Co szukasz?
Zobacz także

Doniczki i donice na balkon oraz taras do 100 zł

Już niedługo nasze balkony i tarasy zapełnią się roślinami oraz kwiatami. Zanim jednak tak się stanie musimy je przygotować – przesadzić do odpowiednich doniczek i donic. Jakie produkty najlepiej sprawdzą się na zewnątrz, codziennie narażone na silne działanie promieni słonecznych, zmiany temperatury czy deszcz oraz wiatr?

Balkony i tarasy dzięki kwiatom wyglądają znacznie bardziej efektownie oraz sprzyjają odpoczynkowi mieszkańców. Jednak stanowią one także dekorację, dlatego ich doniczki powinniśmy dopasować do aranżacji całego miejsca, a same osłonki muszą dodatkowo spełnić swoją funkcjonalną rolę.

nowoczesny taras z drewnem i kamieniem

Donice na balkon – jaki materiał?

Oferta doniczek i donic, które doskonale sprawdzą się w balkonowych warunkach jest bardzo duża. Najczęściej będziemy musieli zdecydować o materiale, z jakiego są wykonane. Warto zapoznać się wcześniej z ich właściwościami.

Ceramika/glina

Najważniejszy jest sposób ich produkcji oraz informacja, że mogą być przeznaczone do użytku zewnętrznego. Dzięki porowatym ściankom przepuszczają powietrze do korzeni. Wbrew pozorom wcale nie muszą przypominać nieestetycznych pojemników. Do wyboru mamy zarówno proste wzory, jak i rzeźbione ornamenty. Gliniane donice powinny posiadać na dnie dziurkę, umożliwiającą odpływ nadmiaru wody.

skandynawski taras z białymi doniczkami ceramicznymi
>> Ceramiczne doniczki i osłonki <<

Drewno

Bardzo modne oraz efektowne rozwiązanie. Drewno to materiał naturalny, uniwersalny i odporny na działanie czynników zewnętrznych. Aby spełniły nasze oczekiwania warto zabezpieczyć je przed wilgocią impregnatem (wyjątek stanowią donice wykonane z drewna egzotycznego). Przed wsypaniem ziemi pamiętajmy, aby wyłożyć dno podziurkowaną folią.

drewniane donice na tarasie
>> Drewniane donice <<

Metal

Takie donice powinny być wykonane ze stali nierdzewnej lub pomalowane odpowiednią farbą. Na balkonie sprawdzą się donice z aluminium lub ocynkowanej blachy. Ich zaletą jest to, że są bardzo lekkie i odporne na wilgoć.

miętowe metalowe osłonki na doniczki na taras
>> Metalowe doniczki <<

Beton

Donice wykonane z betonu idealnie sprawdzą się na tarasie, zwłaszcza otwartym. Wyróżnia je stabilność oraz ciężkość, dzięki czemu nie straszny im nawet bardzo silny wiatr. Dodatkowo tworzywo jest odporne na działanie promieni słonecznych i mróz. Warto wnętrze donicy wyłożyć styropianem, aby w chłodniejsze dni korzenie roślin nie przemarzły.

białe betonowe donice ogrodowe
>> Betonowe doniczki <<

Tworzywo sztuczne

Plastik jest lekki i łatwy w utrzymaniu w czystości. Jego lekkość może być wadą, dlatego warto obciążyć donice kamieniami lub przymocować do podłoża. Doniczki z tworzywa sztucznego przeznaczone do użytku na zewnątrz najczęściej wykonane są z polietylenu, co sprawia, że są odporne na warunki atmosferyczne i wyglądają bardzo estetycznie.

>> Doniczki z tworzywa sztucznego <<

Pamiętajmy, aby donice dobierać według wcześniej ustalonego klucza. Jeśli chcemy, aby wystrój był naturalny postawmy na drewniane skrzynki, nowoczesny – na metalowe skrzynki, prowansalski – na białe doniczki z motywem lawendy. Wybierzmy też jeden rodzaj materiału, z jakiego są wykonane donice i zbliżoną wersję kolorystyczną, aby nie postał nieestetyczny bałagan. Posiadając odpowiednie doniczki możemy sadzić kwiaty i w pełni zaczynać sezon balkonowy!

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze

Zobacz więcej produktów