Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak zrobić antresolę krok po kroku?

Wysokie pomieszczenia aż proszą się o wykorzystanie! Antresola to bardzo sprytny sposób na zagospodarowanie wolnej przestrzeni pod sufitem oraz stworzenie dodatkowego „pomieszczenia” na półpiętrze. Sprawdzi się przede wszystkim w niewielkich, ale wysokich wnętrzach, np. w kamienicach. Podpowiadamy, jak ją zbudować i zaaranżować.

łóżko na antresoli

Jakie role może pełnić antresola w mieszkaniu?

Antresola w małym mieszkaniu to prawdziwe remedium na problemy z wolną przestrzenią. A raczej z jej brakiem. Warto wykorzystać wysokość niewielkiego wnętrza i – jeśli tylko to możliwe – zaplanować w nim dodatkowe miejsce do pracy lub spędzania czasu wolnego. Antresola może bowiem pełnić rolę intymnej i kameralnej sypialni (na takie wykorzystanie konstrukcji decydujemy się najczęściej), funkcjonalnej garderoby, cichego gabinetu pracy lub biblioteczki z wygodnym fotelem do czytania książek.

W jakim pomieszczeniu sprawdzi się antresola? Salon z antresolą to popularne połączenie. Dzięki wydzieleniu kolejnego poziomu w salonie stanie się on przytulniejszy, a przy tym bardziej funkcjonalny. Dobrym pomysłem jest również sypialnia z antresolą, na której możemy zaplanować garderobę. Z kolei niewielka, drewniana antresola w pokoju dziecka pozwoli na wygospodarowanie miejsca na łóżko, pod nią zaś możemy stworzyć strefę nauki z biurkiem. Antresola polecana jest szczególnie w aranżacji trudnych wnętrz. Pozwoli między innymi urządzić dodatkową przestrzeń na poddaszu o sporych, niewygodnych skosach. >> zobacz inspiracje

Konstrukcja antresoli: o czym należy pamiętać?

  • Wysokość pomieszczenia

Antresola będzie spełniała nasze wymagania wyłącznie, jeśli prawidłowo ją zaprojektujemy. Oczywiście, bardzo wiele zależy od projektu oraz specyfiki domu lub mieszkania. Konstrukcja sprawdzi się przede wszystkim w pomieszczeniach o wysokości min. 4 m (optymalna wysokość to 4,6 m). Aby użytkowanie pomieszczenia było komfortowe i bezpieczne, antresolę należy zaplanować na wysokości min. 2,2 m. Do wysokości trzeba jeszcze doliczyć grubość konstrukcji (około 20 cm) – może okazać się, że nawet wysokość 4 m nie gwarantuje nam, że z antresoli będziemy mogli korzystać w pozycji wyprostowanej. Panuje tu więc zasada: im wyżej, tym lepiej.

Nieznaczna wysokość nie stanowi przeszkody, jeśli tym, na czym nam zależy, jest antresola do spania. W takim przypadku nawet przy 1,2 m wysokości na półpiętrze stworzymy niewielką sypialnię z niskim łóżkiem.

  • Układ pomieszczenia

To, jaką wielkość oraz układ będzie miała antresola, jest uzależnione m.in. od wielkości i kształtu pomieszczenia. Nie zapominajmy, że we wnętrzu musimy zaplanować również schody prowadzące na półpiętro. Jeśli w pomieszczeniu miejsca jest jak na lekarstwo, możemy zdecydować się na dyskretną i łatwą w montażu drabinkę. Minimum powierzchni zajmują również kręcone schody na antresolę.

  • Materiał na antresolę w mieszkaniu

Antresola w mieszkaniu powinna być wykonana z trwałego, wytrzymałego materiału. Wśród dostępnych rozwiązań najpopularniejsze są konstrukcje drewniane – dużym zainteresowaniem cieszą się też antresole z metalu i żelbetu. Materiał powinniśmy wybrać nie z myślą o stylu wnętrza, ale z uwagi na przeznaczenie konstrukcji oraz ciężar, jaki będzie musiała unieść.

Drewno pod antresolę powinno pochodzić z zaufanego źródła. Wybierajmy drewno najwyższej klasy (1 lub 2) bez sęków lub skrzywizn, kwalifikowane pod tego typu konstrukcje, z oznaczeniem stopnia wytrzymałości. Najlepsza będzie tarcica liściasta – buk, jesion lub dąb.

Jeśli pokój z antresolą to dla nas sposób na wygospodarowanie dodatkowego, „pełnowymiarowego” i intensywnie eksploatowanego pomieszczenia, postawmy na konstrukcje z metalu lub żelbetonu.

  • Rodzaj ścian

Przed przystąpieniem do projektowania antresoli powinniśmy zbadać ściany w pomieszczeniu. Antresolę montujemy do elementów konstrukcyjnych budynku, a więc do ścian nośnych. Cienkie ściany działowe nie wytrzymają obciążenia.

Dobrze byłoby również sprawdzić stan techniczny ścian. Jeśli widoczne są pęknięcia lub ubytki, to wiercenie otworów pod legary i późniejsze kotwienie może tylko pogorszyć sytuację.

  • Konieczne zabezpieczenia

Aby użytkowanie antresoli było komfortowe i bezpieczne, nie możemy zapomnieć o takich elementach, jak balustrada czy barierki. Tego rodzaju rozwiązania są absolutnie niezbędne, jeśli z konstrukcji będą korzystały także dzieci. Poza tym z uwagą zaprojektujmy oświetlenie antresoli oraz schodów, szczególnie jeśli są raczej strome.

  • Dodatkowe funkcje

Zastanówmy się również, jak zagospodarować przestrzeń pod schodami oraz czy ją zabudować, czy zostawić otwartą. Bezpośrednio pod nimi możemy zaplanować garderobę lub home office z podstawowymi sprzętami.

Materac sprężynowy 160x200 cm Trevor

Materac sprężynowy 160x200 cm Trevor

1449 zł
Materac sprężynowy 180x200 cm Rommos

Materac sprężynowy 180x200 cm Rommos

1659 zł
Materac sprężynowy 140x200 cm Micellai

Materac sprężynowy 140x200 cm Micellai

949 zł
Materac sprężynowy 180x200 cm Mila

Materac sprężynowy 180x200 cm Mila

1059 zł

Jak zrobić antresolę w domu? Z fachowcem!

Mieszkanie lub dom z antresolą to wnętrzarskie marzenie! Dobrze wkomponowana w przestrzeń konstrukcja uatrakcyjni pomieszczenie i nada mu niebanalny wyraz. Nic więc dziwnego, że tak chętnie decydujemy się na tego typu rozwiązania.

Antresola z pozoru może wydawać się prostą i niewymagającą do stworzenia konstrukcją. Jednak niepoprawnie zaprojektowana, źle zamontowana, a co gorsza – wykonana z kiepskiej jakości materiałów może grozić zawaleniem. Jeśli nie mamy ani wiedzy technicznej, ani doświadczenia w budownictwie, zrezygnujmy z samodzielnego projektowania i montażu antresoli. Pamiętajmy, że priorytetem powinno być bezpieczeństwo naszych bliskich, a nie wnętrzarska zachcianka.

Doświadczony projektant lub wykonawca podpowie nam, jaki materiał wybrać w przypadku naszego wnętrza oraz jak dobrać akcesoria montażowe, aby wytrzymały duży ciężar. Zwróci ponadto uwagę na dodatkowe obciążenia, jakim będzie poddana konstrukcja budynku. Dobrym pomysłem jest również udanie się do tartaku lub stolarni, gdzie wykwalifikowani specjaliści wybiorą najlepszy materiał pod naszą konstrukcję oraz przytną pojedyncze elementy pod nasz projekt.

Jak zrobić antresolę? Budowa antresoli krok po kroku

Konstrukcja niewielkiej antresoli drewnianej z łóżkiem jest stosunkowo mało skomplikowana w realizacji. Podstawowy wariant to po prostu drewniany podest zamontowany pomiędzy trzema ścianami. Do wykonania takiej niewielkiej antresoli, na której zamierzamy ulokować skromną sypialnię, będziemy potrzebować belek-kantówek o wymiarach kilkanaście na kilkanaście centymetrów oraz o długości dostosowanej do szerokości pomieszczenia, a także desek, z których ułożymy podłogę w antresoli.

Szersze antresole będą wymagały solidniejszego szkieletu – np. dodatkowych belek idących w poprzek lub pionowych słupków wspierających całą konstrukcję. Dla dodatkowego wzmocnienia możemy zamontować do belek drewniane zastrzały pod kątem 45 stopni.

Krok 1. Projekt antresoli

Prace rozpoczynamy od przygotowania projektu. W tym celu należy dokładnie wymierzyć miejsce, które zamierzamy zagospodarować. Rozrysujmy plan na ścianie, aby ułatwić sobie działanie, ale także – sprawdzić, jak budowa antresoli wpłynie na układ pomieszczenia. Jeśli mamy wątpliwości, projekt możemy skonsultować ze specjalistą.

Na tym etapie należy również przewidzieć podciągnięcie instalacji elektrycznej na górę antresoli. Przy miejscu do spania na pewno przyda się dodatkowe gniazdko na lampkę czy podpięcie ładowarki do laptopa.

Krok 2. Zamówienie elementów

Wraz z gotowym projektem udajemy się do hurtowni, tartaku czy stolarni, gdzie zamawiamy belki i deski pod antresolę. Ważne, aby projekt był precyzyjnie naszkicowany, aby fachowcy mogli przyciąć poszczególne elementy tak, aby pasowały do naszego pomieszczenia.

Krok 3. Wiercenie otworów pod belki

Przystępujemy do najważniejszego etapu tworzenia antresoli, czyli wiercenia otworów pod belki przytrzymujące całą konstrukcję. Wzdłuż legara wiercimy otwory na wylot, następnie przykładamy belkę do ściany i zaznaczamy ołówkiem miejsca, w których będą otwory.

Następnie wiercimy w ścianie otwory pod kotwy (wiertłem M12 lub M16). Następnie montujemy kotwy – do wyboru mamy rozporowe lub chemiczne. Najczęściej używa się rozporowych, których końcówka przy wkręcaniu rozszerza się, kotwicząc cały kołek w ścianie. Przy wkręcaniu kotew rozporowych róbmy to delikatnie i z wyczuciem, ponieważ od zbyt mocno dociśniętych kotew ściana może pękać. Drugie rozwiązanie to nowoczesna kotwa chemiczna, którą osadza się w ścianie za pomocą utwardzonej masy. Wytrzymałość tak przytwierdzonej kotwy porównuje się do tej stalowej, dlatego w szczególności polecana jest do masywnych konstrukcji np. antresol.

Uwaga! Jeśli w ścianie podciągnęliśmy nowe kable pod elektrykę na antresoli, wiercenie należy przeprowadzić bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić przewodów elektrycznych.

Krok 4. Mocowanie belek

Następnie przechodzimy do montażu belek do ściany. Przykładamy legary pod wywiercone otwory i wkręcamy śruby. Na śrubę zakładamy specjalną podkładkę, która zabezpieczy drewno przed wkrętami.

Krok 5. Wykończenie belek

Wyrównujemy połączenia, następnie tynkujemy. Na tym etapie powinniśmy pomalować ściany.

Krok 6. Wykonanie podłogi

Do belek przykręcamy deski, które będą pełniły rolę podłogi naszej antresoli. Pamiętajmy, aby między deskami pozostawić niewielkie szczeliny. Pracujące drewno kurczy się i zwiększa swoją objętość pod wpływem panującej wilgoci w pomieszczeniu. Pozostawienie tych przerw korzystnie wpłynie na wentylację całej antresoli.

Krok 7. Wejście na antresolę

Teraz wystarczy dopasować (albo zbudować!) drabinkę lub schody o wysokości dostosowanej do poziomu konstrukcji oraz uzupełnić antresolę o barierki. Budowa prostej antresoli została zakończona!

Jak zrobić antresolę w mieszkaniu? Pamiętaj o…

Budowa antresoli w bloku nie wymaga pozwolenia na budowę, jednak z uwagi na szeroki zakres prac oraz znaczne obciążenie konstrukcji nośnej budynku konieczne będzie uzyskanie zgody np. zarządu spółdzielni mieszkaniowej.

Jeśli marzy nam się antresola w mieszkaniu, postawmy na niewielką, lekką konstrukcję. Dużą popularnością cieszą się gotowe antresole, szczególnie w pokojach dziecięcych, czyli moduły wolnostojące, niewymagające kłopotliwego wiercenia czy gruntownego remontu.

Przeglądamy projekty mieszkań z antresolą i… od razu zaczynamy snuć remontowe plany? I bardzo dobrze, każda zmiana otaczającej nas przestrzeni jest dobra. Prace rozpocznijmy od konsultacji z architektem, który podpowie nam, które z rozwiązań zdadzą egzamin w naszym domu.


Inne artykuły w tej kategorii

Budowa domu – 5 wskazówek, o których prawdopodobnie nie wiedziałeś!

Budowa domu – 5 wskazówek, o których prawdopodobnie nie wiedziałeś!

Dom parterowy czy z poddaszem. Co opłaca się budować?

Dom parterowy czy z poddaszem. Co opłaca się budować?

Fundament pod ogrodzenie – jak wykonać go prawidłowo? Praktyczne wskazówki

Fundament pod ogrodzenie – jak wykonać go prawidłowo? Praktyczne wskazówki

Jak fugować płytki klinkierowe?

Jak fugować płytki klinkierowe?

Stara podłoga: wymieniać czy odnawiać?

Stara podłoga: wymieniać czy odnawiać?

Płytki klinkierowe – jak wykorzystać klinkier we wnętrzach i na elewacji?

Płytki klinkierowe – jak wykorzystać klinkier we wnętrzach i na elewacji?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.