Czas na pyszną kawę! ☕ Stoliki kawowe z dostawą za 0 zł!
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak odpowietrzyć kaloryfer? Praktyczne sposoby na odpowietrzanie grzejnika

Jak odpowietrzyć kaloryfer? Odpowietrzanie grzejnika bywa konieczne, kiedy pracuje on tylko częściowo, mimo że centralne ogrzewanie działa pełną parą. Jeśli w środku kaloryfera znajduje się powietrze, to niestety samo nie zniknie – instalacja ma bowiem zamknięty obieg. Jak odpowietrzyć grzejnik? Dziś mamy dla Ciebie praktyczne sposoby na odpowietrzanie grzejnika. Odpowiemy również na pytanie: jak odpowietrzyć grzejniki w bloku na ostatnim piętrze i czy odpowietrzanie kaloryferów na ostatniej kondygnacji rządzi się innymi prawami.

jak odpowietrzyć kaloryfer w bloku
Fot. 3XB Architekci

Jak odpowietrzyć kaloryfer? Przyczyny zapowietrzania grzejników

Gromadzenie się powietrza w kaloryferach i systemie centralnego ogrzewania nie jest niczym nadzwyczajnym. Zanim dowiesz się, jak odpowietrzyć stary kaloryfer, poznaj najczęstsze przyczyny zapowietrzania grzejników.

  • Nieprawidłowe napełnianie instalacji wodą. Powietrze może się dostać do instalacji np. podczas nieprawidłowego napełniania jej wodą.
  • Pęcherzyki w wodzie. W wodzie z systemu wodociągowego często znajdują się pęcherzyki powietrza, które – zgodnie z prawami fizyki – wędrują do góry. Dlatego w wyższych budynkach grzejniki częściej zapowietrzają się na górnych piętrach.
  • Zamknięte zawory podczas uruchomienia ogrzewania. Zapowietrzenie zdarza się również, gdy podczas uruchomienia ogrzewania zawory grzejników ustawione są na pozycji „0”.
  • Drobne nieszczelności instalacji grzewczej. Rozszczelnienia często dotyczą instalacji z elementami z tworzyw sztucznych.

Jak odpowietrzyć kaloryfer i kiedy trzeba to zrobić?

Jak odpowietrzyć kaloryfer w bloku lub domu prywatnym i jak poznać, że kaloryfer wymaga odpowietrzenia? Zwróć uwagę na kilka charakterystycznych sygnałów.

  • Częściowo zimny grzejnik. Grzejniki zawsze powinny być ciepłe na całej powierzchni. Jeśli kaloryfer jest częściowo zimny, najprawdopodobniej doszło do zapowietrzenia. Zwykle ciepło emituje tylko dolny fragment, ale zdarza się, że grzeją jedynie te żebra, które znajdują się obok zaworu – a im dalej, tym bardziej ich temperatura spada.
  • Odgłosy ze środka kaloryferów. Z zapowietrzonych kaloryferów mogą dochodzić odgłosy, takie jak bulgotanie, szumy czy gwizdy.
  • Zmniejszenie komfortu cieplnego. Zapowietrzone grzejniki grzeją słabiej, przez co w domu może być chłodniej mimo ogrzewania ustawionego na stałym poziomie.

Odpowietrzanie kaloryfera jest ważne nie tylko ze względu na komfort cieplny domowników. Gromadzące się pęcherzyki powietrza mogą bowiem powodować korozję metalowych elementów, a w rezultacie prowadzić do poważnych uszkodzeń instalacji.

Jak odpowietrzyć kaloryfer? Od czego zacząć odpowietrzanie grzejnika?

Od którego grzejnika zacząć odpowietrzanie? Kolejność nie jest istotna, najważniejsze jest rozpoznanie rodzaju odpowietrznika. Najlepsze rozwiązanie stanowią odpowietrzniki automatyczne, które – jak wskazuje nazwa – działają samoczynnie. Warto tylko na bieżąco kontrolować ich wydajność. W tym celu należy zdjąć osłonę i wcisnąć „grzybek”. Jeśli pojawi się woda, oznacza to, że odpowietrznik pracuje dobrze. Ten typ odpowietrznika może być montowany pionowo bądź poziomo.

Odpowietrzniki ręczne w grzejnikach pokojowych są powszechnie spotykane. Można je odkręcić (i uruchomić) albo ręcznie, czyli za pomocą zamontowanego pokrętła, albo też śrubokrętem bądź kluczem, zależnie od rodzaju konstrukcji. Podczas odpowietrzania grzejnika ważne jest całkowite zamknięcie zaworu. Wtedy jedyną drogę ujścia powietrza stanowi właśnie odpowietrznik.

Większym wyzwaniem jest odpowietrzanie grzejnika żeliwnego, zwłaszcza w starszych instalacjach, w których nie ma zamontowanych odpowietrzników. W teorii co prawda niepotrzebne powietrze powinno uchodzić samoistnie (na „szczycie” instalacji, na najwyższym piętrze, znajduje się niewielki odpowietrznik ręczny), w praktyce jednak często trzeba to zrobić ręcznie. Grzejnik żeliwny należy odpowietrzać przy zaworze.

Zobacz również: Ogrzewanie gazowe domu – ile kosztuje i jaki piec gazowy wybrać?

Jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny z odpowietrznikiem?

Jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny? Pierwszym krokiem jest zamknięcie zaworu, w praktyce – najczęściej chodzi o ustawienie termostatu w pozycji zamkniętej, czyli zerowej. Dzięki temu pęcherzyki powietrza skierujesz tylko do odpowietrznika. Drugi krok: przygotuj się do tego, że z odpowietrznika będzie się wydostawać woda. Wystarczy ustawić pod nim naczynie, przyda się też większa szmatka lub ręcznik.

Teraz możesz przejść do pracy. Jak prawidłowo odpowietrzyć kaloryfer? Delikatnie odkręć odpowietrznik – ręcznie, śrubokrętem albo kluczem do odpowietrzania grzejnika żeliwnego. Powinieneś usłyszeć syk powietrza uchodzącego przez otwór. Najpierw będą to same pęcherzyki powietrza, później zaś zmieszane z wodą, aż wreszcie – sama woda. To będzie oznaczało, że odpowietrzanie kaloryfera zakończyło się sukcesem. Dokładnie zakręć odpowietrznik i gotowe!

Jak odpowietrzyć kaloryfer bez odpowietrznika?

Jak już wspomnieliśmy, grzejniki żeliwne, zwłaszcza w starszych instalacjach, nie mają zamontowanych odpowietrzników. Jak odpowietrzyć kaloryfer starego typu? Jedynym sposobem na pozbycie się powietrza jest więc poluzowanie śrubunku przy zaworze. Trzeba przy tym zachować dużą ostrożność i najlepiej zlecić to zadanie hydraulikowi, jeśli nie masz w tym doświadczenia. Gdy zawór jest poluzowany, może dojść do jego uszkodzenia, co grozi zalaniem pomieszczenia.

A jak odpowietrzyć grzejnik żeberkowy samodzielnie? W sytuacji, gdy decydujesz się na samodzielne odpowietrzanie grzejnika żeliwnego, najlepiej robić to w dwie osoby: jedna poluzowuje śrubunek, a druga pozbywa się spływającej wody. Na pewno potrzebny będzie klucz do odpowietrzania grzejnika. Przydadzą się dwa nastawne klucze płaskie. Przed odpowietrzaniem należy zamknąć dopływ wody (najczęściej – zerując termostat).

Podobnie jak w przypadku pracy z odpowietrznikiem najpierw spodziewaj się uchodzącego powietrza, później zmieszanego z wodą, a na koniec samej wody. Jeśli usłyszysz syk powietrza i zauważysz wodę, należy przerwać odkręcanie śrubunku i poczekać. Odpowietrzanie kaloryfera będzie zakończone wtedy, gdy z zaworu będzie spływać jedynie woda. Zakręć śrubunek i praca skończona.

Przeczytaj też: Ogrzewanie etażowe – co to jest? Poznaj wady i zalety ogrzewania etażowego

Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy?

Jak odpowietrzyć kaloryfer łazienkowy? Odpowietrzanie grzejnika łazienkowego jest bardzo proste i odbywa się podobnie jak w przypadku grzejników pokojowych. W łazienkach najczęściej wykorzystywane są tzw. grzejniki drabinkowe.

Jak odpowietrzyć kaloryfer drabinkowy? Zazwyczaj wyposażone są one w ręczne zawory odpowietrzające znajdujące się na górze kaloryfera. W celu usunięcia powietrza z grzejnika należy poluzować zawór tak, by gaz uszedł z instalacji. Zanim zabierzesz się za odpowietrzenie grzejnika łazienkowego, pamiętaj jednak, by ustawić termostat w pozycji zamkniętej.

Podczas odpowietrzania pamiętaj, by pod wylotem przytrzymać grubszą szmatkę, która wchłonie wyciekającą z instalacji wodę.

Jak odpowietrzyć kaloryfer na ostatnim piętrze?

Odpowietrzanie kaloryfera na ostatnim piętrze odbywa się dokładnie tak samo, jak w przypadku grzejników na innych piętrach, ale… zwykle musi być wykonywane częściej. Powietrze, które różnymi drogami trafia do instalacji, najczęściej gromadzi się właśnie na najwyższych kondygnacjach.

Jeśli Twoje kaloryfery zapowietrzają się co kilka lat i zastanawiasz się, jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny na ostatnim piętrze raz, a dobrze, rozwiązaniem może być zamontowanie automatycznego miniodpowietrznika. Ten, pracując bez przerwy bez Twojego udziału, pomoże pozbyć się nadmiaru powietrza z instalacji.

Jak odpowietrzyć kaloryfer? Wystarczy podstawowa wiedza i odpowiednie przygotowanie, by bez trudu odpowietrzyć wszystkie domowe grzejniki i zwiększyć komfort cieplny mieszkańców. Znajomość sposobów na odpowietrzanie grzejnika w bloku czy w domu prywatnym niezbędna, by cieszyć się nieprzerwanym ciepłem przez długie, jesienne wieczory.


Inne artykuły w tej kategorii

Dobry nawilżacz powietrza do 300 złotych – sprawdź 6 propozycji

Dobry nawilżacz powietrza do 300 złotych – sprawdź 6 propozycji

Drewno, płytki czy panele: co wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Drewno, płytki czy panele: co wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Jak pielęgnować rośliny w pomieszczeniu bez okna?

Jak pielęgnować rośliny w pomieszczeniu bez okna?

Wyprawka szkolna – co kupić dziecku na nowy rok szkolny? Sprawdź listę

Wyprawka szkolna – co kupić dziecku na nowy rok szkolny? Sprawdź listę

Jak czyścić welurowe meble? Sposoby na czyszczenie weluru

Jak czyścić welurowe meble? Sposoby na czyszczenie weluru

Koc z wełny czesankowej – cena, opinie, porady

Koc z wełny czesankowej – cena, opinie, porady

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.