Jak wyrównać sufit krok po kroku? Poradnik

Nierówny sufit to spory kłopot. Zanim przystąpimy do projektowania wnętrza, np. zabudowy w kuchni czy przedpokoju, zastanówmy się, jaki sposób na wygładzenie sufitu będzie najlepszy. Na szczęście mankamenty powierzchni można szybko naprawić.

Wielkopłytowe budownictwo dało Polakom szybki dostęp do dużej bazy mieszkań, budującym nie udało się jednak uniknąć wielu mniejszych i większych błędów i pomyłek. Ściany nie do końca trzymające pion i różne poziomy podłogi stawiały przed wykończającymi, a w późniejszych latach także remontującymi wnętrza, nie lada wyzwanie. Kłopotliwe okazały się być również nierówne sufity, mające różną wysokość w różnych punktach pomieszczenia. Z takim problemem możemy się spotkać chociażby, jeśli zdecydujemy się na wyburzenie ścian i zmianę rozkładu wnętrza. Różnice pomiędzy poszczególnymi wysokościami mogą wynieść nawet kilka centymetrów! Warto zaznaczyć, że tego rodzaju nierówności to nie tylko defekt estetyczny – krzywy sufit skutecznie utrudni nam lub nawet uniemożliwi zaprojektowanie w pomieszczeniu funkcjonalnej zabudowy, np. szafy z przesuwnymi drzwiami.

sufit w kuchni otwartej na salon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Czym wyrównać sufit? Sposoby na równanie sufitu

Istnieje przynajmniej kilka sprawdzonych sposobów na zniwelowanie krzywizn sufitu. Najpopularniejsze z nich to płyty gipsowo-kartonowe oraz specjalne gładzie szpachlowe. Oczywiście zanim rozpoczniemy wyrównywanie sufitu powinniśmy prawidłowo przygotować podłoże do dalszych prac, tzn. dokładnie oczyścić je ze starych, słabo przyczepnych powłok malarskich (usuwamy je za pomocą szpachelki i papieru ściernego), umyć oraz odtłuścić (szczególnie w przypadku sufitu w kuchni).

>> Znajdź odpowiednią szpachlę

Wyrównywanie sufitu za pomocą płyt gipsowo-kartonowych

To, na jaką metodę powinniśmy się zdecydować, zależy m.in. od stanu sufitu. W przypadku sporych nierówności, przekraczających kilka centymetrów, warto użyć płyt gipsowo-kartonowych, tynk gipsowy może bowiem nie podołać wyzwaniu – nie wyrówna tak dużej różnicy poziomów. Miejmy też na uwadze, że wiekowy tynk cementowo-wapienny może nie mieć już idealnej przyczepności do stropu. Istnieje ryzyko, że odspoi się od podłoża wraz z nową warstwą tynku.

Wyrównywanie sufitu za pomocą płyty g-k to dość skomplikowane zadanie, które wymaga dokładności i doświadczenia ze strony wykonawcy. Przy krzywym suficie w niewielkim pomieszczeniu, jak przedpokój, płytę najpierw należy bardzo precyzyjnie przyciąć do wymiarów sufitu, a następnie pokryć ją grubą warstwą zaprawy klejowej oraz w kilka osób przykleić ją do sufitu. Teraz pora na wyrównywanie poziomu poprzez przykładanie poziomicy oraz dociskanie poszczególnych punktów płyty. Kiedy już osiągniemy zadowalający efekt, nawiercamy w płycie i stropie otwory oraz wkładamy w nie wkręty, które będą podtrzymywały nową warstwę sufitu, a krawędzie płyt zabezpieczamy taśmą zbrojącą. Ostatnim etapem jest zastosowanie cienkiej warstwy gładzi gipsowej.

To jedna z metod równania sufitu za pomocą płyt gipsowo-kartonowych. Inny sposób zakłada przymocowanie płyt na ruszcie zamocowanym do sufitu i/lub przykręconym do ściany. Z pewnością zda on egzamin w przypadku większych powierzchni, na których nie udałoby nam się precyzyjnie przykleić płyt.

Czym wyrównać sufit? Kiedy gładź zda egzamin?

Jeżeli zaś krzywizny sufitu nie są aż tak znaczne, możemy przeprowadzić prace za pomocą gładzi szpachlowej. Oczywiście w pierwszej kolejności oczyśćmy powierzchnię i oceńmy jej stan, w tym także chłonność. Jeżeli podłoże jest pyliste, dodatkowo chłonie wodę, najpierw zastosujmy emulsję gruntującą. Dzięki temu gładź uzyska lepszą przyczepność oraz dobre parametry wytrzymałościowe, pozwoli to ponadto na równomierne wysychanie wyrobu.

Instrukcję i zalecenia znajdziemy w karcie technicznej produktu. Pamiętajmy, aby nakładać gładź zaraz po przygotowaniu wyrobu, ponieważ dość szybko wysycha. Masę nanosimy na prawidłowo przygotowane podłoże, tworząc warstwę o wymaganej grubości i nachyleniu, po czym rozpoczynamy szpachlowanie sufitu. Po całkowitym wyschnięciu preparatu możemy przeszlifować oraz wyrównać powierzchnię.

Nierówny sufit to nie koniec świata. Zaplanujmy jego renowację, aby nie pokrzyżował nam planów dotyczących aranżacji wnętrza czy projektu zabudowy. Płyty gipsowo-kartonowe lub gładź gipsowa zdadzą egzamin na szóstkę.

Jak malować sufit, aby uniknąć błędów? Praktyczny poradnik

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze
nie no lepiej się gładzią wyrównuje. może nie bedzie idealnie ale to wystarczy wziąć farbę z matowym wykończeniem. ja kupiłam dulux idealny sufit i serio nie widać niedociągnięć. ten mat wszystko ukrył
  • Dodano rok temu

Zobacz więcej produktów