budynku. W niektórych przypadkach spółdzielnie zgadzają się na samodzielne ocieplenie balkonu z częściowym zwrotem kosztów remontu.

Jeśli nie ocieplamy balkonu w bloku czy kamienicy, a jesteśmy na etapie budowania własnego domu, balkon można skutecznie zaizolować na etapie wykonawstwa. Mowa o termoizolacyjnych łącznikach balkonowych, które montuje się się zbrojenia konstrukcji. Są najskuteczniejszą metodą zapobiegania tworzenia się mostków termicznych w budynkach.

Krok 1. Przygotowanie podłoża

Aby prawidłowo wykonać izolację, należy usunąć warstwy podłogi balkonowej – płytki, starą wylewkę, papę. Płytę betonową dokładnie oczyszczamy i wyrównujemy. Kruche elementy betonu, które po uderzeniu młotkiem dają głuchy odgłos, również należy usunąć. Wgłębienia i nierówności uzupełniamy specjalną zaprawą montażową do uzupełniania ubytków w betonie.

Krok 2. Wykonanie gładzi

Na tym etapie izolacji balkonu przy użyciu poziomicy ustalamy prawidłowy spadek, który powinien wynosić około 1,5% na zewnątrz budynku. Nakładamy warstwę gładzi (ok. 4-5 cm) z uwzględnieniem nachylenia. Dla dodatkowego wzmocnienia możemy zatopić w gładzi siatkę do wylewek. Tak przygotowane podłoże gruntujemy środkiem bitumicznym do izolacji powierzchni betonowych.

izolacja termiczna balkonu
Do nałożenia papy termozgrzewalnej należy zatrudnić specjalistę.

Krok 3. Izolacja przeciwwilgociowa

Kolejną warstwą ocieplania płyty balkonowej jest nałożenie płynnej izolacji przeciwwilgociowej. Tradycyjnie nakłada się papę w dwóch warstwach. Może być klejona na zimno albo termozgrzewalna; w przypadku tej drugiej należy zatrudnić doświadczonego dekarza, który prawidłowo zaaplikuje papę przy użyciu butli z gazem i palnika.

Coraz częściej wybiera się płynne izolacje przeciwwilgociowe (np. emulsje polimerowe) lub szlamy uszczelniające, których niewątpliwą zaletą jest szybka i wygodna aplikacja.

ocieplenie balkonu styrodurem
Do ocieplenia podłogi balkonu wybieramy twardy styropian XPS.

Krok 4. Warstwa ocieplenia

Następnie przechodzimy do montażu warstwy ocieplenia, czyli styroduru lub twardego styropianu XPS, używając specjalnych zapraw do klejenia. Warstwę ocieplenia przykrywamy folią tłoczoną (kubełkową).

UWAGA: zarówno papę, jak i folię, należy wywinąć na ścianę tak, aby warstwa pozioma nachodziła również na elewację. Drugą opcją może być montaż brzegowych taśm dylatacyjnych. W ten sposób zabezpieczymy ścianę przed moknięciem.

Krok 5. Druga warstwa gładzi

Kładziemy drugą warstwę gładzi (ok. 3 cm) na siatce do wylewek. Na tym etapie należałoby rozważyć montaż obróbki blacharskiej na zewnętrznym boku (równoległym do ściany) tak, aby spływająca woda została odprowadzona bez podciekania pod spód płyty balkonowej. Mogą to być kapinosy lub profile aluminiowe z okapnikiem. Pamiętajmy również o orynnowaniu balkonu – więcej o tym, jak zamocować rynny, przeczytasz tutaj.

Krok 6. Wykończenie

Tak przygotowaną powierzchnię możemy wykończyć w dowolny sposób, kładąc np. płytki ceramiczne lub deski kompozytowe. W przypadku płytek pamiętajmy, aby wybierać specjalne mrozoodporne spoiny i fugi do balkonów czy tarasów. Istotny jest również montaż sznurka dylatacyjnego między płytkami i cokolikami.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

 • proste triki na wielkie zmiany
 • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
 • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności