🎄 Święta w Twoim domu - odkryj świąteczny niezbędnik!
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Malowanie boazerii: jak i czym pomalować starą boazerię?

Drewniana boazeria wciąż wisi na ścianach polskich domów. Niektórzy zdążyli się do niej przyzwyczaić, inni panikują na myśl o kosztownym remoncie. Nie wiadomo przecież, jakie tajemnice skrywa ściana za okładziną. Na szczęście nie musimy usuwać boazerii, żeby nadać wnętrzu zupełnie nowy wygląd. Wystarczy ją po prostu przemalować. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak przebiega malowanie starej boazerii krok po kroku. Podpowiadamy, której farby użyć, jak przygotować podłoże i o czym pamiętać na każdym etapie pracy.

Malowanie boazerii: jaka farba do boazerii sprawdzi się najlepiej?

Wybór dobrej farby do boazerii to połowa sukcesu. Najlepiej sięgnąć po wysokiej jakości emalię akrylową do powierzchni drewnianych i metalowych. Emalia jest wodorozcieńczalna, a więc bezwonna i w pełni bezpieczna dla zdrowia. Zapewnia dobre krycie, szybko schnie i pozostawia na malowanej powierzchni gładką, wytrzymałą powłokę. Przed użyciem emalii akrylowej należy odpowiednio przygotować podłoże, aby zwiększyć jego przyczepność. W przypadku boazerii lakierowanej konieczne jest zmatowienie powierzchni lub całkowite usunięcie starej warstwy lakieru.

boazeria lakierowana
Boazeria pomalowana lakierem.

Czym jeszcze można pomalować boazerię? Praktycznie każdym produktem do drewna. Jeśli chcemy uzyskać naturalny efekt, możemy pomalować boazerię transparentnym lakierem, olejem czy woskiem. Przeźroczysta powłoka pozwoli wyeksponować kolor i strukturę drewna, a równocześnie zapewni mu ochronę przed wilgocią oraz uszkodzeniami. Pamiętajmy jednak, że wszelkie niedoskonałości i niedoróbki będą widoczne jak na dłoni. Nie unikniemy i w tym przypadku mozolnego zdzierania starych warstw lakieru, które przykrywają boazerię.

Dekoracyjna lakierobejca 3w1 5l Ciemny dąb

Dekoracyjna lakierobejca 3w1 5l Ciemny dąb

197 zł
Impregnat do drewna koncentrat bezbarwny 5l Tytan

Impregnat do drewna koncentrat bezbarwny 5l Tytan

140 zł
Dekoracyjno-ochronna lakierobejca 3w1 5l Tek

Dekoracyjno-ochronna lakierobejca 3w1 5l Tek

197 zł
Dekoracyjna-ochrona lakierobejca 3w1 5l Palisander

Dekoracyjna-ochrona lakierobejca 3w1 5l Palisander

197 zł
Dekoracyjno-ochronna lakierobejca 3w1 2,5l świerk

Dekoracyjno-ochronna lakierobejca 3w1 2,5l świerk

125 zł
Dekoracyjno-ochronna lakierobejca 3w1 5l Piniowy

Dekoracyjno-ochronna lakierobejca 3w1 5l Piniowy

197 zł
Dekoracyjno-ochronna lakierobejca 3w1 5l Mahoń

Dekoracyjno-ochronna lakierobejca 3w1 5l Mahoń

197 zł
Impregnat do drewna NW koncentrat, zielony, 5L

Impregnat do drewna NW koncentrat, zielony, 5L

162 zł

Jak odnowić boazerię bez szlifowania?

Malowanie boazerii na biało bez szlifowania jest możliwe. Jeśli przeraża nas wizja mozolnego szlifowania wszystkich ścian, zastosujmy farbę kredową do boazerii. Produkt jest dość drogi, ale wart swojej ceny. Pozwala uzyskać dowolny efekt (np. przetarcia, cieniowanie, pełne krycie), bardzo szybko schnie (ok. 20 minut) i nie wymaga pracochłonnego przygotowania podłoża. Dzięki farbom kredowym możemy przeprowadzić ekspresowe malowanie boazerii bez szlifowania i matowienia starych powłok lakierniczych.

Na jaki kolor pomalować boazerię?

Wiele osób czerpie inspirację z krajów skandynawskich i maluje boazerię na biało. To sprawdzone rozwiązanie – po takiej metamorfozie wnętrze prezentuje się czysto, stylowo i przestronnie. Niektórzy narzekają jednak, że biała boazeria wygląda zbyt surowo i upodabnia przedpokój do szpitalnego korytarza. Tak naprawdę wiele zależy od tego, jakich mebli oraz dodatków użyjemy. Drewniany wieszak w stylu retro, naturalne rośliny i galeria zdjęć na jednej ze ścian skutecznie przełamią białą monotonię.

Jeśli nie przekonuje nas takie rozwiązanie, rozważmy malowanie boazerii na kolor. Świetnie sprawdzą się delikatne pastele, mięta, szałwia czy jasne szarości. Modnym rozwiązaniem jest malowanie każdej deski w innym odcieniu. Wybierzmy wtedy delikatne, stonowane barwy o matowym wykończeniu. Pamiętajmy, że boazeria ma subtelnie zdobić, a nie przytłaczać wnętrza.

KABE PROLATEX Farba lateksowa 10l matowa

KABE PROLATEX Farba lateksowa 10l matowa

297 zł
Farba do drewna i metalu Dulux Rapidry biała 2.5L

Farba do drewna i metalu Dulux Rapidry biała 2.5L

175 zł
AQUATEX Farba krzemianowa oddychająca 10l

AQUATEX Farba krzemianowa oddychająca 10l

194 zł
Dekoracyjna lakierobejca 3w1 5l Ciemny dąb

Dekoracyjna lakierobejca 3w1 5l Ciemny dąb

197 zł

Malowanie boazerii krok po kroku

Krok 1. Prace przygotowawcze

Żeby odmienić starą boazerię wystarczy wolny weekend (w najlepszym przypadku jedno popołudnie) i kilka prostych narzędzi: papier ścierny, farba, wałek, wąski pędzel, kuweta do mieszania farby, folia i taśma malarska. Jeśli powierzchnia do malowania jest duża, a szpary między panelami trudno dostępne, możemy sięgnąć po szlifierkę i pistolet do malowania natryskowego. Pracę zaczynamy od dokładnego zabezpieczenia podłogi za pomocą folii. Włączniki, kontakty i ościeżnice oklejamy taśmą.

Pamiętajmy, że podczas szlifowania boazerii wytwarza się bardzo trudny do usunięcia pył. Zastosowanie szlifierki połączonej z odkurzaczem pozwoli nam uniknąć trudnego sprzątania.

Krok 2: Mycie i szlifowanie boazerii

Zanim zabierzemy się za malowanie, zadbajmy o właściwe przygotowanie podłoża. Zacznijmy od dokładnego umycia boazerii za pomocą wilgotnej ściereczki i ciepłej wody z dodatkiem detergentu. Usuńmy tłuste plamy, odpryski i nagromadzony przez lata kurz.

Kolejny etap to szlifowanie. Zdzieranie lakieru “do żywego drewna” jest bardzo pracochłonne i wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi. W większości przypadków nie trzeba sięgać po tak radykalne metody. Jeśli farba do boazerii jest dobrej jakości, wystarczy zmatowić powierzchnię desek drobnoziarnistym papierem ściernym. Wykonajmy tę czynność dokładnie, uwzględniając łączenia między panelami oraz inne zakamarki. W przypadku malowania boazerii olejami, lakierem czy woskiem wskazane jest odsłonięcie surowego drewna. Zastosujmy wtedy głębokie szlifowanie za pomocą szlifierki.

Po zakończeniu pracy należy odpylić boazerię przy pomocy odkurzacza i ponownie przemyć drewnianą powierzchnię. Jeśli zauważymy w drewnie jakiekolwiek ubytki (np. dziurę po gwoździu), wypełnijmy je starannie masą szpachlową do drewna. Umyta i przeszlifowana boazeria jest już gotowa do malowania.


Uwaga! Jeśli używamy farby kredowej, możemy przeprowadzić malowanie boazerii bez szlifowania. Wystarczy, że przemyjemy deski i naprawimy ewentualne uszkodzenia.


Krok 3. Malowanie boazerii

Po żmudnych przygotowaniach malowanie boazerii to sama przyjemność. Aby mieć pewność, że praca przebiegnie bezproblemowo, przeczytajmy zalecenia producenta umieszczone na opakowaniu farby lub lakieru i koniecznie zastosujmy je w praktyce.

Zdarza się, że drewniane panele zdobią całe pomieszczenie, od podłogi, aż po sufit. W takiej sytuacji musimy działać z rozmachem. Malowania wymagają nie tylko ściany, ale również boazeria na suficie, drzwiach czy szafie.


Inne artykuły w tej kategorii


 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności