Tysiące produktów w promocyjnych cenach!💰
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Murowanie ścian krok po kroku

Technologia murowania ścian, czyli wznoszenia budowli z kamienia, cegły czy bloczków z użyciem zapraw wiążących, znana jest od czasów starożytnego Egiptu. Obecnie nawet 90 proc. budynków powstających w Polsce to domy murowane. Przez wieki szczegółowa wiedza na temat stawiania ścian owiana była tajemnicą i dostęp do niej mieli wyłącznie wybrani rzemieślnicy. W dobie łatwego zdobywania informacji, np. poprzez tutoriale, filmy instruktażowe czy fora dyskusyjne – czynności takie jak nauka murowania czy murowanie domu od podstaw wydają się łatwe. Czy rzeczywiście tak jest? Zobacz, jak powinno przebiegać murowanie ścian krok po kroku i sam się przekonaj.

Murowanie – o czym warto wiedzieć?

Murowanie to inaczej stawianie ścian poprzez spajanie bloczków kamiennych, silikatowych, z betonu komórkowego, z gazobetonu, ceramicznych czy ceglanych środkami wypełniającymi i wiążącymi zwanymi zaprawami murarskimi (patrz niżej). Chociaż współcześnie wybór materiałów do murowania ścian jest naprawdę duży i stosuje się różne sposoby murowania, główne zasady postępowania są takie same i opierają się na metodach tradycyjnego rzemiosła.

Oznacza to więc, że zarówno w przypadku tradycyjnego budowania, np. z cegły czy pustaków ceramicznych, jak i przy nowszych rozwiązaniach, np. przy stawianiu budynków z bloczków z betonu komórkowego, poszczególne warstwy ściany będą powstawać zgodnie z podstawowymi zasadami techniki murowania, a różnice będą dotyczyć np. spoinowania (typu zaprawy, grubości spoin czy likwidacji spoin pionowych).

Stawianie ścian – rodzaje ścian w budynku

Zanim przejdziemy do naszego poradnika, w którym przedstawimy krok po kroku jak stawiać ścianę murowaną, opiszemy pokrótce podział ścian ze względu na charakter konstrukcyjny. Informacje te są istotne, ponieważ od rodzaju ściany będzie zależała metoda wznoszenia konstrukcji z cegieł.

Ściany budynku można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Te ostatnie znajdują się wewnątrz budynku, dzielimy je kolejno na nośne i działowe. Ściany nośne – razem z zewnętrznymi – są trwale połączone z konstrukcją poprzez wieniec. Przenoszą obciążenia pionowe stropu i kolejnych kondygnacji budynku. Z tego względu muszą być postawione zgodnie z projektem. Projektant budynku określa, jaka jest grubość ścian oraz technologię, w jakiej mają być postawione. Jeśli chcemy skorzystać z innego materiału do murowania ścian, można tę kwestię przedyskutować z kierownikiem budowy, który oceni, czy zamiennik ma zbliżone parametry wytrzymałościowe do surowca określonego w projekcie.

Ściany wewnętrzne, zwane także działowymi, pozwalają na podział wnętrza domu na mniejsze pomieszczenia. Mimo że wybór materiału oraz technologii stawiania ścian zależy od nas, to warto kierować się sprawdzonymi zasadami i wskazówkami budowania ścianek działowych - więcej o ściankach działowych przeczytasz w naszych poradnikach Jak stawiać ściankę działową i Z czego budować ścianę wewnętrzną.

Jak murować? Poradnik krok po kroku

Krok 1. Jaki układ warstw w ścianach zewnętrznych?

Zanim postanowi się, z czego zostanie wybudowany dom, trzeba zastanowić się, jaka metoda murowania będzie najlepsza, tzn. ile warstw powinny mieć jego ściany zewnętrzne.

Ściana o jednej warstwie jest rozwiązaniem stosunkowo rzadkim. Niemniej odpowiednie parametry współczynników przenikania ciepła U przy ścianach jednowarstwowych są możliwe do uzyskania. By tak się stało, należy wybrać bloczki z betonu komórkowego, keramzytobetonu czy z ceramiki poryzowanej o grubości ok. 30-50 cm.

Najbardziej popularnym obecnie rozwiązaniem są ściany dwuwarstwowe, czyli mury ocieplane dodatkowo wełną mineralną lub styropianem. Do ich budowy najczęściej wykorzystuje się pustaki (ceramiczne, keramzytowe) i bloczki (z betonu komórkowego lub silikatowe) o grubości od ok. 19 do 30 cm.

Rzadkim, głównie ze względu wysokiej ceny za metr kwadratowy (cena materiałów + robocizna), rozwiązaniem są ściany trzywarstwowe. Ich ściana nośna stawiana jest przeważnie z pustaków czy bloczków, potem nakładana jest warstwa ocieplenia (najczęściej wełna mineralna). Na końcu tworzy się elewację, którą stanowi ściana wzniesiona z cegły klinkierowej.

budowanie domu jednorodzinnego izolacja fundamentów
Niezwykle istotnym etapem jest izolacja przeciwwilgociowa fundamentów.

Krok 2. Zaprawa do murowania – którą wybrać?

Klasycznym spoiwem wykorzystywanym przy budowie domu do murowania ścian jest zaprawa cementowa, przygotowywana z cementu, piasku oraz dodatków chemicznych zwiększających plastyczność masy. Jest odporna na ściskanie oraz czynniki zewnętrzne (mróz, deszcz), dlatego stosowana jest przeważnie do grubych spoin (przeważnie 8-10 mm), np. do murowania ścian fundamentowych z bloczków betonowych.

Ze względu na większą plastyczność bardzo popularna jest zaprawa cementowo-wapienna, w której oprócz cementu, piasku i dodatków mineralnych znajduje się wapno. Jest bardziej plastyczna od zaprawy cementowej i ma lepszy współczynnik przewodzenia ciepła. Stosuje się ją do murowania z pustaka ceramicznego, cegły czy kamienia ścian wewnętrznych i zewnętrznych z grubymi spoinami (średnio ok. 10 mm).

W przypadku murowania z bloczków silikatowych i z betonu komórkowego, gdzie spoiny są bardzo wąskie (do 2 mm), lepiej sprawdzają się zaprawy klejące – mowa wtedy o murowaniu na klej. W ich składzie znajdują się m.in. cement, kruszywo kwarcowe, dodatki uszlachetniające polimerowe oraz wypełniacze mineralne. Zaprawa używana do murowania ścian na klej jest wodo- i mrozoodporna.

Coraz bardziej popularne przy stawianiu ścian o cienkich spoinach (do 2-3 mm), zwłaszcza z bloczków silikatowych bądź z betonu komórkowego, jest także murowanie na piankę. Używa się do niego specjalnego ręcznego „pistoletu” montażowego (puszki) z rozprężną pianą poliuretanową. Piana może być stosowana do ścian nośnych, w tym jednowarstwowych i działowych.

Krok 3. Zabezpieczenie przeciwwilgociowe

Gdy wybrany jest materiał do murowania, warto dowiedzieć się, jak wymurować ściany domu jednorodzinnego. W każdym przypadku rozpocząć należy od zabezpieczenia poziomą izolacją przeciwwilgociową fundamentów w miejscu styku ze ścianą zewnętrzną (wierzch ściany fundamentowej). Ściany muszą być odizolowane wilgociowo od podłoża, na którym stoją. W tym celu wznosimy ściany, układając bloczki na pasie z papy izolacyjnej przyklejonej do podłoża lepikiem na zimno.

Krok 4. Pierwsza warstwa zaprawy

Niezależnie od wybranej technologii budowania ścian i spoiwa (np. pianki, zaprawy klejowej czy wapienno-cementowej) pierwsza pozioma warstwa ściany powinna być ułożona na tradycyjnej zaprawie cementowej o grubości 2-3 cm. Ten etap murowania jest bardzo istotny. Zaprawa musi mieć taką grubość, aby pierwsza warstwa ściana była idealnie równa w poziomie. Ponadto zastosowanie pierwszej warstwy zaprawy pozwala wyrównać poziom fundamentów i wyznaczyć właściwie narożniki domu.

Krok 5. Stworzenie narożników domu

Podstawą murowania jest „wyciągnięcie”, czyli murowanie narożników zewnętrznych domu. Powinny one składać się z przynajmniej trzech warstw cegieł, pustaków czy bloczków układanych na zasadzie piramidy, tzn. im wyższa warstwa, tym mniej elementów. Pierwsze bloczki/pustaki w rogach domu stawia się na zaprawie cementowej, a kolejne na wybranym spoiwie.

Krok 6. Pierwszy poziom ściany

Budowanie ścian rozpoczyna się od rozprowadzenia między narożnikami budynku sznurka traserskiego (murarskiego), który pomoże uchwycić właściwy poziom. W tym celu można skorzystać także z nowocześniejszej technologii – czyli poziomicy laserowej. Wyznaczona na jeden z podanych sposobów linia wskazuje wysokość pierwszej warstwy ściany. Dzięki zastosowaniu sporej ilości zaprawy cementowej na ścianie fundamentowej możliwe jest korygowanie wysokości poszczególnych elementów pierwszego poziomu ściany. Ich odpowiednie ułożenie jest kluczowe dla zgodnego ze sztuką dalszego murowania ścian nośnych.

Krok 7. Przerwa technologiczna

Zanim przystąpi się do murowania następnych warstw ściany, zgodnie z zasadami murowania należy poczekać aż „zwiąże się", czyli stwardnieje zaprawa cementowa pomiędzy ostatnią, wierzchnią warstwą ściany fundamentowej a pierwszą warstwą ściany zewnętrznej domu. Czas ten przeważnie wynosi ok. dwóch godzin, może jednak wydłużyć się, gdy pogoda jest niesprzyjająca. Jest to konieczne, aby cała ściana miała idealny pion. Gdyby zaprawa była bowiem nadal mokra, pod wpływem ciężaru kolejnych warstw cegieł, pustaków czy bloczków mogłaby odchylić się lub – co gorsza – zawalić się.

