Płytki drewnopodobne – jak wybrać, gdzie układać? Porady i inspiracje

Drewniana podłoga wygląda pięknie, ale stanowi spory wydatek. Trzeba ją regularnie czyścić, konserwować, chronić przed wodą, wilgocią i uszkodzeniami. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób decyduje się na tańszy i bardziej praktyczny zamiennik drewna, czyli płytki drewnopodobne.

Wybór płytek drewnopodobnych jest bardzo bogaty. W sklepach znaleźć można wyroby z różnych materiałów, m.in. gresu czy terakoty. Płytki różnią się sposobem wykończenia, wielkością, kształtem, a przede wszystkim parametrami. Jakie rodzaje płytek drewnopodobnych oferują producenci? Które z nich zdadzą egzamin w łazience i kuchni, a które sprawdzą się na zewnątrz? Czy wszystkie rodzaje płytek mogą być stosowane razem z ogrzewaniem podłogowym? Jakie płytki kłaść na ścianie, a jakie na podłodze? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące płytek drewnopodobnych.

płytki drewnopodobne na podłodze w łazience

Rodzaje płytek drewnopodobnych

Największym powodzeniem cieszą się płytki drewnopodobne gresowe: twarde, odporne na mróz i łatwe do utrzymania w czystość. Dzięki doskonałym parametrom mogą być stosowane również na zewnątrz. Za ich walory wizualne i użytkowe odpowiada w dużej mierze sposób wykończenia. Producenci oferują m.in. ładny i praktyczny gres szkliwiony, pokryty ochronną warstwą szkliwa, oraz dekoracyjny gres polerowany, który wygląda bardzo efektownie, ale łatwo ulega zabrudzeniom czy zarysowaniom.

Wzór drewna zagościł również na płytkach ściennych, czyli popularnej glazurze, oraz płytkach terakotowych, które służą do wykańczania podłóg i ścian wewnątrz budynków. Cienka, podatna na złamania glazura znajduje zastosowanie przede wszystkim w kuchniach i łazienkach. Dzięki szkliwionej powierzchni łatwo usunąć z niej wszelkie zabrudzenia. Terakota nie dorównuje płytkom gresowym pod względem wytrzymałości, ale wciąż stanowi atrakcyjny wybór dla wielu osób. Jest łatwo zmywalna i odporna na działanie środków chemicznych, więc świetnie sprawdza się na co dzień.

Płytki drewnopodobne do salonu

Płytki podłogowe imitujące drewno mogą zastąpić panele lub parkiet w salonie. Nie ma obaw, że wnętrze wyda się surowe i nieprzyjemne. Niektóre wzory płytek wyglądają identycznie jak naturalne drewno: naśladują jego kolor, usłojenie, a nawet fakturę.

Podłoga w salonie jest narażona na uszkodzenia w mniejszym stopniu niż podłoga w łazience, kuchni czy w przedpokoju. Można więc zastosować dowolny rodzaj wykończenia. Przytulny efekt zapewnią płytki gresowe szkliwione, a zwłaszcza te modele, które imitują stare deski, bielone drewno lub klepki parkietu. W przestronnym, eleganckim salonie świetnie zaprezentuje się gres polerowany oraz gres szkliwiony o błyszczącym wykończeniu. Lśniąca powierzchnia płytek może naśladować lakierowany parkiet lub podłogę z drewna egzotycznego.

Płytki drewnopodobne do łazienki i kuchni

Płytki drewnopodobne to idealne rozwiązanie do kuchni czy łazienki. Nie absorbują wody, pozostają obojętne na działanie wilgoci oraz środków chemicznych, łatwo usunąć z nich wszelkie zabrudzenia. Żeby utrzymać podłogę w czystości, wystarczy regularnie przemywać ją wodą z detergentem. Płytki drewnopodobne mają również tę zaletę, że mniej się brudzą. Kurz, zwierzęca sierść i rozmaite pyłki są na nich po prostu słabiej widoczne. Dzięki temu nie trzeba tracić czasu na nieustanne sprzątanie.

W łazience i kuchni najlepiej sprawdzą się płytki szkliwione o gładkim wykończeniu. Gres matowy może okazać się kłopotliwy, bo jego porowata powierzchnia przyciąga brud. Zamiast osiąść na wierzchu, zabrudzenia wnikają w strukturę płytki i stają się niemożliwe do usunięcia. Podłoga w kuchni czy łazience nie powinna być jednak zbyt śliska. W tych dwóch pomieszczeniach łatwo o zachlapania, a śliskie płytki zwiększają ryzyko nieszczęśliwego wypadku.

Wybierając płytki do kuchni, zwróć uwagę, jaką mają odporność na ścieranie. Wnoszony na butach piasek, obuwie z twardą podeszwą i ciężar przesuwanych krzeseł powodują stopniowe wytarcie posadzki. Płytki ulegają częściowemu zmatowieniu, tracąc dotychczasowe walory użytkowe i wizualne. Uszkodzenia są widoczne zwłaszcza na powierzchniach ciemnych i błyszczących. W wyborze odpowiednich płytek pomagają klasy ścieralności określane na podstawie normy PN-EN ISO 10545-7. W pomieszczeniach z bezpośrednim wyjściem na zewnątrz zaleca się zastosowanie produktów IV klasy, w pozostałych przypadkach wystarczą płytki III klasy.

Płytki drewnopodobne a ogrzewanie podłogowe

Niestety płytki podłogowe są chłodne w dotyku. Kontakt z zimną powierzchnią może przynosić ulgę w trakcie upalnego lata, ale jesienią i zimą budzi wyłącznie rozdrażnienie. Jeśli zależy Ci na komforcie, koniecznie zainstaluj ogrzewanie podłogowe.

płytki drewnopodobne na ogrzewaniu podłogowym

Płytki ceramiczne i kamienne stanowią najlepszy materiał wykończeniowy na tzw. podłogówkę. Zapewniają swobodny przepływ ciepła, pozostają nagrzane przez długi czas, znoszą bez szwanku działanie wysokich temperatur oraz ich gwałtowne zmiany. Nie ma znaczenia, czy w pomieszczeniu zastosowano drewnopodobny gres czy terakotę. Obydwa rodzaje płytek gwarantują sprawną pracę ogrzewania podłogowego. Oczywiście cała instalacja musi być wykonana poprawnie, przy użyciu odpowiednich materiałów. Bardzo ważne jest, żeby zamocować płytki na elastycznym kleju, który nie zacznie kruszyć się pod wpływem różnicy temperatur. Takie same właściwości powinna wykazywać zaprawa do fugowania.

Płytki drewnopodobne na taras i balkon

Płytki drewnopodobne to dobra alternatywa dla desek tarasowych z drewna i kompozytu. Nie wymagają impregnacji ani skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych, są łatwe w montażu i atrakcyjne cenowo. Pasują na każdy balkon i taras, stanowią idealne tło dla roślin, doskonale współgrają z naturalnymi materiałami.

Płytki drewnopodobne na taras lub balkon muszą być mrozoodporne i nienasiąkliwe. Oznacza to, że nie mogą absorbować wilgoci i wody. Zatrzymana w płytce woda zmienia swoją objętość na skutek różnicy temperatur, narusza strukturę materiału i prowadzi do jego trwałego uszkodzenia (pęknięcia lub kruszenia). Do użytku zewnętrznego nadają się więc wyłącznie płytki gresowe o nasiąkliwości poniżej 3%, które zostały oznaczone jako mrozoodporne. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na klasę ścieralności (zaleca się wykorzystanie produktów IV lub V klasy) oraz śliskość powierzchni.

płytki drewnopodobne na balkonie

Płytki drewnopodobne na ścianę

Płytki imitujące drewno goszczą nie tylko na podłodze, ale również na ścianach. Najczęściej można spotkać je w łazience, gdzie zdobią wybrany fragment pomieszczenia, np. strefę wokół umywalki, wanny, bidetu i miski WC. Prezentują się doskonale w towarzystwie bieli i szarości, drewnianych mebli oraz stonowanych dodatków.

płytki drewnopodobne na ścianie prysznicowej

Drewnopodobne płytki ścienne znajdują zastosowanie w kuchni (jako wykończenie przestrzeni nad blatem), a także w salonie czy jadalni. Stanowią ciekawe urozmaicenie ściany z kominkiem, ściany za kanapą albo kącika telewizyjnego. Jeśli chcesz nadać wnętrzu głębię, połóż na ścianie takie same płytki jak na podłodze. Uzyskasz w ten sposób wrażenie, że obydwie płaszczyzny przenikają się.

Płytki drewnopodobne na ścianę nie muszą być tak wytrzymałe jak płytki podłogowe. Zamiast szukać informacji o klasie ścieralności, wystarczy upewnić się, że kafle są estetyczne i łatwe do utrzymania w czystości (zwłaszcza te do kuchni i łazienki). Najlepiej sprawdzą się szkliwione płytki gresowe, glazura i terakota.

