Czym najtaniej ogrzewać dom? Porównanie kosztów ogrzewania domu różnymi sposobami

Ogrzewanie domu to bardzo ważny temat w kontekście kosztów jego utrzymania. Nowo powstałe domy są zazwyczaj budowane z zastosowaniem energooszczędnych technologii, jednak mimo to koszt ogrzewania zawsze stanowi wysoki procent comiesięcznych wydatków. Dobór odpowiedniej izolacji termicznej, wyeliminowanie mostków termicznych czy zadbanie o energooszczędne okna to tylko pośrednie sposoby na obniżenie kosztów ogrzewania. Najważniejsza jest sama metoda ogrzewania, którą wybierzesz do swojego domu.

Czym ogrzewać dom? Jakie ogrzewanie domu jest najtańsze? Czy warto inwestować w innowacyjne sposoby ogrzewania, czy może lepiej być wiernym tradycyjnym metodom? Rynek oferuje nam obecnie wiele źródeł ciepła. Poniższe zestawienie kosztów poszczególnych technologii grzewczych z pewnością przyda się każdemu, kto szuka najbardziej ekonomicznego rozwiązania.

czym najtaniej ogrzewać dom

Ile kosztuje ogrzewanie gazowe?

Ogrzewanie gazowe kojarzy się z komfortem podczas użytkowania. Jest to faktycznie wartość dodana, która bezpośrednio nie wpływa na koszty eksploatacyjne, ale często bywa jednym z kryteriów podczas wyboru sposobu ogrzewania. W dobie silnego nacisku na wygodę i szukania rozwiązań ułatwiających codzienne czynności jest to ważny aspekt tej technologii grzewczej. Rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje ogrzewania gazowego: ogrzewanie gazem ziemnym i gazem płynnym.

Gaz ziemny jest bardziej popularny, jednak tylko w przypadku dostępu do sieci gazowej. Jeśli dany obszar nie posiada odpowiedniej infrastruktury, jedynym rozwiązaniem jest gaz płynny. Jest to nieco problematyczna metoda ogrzewania z uwagi na konieczność dzierżawy lub zakupu zbiornika gazu. Ze względu na większą popularność i ekonomiczność w naszym porównaniu umieśćmy ogrzewanie za pomocą gazu ziemnego. Tutaj główną rolę odgrywa kocioł. Na rynku są dostępne trzy podstawowe rodzaje kotłów do ogrzewania gazowego:

 • tradycyjne,
 • pulsacyjne,
 • kondensacyjne.
ile kosztuje ogrzewanie domu
Tu dowiesz się więcej o ogrzewaniu gazowym >>

Tradycyjne kotły, mimo że nadal często spotykane, powoli stają się przestarzałą technologią. Specyfika ich pracy przekłada się również na koszty. Średnio można przyjąć, że koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej to ok. 0,4 zł. O wiele bardziej nowoczesne są kotły pulsacyjne i kondensacyjne. Koszt wytworzenia 1 kWh wynosi dla nich odpowiednio 0,25 zł oraz 0,23 zł. Niestety bardziej energooszczędna praca wiąże się z wyższymi kosztami początkowymi. Kotły pulsacyjne i kondensacyjne mogą być nawet kilka razy droższe niż tradycyjne.

Koszt ogrzewania domu – ogrzewanie elektryczne

Jeśli pierwszym skojarzeniem dla ogrzewania gazowego jest komfort, to większość z nas ogrzewanie elektryczne łączy z wysokimi rachunkami za prąd. Jednak taki sposób ogrzewania również ma swoje zalety, jak chociażby brak konieczności budowania komina. Ciepło z energii elektrycznej można otrzymać na wiele sposobów. Tradycyjne rozwiązanie to zastosowanie grzejników, które mogą występować jako grzejniki konwektorowe i promiennikowe. Różnią się od siebie konstrukcją (promiennikowe są bardziej płaskie) oraz sposobem oddawania ciepła (grzejniki promiennikowe oddają ciepło całą powierzchnią). Średnia moc grzejników montowanych w domach jednorodzinnych oscyluje między 1000 a 1500 W.

koszt ogrzewania domu ogrzewanie elektryczne

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu elektrycznym?

Koszt ogrzewania elektrycznego wynika bezpośrednio z ceny energii elektrycznej. Mając do dyspozycji powyższe dane, łatwo obliczyć koszty takiego sposobu ogrzewania (biorąc pod uwagę liczbę dobranych grzejników) i je zoptymalizować. Pierwszym krokiem jest odpowiedni dobór taryfy. Ceny energii elektrycznej w poszczególnych taryfach mogą się różnić nawet o kilkadziesiąt procent. Przy dobrym oszacowaniu profilu zużycia energii można wybrać ofertę tak, aby posłużyła oszczędnościom. Drugi krok to zastosowanie pieca akumulacyjnego. Szczyt jego pracy przypada podczas najtańszej taryfy (bardzo często w nocy). Podczas droższych taryf zakumulowane ciepło jest stopniowo oddawane do budynku.

Tu znajdziesz wszystkie grzejniki elektryczne >>

Tradycyjne ogrzewanie domu – paliwa stałe

Paliwa stałe to wciąż bardzo chętnie wybierana technika grzewcza. Tutaj rozwiązań technologicznych jest znacznie więcej niż w wyżej wspomnianych metodach. Wynika to między innymi z wielu paliw, które występują w formie stałej.

Węgiel kamienny – technologia przeszłości

Ogrzewanie budynku węglem kamiennym jest obecnie wręcz piętnowane. Wynika to z zaostrzonych norm emisji substancji szkodliwych oraz nacisku na ekologiczne rozwiązania. Jednak mimo to często spotyka się stare kotły zasilane właśnie węglem kamiennym. Jest to bardzo powszechne zjawisko przede wszystkim w budynkach starego typu. Sprawność kotłów na węgiel kamienny jest stosunkowo niska (ok. 60%). Ponadto uciążliwy jest popiół, który pozostaje w znacznych ilościach po zakończeniu procesu spalania. Mimo tych czynników ogrzewanie węglem kamiennym jest tanie. Koszt wytworzenia 1 kWh może wynosić nawet 0,17 zł. Jest to zdecydowanie główny powód ciągłej popularności urządzeń grzewczych tego typu.

ile kosztuje ogrzewanie domu

Ekogroszek i pellet – tanie i ekologiczne ogrzewanie

Wśród paliw stałych można także zaobserwować rozwój i ruch wykonany w kierunku ekologii. Takimi paliwami są ekogroszek i pellet. Ogrzewanie tymi paliwami konsekwentnie zyskuje zwolenników. Wiąże się to głównie z automatyzacją procesu spalania. Podajniki regulowane za pomocą sterowników sprawiają, że komfort użytkowania urządzeń do spalania ekogroszku i pelletu jest porównywalny do użytkowania gazu. W tym przypadku należy jednak własnoręcznie uzupełnić paliwo raz na kilka dni. Dużym plusem są również aspekty ekologiczne, głównie w przypadku pelletu. Mimo podobnej budowy urządzeń grzewczych i ich pracy, spalanie ekogroszku jest dwa razy tańsze niż pelletu. Koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej za pomocą ekogroszku wynosi około 0,13 zł.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Odnawialne źródła energii stanowią główny temat rozważań specjalistów na całym świecie oraz są wyznacznikiem nowych trendów dla producentów. Obostrzenia legislacyjne wymuszają podjęcie konkretnych kroków w celu oparcia energetyki na odnawialnych źródłach energii w ciągu najbliższych lat. W ekologicznym ogrzewnictwie prym wiodą pompy ciepła. Bardzo dobrze współpracują z nimi podłogowe systemy grzewcze. Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe zintegrowane z pompą ciepła? Wyprodukowanie 1 kWh energii cieplnej za pomocą takiego układu to ok. 0,14 zł. Jest to cena 1 kWh wyprodukowanej dzięki pompie ciepła typu powietrze-woda, czyli obecnie najpopularniejszego rozwiązania. Mówiąc o odnawialnych źródłach energii, warto dodać, że fotowoltaika może być systemem wspomagającym pompę ciepła lub system oparty na ogrzewaniu energią elektryczną.

Tu wybierzesz odpowiednią pompę ciepła >>

Czym najtaniej ogrzewać dom? Podsumowanie

Każdy ze sposobów ogrzewania domu ma swoje wady i zalety. Trzeba pamiętać, że na rentowność inwestycji w dane źródło ciepła wpływa także koszt początkowy. Na niego zaś oddziałują takie czynniki, jak dobrana moc czy przygotowanie dodatkowej infrastruktury.

Aby lepiej zobrazować i podsumować koszty danej technologii ogrzewania, posłużmy się przykładem. Dla domu o powierzchni 100 m² wybudowanego zgodnie z obecnie obowiązującymi normami (zapotrzebowanie na energię równe 110 kWh/m²) sumaryczne koszty ogrzewania w ciągu roku dla poszczególnych źródeł ciepła będą wynosiły:

 • 1 430 zł – kocioł na ekogroszek,
 • 1 540 zł – pompa ciepła,
 • 1 870 zł – kocioł na węgiel kamienny,
 • 2 530 zł – kocioł gazowy kondensacyjny,
 • 2 750 zł – kocioł gazowy pulsacyjny,
 • 2 860 zł – kocioł na pellet,
 • 4 400 zł – kocioł tradycyjny gazowy,
 • 7 150 zł – ogrzewanie elektryczne (uwzględniając cenę za najdroższą taryfę, czyli 0,65 zł za 1 kWh).
koszt ogrzewania domu

Najtańszym paliwem jest zatem ekogroszek. Porównywalne koszty generuje ogrzewanie pompą ciepła. To technologia, która oprócz rentowności ma zdecydowanie najwięcej zalet i powinna być pierwszym wyborem dla powstających lub modernizowanych domów. Ciekawą opcją jest również pellet, który mimo wyższych kosztów również zalicza się do „czystego” źródła energii. Reasumując, koszty zielonej energii w ostatnich latach spadają, natomiast koszt konwencjonalnych źródeł energii konsekwentnie rośnie i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to w najbliższym czasie zmienić.

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Zobacz więcej produktów