Ogrzewanie gazowe domu – ile kosztuje i jaki piec gazowy wybrać?

Ogrzewanie gazowe to komfort, na który może sobie pozwolić około 60% domostw w Polsce. Dlaczego zatem jedynie niewielki odsetek decyduje się na taki sposób ogrzewania? Powodów jest wiele. Sporo z nich wynika z niepotrzebnej obawy o podwyżkę cen gazu. Tymczasem ogrzewanie gazowe jest wygodne i opłacalne. Czym jeszcze wyróżnia się gaz na tle innych paliw? Czy rąbanie drewna i składowanie pylącego węgla może być w jakiś sposób korzystniejsze od czystego gazu? Dzisiejszy artykuł przybliży podstawowe kwestie związane z ogrzewaniem gazowym i eksploatacją przeznaczonych do tego urządzeń.

ogrzewanie gazowe domu

Ogrzewanie gazowe – na czym to polega?

Budynek może być ogrzewany za pomocą gazu w dwojaki sposób:

  • z sieci,
  • ze zbiornika.

Ogrzewanie domu gazem z sieci jest zdecydowanie korzystniejsze. Jedynym problemem jest ograniczona dostępność sieci. W wielu mniejszych miejscowościach rozprowadzenie gazociągu jest po prostu nierentowne. W takim przypadku można się zdecydować na kupno lub dzierżawę zbiornika z gazem płynnym. Tutaj niestety trzeba się liczyć z obecnością w ogrodzie zbiornika o pojemności prawie 3000 litrów lub niemałą inwestycją w zbiornik podziemny, który może być inwazyjny dla wód gruntowych. Wymaga to dużych nakładów finansowych i starannego przygotowania infrastruktury. Mimo że gaz to paliwo kopalne, można uznać je za czyste. Ze względu na charakterystykę spalania gaz emituje znacznie mniej szkodliwych substancji niż chociażby węgiel kamienny.

piec gazowy w łazience

Jaki kocioł gazowy wybrać?

Jaki kocioł gazowy dobrać do swojej instalacji? Na rynku występuje wiele rozwiązań umożliwiających dostosowanie danego wariantu do własnych preferencji. Kotły gazowe można podzielić ze względu na:

  • usytuowanie (kotły stojące i wiszące),
  • funkcjonalność (kotły jedno- oraz dwufunkcyjne),
  • rodzaj komory spalania (kotły z komorą otwartą i zamkniętą),
  • sposób działania (kotły tradycyjne i kondensacyjne).

Kotły stojące i wiszące

Kotły wiszące nie zajmują dużo miejsca, a jedyne, co trzeba zrobić, to wygospodarować trochę wolnej przestrzeni na ścianie. Stojący piec gazowy ze względu na swoje gabaryty potrzebuje natomiast znacznie więcej powierzchni. Wynika to z zastosowania żeliwnego wymiennika ciepła i solidniejszej konstrukcji.

Piec gazowy dwu- i jednofunkcyjny

Kocioł dwufunkcyjny jest przeznaczony zarówno do ogrzewania budynku jak i wody. Każdy, kto miał styczność z tego typu urządzeniem, dobrze zna jego główną wadę. Jest nią konieczność oczekiwania na ciepłą wodę kilka sekund po odkręceniu kurka. Może się to wydawać błahostką, jednak przy dłuższym użytkowaniu staje się to uciążliwe. Takiego problemu nie ma w przypadku kotłów jednofunkcyjnych. Teoretycznie służą one tylko do ogrzewania budynku. Montaż dodatkowego zasobnika umożliwia przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Temperatura wody w zasobniku jest utrzymywana na stałym poziomie, co oszczędza czekania na ciepłą wodę w kranie.

Tu wybierzesz kocioł gazowy do Twojego domu >>

Kotły z otwartą i zamkniętą komorą spalania

Kotły z otwartą komorą spalania są obecnie powoli wycofywane z rynku. Wynika to z charakterystyki pracy takiego kotła. Powietrze potrzebne do spalania jest pobierane z pomieszczenia, w którym zamontowany jest kocioł. Jest to niebezpieczne rozwiązanie, ponieważ do budynku mogą się dostać spaliny. Bezpieczniejszą alternatywą jest kocioł z zamkniętą komorą spalania. Czerpie on powietrze z zewnątrz, a przepływ spalin jest regulowany wentylatorem.

Piec gazowy kondensacyjny i tradycyjny

Tutaj nowoczesność mierzy się z nieco przestarzałą technologią. Piec gazowy kondensacyjny charakteryzuje się wyższą sprawnością dzięki dogrzewaniu wody z centralnego ogrzewania za pomocą ciepła, które wytwarza się podczas skraplania pary wodnej ze spalin. Ta technologia wpływa niestety na cenę. Kotły kondensacyjne mogą być prawie dwa razy droższe od tradycyjnych.

Ile kosztuje ogrzewanie gazowe?

Koszty ogrzewania domu zawsze stanowią wysoki procent comiesięcznych wydatków. Dlatego też warto przeanalizować koszty wybranego źródła ciepła. Cena ogrzewania gazowego jest uzależniona od zastosowanej technologii. Szacowany koszt wytworzenia 1 kWh* w kotle tradycyjnym to około 0,43 zł. Dla kotła kondensacyjnego wartość ta wynosi 0,23 zł.

Zatem ile kosztuje ogrzewanie domu gazem? Można rozpatrzyć to nieco precyzyjniej: ile kosztuje ogrzewanie gazowe domu o powierzchni 150 m²? Zakładając, że dom nie jest pasywny, ale zbudowany zgodnie z obecnymi normami, można przyjąć zapotrzebowanie na energię wynoszące 110 kWh/m². Dla podanych wartości koszty ogrzewania gazowego w skali roku wynoszą:

  • dla kotła tradycyjnego – 7095 zł,
  • dla kotła kondensacyjnego – 3795 zł.

Jak widać, decyzja, jaki piec gazowy do domu wybierzesz, ma duży wpływ na późniejsze koszty ogrzewania.

ogrzewanie domu gazem

Zalety i wady ogrzewania gazowego

Jedyną wadą ogrzewania gazowego jest wspomniana wcześniej dostępność. W przypadku braku możliwości przyłączenia do sieci ogrzewanie gazem płynnym jest dość problematyczne i kosztowne. Jeśli jednak masz możliwość przyłączenia się do sieci, to ogrzewanie gazowe oferuje wiele zalet. Jest to przede wszystkim bezobsługowa eksploatacja. Dodając do tego możliwość zdalnego zarządzania kotłem, otrzymujesz komfortowe rozwiązanie na miarę XXI wieku. Kolejną zaletą jest czystość. Można zapomnieć o pylącym węglu czy drzewie, a pomieszczenie, w którym zamontujesz kocioł, w niczym nie będzie przypominało typowej kotłowni. Niski koszt ogrzewania gazem jest również czynnikiem zachęcającym do wyboru tego wariantu.

ogrzewanie domu gazem

Ogrzewanie gazowe pod względem technologicznym i ekologicznym ustępuje odnawialnym źródłom energii, jednak zdecydowanie wyprzedza inne konwencjonalne źródła.


*Kilowatogodzina (kWh) to jednostka pomiarowa pracy, energii i ciepła. 1 kWh to ilość energii, jaką zużywa przez godzinę urządzenie o mocy jednego kilowata (kW), czyli 1000 watów.

Tu dowiesz się, czym ogrzewać dom po 2020 roku >>

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze

Zobacz więcej produktów