Farba na rdzę – jaką farbę do metalu na rdzę wybrać?

Narażone na działanie warunków atmosferycznych elementy stalowe, żeliwne i ocynkowane z czasem ulegają korozji. Rdza nie dość, że nieestetycznie wygląda, to dodatkowo osłabia strukturę metalu. Zardzewiałe elementy, po odpowiednim przygotowaniu, można jednak chronić przed postępowaniem zniszczeń. Jak? Wystarczy zastosować farbę na rdzę lub odrdzewiacz. Jaka farba do metalu na rdzę jest najlepsza? Co warto wiedzieć o produktach na rdzę? Jakie są wady i zalety farb na rdzę i produktów antykorozyjnych? Przedstawiamy poradnik na temat wyboru farb do rdzy.

Na rynku dostępny jest duży wybór preparatów na korozję, które producenci nazywają farbami do metalu na rdzę, farbami na rdzę czy farbami antykorozyjnymi na rdzę, odrdzewiaczami czy po prostu środkami na rdzę. Mimo mnogości nazw produkty te można podzielić na dwie grupy – bezpodkładowe farby do rdzy 2 w 1 lub 3 w 1, a także odrdzewiacze. Czym różnią się od siebie? Jakie mają zalety i wady?

Spis treści:

  1. Jakie cechy powinna mieć dobra farba do rdzy?
  2. Bezpodkładowe farby na rdzę – co to jest?
  3. Zalety i wady gotowych farb na rdzę
  4. Farba z cynkiem na rdzę
  5. Farby epoksydowe na rdzę
  6. Farby poliuretanowe na rdzę
  7. Odrdzewiacze i penetratory rdzy – co to jest?
  8. Zalety i wady odrdzewiaczy
  9. Odrdzewiacze z kwasami
  10. Penetratory do rdzy
malowanie rdzy zieloną farbą

Jakie cechy powinna mieć dobra farba do rdzy?

Preparaty do konserwacji elementów z rdzą powinny odznaczać się przede wszystkim właściwościami pozwalającymi na zatrzymanie rozwoju korozji. Niezależnie więc, czy mowa o farbie na rdzę czy o preparacie odrdzewiającym, istotne jest, aby po ich zastosowaniu metal nie ulegał dalszemu niszczeniu. Ja można to osiągnąć? Stosując preparaty odrdzewiające, które „rozpuszczają” dzięki składowi chemicznemu rdzę, lub farby do rdzy, które skutecznie blokują dostęp powietrza i wilgoci do podłoża.

Kolejną cechą, po której można poznać dobry produkt na rdzę, jest doskonała przyczepność do podłoża. Dlaczego jest to tak ważne? Elementy metalowe, na których pojawiła się rdza, nawet po jej dokładnym usunięciu przeważnie nie mają całkowicie jednorodnej struktury. Po ich pomalowaniu farba o słabej przyczepności mogłaby się odspajać czy łuszczyć. Parametrem, na który warto również zwrócić uwagę podczas wyboru najlepszej farby na rdzę, jest odporność na działanie warunków atmosferycznych, a więc deszczu, mrozu i promieniowania UV.

Bezpodkładowe farby na rdzę – co to jest?

Najbardziej popularną wśród majsterkowiczów grupą środków na rdzę są gotowe farby bezpodkładowe na rdzę, które dostępne są jako emalie na rdzę lub farby na rdzę w sprayu. Nakłada się je bezpośrednio na oczyszczone zawczasu z rdzy metalowe podłoże, bez konieczności stosowania odrdzewiacza, podkładu czy też gruntu na rdzę. Z tego względu środki te nazywane bywają farbą prosto na rdzę czy też farbą na rdzę 2 w 1 lub farbą do rdzy 3 w 1. Stosując farbę antykorozyjną na rdzę wystarczy jeden produkt, zamiast gruntu antykorozyjnego i warstwy wykończeniowej lub gruntu czy też podkładu i farby wierzchniej. Wśród farb stosowanych bezpośrednio na oczyszczony z rdzy metal wymienić można farby z cynkiem na rdzę, farby epoksydowe na rdzę oraz farby poliuretanowe na rdzę.

farba bezpośrednio na rdzę

Zalety i wady gotowych farb na rdzę

Stosowane do malowania bezpośredniego rdzy farby antykorozyjne znajdują uznanie wśród osób, którym zależy na szybkim i niemal bezproblemowym odświeżeniu elementów metalowych. Farby na rdzę 2 w 1 czy farby na rdzę 3 w 1 nakłada się bowiem bezpośrednio na jedynie oczyszczoną z rdzy powierzchnię metalową. Nie ma konieczności stosowania odrdzewiacza (chociaż można wcześniej go użyć dla zwiększenia efektu ochrony) oraz nie używa się farby podkładowej. Zdecydowanie przyspiesza to prace renowacyjne. Minusem korzystania z farb na rdzę jest natomiast przeważnie gorszy niż w przypadku stosowania wielu powłok preparatów poziom ochrony przed postępowaniem korozji. Mówiąc prościej, elementy metalowe pomalowane łatwo dostępnymi i stosunkowo niedrogimi farbami do rdzy 2 w 1 czy 3 w 1 mogą szybciej zacząć ponownie rdzewieć niż te, do których renowacji użyto kilku specjalistycznych produktów, tj. odrdzewiacza, podkładu i nawierzchniowej farby do metalu.

