Odkryj konsole do przedpokoju i salonu już od 199zł 👀
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Tapetowanie ścian krok po kroku. Jak prawidłowo położyć tapetę?

Prawidłowo położone tapety dodają wnętrzu charakteru i stanowią jego ozdobę. O czym trzeba pamiętać podczas samodzielnego tapetowania, aby uniknąć nieestetycznych wybrzuszeń, plam od kleju czy nieprzylegających rogów? Jaką tapetę wybrać do salonu, a jaką do kuchni czy łazienki? Jak kłaść tapetę w narożnikach? Co jest prawidłowe – tapetowanie od okna czy do okna? Na te i inne pytania odpowiadamy w poradniku – tapetowanie krok po kroku.

Krok 1. Wybór tapety

Pierwszym etapem jest wybór odpowiedniego typu tapety do konkretnego pomieszczenia. Na rynku dostępne są modele zarówno o podłożu papierowym, jak również winylowym czy flizelinowym. We wnętrzach o podwyższonym poziomie wilgotności, np. w łazience, w toalecie czy w kuchni, najlepiej wybierać tapety winylowe, które nie wsiąkają wody i mogą być szorowane. W przedpokoju, gdzie ściany często są obijane i łatwo się brudzą, najlepiej sprawdzą się tapety winylowe lub wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne tapety z włókna szklanego. Doskonale spisywać będzie się tam również tapeta korkowa, która nie tylko jest zmywalna, ale także ociepla i wygłusza wnętrze. Ze względu na wysoką cenę nie jest zbyt popularna w Polsce. W suchych wnętrzach, np. w salonie, w sypialni czy w jadalni, najlepiej zastosować klasyczne tapety papierowe zmywalne lub niezmywalne (w tym strukturalne raufazy wymagające malowania), tapety flizelinowe lub tapety papierowe na flizelinowym podkładzie. Ozdobą pomieszczeń o wysokim standardzie będą natomiast z pewnością tapety materiałowe, które jednak są trudno dostępne oraz bardzo drogie.

Trzeba również zastanowić się nad fakturą tapety. Najbardziej popularne są modele gładkie i to ich najwięcej oferują producenci. Nie powinny one być jednak kładzione na nierównych ścianach. W takim przypadku najlepiej wybrać tapety wypukłe, np. papierowe lub z włókna szklanego, najlepiej z głęboko tłoczonym wzorem.


Pamiętaj! Sprawdź, czy wszystkie rolki tapety, którą chcesz użyć, mają ten sam wzór, kolor, numer serii oraz numer artykułu, a więc, czy są identyczne.


Tapeta wielkoformatowa Artgeist Pebbles, 200x140 cm

Tapeta wielkoformatowa Artgeist Pebbles, 200x140 cm

179 zł 299 zł
Tapeta Ptasie Radio

Tapeta Ptasie Radio

299 zł
Tapeta wielkoformatowa Artgeist Stony Artistry, 200x140 cm

Tapeta wielkoformatowa Artgeist Stony Artistry, 200x140 cm

239 zł 299 zł
Tapeta wielkoformatowa Bimago Gift of the Sun, 400x280 cm

Tapeta wielkoformatowa Bimago Gift of the Sun, 400x280 cm

439 zł 549 zł

Krok. 2 Wybór kleju do tapet

Aby przytwierdzić tapetę trwale do ścian i uniknąć jej odklejania się w rogach, trzeba wybrać właściwy typ kleju do tapet. Uniwersalny klej do tapet, mimo że polecany jest przez producentów do wszystkich rodzajów tapet, tak naprawdę sprawdzi się przy lekkich tapetach papierowych. W przypadku tapet cięższych, np. winylowych oraz innego typu, np. flizelinowych czy z włókna szklanego, najlepiej wybierać produkty przeznaczone do tych konkretnie tapet specjalnych. Produkty te najlepiej sprawdzą się także przy tapetach tłoczonych z głębokimi wzorami. Podczas zakupów można wybrać kleje klasyczne, w proszku lub gotowe w formie płynnej. W pierwszym przypadku sypki klej rozrabia się z wodą bezpośrednio przed przystąpieniem do tapetowania. Zależnie od elastyczności i grubości tapety producent może zalecać rozrabianie kleju z wodą w różnych proporcjach. Im cięższa tapeta, tym klej powinien być gęstszy, np. do papierowych jednowarstwowych tapet wystarczy klej o lejącej konsystencji, a do winylowych konieczny jest klej bardziej zbity.


Pamiętaj! Przed kupnem i rozrabianiem kleju sprawdź, jakie proporcje składników poleca na opakowaniu producent kleju, a także zobacz, jaki klej uznaje za najlepszy wytwórca tapety.


Krok 3. Przygotowanie narzędzi i materiałów do tapetowania

Aby samodzielne tapetowanie przyniosło dobry skutek, przed przystąpieniem do prac należy skompletować nie tylko tapetę i klej, ale również przydatne narzędzia czy materiały. Podstawową kwestią jest stół, na którym rozwinięta zostanie rolka tapety i gdzie będzie można ją wygodnie zmierzyć, przyciąć i posmarować klejem. W tym celu wykorzystać można podłużny stół, koziołki warsztatowe z długim roboczym blatem lub specjalistyczny stół do tapetowania. Elementami niezbędnymi są również: poziomica, miarka (tzw. metr) i ołówek do wyznaczenia poziomu i pionu na ścianach, wiadro plastikowe z mieszadłem do rozrobienia kleju, szeroki pędzel do jego nakładania na tapetę, gumowe wałki/rolki, szczotka, szpachla do dociśnięcia tapety do ściany (aby usunąć spod niej powietrze), metalowa szyna oraz nożyk i nożyczki do odcięcia naddatku tapety. Nie można również zapomnieć o stojącej drabinie, tzw. malarskiej, aby wygodnie przyklejać pasy tapety od sufitu.


Pamiętaj! Na rynku istnieją wypożyczalnie sprzętu budowlanego, w których za niewielką opłatą wynajmiesz go na czas twojej pracy.


Tapeta Ogród

Tapeta Ogród

299 zł
Tapeta wielkoformatowa Artgeist Flower Bouquet, 200x140 cm

Tapeta wielkoformatowa Artgeist Flower Bouquet, 200x140 cm

239 zł 299 zł
Tapeta ścienna Dekornik Tropical Parrot, 50x280 cm

Tapeta ścienna Dekornik Tropical Parrot, 50x280 cm

269 zł
Tapeta wielkoformatowa Artgeist Nine Poppies, 200x140 cm

Tapeta wielkoformatowa Artgeist Nine Poppies, 200x140 cm

239 zł 299 zł

Krok 4. Przygotowanie ścian do tapetowania

Zanim rozpocznie się przyklejanie tapety do ściany, należy sprawdzić, czy podłoże jest gładkie, suche i czyste, tzn. nie pyli się i nie kruszy. Jeżeli ściany są świeżo otynkowane, należy odczekać z tapetowaniem, aż będą zupełnie suche (przeważnie ok. sześciu tygodni). W innym przypadku wilgoć, którą uwalniać będzie tynk, wniknie w tapetę, co może skutkować wybrzuszeniami oraz jej odklejaniem się od ściany. Skąd wiadomo, że należy poczekać? Najlepiej wykonać tzw. próbę suchości, przytwierdzając taśmą malarską do ściany kawałek folii. Jeżeli po co najmniej 12 godzinach na folii zgromadzona będzie woda czy para wodna, oznaczać to będzie, że nie należy przystępować do tapetowania. W sytuacji, gdy tapeta będzie przyklejana do starych – wcześniej malowanych tynków, trzeba sprawdzić, np. przyklejając i odklejając taśmę malarską, czy ściany się nie kruszą i czy nie odspaja się od nich cienka warstwa farby. Pęknięcia najlepiej zlikwidować, stosując środek zespalający, a łuszczący się tynk zeszlifować. Tak przygotowane ściany powinno się przemyć wodą z mydłem malarskim.

Jeżeli nowa tapeta ma być kładziona w miejsce starej, konieczne jest natomiast dokładne wyczyszczenie ścian z pozostałości starej tapety oraz kleju. W tym celu można użyć chemicznego środka do usuwania tapet bądź zwilżać pędzlem starą tapetę do momentu, aż zacznie się odklejać od ściany. Po tych zabiegach warto sprawdzić chłonność ścian, np. przykładając do nich nasączoną wodą gąbkę. Tynki, na których zostaną mokre plamy, należy zagruntować specjalnym preparatem do gruntowania lub rozcieńczonym wodą klejem do tapet. To odpowiedni moment, aby zdemontować listwy przypodłogowe, włączniki światła, kontakty, kinkiety, półki, karnisze itp.


Pamiętaj! Przed rozpoczęciem klejenia tapety należy narysować na każdej ścianie pionową linię bazową, od której rozpoczyna się tapetowanie. Aby była równa, do jej wyznaczania powinno się użyć poziomicy, a także listwy lub sznurka traserskiego.


Krok 5. Przycinanie tapety

Czynnością bezpośrednio poprzedzającą klejenie tapety jest jej przycinanie na konkretną długość nożem tapicerskim lub nożem do tapet wzdłuż metalowej listwy. Zazwyczaj równa się ona wysokości pomieszczenia powiększonej o zapas, np. ok. 5-10 cm, przy tapetach gładkich lub z jednakowym wzorem na całej powierzchni rolki. W przypadku tapet ze wzorami wymagającymi dopasowania konieczne może okazać się zachowanie większego zapasu, dlatego należy czytać dokładnie oznaczenia dotyczące pasowania wzorów i ich przesunięć, które powinny być podane na etykiecie rolki tapety.


Pamiętaj! Poszczególne rolki tapet należy rozwijać w jednym kierunku.


Krok 6. Klejenie tapet

Klej nakładać można na dwa sposoby, zależnie od typu tapety, który wybraliśmy. Na każdej rolce powinna znajdować się odpowiednia informacja (często w formie piktogramu) nt. sposobu nanoszenia kleju i czasu jego nasiąkania.

Jak kłaść tapetę winylową oraz jak położyć tapetę papierową? W ich przypadku stosuje się pierwszą metodę, czyli nakłada się klej na pas tapety. Na rozwiniętą wzorem do dołu tapetę szerokim pędzlem (np. ławkowcem) nakłada się odpowiednio dobrany klej. Co ważne, klej powinien być rozprowadzony równomiernie od środka do krawędzi pasa tapety. Następnie tak przygotowany pas składa się lub zwija klejem do środka i zostawia się na ok. 5-10 minut (zgodnie z zaleceniami producenta). Taki zabieg sprawia, że klej nie ma styczności z powietrzem i materiał tapety nasiąka oraz pęcznieje, stając się bardziej elastycznym i zmieniając nieco swoje wymiary. Podczas składania należy uważać, aby tapety nie zagiąć, ponieważ po jej położeniu na ścianie widoczne będą nieestetyczne paski.

Jak kłaść tapetę z włókna szklanego oraz jak kłaść tapetę na flizelinie? W przypadku tych dwóch typów tapet klej nakłada się bezpośrednio na ścianę, ponieważ nie pęcznieją one pod wpływem kontaktu z klejem i nie zmieniają rozmiaru. Klej na ścianie należy rozprowadzić za pomocą pędzla lub wałka tylko na powierzchni niewiele większej niż odpowiadająca wysokości i szerokości pasa tapety, który będzie aktualnie przyklejany. W innym przypadku klej może wyschnąć i nie spełni swojej roli.


Pamiętaj! Wszystkie rolki tapety powinny nasiąkać klejem przed dokładnie taki sam czas zalecany przez producenta na opakowaniu, aby mieć pewność, że ich rozmiar będzie identyczny.


Tapeta wielkoformatowa Artgeist Pebbles, 200x140 cm

Tapeta wielkoformatowa Artgeist Pebbles, 200x140 cm

179 zł 299 zł
Tapeta Ptasie Radio

Tapeta Ptasie Radio

299 zł
Tapeta wielkoformatowa Artgeist Stony Artistry, 200x140 cm

Tapeta wielkoformatowa Artgeist Stony Artistry, 200x140 cm

239 zł 299 zł
Tapeta wielkoformatowa Bimago Gift of the Sun, 400x280 cm

Tapeta wielkoformatowa Bimago Gift of the Sun, 400x280 cm

439 zł 549 zł

Krok 7. Przyklejanie tapety do ściany

Pierwszy pas tapety przykleja się przy wyznaczonej zawczasu linii bazowej. Zgodnie ze sztuką rysuje się przy oknie lub drzwiach (o ile takie znajdują się na ścianie, którą będziemy tapetować), dzięki czemu podczas pracy odsuwa się od źródła światła. Powinno się ja narysować w odległości równej szerokości pasa tapety pomniejszonej o szerokość wnęki okiennej (o ile będzie wyklejana). Aby mieć pewność, że pierwszy bryt będzie przyklejony równo, jego poziom i pion należy sprawdzić za pomocą poziomicy. Prawidłowo przyklejony pierwszy bryt, czyli pas tapety, będzie wyznaczał nam wysokość pozostałych.

Tapetę przykłada się do ściany tak, aby jej naddatek wystawał zarówno na górze, jak i na dole (dzięki temu po docięciu górnej i dolnej krawędzi wszystkie pasy tapety będą na tej samej wysokości). Tapetę należy docisnąć do ściany od środka pasa do jego krawędzi, najlepiej miękką szczotką do tapetowania lub gumowym wałkiem czy szpachlą dociskową (w trudno dostępnych miejscach). Dzięki temu klej lepiej zwiąże z podłożem oraz pozbędziemy się ze spodu tapety powietrza. Kolejny bryt tapety przyklejamy bezpośrednio obok poprzedniego, starając się nie zostawiać odstępu. Miejsce styku najlepiej docisnąć gumowym wałkiem, aby mieć pewność, że krawędzie tapety nie będą się odklejać. Jeżeli spod tapety wydostanie się klej, należy go jak najszybciej usunąć delikatnie, bez pocierania, wilgotną szmatką – w innym przypadku pozostawi trudne do usunięcia plamy. Jeśli bryt został przyklejony krzywo lub na nieodpowiedniej wysokości, można skorygować jego położenie tak długo, jak klej jest wilgotny.


Pamiętaj! Przy tapetach tłoczonych nie powinno się stosować wałków do dociskania, ponieważ mogą one uszkodzić fakturę. W takiej sytuacji lepiej użyć czystej ścierki lub miękkiej szczotki.


Noordwand Urban Friends & Coffee Tapeta w cegły, szaro-biała

Noordwand Urban Friends & Coffee Tapeta w cegły, szaro-biała

140 zł
DUTCH WALLCOVERINGS Tapeta z motywem cegieł, kolorowa, EW3103

DUTCH WALLCOVERINGS Tapeta z motywem cegieł, kolorowa, EW3103

140 zł
Noordwand Tapeta Concrete, szara

Noordwand Tapeta Concrete, szara

113 zł
Noordwand Urban Friends & Coffee Tapeta w cegły, niebiesko-biała

Noordwand Urban Friends & Coffee Tapeta w cegły, niebiesko-biała

126 zł

Krok 8. Docinanie nadmiaru tapety

Po naklejeniu tapety na całej długości ściany należy jej nadmiar (zarówno na górze, jak i na dole) obciąć. Aby linia była równa, najlepiej użyć do wyznaczenia poziomu metalowej listwy, liniału czy szyny, które umożliwią dokładne dopasowanie i wyrównanie różnic wysokości. Po ich przyłożeniu do ściany należy wzdłuż nich prowadzić ostrze metalowego nożyka do tapet (dolna krawędź) lub po zaznaczeniu linii cięcia lekko odkleić pas tapety i obciąć go nożyczkami (górna krawędź).


Pamiętaj! Do docinania położonej na ścianie tapety używaj wyłącznie naostrzonych nożyków, dzięki którym uniknie się nieestetycznego postrzępienia krawędzi brytu. Tapetę przycinaj, zanim całkowicie wyschnie.


Krok 9. Tapetowanie wnęk okiennych i narożników

O ile tapetowanie ścian równych i gładkich nie sprawia większości osób problemów, o tyle kłopoty mogą pojawić się podczas tapetowania przy oknie czy tapetowania narożników. W pierwszym przypadku bryt należy najpierw przyłożyć z jednej strony okna z zapasem wystarczającym na zaklejenie wnęki okiennej aż do ramy okna. Następnie dopasowuje się tapetę do rogu wnęki, lekko zgina w miejscu, w którym pas tapety będzie przyklejany wewnątrz wnęki, i docina się go w rogach wnęki. Po zagięciu można tapetę przykleić, dociąć oraz wyrównać, przycinając jej nadmiar przy ramie okiennej. Takie same czynności wykonuje się z drugiej strony okna. W przypadku wyklejania górnej krawędzi wnęki wystarczy odpowiednio dłuższy pas tapety zagiąć do środka, przykleić, docisnąć i przyciąć do odpowiedniego rozmiaru. Przy dolnej krawędzi tapetę trzeba dokleić do parapetu oraz docisnąć i dociąć.

Przy tapetowaniu narożników bardzo istotne jest, aby na drugą ścianę nachodził niewielki kawałek zakładki. Z tego względu przy rogu ściany należy kłaść bryt tapety o szerokości odpowiadającej odległości od ostatniego pasa naklejonej już tapety do rogu zwiększonej o 1-2 centymetr zakładki, która nachodzić będzie na sąsiednią ścianę. Po naklejeniu tapetę należy w narożniku dokładnie docisnąć. Kolejny bryt na sąsiedniej ścianie należy przykleić na powstałej w ten sposób zakładce tak, aby boczna krawędź tapety dochodziła do rogu.


Pamiętaj! Miejsce nałożenia się dwóch tapet w rogu pomieszczenia należy dokładnie docisnąć np. specjalną szpachlą.Inne artykuły w tej kategorii