Końcówka zimowej wyprzedaży do -74% ⏰
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Strop drewniany czy betonowy?

Wiele osób podczas budowy domu lub remontu starej kamienicy zastanawia się, jaki strop będzie lepszy. Efektowny, lekki strop drewniany czy trwały, solidny strop z betonu? Jaki stop w domu parterowym, a jaki w przypadku poddasza użytkowego? Jakie są wady i zalety konstrukcji z drewna, a jakie z betonu? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w naszym artykule.

Rodzaje stropów

Strop jest częścią układu konstrukcyjnego budynku, który oddziela poszczególne poziomy domu. Dziś na przysłowiowy warsztat bierzemy dwa rodzaje stropów – drewniany i betonowy. W następnych akapitach wytłumaczymy różnice między tymi dwiema konstrukcjami oraz udzielimy przydatnych informacji, czym należy się kierować podczas wyboru materiału.

Strop drewniany wykonany jest z podłużnych belek, które mocuje się do ścian domu w układzie równoległym. Od strony poddasza do stropu drewnianego mocuje się płyty kartonowo-gipsowe, następnie kładzie się podłogę strychu. Z kolei stronę stropu, która ma pełnić funkcję sufitu (np. przedpokoju czy salonu), zostawia się w stanie surowym. Dom z drewnianym stropem stworzy niepowtarzalny klimat alpejskich schronisk. Coraz częściej stawiamy na naturalny wystrój wnętrz – rustykalne wykończenie sufitu bez wątpienia będzie szlachetnym ornamentem każdego pomieszczenia.

Strop z betonu jest znacznie cięższy od stropu drewnianego. Polega on na montażu żelbetowych belek, na których następnie układa się rzędy pustkaków – w taki sposób tworzy się strop gęstożebrowy, dość często wybierany do wykonania stropu z betonu. Lany strop na poddaszu, zwany także monolitycznym, polega na montażu od spodu pionowych stempli, na których następnie kładzie się płyty szalunkowe. Kolejnym etapem jest montażu zbrojenia (z prętów zbrojeniowych lub gotowych siatek zbrojarskich, zgrzewanych). Na tak przygotowane podłoże wylewa się płynny beton przy użyciu pompy do betonu. Strop monolityczny gwarantuje bardzo wysoką nośność, dlatego znajduje zastosowanie również w budownictwie przemysłowym.

Strop drewniany – wady i zalety

Niekwestionowaną zaletą stropu wykonanego z drewna jest jego estetyka. Widoczne belki stropodachu można bardzo ciekawie zaaranżować w pomieszczeniu. Ułożone pod sufitem zdobią pomieszczenie, nadając mu rustykalny charakter.

Drewno jest naturalnym surowcem, przyjaznym człowiekowi, który w takim wnętrzu będzie czuł się komfortowo i swojsko. Drewno powinno być jak najwyższej jakości (najczęściej wybierane są sosna i jodła) oraz jak najmocniej wysuszone (powinno leżeć w suszarni przez kilka miesięcy). W przeciwnym razie po jakimś czasie belki mogą się skręcać i pękać.

Kolejną zaletą stropu drewnianego jest jego lekkość i szybkość w budowie. Strop z drewna w niewielkim stopniu obciąża konstrukcję budynku, dlatego w szczególności polecany jest do przedwojennych domów.

Lekkość konstrukcji może być również wadą, ponieważ nie poleca się montażu stropu drewnianego przy poddaszu użytkowym. Na takim poddaszu nie należy stawiać ścianek murowanych, których ciężar może naruszyć stabilność stropu. Dlatego też poleca się strop drewniany w domu parterowym ze względu na brak użytkowego poddasza.

Wadą takiego rozwiązania może być akustyka stropu drewnianego. Dźwięki pracującego drewna - pojękiwanie i strzelanie belek - mogą być dużym utrudnieniem dla osób wrażliwych na hałasy lub mających lekki sen. Sporo osób rozwiązuje ten problem, wyciszając dodatkowo drewniany strop wełną akustyczną, która tłumi odgłosy z poddasza.

Dość dużą wadą stropu drewnianego, przez którą część projektantów domów odradza konstrukcję z drewna, jest wysokie zagrożenie pożarem, co jest bardzo istotne, jeśli planujemy w salonie montaż kominka.

Drewno – ze względu na to, że jest naturalnym surowcem – ma znacznie krótszą żywotność w porównaniu z elementami z betonu. Jego największymi wrogami są: wilgoć, zmiany temperatury czy niszczące działanie szkodników. Pamiętajmy więc o regularnej impregnacji stropu. Dobrze zabezpieczone drewno odwdzięczy się zarówno solidną konstrukcją, jaki i eleganckim wyglądem.

Kolejną przeszkodą w przypadku stropu drewnianego jest ograniczona możliwość wykończenia podłogi poddasza. Nie poleca się układania płytek na stropie drewnianym ze względu na niską szczelność takiej konstrukcji. Na dodatek podłogę położoną na stropie drewnianym (np. panele) należy bardzo starannie wytłumić m.in: filcem, płytą dźwiękoszczelną, w przeciwnym razie każdy krok będzie bardzo głośny i może nieść się po całym domu.

Strop betonowy – wady i zalety

Stopy betonowe są bardzo stabilne, a ryzyko ugiętego stropu z betonu jest stosunkowo niskie. Ponadto zaletą stropu betonowego jest doskonała akustyka, której nie zapewni lekki strop drewniany. Betonowy strop jest masywny i ognioodporny, cechuje się bardzo wysoką trwałością szacowaną na kilkadziesiąt lat.

Strop gęstożebrowy jest dość często wybierany ze względu na łatwość montażu. Układanie takiego stropu nie wymaga zarówno ciężkiego i specjalistycznego sprzętu (m. in. pompy do betonu), jak i nakładu pracy wieloosobowej ekipy. Taki strop, który składa się z gotowych elementów, można zamontować w kilka osób. Stąd strop gęstożebrowy znalazł zastosowanie w budownictwie jednorodzinnym o przeciętnym metrażu.

Minusem stropu gęstożebrowego jest to, że musimy przed jego montażem przewidzieć rozmieszczenie pokojów na poddaszu, ponieważ ściany działowe nie mogą być montowane na pustakach, które nie wytrzymają obciążenia.

Strop monolityczny wychodzi znacznie drożej przez większy nakład czasu i pracy ekipy budowlanej, niemniej takie rozwiązanie zapewnia równomierne rozmieszczenie obciążenia konstrukcji. Dla porównania belki w stropie gęstożebrowym obciążają ściany i w przypadku nieprawidłowego montażu z czasem mogą wystąpić efekty klawiszowania lub pęknięć na ścianach.

Wadą stropodachu betonowego jest ciężar konstrukcji. Dla niektórych budynków – zwłaszcza wiekowych domów – takie obciążenie może grozić zawaleniem się konstrukcji, dlatego bardzo ważne są projekt oraz nadzór osoby z uprawnieniami budowlanymi. Minusem stropu wykonanego z betonu jest cena – taki stropodach wychodzi znacznie drożej od stropu drewnianego.

Strop nad poddaszem – ważne informacje

Jaki strop lepszy – lany czy drewniany? Strop lekki czy betonowy? Każdy rodzaj ma swoje plusy i minusy. Strop drewniany waży niewiele i jest efektowny, ale przeciwnicy takiego rozwiązania wytykają jego nietrwałość i niepraktyczność. W nowszym budownictwie stawia się na solidne i długotrwałe konstrukcje, dlatego stropy z betonu powoli wypierają tradycyjne metody budowy domów.

Pamiętajmy jednak, że strop jest elementem konstrukcji budynku i każda zmiana wymaga zgody specjalisty z uprawnieniami budowlanymi. Jeśli stawiamy nowy dom, należy trzymać się rodzaju stropu, który został przewidziany w projekcie (ewentualnie można tę kwestię przedyskutować z architektem). Z kolei wymiana stropu w stojącym już budynku wymaga zatwierdzonego projektu, a pracami musi nadzorować kierownik budowy.

Specjaliści doradzą, jaki strop będzie lepszy – drewniany czy betonowy. Fachowo ocenią wytrzymałość konstrukcji i przeliczą rozstawienia belek oraz dodatkowych wzmocnień, dzięki czemu będziemy mieć gwarancję, że budynek jest stabilny i bezpieczny.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności