Produkty Homla od dziś na Homebook – zobacz ofertę!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak wyrównać podłogę pod panele?

Pamiętajmy, że zanim zajmiemy się kosmetyką, musimy najpierw rozwiązać źródło problemu. Układanie paneli na nierównej wylewce, posadzce o różnych poziomach czy z ubytkami nie jest tym samym zbyt dobrym pomysłem. Konieczne jest uprzednie wyrównanie podłoża pod panele. Tłumaczymy, jak to zrobić, krok po kroku.

Z nierównymi wylewkami, zmieniającymi poziom co kilka metrów możemy spotkać się w starych, remontowanych domach i mieszkaniach – kilkadziesiąt lat temu wykonawcy nie dysponowali jeszcze materiałami pozwalającymi na precyzyjne wykonanie podłogi. Teraz na szczęście mamy dostęp do technologii, dzięki którym wykonamy równą jak od linijki posadzkę lub z łatwością wyrównamy ją pod wykładzinę, parkiet lub panele. Podpowiadamy, jak prawidłowo przeprowadzić wyrównanie podłoża pod panele.

Wyrównanie posadzki pod panele – o czym należy wiedzieć?

Przygotowanie podłoża pod panele podłogowe to bardzo istotny etap prac. Jeśli panele ułożymy na nierównej podłodze, bez uprzedniego zniwelowania mankamentów powierzchni, wkrótce zauważymy pierwsze uszkodzenia poszczególnych desek (panele będą się uginać, dojdzie też do nierównomiernego rozchodzenia się naprężeń).

Nierówności nie powinny przekraczać paru milimetrów. Zalecenia różnią się tu w zależności od producenta systemu, swoje własne standardy mają także wykonawcy. Zazwyczaj mówi się tu o 2-3 mm. Sprawdzamy to, przykładając do podłogi prostą deskę o długości 2,5-3 m oraz ją przesuwając. Jeśli zauważymy prześwity, oznacza to, że konieczne jest poziomowanie podłogi pod panele.

Niewielkie nierówności nie będą miały wpływu na jakość ułożenia paneli. W przypadku większych jednak musimy opracować plan działania.

Panele podłogowe wodoodporne Classen Dąb Asal AC5 1,973 m2

Panele podłogowe wodoodporne Classen Dąb Asal AC5 1,973 m2

108 zł
Panele podłogowe wodoodporne Classen Dąb Niasa AC5 1,973 m2

Panele podłogowe wodoodporne Classen Dąb Niasa AC5 1,973 m2

108 zł
Panele podłogowe Dąb Michigan Bielony AC4 2,22 m2

Panele podłogowe Dąb Michigan Bielony AC4 2,22 m2

44 zł
Panele podłogowe wodoodporne Classen Dąb Pedro AC5 2,158 m2

Panele podłogowe wodoodporne Classen Dąb Pedro AC5 2,158 m2

129 zł
Panele podłogowe Colours Route 66 AC4 2,22 m2

Panele podłogowe Colours Route 66 AC4 2,22 m2

89 zł
Panele podłogowe Dąb Barossa Beżowy AC4 2,22 m2

Panele podłogowe Dąb Barossa Beżowy AC4 2,22 m2

44 zł
Panele podłogowe Kronospan Dąb Vega biały AC4 2,22 m2

Panele podłogowe Kronospan Dąb Vega biały AC4 2,22 m2

67 zł
Panele podłogowe Weninger Dąb Madera AC6 1,55 m2

Panele podłogowe Weninger Dąb Madera AC6 1,55 m2

87 zł
wylewka pod panele

Czy wylewka samopoziomująca pod panele zda egzamin?

Najprostszym sposobem na równe i stabilne podłoże jest wylewka samopoziomująca pod panele. To świetne rozwiązanie, które nie wymaga od nas doświadczenia w tego rodzaju pracach czy szczególnych umiejętności. Masa równomiernie rozpływa się po posadzce, dokładnie pokrywając wszelkie nierówności.

Zanim przystąpimy do głównego etapu prac, dokładnie oczyśćmy podłogę z wszelkich zabrudzeń, szczególnie elementów o niewielkich rozmiarach, kamyków, kurzu i pyłu. Pamiętajmy, aby po umyciu podłoża pozostawić je do całkowitego wyschnięcia.

Jak i czym wyrównać podłogę pod panele?

Następnym krokiem równania podłogi pod panele jest wylanie płynnej masy gruntującej, która przygotuje podłoże do dalszych działań. Dzięki niej masa właściwa trwalej zwiąże się z podłożem. Po jej wyschnięciu (należy sugerować się czasem podanym w karcie technicznym produktu) możemy przystąpić do przygotowywania wylewki samopoziomującej pod panele. Prace rozpoczynamy w tej części pomieszczenia, która jest najdalej oddalona od drzwi. Masę wylewamy partiami, w razie potrzeby delikatnie rozprowadzając ją po powierzchni (np. za pomocą kielni), aby dokładnie pokryła wszystkie partie posadzki. Jeśli podłogę wyrównujemy w większym pomieszczeniu czy w otwartym wnętrzu, dobrym pomysłem jest podzielenie podłogi na kilka sektorów za pomocą desek, kantówek. Otwory po deskach bez problemu uzupełnimy tą samą masą lub zaprawą cementową.

Wylewka wyrównująca panele – i co dalej?

Oczywiście z układaniem paneli powinniśmy poczekać aż wylewka całkowicie wyschnie. Informacji o czasie schnięcia szukajmy w karcie wyrobu. Podane dane traktujmy jednak orientacyjnie – należy mieć na uwadze, że wpływ na to mają warunki panujące w pomieszczeniu, głównie temperatura i wilgotność.

Po wyschnięciu masy sprawdźmy, czy udało nam się zniwelować nierówności. Ponownie posłużmy się długą deską. Jeśli prawidłowo przeprowadziliśmy prace (a popełnienie błędu podczas wyrównania podłoża pod panele za pomocą wylewki samopoziomującej jest raczej trudne), posadzka będzie idealnie równa.

Oczywiście jeszcze zanim przystąpimy do układania paneli, musimy zabezpieczyć je przed wilgocią gromadzącą się w posadzce oraz powstawaniem hałasów. Konieczne jest więc wykonanie warstwy izolującej, np. z folii lub specjalnie zabezpieczonej pianki podkładowej.

Wyrównywanie podłogi pod panele to zadanie, z którym poradzą sobie nawet ci, którzy dopiero co zaczynają przygodę z samodzielnym remontem. To proste! W kilka godzin przygotujemy posadzkę do dalszych prac, dzięki czemu uzyskamy równe, stabilne oraz trwałe wykończenie.


Inne artykuły w tej kategorii