Jak odpowietrzyć kaloryfer? Praktyczne sposoby na odpowietrzanie grzejnika

Odpowietrzanie grzejnika bywa konieczne, kiedy pracuje on tylko częściowo, mimo że centralne ogrzewanie działa pełną parą. Jeśli w środku kaloryfera znajduje się powietrze, to niestety samo nie zniknie – instalacja ma bowiem zamknięty obieg. Jak odpowietrzyć kaloryfer? Sprawdź w naszym artykule praktyczne sposoby na odpowietrzanie różnego rodzaju grzejników.

kaloryfer w sypialni
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Dlaczego kaloryfer się zapowietrza?

Gromadzenie się powietrza w kaloryferach i systemie centralnego ogrzewania nie jest niczym nadzwyczajnym. Może się tam dostać np. podczas nieprawidłowego napełniania wodą instalacji c.o. Często też w wodzie z systemu wodociągowego znajdują się pęcherzyki powietrza, które – zgodnie z prawami fizyki – wędrują do góry. Dlatego w wyższych budynkach grzejniki częściej zapowietrzają się na górnych piętrach. Zdarza się również, że dzieje się to wtedy, gdy podczas uruchomienia ogrzewania grzejniki mają zamknięte zawory (pozycja „0”). Inny powód to drobne nieszczelności instalacji grzewczej. Dotyczy to np. tej z elementami z tworzyw sztucznych.

Kiedy konieczne jest odpowietrzanie grzejnika?

Grzejniki powinny być ciepłe na całej powierzchni. Jeśli kaloryfer jest częściowo zimny, najprawdopodobniej doszło do zapowietrzenia. Zwykle ciepło emituje tylko dolny fragment, ale zdarza się, że grzeją jedynie te żebra, które znajdują się obok zaworu – a im dalej, tym bardziej ich temperatura spada. Inne sygnały, że w kaloryferze jest powietrze, to różne odgłosy dochodzące ze środka: bulgotanie, szumy czy gwizdy.

Odpowietrzanie kaloryfera jest ważne nie tylko ze względu na komfort cieplny domowników. Gromadzące się pęcherzyki powietrza mogą bowiem powodować korozję metalowych elementów, a w rezultacie prowadzić do poważnych uszkodzeń instalacji.

jak odpowietrzyć kaloryfer

Jak odpowietrzyć kaloryfer? Rodzaje odpowietrzników

To, jak odpowietrzyć kaloryfer, zależy oczywiście od rodzaju odpowietrznika w nim zamontowanego. Najlepsze rozwiązanie stanowią odpowietrzniki automatyczne, które – jak wskazuje nazwa – działają samoczynnie. Warto tylko na bieżąco kontrolować ich wydajność. W tym celu należy zdjąć osłonę i wcisnąć „grzybek”. Jeśli pojawi się woda, oznacza to, że odpowietrznik pracuje dobrze. Ten typ odpowietrznika może być montowany pionowo bądź poziomo.

Odpowietrzniki ręczne w grzejnikach są powszechnie spotykane. Można je odkręcić (i uruchomić) albo ręcznie, czyli za pomocą zamontowanego pokrętła, albo też śrubokrętem bądź kluczem, zależnie od rodzaju konstrukcji. Podczas odpowietrzania grzejnika ważne jest całkowite zamknięcie zaworu. Wtedy jedyną drogę ujścia powietrza stanowi właśnie odpowietrznik.

Większym wyzwaniem jest odpowietrzanie grzejnika żeliwnego, zwłaszcza w starszych instalacjach, w których nie ma zamontowanych odpowietrzników. W teorii co prawda niepotrzebne powietrze powinno uchodzić samoistnie (na „szczycie” instalacji, na najwyższym piętrze, znajduje się niewielki odpowietrznik ręczny), w praktyce jednak często trzeba to zrobić ręcznie. Grzejnik żeliwny odpowietrzamy przy zaworze.

jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny

Odpowietrzanie grzejnika z zaworem odpowietrzającym

Pierwszym krokiem jest zamknięcie zaworu, w praktyce – najczęściej chodzi o ustawienie termostatu w pozycji zamkniętej, czyli zerowej. Dzięki temu pęcherzyki powietrza skierujesz tylko do odpowietrznika. Drugi krok: przygotowuj się do tego, że z odpowietrznika będzie się wydostawać woda. Wystarczy ustawić pod nim naczynie, przyda się też większa szmatka lub ręcznik.

Teraz możesz przejść do pracy. Delikatnie odkręć odpowietrznik – ręcznie, śrubokrętem albo kluczem do odpowietrzania grzejnika. Powinieneś usłyszeć syk powietrza uchodzącego przez otwór. Najpierw będą to same pęcherzyki powietrza, później zaś zmieszane z wodą, aż wreszcie – sama woda. To będzie oznaczało, że odpowietrzanie kaloryfera zakończyło się sukcesem. Dokładnie zakręć odpowietrznik i gotowe!

Odpowietrzanie grzejnika kanałowego

Pierwszy krok w przypadku odpowietrzania grzejnika kanałowego to zdjęcie górnej osłony. Następnie zamknij dopływ wody (głowica termostatyczna w pozycji zerowej) i delikatnie odkręć zawór odpowietrzający. Gdy ze środka ujdzie całe powietrze, zakręć zawór, dokładnie usuń wilgoć i wodę, ustaw termostat w pożądanej pozycji i z powrotem nałóż osłonę. Jeśli grzejnik jest bardzo długi, można sobie ułatwić pracę, podnosząc do góry część z odpowietrznikiem.

Jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny?

Jak już wspomnieliśmy, grzejniki żeliwne, zwłaszcza w starszych instalacjach, nie mają zamontowanych odpowietrzników. Jedynym sposobem na pozbycie się powietrza jest więc poluzowanie śrubunku przy zaworze. Trzeba przy tym zachować dużą ostrożność i najlepiej zlecić to zadanie hydraulikowi, jeśli nie masz w tym doświadczenia. Gdy zawór jest poluzowany, może dojść do jego uszkodzenia, co grozi zalaniem pomieszczenia.

W sytuacji gdy decydujesz się na samodzielne odpowietrzanie grzejnika żeliwnego, najlepiej robić to w dwie osoby: jedna poluzowuje śrubunek, druga zaś pozbywa się spływającej wody. Na pewno potrzebny będzie klucz do odpowietrzania grzejnika. Przydadzą się dwa nastawne klucze płaskie. Przed odpowietrzaniem należy zamknąć dopływ wody (najczęściej – zerując termostat).

Podobnie jak w przypadku pracy z odpowietrznikiem najpierw spodziewaj się uchodzącego powietrza, później zmieszanego z wodą, a na koniec samej wody. Jeśli usłyszysz syk powietrza i zauważysz wodę, należy przerwać odkręcanie śrubunku i poczekać. Odpowietrzanie kaloryfera będzie zakończone wtedy, gdy z zaworu będzie spływać jedynie woda. Zakręć śrubunek i praca skończona.

jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny
Tu znajdziesz grzejniki pokojowe, łazienkowe i elektryczne >>

Jak odpowietrzyć kaloryfer? Bez odpowiedniego przygotowania to wcale niełatwa sprawa! Znajomość sposobów na odpowietrzanie grzejnika jest jednak niezbędna, by cieszyć się nieprzerwanym ciepłem przez długie, jesienne wieczory.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Zobacz więcej produktów