Stylowe meble do Twojego ogrodu z dostawą za 0 zł!🪑🌼
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak zerwać tapetę? Praktyczne porady

Chociaż tapeta jest rozwiązaniem niezwykle dekoracyjnym, jej usunięcie wiąże się ze sporym nakładem pracy i czasu. Czynność tę można jednak z powodzeniem przeprowadzić samodzielnie. Wystarczy znać kilka podstawowych zasad i wiedzieć, jakie narzędzia przygotować. W poradniku radzimy nie tylko, jak zdjąć tapetę ze ściany czy jaki preparat do usuwania tapet wybrać. Udzielamy również odpowiedzi na pytania: jak usunąć tapetę winylową, natryskową czy flizelinową, jak usunąć tapetę z płyty gipsowej oraz jak pozbyć się kleju ze ściany.

Fototapeta Awangardowa układanka 400x280 cm

Fototapeta Awangardowa układanka 400x280 cm

879 zł
Fototapeta Awangardowa układanka 300x210 cm

Fototapeta Awangardowa układanka 300x210 cm

679 zł
Fototapeta Alfabet drzew 450x315 cm

Fototapeta Alfabet drzew 450x315 cm

1009 zł
Fototapeta Alfabet drzew 400x280 cm

Fototapeta Alfabet drzew 400x280 cm

879 zł

Usuwanie tapety – jak przygotować pomieszczenie?

Usuwanie tapety ze ściany, niezależnie od wybranej techniki, wiąże się z bałaganem. Z tego względu zawczasu należy odpowiednio przygotować pomieszczenie. Podstawą jest wyniesienie z pokoju mebli lub odsunięcie ich od ścian i przykrycie folią malarską. Przed zanieczyszczeniami oraz wilgocią zabezpieczyć trzeba również podłogi. Bardzo ważne jest, zwłaszcza przy posadzkach drewnianych, aby folia była dokładnie przyklejona do podłoża np. taśmą malarską. Punktem obowiązkowym jest również odkręcenie ramek włączników i gniazd elektrycznych, co pozwala usunąć znajdującą się pod nimi tapetę, a także zabezpieczenie ich folią przed kontaktem z wodą. Warto, o ile to możliwe, wyłączyć również obwód elektryczny zasilający to konkretne pomieszczenie.

Jakie narzędzia do zdejmowania tapety ze ściany?

Chociaż wydaje się, że nie ma nic skomplikowanego w zrywaniu tapety, do pracy tej niezbędne są pewne podstawowe narzędzia. Wśród nich najważniejsze z pewnością są wiadro na wodę lub specjalistyczny płyn do usuwania tapet, a także szeroki pędzel, tzw. ławkowiec (lub opcjonalnie szeroki wałek malarski), którym płyn będzie nakładany na tapetę. Na dalszym etapie prac pomocna będzie również szpachelka do tapet, którą podważa się płachty namoczonej tapety. Jeżeli na powierzchni ściany zostaną niezerwane resztki tapet, należy użyć skrobaka do tapet (tzw. skrobaka ciesielskiego). Do wykonywania nacięć czy otworów na powierzchni tapety, dzięki którym tapeta będzie lepiej chłonąć wodę, środek chemiczny lub parę wodną, najlepiej użyć nożyka do tapet (nazywanego też introligatorskim czy tapicerskim) lub specjalnego wałka do usuwania tapet z kolcami. W przypadku usuwania tapet parą niezbędna jest tzw. parownica do tapet, czyli urządzenie generujące parę wodną. Do czyszczenia ściany z resztek kleju pomocna jest gąbka malarska oraz papier ścierny, a do uzupełniania ubytków masa szpachlowa.

zrywanie tapety poradnik krok po kroku
Mocno przytwierdzoną tapetę najlepiej ściągać metodą na mokro.

Jak usunąć tapetę ze ściany otynkowanej?

Metodę zdejmowania tapety ze ściany należy dobrać zależnie od typu użytej tapety oraz podłoża, na którym została ona przyklejona. W przypadku ścian tynkowanych zastosować można namaczanie, użycie parownicy oraz – w wyjątkowych sytuacjach, tj. przy niektórych tapetach flizelinowych – zrywanie na sucho. Pokrycia papierowe oraz typu raufaza z łatwością odejdą od powierzchni ściany po ich namoczeniu, dlatego najczęściej stosuje się w ich przypadku metodę na mokro lub parową.

Jak usunąć tapetę flizelinową? Tapeta z takim podkładem – o ile wykonana była z wysokiej jakości surowców i ściana była zagruntowana przed tapetowaniem – powinna odejść po podważeniu jej na sucho szpachelką lub skrobakiem do ścian. Przeważnie jednak namacza się jak tak, jak tapety papierowe. W przypadku usuwania tapety winylowej konieczne jest jej nakłucie wałkiem z kolcami oraz zastosowanie specjalistycznego środka do usuwania tapet. Najtrudniejszym zadaniem jest zerwanie ze ścian tapety z włókna szklanego, które wtapia się w powierzchnię ściany. Producenci zalecają ściąganie jej na mokro po wielokrotnym dokładnym namoczeniu, tak aby rozpuścił się znajdujący się pod nią klej. Gdy taka tapeta leży na ścianie kilkanaście lat lub wykonuje się zbyt gwałtowne ruchy, zdarza się jednak, że tapeta odchodzi razem z tynkiem.

Jak usunąć tapetę ze ściany gipsowej?

W sytuacji, gdy tapeta była naklejona na płytę kartonowo-gipsową, należy spróbować wykorzystać specjalne środki chemiczne do usuwania warstwy tapety tego typu podłoża, np. metylan płyn do usuwania tapet. Można je rozprowadzić na powierzchni tapety za pomocą rozpylacza. Aby uniknąć zbędnego namaczania, do zrywania tapety z regipsu można również sięgnąć po urządzenie parowe do usuwania tapet, które delikatniej niż w przypadku wałka lub pędzla rozprowadza wilgoć na ścianie.

Jak usunąć tapetę natryskową?

Usuwanie tapety natryskowej nie jest zbyt skomplikowanym zabiegiem. Ozdobioną w ten sposób ścianę można szlifować na sucho za pomocą np. pac z drobnym papierem ściernym lub siatkami ściernymi. W efekcie ze ściany szybko usuwana jest warstwa tapety, ale może być konieczne nałożenie nowej warstwy gładzi, ponieważ mogą pojawić się ryski. Wielu fachowców poleca natomiast sposób polegający na namoczeniu ściany i usunięciu warstwy tapety natryskowej za pomocą szpachelki lub skrobaka. Pozostałości po skrobaniu dobrze jest zmyć gąbką.

Usuwanie tapety wodą

Jest to najczęściej wykorzystywany sposób na ściąganie tapety ze ściany. Można go zastosować do tapet różnych typów, najlepiej jednak sprawdza się przy usuwaniu tapet papierowych. Do usuwania tapety na mokro można użyć ciepłej wody lub – za radą majstrów starszej daty – wody z octem o stężeniu 10 proc. Aby uniknąć szybkiego jej spływania z powierzchni ściany, można dodać do niej detergent, np. szare mydło malarskie lub płyn do mycia naczyń. W każdym z tych przypadków można do rozprowadzania płynu użyć spryskiwacza (chyba że producent preparatu chemicznego zaleca inaczej), szerokiego i grubego pędzla malarskiego lub wałka malarskiego z długim włosiem. Powierzchnię ściany należy namaczać przed około 15 minut. W przypadku cienkich tapet papierowych lub raufazowych po tym czasie klej ulega rozpuszczeniu i można odklejać całymi płatami od góry do dołu) zmiękczoną mokrą tapetę.

