Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Co położyć na ogrzewanie podłogowe – panele czy płytki?

Zimą wracasz zmarznięty do domu, wyciągasz skostniałe stopy z butów, stawiasz je na podłodze i czujesz błogie, rozpływające się po całym ciele ciepło. Brzmi dobrze? Taki efekt możesz osiągnąć dzięki ogrzewaniu podłogowemu. Równie ważne jest jednak to, co na ogrzewanie podłogowe zostanie położone. Co wybrać – płytki czy panele? Na ogrzewanie podłogowe należy przede wszystkim położyć taki materiał, który będzie dobrze przewodził ciepło. Jaka podłoga sprawdzi się najlepiej? Zapraszamy do lektury.

Płytki czy panele – co wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet – zapewnia komfort cieplny, jest energooszczędne oraz zupełnie niewidoczne (w przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników, które często psują efekt wizualny pomieszczenia). Jeśli więc zastanawiasz się, czy ogrzewanie podłogowe jest dobre, masz już odpowiedź na swoje pytanie. Osoby remontujące swoje mieszkanie niejednokrotnie obawiają się o koszty tego typu instalacji. Niepotrzebnie. Często na montaż tradycyjnego ogrzewania trzeba wydać tyle samo lub tylko niewiele mniej, co na ogrzewanie podłogowe.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że decyzja o montażu ogrzewania podłogowego niesie za sobą pewne ograniczenia, jeśli chodzi o pokrycie podłogi w mieszkaniu. Wybierając materiał, jaki wykorzystasz, zwróć uwagę na to, czy jest on odporny na działanie wysokich temperatur, dobrze przewodzi ciepło i ma jak najniższy współczynnik oporu cieplnego. Tak naprawdę możesz wykorzystać każdy materiał – drewno, płytki czy panele. Na ogrzewanie podłogowe połóż jednak taki model, który spełnia wszystkie powyższe kryteria. W innym wypadku narazisz się na konieczność przeprowadzenia kolejnego remontu, ponieważ nieprzystosowany materiał może się odkształcić pod wpływem ciepła.

Jakie panele położyć na ogrzewanie podłogowe?

Zastanawiając się, jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe będzie najlepsza, z pewnością pomyślałeś o panelach, w szczególności, jeśli planujesz montaż ogrzewania podłogowego w całym mieszkaniu. Trudno się dziwić – panele to trwały, łatwy w montażu i stosunkowo tani materiał, który będzie dobrze wyglądał przez długie lata. Czy sprawdzi się jednak jako wykończenie podłogi na ogrzewanie podłogowe? Cena, właściwości oraz komfort użytkowania przemawiają za zakupem paneli – co do tego nie ma wątpliwości.

Bez obaw – na rynku znajdziesz wiele modeli paneli podłogowych, które świetnie sprawdzą się w mieszkaniach z ogrzewaniem podłogowym. Zwykle posiadają one odpowiednie oznaczenia dające gwarancję, że panele nie odkształcą się przy kontakcie z wysoką temperaturą. Od tego, co na ogrzewanie podłogowe zostanie położone, powinien zależeć również wybór rodzaju ogrzewania. Masz do wyboru dwa typy – elektryczne oraz wodne. W kontakcie z panelami lepiej sprawdzi się ogrzewanie wodne, ponieważ proces jego nagrzewania się jest wolniejszy, dzięki czemu podłoga nie jest narażona na nagłe skoki temperatur.

Dąb Naturalny Nocny Clm1487 Classic

Dąb Naturalny Nocny Clm1487 Classic

105 zł
Dąb Naturalny Long Island Lpu1661 Largo Xxl

Dąb Naturalny Long Island Lpu1661 Largo Xxl

160 zł
Dąb Naturalny Dominicano Lpu1622 Largo Xxl

Dąb Naturalny Dominicano Lpu1622 Largo Xxl

160 zł
Dąb Klasyczny Beżowy Im1847 Impressive

Dąb Klasyczny Beżowy Im1847 Impressive

139 zł 160 zł

Panele winylowe – dobry materiał na ogrzewanie podłogowe

Panele winylowe to stosunkowo nowe rozwiązanie, które z roku na roku zyskuje coraz więcej zwolenników. Mają wiele zalet – są wodoodporne, łatwe w montażu i przyjemne w dotyku. Występują również w różnych wzorach – mogą imitować drewniane deski, kamień, beton czy marmur.

Panele winylowe są bardzo cienkie. Z jednej strony oznacza to, że powierzchnia, na której będą położone, musi być idealnie równa – wszelkie nierówności będą bardzo widoczne i zwyczajnie nieestetyczne. Z drugiej strony cecha ta powoduje, że położenie paneli winylowych na ogrzewanie podłogowe jest bardzo dobrym pomysłem. Ze względu na niewielką grubość i materiał, z jakiego są wykonane (polichlorek winylu), doskonale przewodzą ciepło i nagrzewają się dużo szybciej niż np. drewno czy tradycyjne panele.

Palmer Natural 60001407 Spirit Home 40 Click

Palmer Natural 60001407 Spirit Home 40 Click

155 zł 180 zł
Dąb Wellington Ca145 Amaron Click

Dąb Wellington Ca145 Amaron Click

169 zł
Dąb Georgetown Ca147 Amaron Click

Dąb Georgetown Ca147 Amaron Click

169 zł
Haystack Dąb Z215 Kronostep Spc

Haystack Dąb Z215 Kronostep Spc

118 zł

Jakie płytki będą najlepsze na ogrzewanie podłogowe?

Płytki ceramiczne to chyba najbezpieczniejszy i najczęściej wybierany materiał na ogrzewanie podłogowe. Doskonale przewodzą ciepło oraz są odporne na wysokie temperatury. Płytki świetnie sprawdzą się w kuchni oraz w łazience – a to właśnie w tych miejscach najczęściej wykorzystywana jest podłogówka zamiast tradycyjnych grzejników.

Warto wspomnieć o tym, że płytki ceramiczne same w sobie są zimne i stawanie na nich bosą stopą może być nieprzyjemne. Właśnie dlatego połączenie ogrzewania podłogowego i płytek ceramicznych stanowi duet doskonały. Jak widać, bez obaw możesz kłaść płytki na ogrzewanie podłogowe. W salonie, przedpokoju, kuchni czy łazience – ceramika wszędzie sprawdzi się równie dobrze.

dekor midia beige

dekor midia beige

150 zł

A zatem – co położyć na ogrzewanie podłogowe: panele czy płytki? Każdy z tych materiałów sprawdzi się równie dobrze, jeśli przy zakupie będziesz pamiętał o tym, jakie warunki ma spełnić.


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności