Hydroizolacja tarasu krok po kroku – jak i czym zaizolować taras?

Hydroizolacja tarasu to jedna z najważniejszych prac wykończeniowych, z której nie powinieneś rezygnować, budując dom. Prawidłowo zabezpieczona powierzchnia to gwarancja trwałego i wytrzymałego tarasu. Sprawdź, jak zaizolować taras krok po kroku.

hydroizolacja tarasu krok po kroku
Sprawdź wyprzedaż produktów potrzebnych do remontu >>

Hydroizolacja tarasu – jak zabezpieczyć taras przed wodą?

Taras jest narażony na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych każdego dnia. Opady deszczu i śniegu, silne słońce, zmienne temperatury – wszystko to wpływa na stan jego nawierzchni. Szczególnie niebezpieczna jest wilgoć, która może powodować rozwój grzybów i pleśni oraz prowadzić do korozji. Warto o tym pamiętać zwłaszcza wtedy, gdy taras jest zlokalizowany na piętrze.

Hydroizolacja tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym to nie tylko zabezpieczenie powierzchni na zewnątrz, ale także sufitu w pokoju. Nie mniej ważna jest hydroizolacja tarasu na gruncie, ponieważ uszkodzenie poszczególnych warstw jest nieodwracalne i wiąże się z kompleksowym, kosztownym remontem.

Czym zaizolować taras?

Zabezpieczenie tarasu możesz wykonać zarówno w nowym, jak i już istniejącym budynku. W nowoczesnym budownictwie najpopularniejsze są materiały stworzone na bazie mineralnej, wzbogacone polimerami. Dzięki nim hydroizolacja tarasu jest szczelna, odporna na mróz i pozostałe niekorzystne czynniki atmosferyczne.

czym zaizolowac taras

Pamiętaj, że hydroizolacja na taras powinna być dobrana do rodzaju podłoża. Najważniejsze cechy dobrej izolacji to przede wszystkim wytrzymałość, elastyczność i odporność na stałe zawilgocenie. Czym zaizolować taras? Wyróżniamy cztery główne materiały, dzięki którym może powstać solidna izolacja przeciwwodna tarasu:

  • Papa podkładowa – jest zbudowana z osnowy z włókna szklanego lub poliestru oraz powłoki bitumicznej. Należy układać ją zawsze w dwóch warstwach, które dzieli się podsypką z piasku lub folią polietylenową. Pierwszą warstwę kładziemy na wyrównanej powierzchni i przyklejamy lepikiem z zachowaniem min. 10-centymetrowego zakładu.
  • Folia – coraz częściej zastępuje papę. Folie izolacyjne są wykonane z polietylenu i mogą być płaskie lub wytłaczane. Pierwsze z nich układa się w dwóch warstwach, spodnią przyklejając do podłoża. Folię wytłaczaną łączy się na zakład, który dodatkowo uszczelnia się taśmą samoprzylepną.
  • Folia z włókniną polipropylenową – ulepszona wersja standardowej folii. Można ją układać włókniną do spodu na warstwie zaprawy klejowej. Dzięki temu bardzo dobrze sprawdza się jako hydroizolacja betonu i bezpośrednia warstwa pod wykończeniem tarasu. Kiedy ułożysz folię włókniną do góry, np. na folii płaskiej lub papie, uzyskasz prawidłowy drenaż i szybkie odprowadzenie wody ze spoin pomiędzy płytkami.
  • Masa uszczelniająca – powstaje na bazie żywic polimerowych lub cementu. Może przyjąć formę folii w płynie lub zaprawy uszczelniającej. Układa się ją na betonowym podłożu, gdzie tworzy szczelną powłokę bezspoinową. Masa hydroizolacyjna na taras nałożona pędzlem lub pacą w dwóch warstwach tworzy 2-4-milimetrowy podkład pod właściwą nawierzchnię.
Wybierz materiał izolacyjny na taras >>

Hydroizolacja tarasu krok po kroku

Bez względu na to, jaką hydroizolację na taras wybierzesz, jej skuteczność będzie zależeć od prawidłowego i precyzyjnego przeprowadzenia prac montażowych. Najlepiej, jeśli hydroizolację tarasu nad garażem lub salonem przeprowadzisz krok po kroku. Przygotowanie podłoża jest równie ważne jak samo nakładanie hydroizolacji. Dowiedz się, jak ocieplić taras nad pomieszczeniem ogrzewanym.

Krok 1. Przygotowanie podłoża

Hydroizolacja tarasu powinna rozpocząć się od prawidłowego przygotowania podłoża. Nawierzchnia musi być dokładnie wyrównana. Jeśli to konieczne, użyj masy naprawczej. Następnie ją zagruntuj, a kiedy wyschnie, zamontuj szablony montażowe, które wypełnisz masą naprawczą. Pomogą one także stworzyć obrys miejsc, w których zamontujesz profile i narożniki.

Krok 2. Planowanie elementów blacharskich

Na przygotowanej nawierzchni zainstaluj narożniki i profile. W pierwszej kolejności przyłóż narożniki w miejscu montażu, wytrasuj i wywierć otwory, a następnie osadź kołki rozporowe i wkręć je do połowy. Dopiero wtedy wymierz i dotnij profile, aby podobnie jak narożniki, najpierw przyłożyć je, aby wytrasować i wywiercić otwory. Kiedy ustalisz miejsce montażu wszystkich elementów blacharskich, usuń je i przystąp do nakładania hydroizolacji tarasu.

Krok 3. Montaż elementów blacharskich

W miejsca, w których będziesz mocować narożniki i profile, nałóż masę uszczelniającą. Na świeżej warstwie masy zamontuj elementy blacharskie i solidnie je przykręć, używając wkrętów. Pamiętaj, aby w trakcie tych prac na bieżąco kontrolować poziom nawierzchni. Profile łączy się przy użyciu łączników, wypełniając 2 mm szczeliny masą uszczelniającą, np. silikonem sanitarnym. Na wszystkie elementy blacharskie nałóż hydroizolację i pokryj je taśmą uszczelniającą.

Krok 4. Hydroizolacja tarasu

Kiedy taśma wtopi się w hydroizolację, możesz przystąpić do rozprowadzania masy na całej powierzchni tarasu. Warto przed rozpoczęciem prac delikatnie zwilżyć podłoże, aby uzyskać matową nawierzchnię. Masę nanoś i wyrównuj pacą, a następnie pozostaw do wyschnięcia na ok. 3-4 godziny. Po tym czasie rozpocznij nakładanie drugiej warstwy hydroizolacji.

Całkowite wyschnięcie nawierzchni nastąpi po ok. 24 godzinach i dopiero po tym czasie można przystąpić do dalszych prac, czyli wykańczania tarasu płytkami ceramicznymi lub drewnem. Jeśli zdecydujesz się na okładzinę ceramiczną, pamiętaj, aby zastosować odpowiednio dobraną, wysokoelastyczną zaprawę klejącą spoiny.

Pamiętaj, że hydroizolacja balkonu przebiega w taki sam sposób jak prace wykonane na tarasie. Najważniejszym etapem prac jest precyzyjne ułożenie izolacji na powierzchni. Bez względu na to, czy wybierzesz folię, czy płynną gumę na taras, bardzo istotne jest szczelne rozprowadzenie materiału i zabezpieczenie miejsc takich jak narożniki i krawędzie oraz łączenie ściany i nawierzchni tarasu. Podczas montażu warto kierować się instrukcją producenta, którą znajdziesz na opakowaniu produktu.

Czym wyłożyć taras? Sprawdź 9 pomysłów na podłogę na taras >>

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze