Dzień Chłopaka tuż tuż! Odkryj pomysły na prezenty 🎁
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Jak pomalować przedpokój? Odpowiadamy na 7 najczęściej zadawanych pytań

Jak pomalować przedpokój, aby był nie tylko praktyczny, ale i modny oraz dobrze komponował się z resztą mieszkania? Sprawdź nasze odpowiedzi na 7 najczęściej zadawanych pytań na temat malowania przedpokoju.

1. Jak pomalować mały przedpokój w bloku?

Mieszkania w bloku mają to do siebie, że przedpokoje są w nich dość ciasne. Jak pomalować wąski przedpokój, aby go optycznie powiększyć? Jeśli kierujesz się sztuką dekoratorską, pamiętaj, że wąskie i niedoświetlone pomieszczenia należy pomalować farbą, która jest bardzo jasna. W ten sposób rozświetlisz i optycznie powiększysz korytarz.

Nie zapomnij też, że możesz optycznie powiększyć przedpokój poprzez pomalowanie podłóg i modyfikację listew przypodłogowych. Jeżeli pomalujesz je na kolor jaśniejszy niż ściany, korytarz będzie wydawał się większy.

Oczywiście optyczne modelowanie przedpokoju przy użyciu farby to nie wszystko. Możesz zadbać również o to, aby znajdujące się w tej przestrzeni meble były jak najbardziej pojemne, a jednocześnie zajmowały niewiele miejsca. Pomogą też dodatki, np. duże lustro.

Srebrne lustro Moku - trapez

Srebrne lustro Moku - trapez

68 zł
Lustro dekoracyjne prostokątne Czarna ramka MDF 50x50 cm

Lustro dekoracyjne prostokątne Czarna ramka MDF 50x50 cm

125 zł
Lustro dekoracyjne prostokątne Czarna ramka MDF 60x40 cm

Lustro dekoracyjne prostokątne Czarna ramka MDF 60x40 cm

125 zł
Lustro dekoracyjne prostokątne Czarna ramka MDF 70x50 cm

Lustro dekoracyjne prostokątne Czarna ramka MDF 70x50 cm

145 zł
Lustro dekoracyjne prostokątne Czarna ramka MDF 80x60 cm

Lustro dekoracyjne prostokątne Czarna ramka MDF 80x60 cm

165 zł
IKEA KARMSUND Lustro stojące, czarny, 40x167 cm

IKEA KARMSUND Lustro stojące, czarny, 40x167 cm

199 zł 249 zł
Lustro dekoracyjne prostokątne Czarna ramka MDF 100x70 cm

Lustro dekoracyjne prostokątne Czarna ramka MDF 100x70 cm

205 zł
HEREC lustro w  metalowej ramie,  72x28 cm

HEREC lustro w metalowej ramie, 72x28 cm

235 zł 285 zł

2. Jak pomalować ciemny przedpokój?

Mieszkasz w bloku i zastanawiasz się, jak pomalować przedpokój, do którego nie dociera światło słoneczne? Bez wątpienia musisz zrezygnować z ciemnej farby na rzecz tej o jasnym odcieniu. W zależności od stylu, jaki chcesz osiągnąć, możesz wybierać pośród zarówno chłodnych, jak i ciepłych barw.

Do klasycznej i nowoczesnej aranżacji zawsze pasuje neutralna biel. Wbrew pozorom, jeśli postawisz na zmywalne farby wodoodporne, utrzymanie białej ściany w czystości nie będzie stanowiło dużego problemu. Dobrym wyborem będzie też mająca mnóstwo odcieni szarość. Ściany ciemnego przedpokoju pomaluj na szarość rozbieloną lub ciepłą, piaskową. Unikaj natomiast antracytu, który tylko pomniejszy i tak niewielką przestrzeń.

Biel i szarość to kolory neutralne. Możesz jednak zastosować też chociażby żółć lub zieleń. Ważne jest jednak to, aby tego typu kolorami pomalować tylko jedną ścianę przedpokoju, pozostałe pokrywając jaśniejszą barwą, np. kolorem popielatym.

3. Jak pomalować przedpokój w bloku na lata?

Niezależnie od tego, jaki kolor do przedpokoju wybierzesz, pamiętaj, że to jedno z najczęściej używanych pomieszczeń. Dlatego też poza względami estetycznymi liczy się funkcjonalność. Postaw na farbę, z której łatwo usuniesz zabrudzenia. Dobrym wyborem są farby hydrofobowe. Charakterystyczna powłoka farb plamoodpornych sprawia, że zabrudzenia są wręcz odpychane od powierzchni. Ściany pomalowane farbami hydrofobowymi można też szorować bez ryzyka uszkodzenia ich powłoki i odbarwienia koloru.

4. Jak pomalować przedpokój na dwa kolory?

Przedpokój często bywa nie tylko ciemny, ale i długi. Również ten stan możesz skorygować, malując w odpowiedni sposób ściany, a konkretnie – uwzględniając dwa kontrastowe kolory z palety barw. Jedną ze ścian pomaluj na ciemniejszy kolor. Uzyskasz efekt oddalenia – ściana będzie sprawiała wrażenie, że znajduje się dalej niż w rzeczywistości. Z kolei ścianę, która jest do niej równoległa, możesz pomalować jaśniejszą barwą, dzięki czemu będzie ona sprawiać wrażenie bliższej.

Dwóch kolorów możesz też użyć przy trzech ścianach. W takim przypadku na krótką ścianę warto położyć barwę ciemniejszą niż na dwie pozostałe, większe ściany przedpokoju.

Farba do drewna i metalu Dulux Rapidry biała 2.5L

Farba do drewna i metalu Dulux Rapidry biała 2.5L

175 zł
AQUATEX Farba krzemianowa oddychająca 5l

AQUATEX Farba krzemianowa oddychająca 5l

103 zł
AQUATEX Farba krzemianowa oddychająca 10l

AQUATEX Farba krzemianowa oddychająca 10l

197 zł
KABE PROLATEX Farba lateksowa 10l matowa

KABE PROLATEX Farba lateksowa 10l matowa

281 zł
Altax Farba Do Metalu  SZARY PM 0,75

Altax Farba Do Metalu SZARY PM 0,75

43 zł
Dulux Akryl Mat 5l

Dulux Akryl Mat 5l

69 zł
Altax Farba Do Metalu  SZARY PM 2,5L (RÓŻNE WARIANTY!)

Altax Farba Do Metalu SZARY PM 2,5L (RÓŻNE WARIANTY!)

130 zł
Altax Farba Do Metalu  CZARNY M 2,5L

Altax Farba Do Metalu CZARNY M 2,5L

130 zł

5. Jak modnie pomalować duży i jasny przedpokój?

Jak pomalować przedpokój, kiedy jest to duży, jasny hol, np. w domu jednorodzinnym? W takim wnętrzu możesz, a nawet powinieneś, zastosować intensywne kolory. Ściany dużych korytarzy często maluje się farbami w kolorze ciemnej zieleni czy wyrazistej pomarańczy, jak również w różnych odcieniach brązu czy turkusu. Wszystkie z nich wpisują się w stylistykę nowoczesnych przestrzeni. Jeśli zaś chcesz, żeby hol w Twoim domu zachował lekkość, możesz zdecydować się na tradycyjną biel lub jasny odcień szarości.

Punktowa oprawa sufitowa ZALDA OV White IP20, 220-240V, okrągła, biała EDO777451 EDO

Punktowa oprawa sufitowa ZALDA OV White IP20, 220-240V, okrągła, biała EDO777451 EDO

35 zł
Punktowa oprawa sufitowa natynkowa ZAMA White Gold GU10 okrągła biała, środek złoty IP20 EDO777342 EDO

Punktowa oprawa sufitowa natynkowa ZAMA White Gold GU10 okrągła biała, środek złoty IP20 EDO777342 EDO

44 zł
PP P 200 WH MIDI PLAFON NOWOCZESNA LAMPA SUFITOWA OPRAWA NATYNKOWA ALUMINIUM BIAŁY LED NISKI 6,5 CM

PP P 200 WH MIDI PLAFON NOWOCZESNA LAMPA SUFITOWA OPRAWA NATYNKOWA ALUMINIUM BIAŁY LED NISKI 6,5 CM

120 zł
PP P 102 WH PLAFON NOWOCZESNA LAMPA SUFITOWA OPRAWA NATYNKOWA 12 CM ALUMINIUM BIAŁY GX53 LED

PP P 102 WH PLAFON NOWOCZESNA LAMPA SUFITOWA OPRAWA NATYNKOWA 12 CM ALUMINIUM BIAŁY GX53 LED

250 zł

6. Jak pomalować przedpokój w paski?

Pasy na ścianie możesz zastosować w i nowoczesnych, i klasycznych wnętrzach. Poza tym mogą być one zarówno pionowe, jak i poziome. Pasy poziome zmniejszają optycznie wysokość ściany, a poszerzają wnętrze i nadają mu głębię. Możesz je więc zastosować w wysokich, ale wąskich pomieszczeniach.

Charakter pomieszczenia potrafią odmienić też pasy pionowe, które są zalecane w przypadku obniżonego stropu, ponieważ optycznie podwyższają wnętrze. Dlatego też jest to dobre rozwiązanie, jeśli zastanawiasz się, jak pomalować przedpokój ze schodami, które prowadzą na niskie, ale wciąż użytkowe poddasze.

7. Na jaki kolor pomalować przedpokój?

Jeśli zastanawiasz się, jak pomalować hol, mały przedpokój w bloku czy korytarz ze schodami na poddaszu, musisz pamiętać o tym, że kolorystyka przedpokoju ma być elementem całej aranżacji wnętrza. To, na jaki kolor farby do przedpokoju się zdecydujesz, powinno zależeć m.in. od wielkości pomieszczenia, jego oświetlenia i zastosowanych w nim materiałów, a jednocześnie Twoich indywidualnych preferencji.

Najważniejsze, aby wszystkie elementy tworzyły spójną całość, ponieważ tylko tak uda Ci się stworzyć w pełni estetyczne wnętrze. Przeanalizuj więc dokładnie każdy aspekt, który ma wpływ na dobór barw do przedpokoju. Zwróć szczególną uwagę na trzy poniższe czynniki.

Wielkość przedpokoju

Przedpokój często jest małym, wąskim pomieszczeniem, które dodatkowo jest pomniejszone przez drzwi, wieszaki czy szafę. Jeżeli Twój przedpokój wpisuje się w ten schemat, postaw na jasne i chłodne kolory. Jeśli natomiast cenisz sobie poczucie przestrzenności i chcesz, by Twoje wnętrza były maksymalnie otwarte, masz większą dowolność i możesz zastosować w nim także ciemniejsze barwy.

Materiały wykończeniowe do przedpokoju

Zdarza się, że odcień drewna, mebli czy okładzin ceramicznych ogranicza wybór koloru ścian. Przykładowo mieszkańcy starszych, nieremontowanych od dawna bloków zastanawiają się, jak pomalować przedpokój z boazerii. Jeśli pomieszczenie wykończone boazerią jest dobrze doświetlone, możesz zastosować lakier i farby kryjące o ciemniejszym zabarwieniu. Do ciemnych i małych pomieszczeń wybierz zaś barwy pastelowe, takie jak biel, jasny błękit, krem czy kawa z mlekiem.

Oświetlenie w przedpokoju

Ważnym czynnikiem są też warunki oświetleniowe. Jeżeli nie wiesz, jak pomalować mały przedpokój ze słabym oświetleniem, kieruj się zasadą, która mówi o tym, że im ciemniejszy korytarz, tym jaśniejszy powinien być kolor ścian (np. biel, szarość, żółć). Możesz jednak odejść od tej zasady, jeśli sztuczne oświetlenie dobrze rozjaśni przedpokój i w pełni zastąpi światło dzienne. W takim przypadku w ciemniejszych wnętrzach dobrze sprawdzą się też bardziej nasycone barwy.

Jak widzisz, masz duże możliwości w zakresie doboru kolorów do ścian przedpokoju oraz sposobu ich pomalowania. Zwróć uwagę na wielkość pomieszczenia, jego oświetlenie i zastosowane we wnętrzu materiały. Weź też pod uwagę psychologię barw. Pamiętaj, że ciepłe kolory potęgują wrażenie przytulności, zmniejszając przestrzeń i dystans, a barwy chłodne są ich przeciwieństwem. Najbezpieczniejszy wybór zwykle stanowią kolory neutralne i monochromatyczne. Wśród nich są nie tylko biel czy szarość, ale również beże, pastele czy rozbielone wersje błękitów, turkusów i czerwieni.


Inne artykuły w tej kategorii