Kupuj szybko i wygodnie meble i dodatki do swojego domu!😍
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak pomalować pokój na dwa kolory? [DUŻO ZDJĘĆ]

Malowanie pokoju na dwa kolory jest doskonałym sposobem na upiększenie i ożywienie wnętrza. Odpowiednio dobrane barwy ścian potrafią także optycznie zmienić proporcje pomieszczenia. Jak łączyć kolory, by uzyskać odpowiedni efekt? O czym pamiętać podczas malowania? Czy to rozwiązanie tylko dla odważnych? Podpowiadamy, jak samodzielnie pomalować ściany na dwa kolory.

Kolory ścian inspiracje:

Jak łączyć kolory ścian?

Chociaż malowanie ścian na dwa kolory od kilku lat jest niezwykle popularne, duży problem większości osób sprawia dobór właściwych barw. Istotne jest bowiem, aby wybrane kolory nie tylko pasowały do wystroju wnętrza czy odpowiadały naszym upodobaniom, ale również zestawione ze sobą „nie gryzły się”. Inspiracji można szukać m.in. we wnętrzach innych osób prezentowanych, np. na zdjęciach w internecie czy w magazynach, ale także w naturze, obserwując np. kolory egzotycznych kwiatów czy ptaków. Warto też poznać kilka sposobów na uzyskanie dobrego efektu przy zestawianiu ze sobą barw.

Najłatwiejszy z nich zakłada pomalowanie ścian w dwóch, różnie nasyconych odcieniach jednego koloru, np. na ciemnozielono i jasnozielono. Dzięki temu prostemu trikowi pomieszczenie wyda się z pewnością ciekawsze niż w sytuacji, gdy wszystkie ściany pokryte są jednym odcieniem. Stosując kompozycję monochromatyczną, można mieć pewność, że barwy będą się wzajemnie dopełniać oraz będą ze sobą współgrały.

Chcąc harmonijnie połączyć kolory na ścianach, można również opierać się na ich tzw. temperaturze. Dobrze wyglądać będą obok siebie barwy analogiczne, np. chłodne takie jak szarość, błękit, fiolet. Korzystne będzie również połączenie barw ciepłych, np. czerwieni, pomarańczowego, beżu czy żółci. W tym przypadku pamiętać trzeba jednak, że konkretne odcienie jednego koloru mogą różnić się temperaturą, tj. szarość z większym dodatkiem niebieskich pigmentów będzie chłodna, ale już ta z pigmentami brązowymi będzie ciepła. Za każdym razem należy więc ocenić temperaturę konkretnej próbki farby.

Rozwiązaniem, które daje rewelacyjne efekty, ale jest zarazem najtrudniejsze, jest łączenie barw kontrastujących, tzw. dopełniających. O ile problemów nie przysparza klasyczne zestawienie czerni i bieli, o tyle kłopot pojawia się, gdy chcemy pomalować pomieszczenie w bardziej wyrazistych i energetycznych barwach. Sprawdzone rozwiązanie to łączenie ze sobą czerwieni i zieleni, błękitu i pomarańczowego czy turkusu z różem.

Osobom, którym brakuje pewności siebie w zakresie doboru barw, a jednocześnie chcącym mieć w pomieszczeniu kolorową ścianę, polecamy wybór bezpiecznego rozwiązania. Wystarczy pamiętać, żeby wybraną barwę, np. czerwień, zieleń czy żółć, połączyć z neutralnymi kolorami, czyli bielą, szarością lub czernią. >> Znajdź farbę

Jak kolorem zmienić proporcje wnętrza?

Właściwie dobrane kolory farb mogą optycznie powiększyć lub zmniejszyć wnętrze. Ciepłe barwy, np. czerwień, beż, pomarańczowy, zazwyczaj sprawiają, że pomieszczenie staje się bardziej przytulne. Zimne, takie jak błękit, szarość czy biel, wizualnie je powiększają, dodając mu „oddechu”.

Zastosowanie we wnętrzu dwóch różnych kolorów również zmienia postrzeganie wielkości wnętrza. W jaki sposób? Jeżeli chcemy sprawić, by nasze krótkie pomieszczenie wydawało się dłuższe, krótsze ściany należy pomalować jasnymi odcieniami zimnych barw, np. na biało, niebiesko czy szaro. Gdy naszym problemem jest krótkie, ale szerokie wnętrze, można boczne ściany (krótkie) pomalować intensywnym kolorem w ciepłym odcieniu, np. na czerwono czy brązowo, a długie na jasno. Pozwoli to optycznie wydłużyć pokój i wyrównać jego proporcje. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie w tym miejscu kontrastu kolorystycznego, malując krótkie ściany np. na czarno, a długie na biało. W wąskich, długich korytarzach sprawdzi się natomiast malowanie krótszych ścian na mocny kolor. W takim przypadku będzie nam się wydawać, że są one bliżej nas niż w rzeczywistości.

Jak pomalować mały pokój na dwa kolory?

O ile problemów nie przysparza malowanie na dwa kolory przestronnych wnętrz, o tyle kłopot pojawia się, gdy dysponujemy niewielką przestrzenią. Jak bowiem sprawić, by dwie ściany w innym kolorze nie zmniejszały dodatkowo wnętrza? Podstawą w łączeniu barw kolorów ścian w małych pomieszczeniach jest użycie chłodnych barw i stosunkowo jasnych odcieni, od których odbijać się będą promienie słoneczne, optycznie powiększając pokój.

Tylko w bardzo dobrze nasłonecznionych lokalach sprawdzą się ciemne kolory zastosowane na jednej ścianie. Doskonale wygląda kolorowa ściana, która stanowi tło np. dla strefy wypoczynkowej z sofami, biblioteczki czy stołu jadalnego. Tam, gdzie światła dociera niewiele, tj. w zachodniej i północnej części budynku, najlepsze do wykonania akcentu kolorystycznego będą jednak jasne, pastelowe odcienie. W małych wnętrzach o standardowej wysokości należy też zapomnieć o kolorowym suficie – pomieszczenie wydaje się wtedy niższe, a przez to mniej przestronne.

Tylko w przypadku małych pokojów w kamienicach, gdzie sufit znajduje się na wysokości ok. 4-5 metrów, warto obniżyć go optycznie przez zastosowanie koloru. Nie najlepszym wyborem jest także użycie do malowania ścian bardzo modnych farb matowych, które nie odbijają promieni słonecznych. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się farby o satynowej, opalizującej (tylko na równych ścianach) lub opcjonalnie półmatowej fakturze.

Technika malowania ścian dwoma kolorami

Osoby, które chcą samodzielnie pomalować ściany na dwa kolory, powinny zacząć od porządnego zabezpieczenia przed zabrudzeniem farbą podłóg, okien, mebli, kontaktów i włączników światła, a także karniszy i lamp. Najlepiej użyć folii malarskiej albo papieru lub kartonu w rolce. Nie mniej ważna jest dobrej jakości taśma malarska – istotne, aby miała ona odpowiednią szerokość (im jest węższa, tym bardziej trzeba uważać podczas malowania) oraz grubość (zbyt cienka chłonie wilgoć z farby i może zostawiać nieestetyczne ślady na ścianie).

Do samego malowania warto przygotować zarówno cienki pędzelek, którym najlepiej maluje się w rogach pomieszczeń, jak również wałek na teleskopowym kiju. Pierwszym etapem jest uzupełnienie zaprawą gipsową szpar i ubytków powstałych np. w wyniku uderzenia jakimś przedmiotem, a po jej wyschnięciu wyszlifowanie powierzchni ściany i zagruntowanie.

Kolejnym krokiem jest odpylenie ścian, np. czystą miotłą, szmatką lub odkurzaczem z miękką, szczotkową końcówką. Gdy poszczególne ściany malujemy na inne kolory, miejscem odcięcia koloru jest róg pokoju. W takiej sytuacji warto na ścianie leżącej obok tej, którą właśnie mamy zamiar malować, przykleić od sufitu do podłogi (o ile malujemy całą ścianę, a nie tylko połowę) pas taśmy malarskiej. Dzięki temu zabiegowi farba nie powinna przedostać się na sąsiednią ścianę, która docelowo będzie pomalowana na inny kolor.

W rogu najlepiej malować pędzlem lub cienkim wałeczkiem o włóknie przystosowanym do kontaktu z farbą lateksową czy akrylową. Korzystanie w tym newralgicznym miejscu z większych narzędzi, takich jak standardowy wałek do malowania ścian, może być nieporęczne i prowadzić do przypadkowego zabrudzenia sąsiedniej ściany.

Zaraz po naniesieniu farby należy usunąć taśmę, ponieważ po jej wyschnięciu może zdarzyć się, że wraz z taśmą oderwie się kawałki nowo powstałej warstwy koloru. Do malowania sąsiedniej ściany można przystąpić dopiero wtedy, gdy nowo położona farba dobrze wyschnie (najlepiej trzymać się wytycznych podanych przez producenta na opakowaniu farby) i będzie można na nią nakleić taśmę malarską.

Może Cię zainteresować:

Jak połączyć dwa kolory na ścianie?

Chcąc zastosować dwa kolory na jednej ścianie, należy wyznaczyć na niej ołówkiem linię odcięcia kolorów. Może to być prosta linia dzieląca ścianę na dwie równe części prostopadle do podłogi lub – nieco ciekawej – po skosie. Z pomocą taśmy można wykonać też na ścianie pasy, zygzaki oraz wzory geometryczne (np. trójkąty). Do łatwiejszego wyznaczania linii prostych najlepiej użyć np. rozwijanej taśmy mierniczej (metalowej), łaty murarskiej lub długiej poziomicy budowlanej, które posłużą za „linijkę”. Przy tak powstałej kresce trzeba nakleić taśmę malarską, stanowiącą granicę kolorów. Nie można też zapomnieć o zabezpieczeniu taśmą rogów pokoju (o ile kolorem pokryta będzie cała ściana).

Malowanie należy rozpocząć od części ściany, która będzie pokryta farbą w jaśniejszym odcieniu. Farbę nakładamy wałkiem i pędzlem na przestrzeni między taśmą oddzielającą dwa kolory na jednej ścianie a rogiem pokoju. Konieczne jest również natychmiastowe usunięcie taśmy malarskiej w obu tych miejscach. Po całkowitym wyschnięciu farby (co może zająć trochę czasu) przystępuje się do drugiej części prac. Ponownie trzeba nakleić taśmę malarską i zabrać się za malowanie – tym razem farbą w ciemniejszym odcieniu malujemy część ściany od taśmy wyznaczającej granicę kolorów do drugiego rogu pokoju. Ponownie pamiętamy o zerwaniu taśmy zaraz po zakończeniu malowania. Wszelkie niedoskonałości, np. zacieki czy plamy po zerwanej z taśmą farbie, można poprawić cienkim pędzelkiem po wyschnięciu farby z pierwszej warstwy.


Inne artykuły w tej kategorii

Jak wyburzyć ścianę nośną lub działową? Wyburzanie ścian – niezbędne informacje

Jak wyburzyć ścianę nośną lub działową? Wyburzanie ścian – niezbędne informacje

Lakier do drewna – jaki wybrać?  Rodzaje lakierów do drewna

Lakier do drewna – jaki wybrać? Rodzaje lakierów do drewna

Czym i jak malować drewno? To warto wiedzieć!

Czym i jak malować drewno? To warto wiedzieć!

W jaki sposób zaaranżować wnękę - 8 propozycji

W jaki sposób zaaranżować wnękę - 8 propozycji

Farba lateksowa – jak malować farbą lateksową?

Farba lateksowa – jak malować farbą lateksową?

Sponsorowane Planujesz remont na wiosnę? O niektórych sprawach pomyśl już dziś!

Planujesz remont na wiosnę? O niektórych sprawach pomyśl już dziś!

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka do 24 godzin

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.