Wybieraj ulubione produkty i nie płać za ich dostawę! 🤩
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Dom drewniany czy murowany?

Coraz więcej osób docenia powolny rytm życia na wsi – tzw. slow life, gdzie pęd życia w mieście zamieniany jest na spokój i ciszę, a betonowy las w metropoliach na piękne widoki zza okna. Dla wielu decyzja o budowie domu – własnych czterech kątów – była najlepszym wyborem w życiu i za nic nie wróciliby do życia w bloku czy kamienicy.

Dom budujemy pod siebie i zależy nam, aby całkowicie spełniał nasze oczekiwania. Dom powinien zapewnić nam bezpieczeństwo, komfort, ciepło i stabilizację. Niektórzy decydują się na budowę trwałego i solidnego domu z cegły, inni natomiast stawiają na urokliwy i ekologiczny dom z drewna. Jaki typ budownictwa wybrać? Dom szkieletowy czy murowany? Jaki dom tańszy – drewniany czy murowany?

Dom z drewna czy murowany? Rodzaje domów

Zarówno domy drewniane, jak i murowane, dzielą się na różne rodzaje ze względu na materiał oraz metodę budowy.

Tradycyjny dom murowany możemy postawić m.in.: cegieł. pustaków ceramicznych czy bloczków z betonu komórkowego. Po ówczesnym wylaniu fundamentów i ich zabezpieczeniu stawia się ściany domu w technologii na mokro z wykorzystaniem zaprawy murarskiej. Ściany mogą być jedno-, dwu- lub trzywarstwowe, to od nas zależy, jak mocno chcemy wyciszyć i zaizolować mury.

Decydując się na postawienie domu całkowicie z drewna, możemy wybrać dwie technologie: szkieletową lub dom z bali. Pierwszy rodzaj domu, potocznie zwany kanadyjczykiem, polega na wnoszeniu konstrukcji z drewnianych elementów. Takie domy buduje się sprawnie i szybko, ponieważ na miejscu budowy składa się gotowe moduły, które wcześniej zostały odpowiednio przygotowane w fabryce. Dom z bali składa się z masywnych, grubych pni (najczęściej wybiera się świerk lub sosnę), które osusza się, zabezpiecza, a następnie obrabia się w taki sposób, aby każdy element pasował do drugiego. Z tego względu jest to najdroższa opcja budowy domu, ponieważ każdy pień należy ręcznie wykończyć.

Dom murowany – zalety

Jakie są mocne strony takich domów? Po pierwsze, domki jednorodzinne murowane są trwałymi budynkami, które dają poczucie bezpieczeństwa, a także przynależności. Domy z cegły często są budowane z założeniem, że będą służyć kilku pokoleniom. Trwałość domów szkieletowych jest znacznie niższa.

W porównaniu z tym drewnianym koszty domu murowanego są znacznie niższe. Dobrej jakości drewno jest znacznie droższym surowcem. Poza tym, murowane domy są sprawdzonym typem budownictwa, na rynku jest mnóstwo firm budowlanych doświadczonych w stawianiu domów z cegły. Inaczej jest w przypadku domów z drewna, przy których musimy dopilnować, czy firma na pewno jest profesjonalna.

Kolejną cechą domów murowanych, która działa mocno na korzyść tego budownictwa, jest doskonała akustyka. Trwałe ściany są w stanie zatrzymać dźwięki dochodzące z zewnątrz, co jest istotne, jeśli planujemy budowę domu w pobliżu ruchliwej drogi.

Dzięki wykorzystaniu materiału mającego dobre parametry izolacyjne dom murowany zatrzymuje ciepło, a jego ściany wolno się ochładzają.

Dom murowany jest dobrą inwestycją. Taka nieruchomość ma wysoką wartość i w przyszłości nie powinno być problemów ze sprzedażą. Dla porównania domy z drewna nie są atrakcyjne na rynku nieruchomości i ich sprzedaż jest czasami niemożliwa.

Domy murowane – wady

W zestawieniu z domem z drewna klasyczny murowany jest mniej przyjazny człowiekowi. Budując taki dom należy dopilnować, aby wykorzystane surowce były wysokiej jakości, pochodziły ze sprawdzonego źródła i posiadały odpowiednie atesty. Dom z kiepskiej jakości materiałów może wydzielać szkodliwe substancje, zwiększając tym samym ryzyko zachorowań jego mieszkańców. Najtańsze surowce mogą mieć wysoki poziom promieniotwórczości, co może niekorzystnie odbić się na zdrowiu naszej rodziny.

Tradycyjny dom – w odróżnieniu od domu z drewna – musi mieć znacznie masywniejsze fundamenty. Ciężka, murowana konstrukcja musi stać na solidnym podłożu. Przygotowanie gruntu pod fundamenty i wylanie betonu mogą zabrać sporo czasu.

Kolejnym minusem domu murowanego jest charakter budowy. Stawianie takiego domu jest dość żmudnym i długotrwałym procesem, często uzależnionym od warunków pogodowych. Budowa domu murowanego nierzadko rozciąga się w czasie, a data naszej przeprowadzki przesuwa się o kilka miesięcy.

Dużą niedogodnością jest również sprzątanie miejsca budowy. Zaschnięty tynk czy zaprawa, plamy po farbach i klejach, pył unoszący się w powietrzu sprawiają, że praca jest bardzo męcząca, a sprzątanie należy powtórzyć kilka razy. Czasami konieczne jest zatrudnienie ekipy sprzątającej, która specjalizuje się w tego typu pracach.

Domy drewniane – zalety

Coraz więcej osób rezygnuje z domów murowanych na rzecz tych z drewna, ponieważ surowiec ten jest ekologiczny, zdrowszy i przyjazny człowiekowi. Takie domy mają niepowtarzalny urok, a mieszkańcy czują się w nich swojsko i swobodnie.

Niewątpliwą zaletą, która najczęściej kusi osoby planujące budowę domu, jest szybkość budowania domu z drewna. W zależności od metrażu dom można postawić nawet w kilka tygodni, a najdłuższy czas nie powinien przekroczyć trzech miesięcy. Podczas stawiania domu z drewna nie jesteśmy uzależnieni od warunków atmosferycznych, ponieważ takie domy z powodzeniem buduje się nawet zimą.

Istotną kwestią jest również higiena pracy na placu budowy. Dom z drewna stawia się z gotowych, suchych elementów, które są łączone na miejscu przez ekipę budowlaną. Odpadają zatem uciążliwości związane ze żmudnym murowaniem oraz czasochłonnym sprzątaniem miejsca budowy.

Dom drewniany znacznie łatwiej jest przerabiać, ponieważ nie trzeba wykonywać wcześniejszego kucia ścian. Wszystkie kable można łatwo przeprowadzić wewnątrz płyty kartonowej, którą później gipsujemy. Dostęp do instalacji w domu z drewna nie jest tak utrudniony jak w przypadku murowanego.

Dom z drewna jest przyjazny dla środowiska, ponieważ taki dom udaje się łatwo i szybko zutylizować. Rozbiórka domów murowanych jest bardzo kosztowna i czasochłonna, stąd osoby, dla których ekologia jest ważna, na pewno zainteresują się tym typem budownictwa.

dom szkieletowy drewniany w kolorze białym piętrowy

Dom z drewna – wady

Dom drewniany ma niepowtarzalny urok i łatwo można się nim zauroczyć. Najczęściej bańka pęka w momencie, gdy przeliczymy koszt budowy domu z drewna. W Polsce ten typ budownictwa jest stosunkowo nowy, dlatego też firmy liczą dość dużo za postawienie konstrukcji z drewna, zwłaszcza jeśli postawimy na sprawdzoną i doświadczoną firmę. Ceny domu drewnianego szkieletowego za metr kwadratowy zaczynają się od 1500 zł, w praktyce jednak należy wliczyć dodatkowe elementy (izolacja domu, zamontowanie pieca, założenie instalacji itp.). Ostateczna kwota nierzadko przekracza 3000 zł/m2. W przypadku domu z bali musimy się liczyć z jeszcze wyższymi kwotami. Koszt domu z bali może wynieść nawet 4000 zł za metr kwadratowy.

To, co może być urokiem domu drewnianego, z czasem może być niedogodnością – mowa tu o odgłosach pracującego domu z drewna. Konstrukcja może raz na jakiś czas dawać o sobie znać. Dom z drewna lubi strzelać i pojękiwać, co prawdopodobnie będzie drażnić osoby z lekkim snem lub wrażliwych na hałasy.

Wadą domu drewnianego może być słaba izolacja cieplna w porównaniu z domem murowanym. Drewno nie chłonie tak dobrze ciepła i znacznie gorzej je zatrzymuje. W przypadku domu drewnianego rachunki za ogrzewanie mogą być wyższe od domu z cegły.

Kolejnym słabym punktem domu z drewna jest to, że znacznie trudniej jest go sprzedać. Domy z konstrukcji drewnianej są wciąż nowością na rynku i nie cieszą się takim zaufaniem. Dlatego należy się liczyć z tym, że ewentualna sprzedaż domu drewnianego może być znacznie trudniejsza, a w niektórych przypadkach nawet niemożliwa. Nieruchomość w postaci domu drewnianego może być słabym zabezpieczeniem bliskich.

Mimo że drewno do budowania domu jest odpowiednio zabezpieczone, to ryzyko pożaru jest znacznie wyższe niż w przypadku tradycyjnego domu murowanego. Jakiekolwiek zwarcia w instalacji mogą być źródłem zapłonu, który bardzo szybko rozprzestrzeni się na całą konstrukcję. W związku z tym ubezpieczenie takiego domu jest o kilka procent wyższe.

Kolejną wadą może być duże ryzyko błędów popełnionych przez firmę budowlaną. Budując dom z drewna, musimy mieć pewność, że zatrudniona przez nas ekipa jest w 100% profesjonalna i ma doświadczenie w tego typu budownictwie. Konsekwencje niepoprawnie postawionego domu z drewna mogą być bardzo poważne, nie tylko dla naszego portfela.

Minusem jest trwałość domu z drewna, który w porównaniu z murowanym wypada znacznie słabiej. Jeśli jednak decydujemy się na tego typu budownictwo, zadbajmy, aby drewno było najwyższej jakości. Najlepszym wyborem byłby dom z bali, którego trwałość jest wyższa od zwykłego kanadyjczyka.

Dom szkieletowy czy murowany?

Trudno jest jednoznacznie ocenić, który dom jest lepszy – murowany czy drewniany. Moda na domy z drewna dość silnie się utrzymuje na polskim rynku. Ten typ budownictwa jest ekologiczny i przyjazny człowiekowi. Jeszcze do niedawna taki domki służyły jedynie jako domki letniskowe, dziś – są bezpiecznymi domami całorocznymi. Z jednej strony mamy więc domy drewniane z duszą, z drugiej małe domki murowane, których zwolenników cały czas przybywa. Ten typ budownictwa jest sprawdzony, a domy są trwałe i służą wielu pokoleniom. Są pewną inwestycją, więc nieruchomość może być dobrym zabezpieczeniem na przyszłość.

Domek drewniany czy murowany? Dom z drewna czy tradycyjny? Każdy dom ma swoje wady i zalety. Mamy jednak nadzieję, że artykuł będzie solidną bazą wiedzy, dzięki której podjęcie ostatecznej decyzji będzie o wiele prostsze.


Inne artykuły w tej kategorii

Nasady kominowe: kiedy są niezbędne?

Nasady kominowe: kiedy są niezbędne?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Malowanie grzejnika – jaka farba do grzejników sprawdzi się najlepiej?

Malowanie grzejnika – jaka farba do grzejników sprawdzi się najlepiej?

Farba akrylowa do drewna – najważniejsze informacje i porady

Farba akrylowa do drewna – najważniejsze informacje i porady

Kupujemy schody do domu – na co zwrócić uwagę?

Kupujemy schody do domu – na co zwrócić uwagę?

Malowanie płyty OSB – praktyczne porady

Malowanie płyty OSB – praktyczne porady

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.