W jaki sposób usunąć pęknięcia na ścianach?

Satynowe, matowe, perłowe bądź z brokatem. Zmywalne, hipoalergiczne, tablicowe lub hydrofobowe. Nowoczesne farby zaskakują dziś nie tylko wspaniałymi odcieniami, ale również zaskakującymi, praktycznymi właściwościami. Trudno zaprzeczyć, że starannie pomalowane wnętrza to wspaniała baza do stworzenia gustownej, stylowej aranżacji. Co jednak, jeśli na powierzchni tynku pokrytego wymarzonym, modnym kolorem, powstają nieestetyczne spękania?

Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka. Czasem są to drobne rysy powodowane naturalnymi naprężeniami, innych razem poważniejszymi wadami konstrukcyjnymi. O tym, w jaki sposób odróżnić jedne rysy od drugich i przede wszystkim, jak sobie z nimi poradzić, zdradzamy w poniższym artykule.

salon styl eklektyczny

Dlaczego na ścianach pojawiają się pęknięcia?

Powody powstania rys ściennych mogą być różne. Czasem rysy powstają w skutek skurczy tynku bądź poprzez naturalne naprężenie materiałów budowlanych (najczęściej można je spotkać na ścianach działowych wykonanych z płyt kartonowo-gipsowych). Innym razem spękania mogą być oznaką wad konstrukcyjnych budynku. Jak je od siebie odróżnić? Drobne, wąskie rysy przypominające pajęczynę to te tzw. kurczowe, które są zupełnie niegroźne. Trudniejszą sztuką jest odróżnienie rys powodowanych naturalnymi naprężeniami (również niegroźnych), od tych sygnalizujących wady konstrukcji. Obie mają bowiem podobną szerokość - powyżej 0,3 mm.

jak usunąć pęknięcia na suficie
Poznaj produkty, które przydadzą Ci się podczas remontu mieszkania >>

W jaki sposób usunąć drobne rysy skurczowe?

Rysy skurczowe są bardzo łatwe do usunięcia. Wystarczy, że użyjesz masy szpachlowej dostosowanej do rodzaju tynku, jakim pokryta jest ściana. Warto bowiem pamiętać, że istnieją różne rodzaje tynku, m.in. tynki gipsowe lub tynki cementowo-wapienne. Aby dobrać odpowiedni rodzaj masy, wystarczy zapoznać się z informacją na opakowaniu. Jak zabrać się za naprawianie spękanej ściany? Po rozrobieniu masy należy zaszpachlować rysy cienką warstwą (około 1-2 mm grubości). Kiedy zaprawa wyschnie, można przystąpić do szlifowanie fragmentu ściany. Najlepiej użyć do tego celu drobnoziarnistego papieru ściernego. Po wszystkim wystarczy pomalować świeży tynk na odpowiedni kolor i voilà! Ściana jak nowa!

W jaki sposób zlikwidować szersze pęknięcia w ścianie?

Tak jak wspomnieliśmy we wcześniejszych akapitach, szersze pęknięcia mogą być powodowane naturalnymi naprężeniami bądź wadami konstrukcyjnymi budynku. Pierwszy rodzaj pęknięć można spotkać zazwyczaj na narożach okien lub drzwi. Takie rysy biegną na ogół ku górze bądź ku dołowi narożnika. Czasem występują również w miejscach połączenia różnych materiałów, takich jak np. płytki i płyty kartonowo-gipsowe. Niestety, czasem zdarza się, że niemal identyczne pęknięcia są zwiastunem źle wykonanych fundamentów bądź nieoczekiwanymi zmianami wodno-gruntowymi. Aby sprawdzić do której kategorii zaliczają się rysy, należy je zaszpachlować i odczekać kilkanaście dni. Jeżeli po upływie tego czasu pęknięcie się odnowi, będzie to oznaka problemu natury konstrukcyjnej. Wówczas nie pozostaje Ci nic innego jak ekspertyza inżyniera, który zlokalizuje przyczynę powstawania rys. Jeśli jednak rysa pozostanie niewidoczna, możesz spać spokojnie!

jak zlikwidować szerokie pęknięcia

Jak przygotować się do naprawiania spękań?

Aby szybko i efektywnie usunąć głębokie rysy ścienne, musisz zaopatrzyć się w taśmę reperacyjną wykonaną z włókniny polipropylenowej bądź włókna szklanego oraz we wspomnianą wcześniej zaprawę szpachlową. Zanim jednak przystąpisz do pracy, dokładnie oczyść okolice uszkodzenia, usuwając resztki farby i wierzchniej warstwy tynku. Do tego celu użyj szpachelki. Jej ostry koniec posłużymy Ci również, jeśli będziesz chciał nieco poszerzyć pęknięcie. Taki zabieg umożliwi późniejsze dokładne wypełnienie szczeliny zaprawą. Po wykonanych czynnościach, przyklej taśmę na rysę i przy pomocy metalowej szpachli „wciśnij” zaprawę do wnętrza pęknięcia. Jeśli używasz taśmy polipropylenowej, pamiętaj, aby najpierw wypełnić rysę zaprawą, kolejno przykleić taśmę, po czym ponownie zastosować warstwę zaprawy. Połączenie taśmy i zaprawy jest bardzo praktyczne - dzięki tej pierwsze zabezpieczysz brzeg pęknięcia, natomiast dzięki drugiej, szczelnie je wypełnisz.

naprawianie pęknięć

Budowa nowego domu bądź modernizacja leciwego budynku nierzadko przynoszą pewne niemiłe niespodzianki. Niektóre z nich, takie jak pęknięcia na ścianach, o ile nie są powodowane wadami konstrukcyjnymi, można z łatwością naprawić. Wystarczy szpachla, zaprawa, taśma i trochę wiedzy, a Twoje ściany znowu będą cieszyć oko!

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze

Zobacz więcej produktów