Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak wyburzyć ścianę nośną lub działową? Wyburzanie ścian – niezbędne informacje

Problem nieustawnego mieszkania, niewielkiego metrażu albo marzenie o kuchni otwartej na salon to powody, dla których decydujemy się na wyburzanie ścian. O ile bez większych problemów przeprowadzimy rozbiórkę ściany działowej, tak burzenie ściany nośnej to już bardziej skomplikowana operacja. Jak się przygotować? Jakie formalności dopełnić? Czy wyburzanie ścian możemy przeprowadzać samodzielnie? Podpowiadamy!

kuchnia po wyburzeniu ściany

Ściany nośne i ścianki działowe w mieszkaniach, a może otwarte pomieszczenie?

Kuchnia i jadalnia, do tego salon, a nawet strefa pełniąca rolę home-office w ramach jednego pomieszczenia? Jak najbardziej! Zakochaliśmy się we wnętrzach otwartych, oswoiliśmy przestrzeń w architekturze i uświadomiliśmy sobie, że zamknięcie w ramach ścian może nas ograniczać. Chętnie sięgamy więc po projekty domów i mieszkań oparte na planie open space lub dostosowujemy układ wnętrza do zmieniających się potrzeb.

Zanim zaczniemy burzyć ściany musimy dokładnie przeanalizować, które z nich warto oraz które w ogóle można usunąć. W budownictwie wyróżniamy dwa rodzaje wewnętrznych przegród budowlanych:

ściany nośne, które pełnią rolę konstrukcyjną i przenoszą obciążenia budynku na jego fundamenty,

ściany działowe, które dzielą wnętrze na poszczególne pomieszczenia.

Samowolne zlikwidowanie ściany nośnej mogłoby być katastrofalne w skutkach. O tym, czy dana ściana pełni rolę nośną, czy działową, poinformują nas plany mieszkania lub domu. Ścianki działowe są przeważnie zaznaczone kreskami tworzącymi swego rodzaju kratkę, nośne zaś grubszą kreską oraz ukośnymi liniami. Możemy przeprowadzić też prosty „test grubości”. Ścianki działowe w mieszkaniu nie powinny mieć więcej niż 12-16 cm grubości wraz z tynkami, z kolei nośne – zazwyczaj min. 20 cm.

Młotowiertarka akumulatorowa METABO PowerMaxx BH 12 BL 16 (600207850)

Młotowiertarka akumulatorowa METABO PowerMaxx BH 12 BL 16 (600207850)

1003 zł
Młotowiertarka DEWALT DCH773N-XJ

Młotowiertarka DEWALT DCH773N-XJ

3420 zł
Młotowiertarka STANLEY SFMEH210K

Młotowiertarka STANLEY SFMEH210K

497 zł
Młotowiertarka BOSCH PBH 3000 FRE

Młotowiertarka BOSCH PBH 3000 FRE

876 zł

Wyburzenie ściany nośnej: o czym należy pamiętać?

Wyburzenie ściany nośnej jest obwarowane wieloma formalnościami. W pierwszej kolejności konieczne jest zdobycie opinii konstruktora lub architekta. Specjalista podpowie nam, czy nasza wizja otwartego wnętrza ma szanse na realizację. Możliwe, że przez ścianę konstrukcyjną przebiegają instalacje, np. wentylacja dla kilku kondygnacji. W takiej sytuacji zlikwidowanie przegrody nie wchodzi w grę.

Jeśli wyburzenie ściany jest możliwe, architekt sporządzi tzw. projekt przebudowy – zburzenie ściany nośnej kwalifikowane jest bowiem jako przebudowa. W projekcie przebudowy ścianę nośną należy zastąpić innym typem konstrukcji wspierającej (tzw. podciągiem). To jedyny sposób na to, aby prace remontowe były bezpiecznie dla budynku i jego mieszkańców. Podciągi to najczęściej specjalne belki z żelbetu, stali lub drewna przeznaczone do montażu w miejsce usuniętych przegród nośnych. Jeżeli szerokość wyburzenia jest znaczna, tzn. przekracza około 5 m, konieczne jest zamontowanie kilku belek lub dodatkowych filarów. Na szczęście można je wkomponować w architekturę wnętrza i podkreślić w aranżacji jako jej atut.

Następnie niezbędne jest uzyskanie zgody urzędu miasta. Składamy w nim wymaganą dokumentację wraz z aktualnym planem mieszkania oraz nowym projektem. Po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi staramy się również o pozwolenie ze strony właściciela lub administratora budynku.

Wyburzenie ściany działowej: najważniejsze zasady

Wyburzenie ściany działowej w bloku jest znacznie prostsze, nie oznacza to jednak, że możemy przeprowadzić prace bez uprzedniego przygotowania, szczególnie w starym budownictwie wielorodzinnym czy przedwojennych kamienicach. Również w tym przypadku wskazana jest konsultacja z konstruktorem, aby wykluczyć ryzyko oraz upewnić się, że ściana nie przejmuje części obciążeń z przegród nośnych. Jeśli nie dopilnujemy tych formalności, samowola może skończyć się poważnymi konsekwencjami – uginaniem lub pękaniem stropu.

Wyburzanie ścian działowych nie jest obwarowane aż takimi formalnościami, ponieważ tego rodzaju prac nie kwalifikuje się jako przebudowy. Z drugiej strony ogromnie dużo zależy od zasad panujących w danej spółdzielni mieszkaniowej. Niektóre z nich wręcz wymagają przedstawienia projektu przygotowanego przez konstruktora. We wspólnocie mieszkaniowej mamy większą swobodę, jednak mimo wszystko warto skonsultować się z architektem, szczególnie w przypadku starszego budownictwa.


Jeśli mieszkamy w bloku czy kamienicy, należy wcześniej poinformować sąsiadów o zamiarze wyburzenia ścian i – jeśli jest taka potrzeba – uzyskać ich zgodę na piśmie. Może się okazać, że po usunięciu ściany w naszym mieszkaniu w tym samym miejscu u sąsiada zacznie pękać podłoga czy sufit ze względu na zmiany uginania się stropu, o czym należy poinformować sąsiadujących z nami lokatorów.


Jak wyburzyć ścianę nośną lub działową?

Wyburzanie ścian stanowi bardzo poważną ingerencję w architekturę (a przy ścianach nośnych również w konstrukcję budynku), dlatego kluczowe są tu skrupulatne przygotowania. W pierwszej kolejności postarajmy się opróżnić pomieszczania, w których planujemy przeprowadzać prace. W miarę możliwości przenieśmy meble do innych pomieszczeń lub dokładnie zabezpieczmy je grubą folią budowlaną oraz taśmą. Zabezpieczenia wymaga również podłoga, na którą będzie spadać gruz. W tym przypadku warto zainwestować w folię ochronną o grubości ok. 18 mikrometrów czy maty remontowe, które dodatkowo wygłuszają głośne dzwięki.

wyburzanie ściany młotem

Konieczne będzie również wypożyczenie kontenera na odpady budowlane – wyrzucanie odpadów do wspólnego kontenera jest bowiem niezgodne z przepisami (nie dotyczy to mniejszych elementów zapakowanych w worki na gruz). Ostatnią z istotnych kwestii jest odpowiednia odzież ochronna. Należy przygotować ubrania z grubszego materiału, okulary ochronne, maski przeciwpyłowe oraz specjalne rękawice i buty. Wskazane jest także nałożenie kasku.


W mieszkaniach na piętrze z dostępem do dużego okna lub balkonu warto rozważyć na czas rozbiórki ściany wynajęcie specjalnego rękawa lub zsypu do gruzu. Wynoszenie gruzu w wiaderkach – zwłaszcza w przypadku dużych ścian – będzie bardzo męczącym i czasochłonnym zadaniem. W opłakanym stanie będzie również klatka schodowa. Pokryta trudnym do zmycia pyłem czy kurzem z odłamków starej ściany może rozzłościć lokatorów kamienicy czy bloku, stąd warto rozważyć zsypywanie gruzu bezpośrednio do kontenera.


Zastanówmy się, czy wyburzanie ścian to zadanie, z którym poradzimy sobie sami, czy może lepiej wynająć do niego profesjonalną ekipę. Teoretycznie wystarczy nam nieco siły, młot udarowy, przecinarka tarczowa oraz przebijak (narzędzia dobieramy do rodzaju ściany), w praktyce jednak burzenie ścian może się okazać dość wymagające, a nawet niebezpieczne dla osoby bez pewnych umiejętności i doświadczenia. Co więcej w przypadku ściany nośnej niewłaściwe jej wyburzenie może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami prawnymi i finansowymi!

Prace remontowe rozpoczynamy od odłączenia mediów. Podstawowa zasada brzmi: burzenie ścian rozpoczynamy od góry, inaczej może dojść do uszkodzenia stropu. Rozbijamy poszczególne fragmenty muru i rozbieramy go kawałek po kawałku. Do przeprowadzenia prac potrzebne są minimum dwie osoby. Jedna z nich powinna stanąć na stabilnym podwyższeniu i za pomocą odpowiedniego, dostosowanego do grubości ściany urządzenia odkuwać kolejne fragmenty przegrody, druga zaś – podtrzymywać je i odbierać. Przebieg prac uzależniony jest oczywiście od tego, z jakiego materiału została wykonana, np. cegły lub pustaków. Pamiętajmy, że w ścianach mogą znajdować się przewody elektryczne. Należy przeprowadzić rozbiórkę w taki sposób, aby ich nie pozrywać, a oddzielić od ściany.

Niezależnie od tego, czy planujemy wyburzenie ściany nośnej czy działowej, przeanalizujmy, czy powiększone pomieszczenie będzie funkcjonalne oraz, czy spełni wszelkie wymagania i przepisy, np. wynikające z użytkowania urządzenia gazowego (w przypadku pokoju połączonego z kuchnią) bądź dotyczące dostępu dziennego światła (stosunek przeszkleń do powierzchni podłogi nie może być mniejszy niż 1:8). Może lepszym, łatwiejszym w realizacji pomysłem będzie powiększenie otworu drzwiowego?


Inne artykuły w tej kategorii