Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

9 trików optycznych, które zmienią proporcje wnętrz nie do poznania

Triki optyczne we wnętrzach potrafią zdziałać cuda. Martwisz się, że Twój pokój jest zbyt ciemny? A może za wąski lub zbyt niski? Nic straconego! W dzisiejszym poradniku pokazujemy, jak optycznie poprawić proporcje wnętrz za pomocą odpowiednich kolorów ścian i sposobów na ich malowanie. A więc – pędzle w dłoń i do dzieła!

1. Jak optycznie skrócić pokój?

Zbyt długi pokój o zaburzonych proporcjach nie sprawia zbyt przyjaznego wrażenia. Pomóc może umiejętne połączenie chłodnych i ciepłych barw. Dłuższe ściany pokryj farbą w kolorze chłodnym i jasnym – nie będą wówczas przykuwały uwagi, a jednocześnie sprawią, że wnętrze wyda się szersze, a co za tym idzie, bardziej rozległe. Krótsze ściany pomaluj farbą o barwie ciepłej i intensywnej. Dodatkowo możesz ozdobić je poziomymi wzorami, dzięki którym będą wyglądały na dłuższe. Analogicznie, długie ściany pomaluj w pionowe wzory. Takie triki optyczne we wnętrzach sprawią, że pokój wyda się bardziej kwadratowy.

2. Jak optycznie powiększyć pokój?

W niewielkim wnętrzu łatwo o wrażenie ciasnoty, zwłaszcza jeśli dociera do niego niewiele światła słonecznego. Triki optyczne w małych pomieszczeniach bazują na jasnych kolorach, które sprawiają, że pokoje wydają się nie tylko bardziej przestronne, ale też widne. W ciasnym pokoju farby ścienne nie powinny przyciągać uwagi. Najlepszym wyborem będzie więc biel, stwarzająca znakomite tło dla wszelkiego rodzaju aranżacji.

Doskonale sprawdzi się też łagodna szarość, écru czy beż. Prawdziwym strzałem w dziesiątkę będzie jednak błękit – pokryte nim ściany będą wyglądać na o wiele bardziej oddalone od siebie niż w rzeczywistości. Budząc skojarzenia z niebem i otwartym morzem, blady błękit będzie tworzył wrażenie głębi i rozległości.

Śnieżka Plamoodporna P26 Nowoczesna 5l

Śnieżka Plamoodporna P26 Nowoczesna 5l

120 zł
Śnieżka Plamoodporna P41 Urocza 2.5l

Śnieżka Plamoodporna P41 Urocza 2.5l

65 zł
Śnieżka Plamoodporna P45 Taktowna 2.5l

Śnieżka Plamoodporna P45 Taktowna 2.5l

65 zł
Śnieżka Plamoodporna P27 Stylowa 5l

Śnieżka Plamoodporna P27 Stylowa 5l

120 zł
Śnieżka Plamoodporna P27 Stylowa 2.5l

Śnieżka Plamoodporna P27 Stylowa 2.5l

65 zł
Śnieżka Plamoodporna P26 Nowoczesna 2.5l

Śnieżka Plamoodporna P26 Nowoczesna 2.5l

65 zł
Śnieżka Plamoodporna P25 Wytworna 5l

Śnieżka Plamoodporna P25 Wytworna 5l

120 zł
Śnieżka Plamoodporna P25 Wytworna 2.5l

Śnieżka Plamoodporna P25 Wytworna 2.5l

65 zł

3. Jak optycznie obniżyć sufit?

Choć wysoki sufit najczęściej jest pożądanym elementem wnętrza, oczywiście może się zdarzyć, że z jakiegoś względu warto go nieco obniżyć. Jeśli zależy Ci na tego typu aranżacji, wcale nie musisz inwestować w podwieszane sufity z płyty. Najprostszy trik wizualny w wysokich wnętrzach polega na pomalowaniu sufitu ciemniejszą farbą od tej pokrywającej ściany – najlepiej by jej kolor był stonowany. Tą samą barwą warto pomalować około 30-centymetrowy pas na ścianach tuż pod sufitem. Wnętrze możesz dodatkowo obniżyć malując ściany w poprzeczne pasy.

4. Jak optycznie zwęzić wnętrze?

Twoje wnętrze jest zbyt rozległe i mało przytulne? Czas na malowanie przeciwległych ścian wyrazistymi kolorami. Wybierz głęboką, stonowaną farbę i pokryj nią dłuższe ściany pomieszczenia – bez obaw sięgnij po fiolet, granat, ciemną szarość, brąz, antracyt, a nawet czerń. Jeśli nie przepadasz za tak ciemnymi barwami, możesz wypróbować szlachetną czerwień, zgaszony pomarańcz lub ciepłą malinę. Upewnij się, że pomieszczenie, w którym chcesz użyć farb o takich kolorach na pewno jest odpowiednio duże – malując długie ściany na tak intensywne kolory łatwo osiągnąć niekorzystny efekt „wąskiego korytarza”.

5. Jak optycznie wydłużyć pomieszczenie?

Twoim zmartwieniem jest zbyt ciasne pomieszczenie, w którym można wręcz nabawić się klaustrofobii? Zastanawiasz się, jak optycznie oddalić ścianę? Sięgnij po jasne, świeże, pastelowe kolory, które stworzą wrażenie rozległości. By zbudować głębię, krótszą ścianę i sufit pokryj tą samą barwą – niech będzie wyrazista, a w przypadku wnętrza ponurego również ciepła.

6. Jak optycznie skrócić ścianę?

Jeśli Twoim celem jest optyczne skrócenie długiej ściany, wykorzystaj podobny trik, co przy obniżaniu sufitu. Wybierz dwa kolory farb – jasny oraz nasycony. By optycznie skrócić długą ścianę jej dolną połowę pokryj kolorem pastelowym, zaś górną – bardziej wyrazistym. Pomieszczenie wyda się wówczas niższe, a ściany krótsze.

7. Jak optycznie poszerzyć pokój?

Mówiliśmy już o tym, że jasne barwy mają zdolność optycznego powiększania wnętrza – są więc znakomitym rozwiązaniem do pokoju zbyt małego i ciasnego. Jak optycznie poszerzyć wąski pokój? Proporcje pomieszczenia zmienisz malując na pastelowo obie krótsze ściany lub tylko jedną z nich. Jasne, świetliste barwy sprawią, że ściany „odsuną się” od siebie, a przebywającym we wnętrzu będzie się wydawało, że otwiera się w nim dodatkowa przestrzeń.

8. Jak optycznie zmniejszyć pokój?

Niekiedy duża przestrzeń może sprawiać mało przytulne wrażenie – w tego typu wnętrzu łatwo poczuć się obco i samotnie. Zarówno meble, jak i ich właściciele mogą wydać się zagubieni. Rozległe pomieszczenie zacznij oswajać za pomocą intensywnych kolorów. Jakie dokładnie triki optyczne zastosować przy malowaniu ścian?

Nie bój się nasyconych odcieni i kontrastowych połączeń! Jeśli chodzi o miksy barw w dużym pokoju możesz pozwolić sobie naprawdę na wiele. Bez obaw maluj ściany zarówno na kolory ciemne, zgaszone, nieco poważne, jak i ciepłe, wyraziste czy nawet krzykliwe. Słusznych rozmiarów wnętrze trudno przytłoczyć, możesz więc pozwolić sobie na prawdziwe kolorystyczne szaleństwo.

9. Jak optycznie rozjaśnić pokój?

Pomieszczenia, do których dociera niewielka ilość światła, bardzo często wydają się ponure, zimne i nieprzyjazne. W żadnym razie nie możesz więc malować ich na ciemne barwy – zrezygnuj też z kolorów bardzo bladych i smutnych. Sięgnij raczej po farbę w ciepłych, słonecznych odcieniach i pomaluj nią trzy ściany w pokoju. Czwartą możesz pokryć kolorem nieco bardziej stonowanym lub pastelowym – unikniesz w ten sposób wrażenia tłoku.

Pomieszczenie zbyt małe, zbyt duże, zbyt wąskie lub zbyt niskie? Odpowiednie kolory ścian i sufitu to odpowiedź na pytanie, jak zmienić proporcje pokoju. Umiejętne operowanie kolorami jasnymi i ciemnymi oraz pastelowymi i nasyconymi nada nowe oblicze nawet najbardziej nieprzyjaznemu wnętrzu.


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności