Cennik usług remontowych na 2020 rok – ile kosztuje remont mieszkania?

Cennik usług remontowych na 2020 rok to kompendium wiedzy, które pozwoli zgromadzić odpowiedni budżet oraz uniknąć wielu stresujących sytuacji. Planując remont mieszkania lub domu, zdecydowanie warto zatem zapoznać się cenami poszczególnych usług remontowych. O tym, z jakimi kosztami musisz się liczyć w 2020 roku, dowiesz się z dzisiejszego przeglądu.

cennik usług remontowych 2020 - ile kosztuje remont kuchni

Cennik usług remontowych na 2020 rok – przygotowanie ścian

Cennik usług remontowych obejmuje m.in. czynności mające na celu przygotowanie ścian do dalszych prac:

 • Zrywanie starych tapet – w zależności od stopnia skomplikowania może to trwać zaledwie chwilę, jak i wymagać użycia specjalistycznych preparatów ułatwiających odrywanie. Z tego względu warto zwrócić uwagę na sposób rozliczenia za tego rodzaju usługę – cena za m² lub stawki godzinowe. Korzystniejszą opcją dla właściciela średniego mieszkania jest wybór płatności za m² zerwanej tapety. W zależności od miejscowości ceny wahają się w przedziale 6,60–9,35 zł/m².
 • Gruntowanie ścian – jest konieczne szczególnie w przypadku powierzchni, które mają tendencję do wsiąkania wody. W zależności od miejscowości ceny wahają się w przedziale 3,85–5,39 zł/m². Najtaniej jest w województwie kujawsko-pomorskim, natomiast najdrożej w mazowieckim.
 • Naprawa ubytków i pęknięć na ścianach lub sufitach – w zależności od miejscowości zamieszkania może wynieść 9,13–12,10 zł/m².
 • Skuwanie płytek – ceny tej usługi w 2020 roku wahają się w przedziale 34,53–49,34 zł/m². Najdrożej jest w województwie mazowieckim, zaś najtaniej w opolskim.
cennik usług remontowych 2020 - przygotowanie ścian

Koszt remontu mieszkania w 2020 roku – wykończenie ścian

Kolejnym krokiem po zakończeniu etapu przygotowującego jest wykończenie ścian. Wliczamy w to:

 • Położenie gładzi gipsowej – cena położenia gładzi wynosi ok. 30 zł/m². Najwięcej zapłacisz w województwie mazowieckim oraz małopolskim, a najmniej w łódzkim i śląskim.
 • Malowanie ścian i sufitów – tu ceny mogą się bardzo różnić w zależności od metody malowania. Jeśli zdecydujesz się na warianty dekoracyjne, wówczas cena będzie dużo wyższa niż w przypadku wyboru ścian jednolitych. Za metr kwadratowy prac malarskich będziesz musiał zapłacić ok. 12,50 zł.
 • Układanie płytek na ścianie – podobnie jak z malowaniem, wiele zależy od tego, jaki wariant wybierzesz. W przypadku małych płytek lub skomplikowanych wzorów ostateczna cena może być dużo wyższa od tej, jaką zapłacisz za standardowe rozwiązania. Orientacyjna cena za ułożenie metra kwadratowego płytek (przy niewielkim stopniu skomplikowania prac) wynosi 68 zł.

Cennik usług remontowych na 2020 rok – remont podłogi

Remont podłogi może obejmować:

 • Skuwanie starych płytek podłogowych – przy niewielkim stopniu skomplikowania prac skuwanie płytek według cenników usług remontowych na 2020 rok wynosi ok. 24 zł/m².
 • Wykonanie wylewki samopoziomującej – niezbędny etap pracy zwłaszcza w starych kamienicach i mieszkaniach znajdujących się w tzw. wielkiej płycie, gdzie bardzo często widać nierówności podłoża. Orientacyjna cena za wylewkę samopoziomującą to 23 zł/m².
 • Układanie glazury wraz z fugowaniem – układanie płytek wymaga ogromnej wiedzy, precyzji oraz doświadczenia, dlatego nie zawsze warto tu szukać oszczędności. W przypadku niewielkiego stopnia skomplikowania położenie standardowych kafli o wymiarach 30 x 30 cm wynosi 70,56-95,11 zł/m².
 • Układanie paneli podłogowych o nieskomplikowanym kształcie i sposobie montowania bez użycia kleju – cennik usług remontowych na 2020 rok przewiduje ok. 28 zł/m².
 • Układanie parkietu na prosto – w zależności od miejscowości ceny wahają się w przedziale 58,19–68,31 zł/m². Najdrożej jest w województwie mazowieckim, zaś najtaniej w lubelskim i podkarpackim.

Koszt remontu mieszkania w 2020 roku – wykończenie łazienki

Prace polegające na podłączeniu urządzeń i armatury sanitarnej nazywamy białym montażem. W zależności od lokalizacji i stopnia skomplikowania ceny wykończenia łazienki wynoszą:

 • Montaż wanny (bez obudowy z płytek) – od 164,40 zł w województwie lubelskim do nawet 228 zł w mazowieckim.
 • Montaż kabiny prysznicowej – od 264 zł w województwie lubelskim do 324 zł w mazowieckim.
 • Montaż WC ze zbiornikiem zewnętrznym – od 99,60 zł w województwie świętokrzyskim do 132 zł w mazowieckim.
 • Montaż bidetu – od 99,60 zł w województwie świętokrzyskim do 138 zł w mazowieckim.
ile kosztuje wykończenie łazienki

Cennik usług remontowych na 2020 rok – instalacje wewnętrzne

Przeróbki instalacji wewnętrznych wykonujemy zwykle na początku prac remontowych, co jest związane z np. koniecznością kucia tynków. Z tego powodu, decydując się na remont mieszkania, zawsze warto wcześniej skontrolować stan przyłączy, aby uniknąć dodatkowych kosztów i konieczności np. skuwania świeżo pomalowanych ścian.

 • Układanie instalacji elektrycznej o niewielkim stopniu skomplikowania – w 2020 roku ceny wahają się od 106,80 zł/punkt w województwie lubelskim do 132 zł/punkt w województwie mazowieckim.
 • Podejście wodno-kanalizacyjne z rurami miedzianymi – najwięcej za wykonanie podejścia będą musieli zapłacić mieszkańcy województwa mazowieckiego – aż 575 zł/punkt, natomiast na niższy koszt mogą liczyć właściciele nieruchomości znajdujących się w województwie świętokrzyskim – 471,50 zł/punkt.
 • Instalacja centralnego ogrzewania – koszt montażu instalacji CO wynosi 143,75 zł/punkt – 184 zł/punkt.
 • Montaż grzejnika – cena za montaż standardowego grzejnika wynosi 55-81,40 zł/szt.
Tu znajdziesz bazę zaufanych firm remontowych i budowlanych >>

Koszt remontu mieszkania w 2020 roku – prace dodatkowe

Do prac dodatkowych zaliczamy m.in. montaż okien, malowanie grzejników lub wykonanie sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-kartonowych. W zależności od rejonu ceny mogą się od siebie znacznie różnić:

 • Montaż sufitu podwieszanego z płyt g-k (normalny stopień skomplikowania) – ceny zaczynają się od 94,08 zł/m² (woj. dolnośląskie), a kończą na 112 zł/m² (woj. mazowieckie).
 • Montaż okien – najmniej za montaż okien można zapłacić 26,40 zł/mb, a najwięcej 35,20 zł/mb.
 • Malowanie grzejników – według cenników prac wykończeniowych na 2020 rok ceny za malowanie grzejników wynoszą 15,40-21,34 zł/żebro.
 • Malowanie rur – w zależności od miejscowości ceny wahają się w przedziale 14,30-19,80 zł/mb.

Cenniki usług remontowych – skąd się biorą różnice w cenach?

Gdy na forum internetowym lub grupie społecznościowej zapytasz, ile kosztuje remont mieszkania w 2020 roku, pojawiają się różne kwoty – od bardzo niskich po niewiarygodnie wysokie. Co wpływa na tak duże rozbieżności odnośnie ceny remontu?

 • Lokalizacja – to, gdzie mieszkasz, ma ogromne znaczenie w przypadku cenników usług remontowych. Zupełnie inne kwoty przewidziane są dla właściciela nieruchomości w Warszawie, Lublinie lub w Wałbrzychu. Dzieje się tak, ponieważ mieszkańcy różnych rejonów w Polsce mają (średnio) inne możliwości finansowe. Wynika to np. z rozwoju ekonomicznego danej miejscowości, miejsc pracy, stopy bezrobocia, itp.
 • Standard wykończenia – trudno porównać koszt remontu kuchni, w której wykorzystano kamienie naturalne z pomieszczeniem o standardowej jakości wykończenia. To, ile wyniesie Cię ostateczny koszt remontu mieszkania, jest więc zależne od wybranych materiałów, zakupionych sprzętów, itp. W ogólnodostępnych cennikach nie są brane pod uwagę niestandardowe czynności, np. ułożenie płytek heksagonalnych lub pomalowanie ściany techniką dekoracyjną.
 • Powierzchnia mieszkania – remont stumetrowego mieszkania będzie Cię kosztował dużo więcej niż odnowienie kawalerki. Pytając na forum internetowym o orientacyjne ceny remontu mieszkania np. w Sopocie, warto od razu poprosić, żeby odpowiedzi były udzielane przez osoby posiadające podobny metraż.
 • Firma remontowo-budowlana – profesjonalne i cenione firmy bardzo często posiadają nieco zawyżony cennik remontowy, a dodatkowo mają zapełnione terminarze nawet na najbliższe pięć lat. Z kolei mniejsze, np. rodzinne przedsiębiorstwa, które dopiero startują na rynku usług budowlanych, mogą zachęcić bardzo atrakcyjną ceną. Bez względu na to, którą firmę wybierzesz, warto wcześniej sprawdzić o niej opinie. Zanim skontaktujesz się z firmą remontową, warto też wcześniej zrobić pomiary, czyli tzw. przedmiar robót. Możesz go wykonać samodzielnie, jak również zlecić pracowni aranżacyjnej, która dodatkowo pomoże Ci zaplanować nową przestrzeń mieszkalną. Oprócz wszystkich wymiarów powinny się tam jeszcze znaleźć informacje dotyczące wybranej technologii, specyfiki remontu oraz prac dodatkowych, tj. wymiany instalacji kanalizacyjnej, hydraulicznej lub elektrycznej.

cennik uslug remontowych 2020

Remont mieszkania w 2020 roku wiąże się z dość sporym wydatkiem. Przed podjęciem prac remontowych warto zatem poprosić wybraną firmę o sporządzenie indywidualnego kosztorysu. Pozwoli on nie tylko kontrolować wydatki, ale także porównać wszystkie koszty z ogólnodostępnymi cennikami usług remontowych.

Tu znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do remontu mieszkania >>

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze
Ja dużo zaoszczędziłem samodzielnie przeprowadzając remont elektroinstalacji. Duża w tym zasługa, że wybrałem produkty Ospela, które nie dość, że są rozsądne cenowo, to jeszcze cechują się wysoką jakością i w efekcie posłużą dłużej.
 • Dodano 5 miesiący temu

Zobacz więcej produktów