Modne, wygodne i w SUPERCENACH! Upoluj okazję!🧨
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jaki grzejnik elektryczny wybrać? Polecamy najlepsze grzejniki elektryczne

Jaki grzejnik elektryczny wybrać na tegoroczny sezon grzewczy? Niepewna sytuacja na rynku energetycznym sprawia, że nadchodzący sezon grzewczy może być trudniejszy niż dotychczasowe. Właśnie dlatego warto zadbać o to, by w domu mieć min. dwa źródła ciepła: podstawowe ogrzewanie np. gazowe i dodatkowy grzejnik elektryczny. Dziś pokażemy najlepsze grzejniki elektryczne, na które warto zwrócić uwagę oraz zastanowimy się, jaki grzejnik elektryczny wybrać do łazienki. Zaczynamy!

najlepsze grzejniki elektryczne
Źródło: New Africa / adobestock.com

Jaki grzejnik elektryczny wybrać – konwektorowy czy radiacyjny?

Grzejniki elektryczne dzielą się na dwa typy pod względem sposobu wymiany powietrza. Na rynku możesz spotkać grzejniki konwektorowe i radiacyjne. Jaki grzejnik elektryczny do pokoju dziecka, salonu czy sypialni wybrać? Zanim powiemy o tym więcej, skupmy się na wyjaśnieniu zasad działania tych dwóch podstawowych typów ogrzewania elektrycznego.

  • Ogrzewanie konwekcyjne – najbardziej popularne i najczęściej stosowane. Podstawą jego funkcjonowania jest grawitacyjny przepływ powietrza. Chłodne powietrze, które napływa od dołu urządzenia, ogrzewane jest przez specjalny wymiennik, a cieplejsze powietrze unosi się ku górze i zapewnia domownikom komfort cieplny.
  • Ogrzewanie radiacyjne – to bardziej nowoczesne rozwiązanie. Grzejnik radiacyjny oddaje ciepło na całej powierzchni, a ogrzewająca się przy nim osoba ma wrażenie, jakby niemalże siedziała przy rozpalonym kominku. Grzejniki radiacyjne to ogrzewanie bardziej ekonomiczne w codziennym użytkowaniu i skuteczniejsze niż konwekcyjne, ale same urządzenia są droższe. Jeśli szukasz więc odpowiedzi na pytanie: jaki grzejnik elektryczny jest najbardziej ekonomiczny, odpowiedzią jest właśnie grzejnik radiacyjny.

Przeczytaj również: Jak odpowietrzyć kaloryfer? Praktyczne sposoby na odpowietrzanie grzejnika

Jaki grzejnik elektryczny jest najlepszy? Sprawdź typy grzejników

Jaki grzejnik do pokoju sprawdzi się najlepiej? Wybierając model, zwróć uwagę przede wszystkim na typ grzejnika oraz jego moc. Weź pod uwagę, czy planujesz korzystać z niego na co dzień, czy może tylko sporadycznie. Możesz wybierać między czterema podstawowymi typami ogrzewania elektrycznego (jest ich nieco więcej, ale te, które przedstawimy, są najpopularniejsze i najchętniej wybierane).

Grzejnik elektryczny z wkładem ceramicznym

Grzejnik ceramiczny wyglądem najbardziej przypomina tradycyjne grzejniki. Tego rodzaju grzejniki w środku mają zamontowany specjalny wkład, który nagrzewa się po podłączeniu do prądu. To wydajny grzejnik elektryczny, który jeszcze na długo po odłączeniu od prądu oddaje ciepło, ale trzeba mieć na uwadze to, że zużywa on dużo energii elektrycznej, by się nagrzać.

Grzejnik elektryczny olejowy

Grzejniki olejowe działają na zasadzie opisanej wyżej radiacji. Olej, który jest tutaj źródłem ciepła, potrzebuje sporo energii, by się nagrzać, ale później bardzo długo (jeszcze dłużej niż ceramika) oddaje ciepło. Jeśli zastanawiasz się, jaki grzejnik elektryczny jest lepszy: olejowy czy ceramiczny, a szukasz urządzania, z którego będziesz korzystać codziennie, jedyną właściwą odpowiedzią jest właśnie olejowy.

Grzejnik konwektorowy

Grzejniki konwektorowe bardzo szybko się nagrzewają, ale równie szybko tracą temperaturę. Nie można więc ich nazwać najbardziej energooszczędnymi grzejnikami elektrycznymi. Dostępne są za to w bardzo atrakcyjnych cenach i jako sprzęt do szybkiego ogrzania niewielkiego pomieszczenia sprawdzają się doskonale. Jeżeli jednak zastanawiasz się, jaki grzejnik elektryczny wybrać do pokoju o powierzchni np. 25 m², ogrzewanie konwektorowe nie będzie najlepszym rozwiązaniem do tak dużego pomieszczenia.

Termowentylator

Ostatni typ ogrzewania elektrycznego to termowentylator, znany wielu z nas pod nazwą farelka. Termowentylatory również działają na zasadzie konwekcji. W ich wnętrzu znajduje się spirala grzewcza, a ciepłe powietrze wydmuchiwane jest z dużą mocą za pomocą małego wiatraczka. Największą zaletą tego rodzaju urządzeń jest ich niska cena i błyskawiczne dogrzewanie pomieszczeń. Wady? Termowentylatory pobierają sporo prądu, a po ich wyłączeniu pomieszczenie często szybko wychładza się do stanu wyjściowego.

Jaki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu?

Jeśli szukasz ekonomicznego grzejnika elektrycznego, zdecyduj się na model ceramiczny lub olejowy. Tego rodzaju urządzenia najwięcej energii zużywają na początku, podczas nagrzewania się, a oddają ciepło jeszcze przez jakiś czas od momentu odłączenia ich od prądu.

Oszczędne grzejniki elektryczne olejowe sprawdzą się przede wszystkim wtedy, gdy przy pomocy energii chcesz ogrzewać pomieszczenie przez dłuższy czas. Jeśli chcesz nagrzewać pomieszczenie na krótko (np. łazienkę przed kąpielą), równie ekonomicznym grzejnikiem elektrycznym będą termowentylatory czy grzejniki konwektorowe.

Aby dowiedzieć się więcej o energooszczędnych grzejnikach elektrycznych, sprawdź artykuł: Jaki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu?

Jak dobrać moc grzejnika do pomieszczenia?

Jak dobrać grzejnik do metrażu pomieszczenia? Przyjmuje się, że na każdy m² pokoju o maksymalnej wysokości 2,8 m powinno przypadać od 60 do nawet 200 W. Im lepiej ocieplony dom czy mieszkanie, tym niższą wartość należy brać pod uwagę. Jeśli Twój dom jest dobrze izolowany (k = 0,3 W/m²K, 10 cm styropianu przy ścianach wielowarstwowych lub ścianach jednowarstwowych wykonanych z bloczków z gazobetonu odmiany 400 grubości 36,5 cm), dla domu parterowego możesz przyjąć wartość 60 W/m², a dla domu piętrowego 70 W/m². Co to oznacza w praktyce?

Jaki grzejnik elektryczny wybrać do pokoju 16 m²?

W pokojach o powierzchni ok. 15-16 m² najlepiej sprawdzi się grzejnik o mocy 960 W (60 x 16 = 960).

Jaki grzejnik elektryczny wybrać do pokoju 20 m²?

Kup urządzenie o mocy ok. 1200 W.

Jaki grzejnik elektryczny wybrać do pokoju 25 m²?

W pokoju o powierzchni 25 m² w dobrze izolowanym budynku wystarczy grzejnik o mocy 1500 W. Natomiast w wysokim i słabiej izolowanym salonie lepiej sprawdzi się grzejnik o mocy 1750 W.

Jaki grzejnik elektryczny wybrać do pokoju 40 m²?

Wybierz grzejnik eklektyczny o dużej mocy: 2400-2800 W.

Przeczytaj też: Szybkie porady eksperta: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

Jaki grzejnik elektryczny wybrać do łazienki?

Najlepszy grzejnik elektryczny do szybkiego ogrzania łazienki przed kąpielą? Najlepiej sprawdzi się tu grzejnik konwektorowy lub termowentylator. To właśnie te urządzenia nagrzewają się szybko, dzięki czemu po kilku chwilach w niewielkiej łazience zapanuje przyjemne ciepło. Niekoniecznie sprawdzą się jednak jako grzejnik elektryczny do pokoju o powierzchni 16 m² czy 20 m². Co prawda przez chwilę będzie ciepło, ale tuż po odłączeniu urządzenia od prądu sytuacja najprawdopodobniej wróci do punktu wyjścia.

Czy wiesz już, jak wybrać grzejnik elektryczny? Nie warto kupować przypadkowego urządzenia, które jako pierwsze dostrzeżesz w sklepie. Dobry grzejnik elektryczny powinien być dopasowany nie tylko do metrażu pomieszczenia, ale również do sposobu, w jaki planujesz z niego korzystać.


Inne artykuły w tej kategorii

Szukasz lokum w Poznaniu? Odwiedź targi mieszkaniowe w ostatni weekend września!

Szukasz lokum w Poznaniu? Odwiedź targi mieszkaniowe w ostatni weekend września!

Odpowiedzialny design i ponadczasowe wnętrza – premiera albumu Homebook Design vol. 7

Odpowiedzialny design i ponadczasowe wnętrza – premiera albumu Homebook Design vol. 7

Jak zaaranżować nowoczesną ścianę TV - zobacz 8 pomysłów

Jak zaaranżować nowoczesną ścianę TV - zobacz 8 pomysłów

Black Week – jak się przygotować do szaleństwa wyprzedaży?

Black Week – jak się przygotować do szaleństwa wyprzedaży?

Co kupić w prezencie na nowe mieszkanie? 8 pomysłów

Co kupić w prezencie na nowe mieszkanie? 8 pomysłów

Homebook.pl w trasie! Spotkaj się z architektem wnętrz w Poznaniu

Homebook.pl w trasie! Spotkaj się z architektem wnętrz w Poznaniu

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.