Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Ile kosztuje budowa domu? Sprawdź szacunkowy koszt budowy domu

Ile kosztuje budowa domu w 2022 roku? Z każdej strony słyszymy głosy o tym, jak bardzo podrożały materiały budowlane oraz jak wzrosły inne koszty, które trzeba ponieść, by zbudować dom od zera. Czy koszt budowy domu w 2022 roku faktycznie aż tak bardzo odbiega od kwot, które musieliśmy zapłacić w poprzednich latach? Dziś przyjrzymy się tegorocznym cenom i przybliżymy, ile kosztuje budowa domu o powierzchni 100, 120 i 150 m².

koszt budowy domu w 2022 roku
Fot. Joanna Ferens Hofman Ferens design

Koszt budowy domu – od czego zależy?

Koszt budowy domu to zawsze kwestia indywidualna, a rozbieżności w kwotach mogą być naprawdę ogromne. Co trzeba wziąć pod uwagę, szacując koszt budowy domu?

 • Metraż. Im większy budynek, tym więcej materiałów wykończeniowych oraz budowlanych i godzin pracy trzeba przeznaczyć na jego zbudowanie. To z kolei wprost przekłada się na cenę. W Polsce bardzo popularne są domy o małej i średniej kubaturze, często o metrażu 100, 120 czy 150 m². To wystarczająca powierzchnia do wygodnego życia dla rodziny w modelu 2 + 1 czy 2 + 2, a nawet większej.
 • Użyte technologie. Wiele zależy od tego, czy zdecydujesz się na wybudowanie domu murowanego, w technologii szkieletowej, czy może drewnianego. Jeśli zdecydujesz się wybudować dom energooszczędny lub dom pasywny, ostateczna cena inwestycji wzrośnie średnio o 20-30%.
 • Koszt projektu budowlanego. Od kilkuset złotych za gotowy projekt po nawet kilka–kilkanaście tysięcy w przypadku projektów indywidualnych.
 • Koszt robocizny. Kwoty, jakie trzeba zapłacić za usługi, różnią się w zależności od lokalizacji oraz charakteru wykonywanych prac.
 • Koszt materiałów budowlanych. Ceny materiałów uzależnione są od aktualnych cen rynkowych oraz standardu, na jaki się zdecydujesz.
 • Koszty formalno-administracyjne. Sporą kwotą mogą okazać się również wszelkiego rodzaju koszty urzędowe (zaświadczenia, zgody i pozwolenia) oraz związane z tym prace budowlane. Pamiętaj zatem, by i takie – pozornie mało istotne – wydatki uwzględnić w kosztorysie budowy domu.
 • Koszt działki budowlanej. Jeśli nie posiadasz działki budowlanej, rozpatrując całkowity koszt wymarzonej inwestycji, musisz uwzględnić również jej zakup.

Zobacz też: Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Ile kosztuje budowa domu w 2022 roku i co wpływa na cenę?

Co wpływa na koszty budowy domu w 2022 roku? Z każdym kolejnym rokiem sumaryczny koszt budowy domu jest wyższy. Szacuje się, że w ubiegłym roku wzrósł on o ok. 9% w porównaniu z rokiem poprzednim. 2022 rok jest pod tym względem wyjątkowy – ze względu na okoliczności, z jakimi się mierzymy, ceny budowy domu w 2022 roku mogą wzrosnąć znacznie mocniej niż w poprzednich latach.

Z czego wynikają podwyżki cen? Możemy wymienić kilka czynników, które sprawiają, że koszty budowania domu są coraz wyższe.

 • Pandemia. Panująca od dwóch lat pandemia na początku bardzo intensywnie zahamowała gospodarkę, co wpłynęło na przerwanie łańcuchów dostaw. To spowodowało braki materiałów budowlanych oraz znaczne wzrosty ich cen.
 • Wysoka inflacja. Planując koszty budowy domu, musisz brać również pod uwagę szalejącą inflację, która osiąga rekordowe poziomy.
 • Rosnące oprocentowanie kredytów. Dla osób, które planują finansować budowę domu z kredytu, nie bez znaczenia pozostają rosnące stopy procentowe, które znacznie podwyższą finalny koszt budowy domu.
 • Brak fachowców. Już od kilku lat na rynku zaczyna brakować wykwalifikowanych fachowców z doświadczeniem, którym można zaufać. Takie braki powodują tworzenie się ogromnych kolejek do sprawdzonych ekip budowlanych, które mogą pozwolić sobie na windowanie cen.

Koszt budowy domu w 2022 roku – jak go obliczyć?

Jaki jest koszt budowy domu? Przygotowanie kosztorysu budowy domu to wyzwanie, które wymaga dokładnego przygotowania. Możesz zająć się tym samodzielnie, np. korzystając z gotowych kalkulatorów budowy domu w 2022 roku lub skorzystać z pomocy specjalisty.

Co wziąć pod uwagę przy obliczaniu kosztów budowy domu? W naszych obliczeniach, których wyniki będziesz mógł przeczytać w kolejnych akapitach, kierowaliśmy się kilkoma istotnymi czynnikami.

 • Metraż. W naszych kalkulacjach weźmiemy pod uwagę wydatki na przykładzie domu o powierzchni 100, 120 oraz 150 m². Zakładamy, że dom ma prostą, standardową formę opartą na prostokącie, z klasycznym dwu– lub czterospadowym dachem i nie jest podpiwniczony. W kalkulacji nie uwzględniamy kosztów zakupu działki budowlanej, które mogą być bardzo różne (jak wiadomo, cena zależy przede wszystkim od jej lokalizacji).
 • Podatek VAT. Posłużymy się cenami netto, pamiętając, że dla osób budujących dom prywatnie VAT na usługi budowlane wynosi 8% (stawka dla firm to 23%).
 • Standard wykończenia. Koszt budowy domu zmienia się w zależności od standardu budowy. Najważniejsze etapy to: stan surowy otwarty, surowy zamknięty i stan deweloperski. Stan surowy otwarty zakłada położenie fundamentów, wzniesienie ścian, stropów oraz położenie dachu. Gdy tak zbudowaną konstrukcję wzbogaci się o ściany, okna i bramę garażową, można mówić o stanie surowym zamkniętym. Stan deweloperski natomiast zakłada wyposażenie domu w niezbędne instalacje, wykonanie posadzek, parapetów, tynkowanie ścian i sufitów, a także wyposażenie kotłowni, wykonanie ocieplenia budynku i jego elewacji. W naszym zestawieniu oszacujemy, ile kosztuje budowa domu w standardzie deweloperskim.
 • Koszty materiałów. W naszych wyliczeniach wybieraliśmy materiały ze średniej półki cenowej.
 • Nadwyżka. Szacując końcowy koszt budowy domu, do wyliczonej poprzez sporządzenie kosztorysu kwoty doliczyliśmy 10–20% kosztów na nieprzewidziane wydatki, których zwykle nie da się uniknąć. Wynika to z braku doświadczenia (większość inwestorów indywidualnych buduje dom po raz pierwszy w życiu), przez co nie zawsze można przewidzieć rozwój wydarzeń na budowie.

Zobacz też: Samowola budowlana – wszystko o karach, legalizacji i przedawnieniu

Ile kosztuje budowa domu o powierzchni 100 m²?

Koszt budowy małego domu o powierzchni 100 m² to w 2022 roku ok. 320-350 tys. zł. Takiej ceny możesz się spodziewać, gdy chcesz doprowadzić dom do standardu deweloperskiego i wybierasz materiały ze średniej półki cenowej, jednocześnie dbając o to, by nie zapłacić zbyt dużo za usługi ekip budowlanych.

Wykończenie domu w średnim standardzie będzie Cię kosztowało kolejne 100-200 tys. zł. W zależności od województwa ceny materiałów budowlanych i robocizny mogą się różnić od uśrednionych stawek, które wskazaliśmy w artykule. Nie powinny się one jednak wahać o więcej niż 10-15%.