Wymiary płytek drewnopodobnych

Płytki drewnopodobne są dostępne w różnych formatach. Najczęściej przybierają podłużny kształt i naśladują wygląd tradycyjnych paneli. Dużym zainteresowaniem cieszą się płytki o wymiarach: 15x60 cm, 20x60 cm, 30x60 cm, a także większe formaty: 15x90 cm i 30x90 cm, 15x100 cm, 20x120 cm, 50x120 cm. Niestety im dłuższy panel, tym większa szansa, że jego kształt będzie nieregularny. Aby zakamuflować krzywiznę, należy układać kafle na tzw. mijankę czyli z przesunięciem o 1/3 długości sąsiedniej płytki.

Ciekawą alternatywę dla podłużnych paneli stanowią płytki drewnopodobne chevron. Dzięki ściętym krawędziom mogą być układane we wzór klasycznej jodełki. Ich montaż wymaga sporej wprawy, ale efekt finalny jest zachwycający i zdecydowanie wart zachodu.

Jeśli zależy Ci na perfekcyjnym wyglądzie posadzki, wybierz płytki rektyfikowane, które są docinane do pożądanego formatu. W przeciwieństwie do płytek kalibrowanych mają idealnie równe brzegi, identyczny rozmiar i kształt. Dzięki temu mogą być montowane bezfugowo albo z zastosowaniem bardzo wąskiej spoiny.

Ceny płytek drewnopodobnych

O cenie płytek drewnopodobnych decyduje wiele czynników: rozmiar, parametry, kraj produkcji, sposób wykończenia i obróbki (modele rektyfikowane są droższe od kalibrowanych). Trudno jednoznacznie stwierdzić, ile powinien kosztować dobrej jakości produkt. Najlepiej zawęzić poszukiwania do konkretnego rodzaju płytek, sprawdzić w jakim mieszczą się przedziale cenowym i dopiero wtedy wybrać ofertę, która jest najbardziej atrakcyjna.

płytki wyglądające jak drewno na podłodze w łazience

Płytki imitujące drewno to doskonała inwestycja. Są mniej kłopotliwe niż parkiet czy drewniane deski, ale równie efektowne. Znajdują zastosowanie jako wykończenie podłogi, ścian, schodów wewnętrznych oraz zewnętrznych, balkonu i tarasu. Na dodatek pasują do każdej aranżacji – w stylu nowoczesnym, rustykalnym, boho, vintage, jak również industrialnym i skandynawskim.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze
Dużo ciekawych inspiracji. Podobają mi się te płytki, no i przemawia za nimi dużo korzyści, jak np. kwestia zbierania się pod nimi wody. Czekam na mieszkanie na Green Mokotowie w Warszawie i myślę nad płytkami na podłodze większości pomieszczeń użytkowych. Na tych zdjeciach prezentują się naprawdę fajnie.
  • Dodano 13 dni temu
Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zakup paneli winylowych i położenie ich w całym mieszkaniu. Dzięki rdzeniowi mineralnemu (Arbiton HD Mineral Core) panele są wodoodporne i wytrzymałe na uszkodzenia. Trudno je zarysować czy uszkodzić poprzez upuszczenie różnych przedmiotów (w przeciwieństwie do płytek ceramicznych, które w takiej sytuacji mogą pęknąć). Podłoga winylowa jest także ciepła i miła w dotyku i znakomicie nadaje się na ogrzewanie podłogowe. Panele winylowe dobrze przewodzą ciepło, korzystanie z ogrzewania podłogowego jest więc przy nich ekonomiczne i w długofalowej perspektywie pozwala na konkretne oszczędności.
  • Dodano wczoraj
Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zakup paneli winylowych i położenie ich w całym mieszkaniu. Dzięki rdzeniowi mineralnemu (Arbiton HD Mineral Core) panele są wodoodporne i wytrzymałe na uszkodzenia. Trudno je zarysować czy uszkodzić poprzez upuszczenie różnych przedmiotów (w przeciwieństwie do płytek ceramicznych, które w takiej sytuacji mogą pęknąć). Podłoga winylowa jest także ciepła i miła w dotyku i znakomicie nadaje się na ogrzewanie podłogowe. Panele winylowe dobrze przewodzą ciepło, korzystanie z ogrzewania podłogowego jest więc przy nich ekonomiczne i w długofalowej perspektywie pozwala na konkretne oszczędności.
  • Dodano wczoraj

Zobacz więcej produktów