Krok 8. Kolejne warstwy ściany

Gdy zaprawa cementowa zastygnie, można zabrać się za właściwą budowę ścian domu. Drugą i kolejne warstwy elementów do murowania spaja cieniej się za pomocą wybranej zaprawy. W przypadku pustaków ceramicznych najczęściej jest to zaprawa cementowo-wapienna (należy uważać, aby warstwa zaprawy nie była zbyt gruba – dobrze przewodzi ciepło, więc mogą się tworzyć mostki cieplne), a przy bloczkach z cementu komórkowego czy silikatowych – pianka lub zaprawa klejąca. Chcąc wyrównać pozycję pojedynczych pustaków czy bloczków (zarówno góra – dół, jak i prawo – lewo), używa się specjalnego gumowego młotka, który nie zniszczy ich powierzchni. Metalowy może powodować uszkodzenia w ścianie, a nawet pęknięcia.

Krok 9. Tworzenie otworów pod okna i drzwi

Gdy mur ma już kilkadziesiąt centymetrów wysokości, przychodzi pora na „murowanie okien”, czyli wyznaczanie otworów pod okna oraz pod drzwi. Niezwykle istotne jest uzyskanie odpowiednich, zgodnych z projektem domu rozmiarów, tj. wysokości i szerokości, oraz odległości do planowanej posadzki wewnątrz domu. Bardzo ważne jest, by w całym domu górne krawędzie wszystkich okien znajdowały się na jednej wysokości. Najłatwiej osiągnąć to, wyznaczając przy użyciu sznurka murarskiego rozpiętego między ścianami bądź poziomicy laserowej odpowiedni poziom (wysokość).

Zgodnie z technologią murowania w miejscu, w którym mają być wstawione okna lub drzwi, unikać należy docinania pustaków lub bloczków. Aby uniknąć pęknięć w ścianach pod otworami okiennymi, stosuje się specjalne pręty zbrojeniowe lub gotowe siatki.

Krok 10. Wiązanie muru

Wiązanie w murze to po prostu sposób ułożenia cegieł, pustaków czy bloczków, który zapewnia postawionej z nich ścianie trwałość i wytrzymałość. Jest ono konieczne, żeby ciężar opierających się na ścianach nośnych dachu oraz stropu rozkładał się równomiernie i nie doprowadził do zniszczenia muru. Jak właściwie związać ścianę podczas budowy domu? Wystarczy kolejne warstwy bloczków czy pustaków przesuwać względem siebie o co najmniej 0,4 wysokości pojedynczego elementu - nie mniej niż 4 cm dla elementów o wysokości do 25 cm, oraz co najmniej 10 cm dla wyższych elementów. Trzeba je więc układać na tzw. zakładkę. Takie rozwiązanie pozwala wymurowaną ścianę traktować jako jednorodny element konstrukcyjny.

stawianie ścian z cegieł poradnik murarski
Górną krawędź okna domyka się w ścianie belką nośną, zwaną również nadprożem.

Krok 11. Zabudowa nadproży

Gdy wysokość ściany zaczyna sięgać górnego poziomu okien i drzwi, konieczne jest zastosowanie nadproży. Ich celem jest przyjęcie na siebie obciążeń ze ścian znajdujących się nad otworem okiennym czy drzwiowym. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest stosowanie gotowych elementów prefabrykowanych, zdarza się jednak, że na budowach nadal niektórzy budowniczy decydują się na „wylewanie” nadproży samodzielnie. Pierwszy sposób jest najszybszy, jednak nie zawsze można go zastosować (np. problem stanowią bramy garażowe, które mają dużą szerokość). Bardzo ważne jest, niezależnie od typu nadproża, aby zachować minimalne długości podparcia w bocznych ścianach. Przeważnie wynoszą one ok. 25-30 cm, ale warto przeczytać dokładnie informacje producenta. Po wmurowaniu tych elementów nad otwory drzwiowe i okienne, można kontynuować stawianie ścian do poziomu stropu.


Inne artykuły w tej kategorii

Ścianki działowe – z czego postawić ścianę wewnętrzną?

Ścianki działowe – z czego postawić ścianę wewnętrzną?

Montaż parapetów wewnętrznych: jak prawidłowo zamontować parapet?

Montaż parapetów wewnętrznych: jak prawidłowo zamontować parapet?

Instalacja elektryczna w domu – typowe błędy

Instalacja elektryczna w domu – typowe błędy

Kondygnacje dylematów, czyli dom parterowy czy piętrowy?

Kondygnacje dylematów, czyli dom parterowy czy piętrowy?

Olejowanie drewna – FAQ, czyli 13 najczęściej zadawanych pytań

Olejowanie drewna – FAQ, czyli 13 najczęściej zadawanych pytań

Montaż sufitu podwieszanego – 13 najczęstszych błędów

Montaż sufitu podwieszanego – 13 najczęstszych błędów

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.