Ile kosztuje budowa domu o powierzchni 120 m²?

Ile wyniesie koszt budowy domu o powierzchni 120 m²? Za doprowadzenie do stanu deweloperskiego małego domu o powierzchni 120 m² zapłacisz ok. 360-380 tys. zł. Licząc koszty realizacji, zakładamy, że wszystkie prace budowlane zostały zlecone specjalistom. Wykonując część prac własnym rękami, możesz sporo zaoszczędzić, ale będzie wiązało się to również z wydłużeniem czasu budowy.

Przypominamy, że podane koszty nie obejmują zakupu działki, zakupu projektu domu ani mediów.

Ile kosztuje budowa domu o powierzchni 150 m²?

Ile kosztuje budowa domu parterowego o metrażu 150 m²? Koszt budowy domu o powierzchni 150 m² z wykorzystaniem materiałów ze średniej półki cenowej powinien zmieścić się w przedziale 410-430 tys. zł. We wszystkich trzech pułapach cenowych podajemy koszt domu w stanie deweloperskim. Cena obejmuje więc wszystkie instalacje, ocieplenie oraz przygotowanie podłóg do położenia paneli czy płytek i ścian do malowania.

Dofinansowanie budowy domu – na jakie można liczyć w 2022 roku?

Na dofinansowanie budowy domu w 2022 roku mogą liczyć przede wszystkim osoby budujące domy energooszczędne. Nowi inwestorzy mogą skorzystać z dwóch programów – Mój Prąd oraz Moja Woda. Jeszcze dwa lata temu nowe budynki obejmował również program Czyste Powietrze, ale od 15 maja 2020 roku program obejmuje tylko modernizację i remont budynków już istniejących. Jak uzyskać dofinansowanie budowy domu?

 • Mój Prąd. Mój Prąd to program, w ramach którego możesz otrzymać bezzwrotną dotację na realizację instalacji fotowoltaicznej, a także dodatkowe fundusze na inwestycję w rozwiązania takie jak: magazyn energii czy inteligentne systemy zarządzania energią w domu.
 • Moja Woda. Program Moja Woda pozwala uzyskać dofinansowanie realizacji instalacji do zbierania, wykorzystywania oraz retencjonowania deszczówki zarówno w gruncie czy zbiornikach, jak i np. na dachach (tzw. zielone dachy).

Jak już wspomnieliśmy, na całkowity, realny koszt budowy domu składa się wiele czynników. Kluczową kwestią w kosztorysie budowy domu jest uwzględnienie ich wszystkich. W tym celu warto skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów budowlanych lub wynająć profesjonalnego kosztorysanta. Do najczęściej pomijanych kosztów budowy domu należy np. zagospodarowanie terenu wokół domu, uzbrojenie działki czy wspomniane wcześniej koszty dokumentacji budowlanej. Pamiętaj, że skrupulatna analiza i dobry plan pozwoli Ci wybudować dom zgodnie z założonym na początku budżetem, a przynajmniej nie wydać dużo więcej, niż planowałeś.


Inne artykuły w tej kategorii

Jak wyburzyć ścianę nośną lub działową? Wyburzanie ścian – niezbędne informacje

Jak wyburzyć ścianę nośną lub działową? Wyburzanie ścian – niezbędne informacje

Płytki drewnopodobne – jak wybrać, gdzie układać? Porady i inspiracje

Płytki drewnopodobne – jak wybrać, gdzie układać? Porady i inspiracje

Jak postawić ściankę działową?

Jak postawić ściankę działową?

Jak wyrównać podłogę pod panele?

Jak wyrównać podłogę pod panele?

Boazeria angielska – z czego wykonać modną lamperię?

Boazeria angielska – z czego wykonać modną lamperię?

Fundament pod ogrodzenie – jak wykonać go prawidłowo? Praktyczne wskazówki

Fundament pod ogrodzenie – jak wykonać go prawidłowo? Praktyczne wskazówki

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

 • Informacje o promocjach
 • Rankingi produktów
 • Najnowsze trendy
 • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.