Usuwanie specjalistycznym środkiem do usuwania tapet

Skuteczne i polecane, zwłaszcza przy grubych tapetach winylowych, jest namaczanie tapety dostępnymi w sklepach z chemią budowlaną środkami chemicznymi, np. metylanem do usuwania tapet. Po nałożeniu ich pędzlem lub wałkiem wsiąkają one w podłoże i rozpuszczają klej, odspajając tapetę od ściany. Gdy mamy do czynienia z tapetami nieprzepuszczający wilgoci, konieczne jest nakłucie lub nacięcie ich powierzchni oraz kilkukrotne namaczanie preparatem w postaci żelu lub rozcieńczonym w wodzie zgodnie z zaleceniami producenta. Czas, jaki środek powinien pozostawać na tapecie, uzależniony jest od jej typu i podany jest każdorazowo na opakowaniu. Mokrą tapetę należy zrywać od góry do dołu, delikatnie pociągając za jej róg. Można sobie pomagać szpachelką lub skrobakiem, uważając jednak, aby nie uszkodzić tynku lub płyty kartonowo-gipsowej. Aby uniknąć wdychania oparów chemicznych, podczas całej procedury okna w pomieszczeniu powinny być otwarte.

zerwanie tapet jak zrobić
Tapeta papierowa jest najłatwiejsza do usunięcia.

Usuwanie tapety parą

Jedną z wersji zrywania tapety na mokro jest zastosowanie specjalnej parownicy do usuwania tapet. Chociaż na forach internetowych można znaleźć rady, aby wykorzystać do tego celu standardowe żelazko parowe, bezpieczniej będzie sięgnąć po urządzenie przeznaczone do usuwania starej tapety lub bardzo popularne parownice do czyszczenia. Są one bardziej poręczne niż żelazko, mają duży zbiornik na wodę (nie trzeba co chwila jej uzupełniać), dysze o dużej powierzchni, a także węże doprowadzające wodę o długości pozwalającej na swobodne wykonywanie ruchów. Po nagrzaniu generatora pary należy przyłożyć dyszę do ściany (lub na odległość ok. 2-3 cm od niej – zależnie od zaleceń producenta sprzętu) i powoli przesuwać wzdłuż całej powierzchni ściany pokrytej tapeta. Czynność należy powtarzać tak długo, aż klej pod tapetą się rozpuści i możliwe będzie odklejenie całych płatów tapety.

Zmywanie kleju po tapecie i poprawki

Często zdarza się, zwłaszcza przy tapetach winylowych, że po ich zerwaniu na ścianie nadal pozostają niewielkie fragmenty papieru czy flizeliny. Można się ich pozbyć, ponownie je namaczając, np. spryskiwaczem lub parownicą, a następnie używając szpachelki lub skrobaka. Można też spróbować je delikatnie przeszlifować papierem ściernym na pacy. Pozostałości kleju najlepiej zmyć ciepłą wodą za pomocą gąbki lub szmatki. Ścianę, na której widoczne są ubytki tynku, po jej wyschnięciu, trzeba zaszpachlować i wyszlifować. Po tych czynnościach można ją zagruntować, aby przygotować ją do dalszych prac wykończeniowych.


Inne artykuły w tej kategorii

Farba do betonu: chlorokauczukowa, epoksydowa, poliuretanowa czy akrylowa?

Farba do betonu: chlorokauczukowa, epoksydowa, poliuretanowa czy akrylowa?

Jak usunąć zaschniętą fugę z płytek?

Jak usunąć zaschniętą fugę z płytek?

Farba emulsyjna – rodzaje, właściwości i zastosowanie farb emulsyjnych

Farba emulsyjna – rodzaje, właściwości i zastosowanie farb emulsyjnych

Jak ukryć rury w mieszkaniu? 4 sprawdzone sposoby maskowania rur

Jak ukryć rury w mieszkaniu? 4 sprawdzone sposoby maskowania rur

Dom w cenie mieszkania – zobacz 5 projektów małych domów z wielkimi możliwościami!

Dom w cenie mieszkania – zobacz 5 projektów małych domów z wielkimi możliwościami!

Farba do mebli – jaką wybrać? Czym pomalować meble?

Farba do mebli – jaką wybrać? Czym pomalować meble?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.