Farba z cynkiem na rdzę

Farby do rdzy z dodatkiem fosforanu cynku dostępne w formie sprayu (tzw. cynk w sprayu) lub farby z cynkiem do malowania natryskowego, wałkiem lub pędzlem. Farba z cynkiem na rdzę tworzy trwałą, elastyczną, wytrzymałą i grubą powłokę malarską, ponieważ cynk – jako pierwiastek niereaktywny – nie rdzewieje. Przeznaczona jest do zabezpieczania „zaprawek”, a więc niewielkich elementów, które zostały zeszlifowane uprzednio do tzw. gołej blachy. Jeżeli w składzie znajduje się co najmniej 90 proc. cynku, można mieć pewność, że stal i żelazo będą dobrze zabezpieczone przed służącym rdzy wilgocią i promieniowaniem słonecznym.

czarna farba na rdzę

Farby epoksydowe na rdzę

Inną kategorię tworzą farby epoksydowe na rdzę, w których składzie dominują żywica epoksydowa oraz utwardzacz. Przeważnie stosowane są one jako farby podkładowe na rdzę, które pokrywa się następnie warstwą wykończeniową farby alkidowej, epoksydowej lub poliuretanowej. Coraz częściej producenci oferują nam jednak również farby epoksydowe na rdzę 2 w 1 czy 3 w 1, które zastępują grunt, podkład antykorozyjny na rdzę i farbę nawierzchniową. Farby epoksydowe na rdzę odznaczają się bardzo dużą wytrzymałością i twardością. Można je stosować profilaktycznie na elementy ze stali niepowlekanej dotąd farbami czy cynkiem lub na te oczyszczone wcześniej ze starych powłok malarskich.

Farby poliuretanowe na rdzę

Farby poliuretanowe na rdzę zabezpieczają powierzchnie metalowe przed działaniem wilgoci. Dzięki temu rozwój korozji, chociaż nie całkowicie, to zostaje wstrzymany na jakiś czas. Na jak długo? Stosując farbę poliuretanową bezpośrednio na zniszczoną przez rdzę stal, zyskuje się zaledwie kilka miesięcy względnego spokoju – po tym czasie ogniska rdzy mogą pojawić się ponownie. Aby temu zapobiec, warto przed zastosowaniem poliuretanowej farby na rdzę, dokładnie oczyścić metal. Konieczne jest nie tylko zeszlifowanie korozji, ale też odtłuszczenie i odpylenie przeznaczonej do malowania powierzchni.

farba nakładana na rdzę

Odrdzewiacze i penetratory rdzy – co to jest?

Odrdzewiacze metalu nazywane bywają także neutralizatorami rdzy czy preparatami antykorozyjnymi. Są to środki antykorozyjne, które najczęściej wykorzystywane są do napraw blacharki samochodów. Dostępne w postaci płynu, żelu lub sprayu po nałożeniu neutralizują rdzę, przygotowując powierzchnię metalową (stalową, żeliwną) do przyjęcia farby podkładowej lub gruntu, a następnie farby powierzchniowej. Odrdzewiacz nałożony na ognisko rdzy reaguje z nią, tworząc np. organiczne związki żelaza. W efekcie uzyskuje się podłoże bez rdzy, z ciemną powłoką, która – po odpowiednim zabezpieczeniu farbami – przed długi czas chroni przed korozją.

Na odrdzewiacze można nakładać farby wszelkiego typu, m.in. ftalowe, winylowe, epoksydowe, chlorokauczukowe i silikonowe. Wybierając neutralizator do rdzy, warto zwrócić uwagę na wytyczne producenta z etykiety - niektóre odrdzewiacze można stosować jako grunt i na niego bezpośrednio farbę powierzchniową, a inne wymagają jeszcze zastosowania podkładu i dopiero farby. Wśród preparatów antykorozyjnych, popularnych odrdzewiaczy, wymienić można m.in. produkty na bazie kwasów oraz tzw. penetratory rdzy.

Zalety i wady odrdzewiaczy

Preparaty na korozję takie, jak odrdzewiacze stanowią najlepsze dostępne środek do walki z rdzą. Możliwe jest to dzięki reakcji chemicznej, do której dochodzi w wyniku kontaktu odrdzewiacza z utlenionym żelazem i jego stopami. Minusem tego typu środków na korozję jest jednak brak zabezpieczenia powierzchni przed czynnikami zewnętrznymi, a więc wilgocią, promieniowaniem ultrafioletowym. Aby metalowe podłoże po użyciu odrdzewiacza przez długie lata zachowało zdrową strukturę i ładny wygląd, konieczne jest zastosowanie dodatkowych preparatów – gruntu, podkładu i farby wierzchniej.

środki na rdzę

Odrdzewiacze z kwasami

Produkty odrdzewiające z dodatkiem kwasów (np. fosforowego) wykazują duża skuteczność w rozpuszczaniu rdzy, a więc utlenionego żelaza i jego stopów. Odrdzewiacze z kwasami dostępne są w formie płynnej i można je nakładać na metal miejscowo wałkiem lub pędzlem. Bardzo ważne jest, aby stosować je stricte według wytycznych producenta z etykiety produktu. Zbyt długie działanie może powodować zniszczenie powłoki metalu, dlatego po odpowiednim czasie (zazwyczaj po kilku minutach) należy go dokładnie zetrzeć z poddawanej renowacji powierzchni. Po usunięciu rdzy podłoże metalowe wymaga dalszego zabezpieczenia podkładem lub gruntem, a następnie farbą do metalu.

Penetratory do rdzy

Osobną kategorię stanowią penetratory do rdzy, które sprzedawane są zazwyczaj pod postacią sprayu. W ich składzie znaleźć można m.in. oleje o właściwościach smarujących oraz tlenek molibdenu, który przeciwdziała postępowi korozji. Zastosowane miejscowo penetratory usuwają rdzę i chronią metal przed jej wystąpieniem w przyszłości. Podobnie jak w przypadku odrdzewiaczy z kwasami konieczne jest zastosowanie dodatkowych produktów – gruntu, podkładu i farby lub podkładu i farby.

Farby – cała oferta sklepów i producentów

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze