Końcówka zimowej wyprzedaży do -74% ⏰
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Osłona na kaloryfer – poradnik kupującego

Maskownice grzejników są elementem wystroju wnętrz, który – ze względu na dekoracyjny charakter – zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Tego typu rozwiązanie bywa jednocześnie krytykowane jako ograniczające cyrkulację ciepłego powietrza emitowanego przez kaloryfer. Jak jest naprawdę? Na co zwrócić uwagę przy wyborze maskownicy grzejnika? Jak zabudować kaloryfer, aby nie wzrosły koszty ogrzewania pomieszczenia? Jakie typy osłon kaloryferów dostępne są w sprzedaży? Jak dobrać maskownicę grzejnikową do stylu wnętrza? Odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące osłon na kaloryfer.

Kiedy montuje się osłonę grzejnika?

Osłonę grzejnika najczęściej montuje się w pomieszczeniach mieszkalnych lub biurowych, które ogrzewane są nieestetycznie wyglądającymi kaloryferami żeberkowymi starego typu bądź nowymi, ale nieciekawymi stalowymi grzejnikami panelowymi. W takiej sytuacji osłona na grzejnik żeliwny bądź panelowy stanowi przede wszystkim dekorację wnętrza. Zastosowanie maskownicy grzejnika w stylu pasującym do reszty wystroju pozwala na stworzenie spójnego wnętrza.

W żłobkach, przedszkolach i szkołach, a także np. na dziecięcych oddziałach szpitalnych maskownice na grzejnik stosowane są przeważnie nie tylko jako ozdoba, ale także jako zabezpieczenie przed przypadkowym uderzeniem się najmłodszych w metalowy kaloryfer.

Zabudowa kaloryfera wykonana przez stolarza na wymiar często wybierana jest przez osoby dysponujące niewielkimi wnętrzami. Odpowiednio zwymiarowana osłona na grzejniki żeberkowe czy panelowe może stać się dodatkowym meblem. W przedpokoju osłona na kaloryfer może przeobrazić się w konsolę, na którą można odłożyć drobiazgi, takie jak klucze, portfel czy telefon. W sypialni maskownica grzejnika może stać się dodatkową półką na książki czy lampkę nocną, a w gabinecie miejscem do pracy.

O czym pamiętać, kupując osłonę na kaloryfer?

Maskownice grzejnikowe mogą niekorzystnie wpływać na zużycie energii cieplnej w sezonie grzewczym. Całkowicie zakryty kaloryfer nie będzie efektywnie ogrzewał pomieszczenia, a także narazi nas na wyższe koszty ogrzewania. Wytwarzane przez niego ciepło na zewnątrz wydostawać się będzie bowiem, zamiast otworami, jedynie przez nagrzany materiał, z którego wykonana jest obudowa grzejnika. Tylko dobrze zaprojektowana osłona na grzejnik jest zarówno dekoracyjna, jak również funkcjonalna. Jak zatem zabudować grzejnik, aby cieszyć się równomiernym rozprowadzaniem ciepła w całym pomieszczeniu, a także rachunkami za ogrzewanie kształtującymi się na poziomie zbliżonym do tych sprzed montażu osłon kaloryferów?

osłona na kaloryfer w sypialni

Podstawową kwestią jest wybór obudowy kaloryfera zaprojektowanej w taki sposób, aby nie blokować cyrkulacji ciepła emitowanego przez rozgrzany grzejnik, a także nie zasłaniać głowic termoregulacyjnych. Co właściwie to oznacza? Ni mniej, ni więcej niż to, że obudowa grzejnika musi być rozmiarem dopasowana do wielkości kaloryfera, a jej ścianki powinny być ażurowe, czyli z otworami, przez które będzie mogło ulatywać rozgrzane powietrze. Warto wybierać tylko te modele maskownic grzejnikowych, które w dolnej i górnej części płyty zakrywającej mają szczeliny wentylacyjne (np. zalecana jest przerwa od podłogi o szerokości około 10 centymetrów). Idealnie, jeżeli wybrana przez nas osłona grzejnika posiada także wiele mniejszych wylotów na całej swojej powierzchni. Jeżeli nasz grzejnik nie ma zamontowanego zaworu ze zdalnym czujnikiem temperatury, warto zwrócić również uwagę na to, aby zawsze znajdował się na zewnątrz. Dzięki temu będzie działał prawidłowo, dopasowując moc kaloryfera do rzeczywistej temperatury w pomieszczeniu. Jeżeli warunki te zostaną spełnione, wzrost zużycia energii cieplej po zastosowaniu maskownic kaloryferów będzie stosunkowo niewielki, gdyż wynosi około do 5 procent. W innym przypadku, tj. przy montażu maskownic bez odpowiednich otworów, koszty ogrzewania mogą wzrosnąć nawet o 10-20 procent.

Kolejnym kryterium istotnym przy wyborze osłony na kaloryfer żeliwny czy stalowy jest wybór modeli, których montaż nie spowoduje uszkodzenia powłoki pokrywającej grzejnik. Jest to szczególnie istotne w przypadku nowych kaloryferów, gdy zależy nam na utrzymaniu gwarancji producenta. Z tego względu najlepiej szukać maskownic kaloryferów przytwierdzanych do ściany bądź wolnostojących albo wybór modeli wieszanych na grzejnik, ale oferujących w zestawie specjalne elementy montażowe z zabezpieczeniem przed uszkodzeniem farby na kaloryferze.

Osoby, które chcą po sezonie grzewczym uniknąć dużego wzrostu rachunków za ogrzewanie, a jednocześnie muszą zasłonić grzejnik, powinny również zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonana jest zabudowa grzejnika. Ze względów ekonomicznych najlepiej wybierać modele wyprodukowane z materiałów dobrze przewodzących ciepło, a zarazem odpornych na jego działanie. W takiej roli doskonale sprawdzi się np. blacha stalowa i aluminiowa.

Invena Grzejnik Stalowy Typu V22/Model 612

Invena Grzejnik Stalowy Typu V22/Model 612

630 zł
Invena Grzejnik Stalowy Typu V22/Model 610

Invena Grzejnik Stalowy Typu V22/Model 610

530 zł
Invena Grzejnik Stalowy Typu V22/Model 608

Invena Grzejnik Stalowy Typu V22/Model 608

480 zł
Invena Grzejnik Stalowy Typu V22/Model 606

Invena Grzejnik Stalowy Typu V22/Model 606

420 zł

Wady i zalety obudowy grzejnika

Obudowy grzejników mają równie wielu zwolenników, co przeciwników. Pierwsi doceniają dekoracyjny charakter maskownic kaloryferów. Drudzy natomiast wskazują, że zakrywanie źródeł ciepła każdorazowo wiąże się z większymi wydatkami na ogrzewanie. Jakie wady i zalety mają zabudowy grzejników?

Główną zaletą obudów na grzejniki są ich walory dekoracyjne. Korzystając z nich, można bowiem w łatwy sposób zakryć stare, nieładne grzejniki żeberkowe, które z jakichś względów nie mogą być wymienione na nowe. Służą one również do maskowania grzejników umieszczonych w nietypowych miejscach, czyli nie pod oknem, ale np. na ścianie w salonie. W takiej sytuacji szczególnie dobrze sprawdzają się osłony kaloryfera na wymiar umieszczone w ciągu szafek wykonanych z tego samego materiału (np. z drewna czy płyty MDF). Nie bez znaczenia jest również element funkcjonalności – maskownice kaloryferów często wykorzystywane są jako dodatkowe półki, np. na drobiazgi, ramki ze zdjęciami czy książki. Atutami osłon kaloryferów są także stosunkowo niska cena (gdy kupuje się gotowe obudowy) oraz łatwość montażu, gdyż najczęściej nie wymagają zastosowania specjalistycznego sprzętu czy posiadania szczególnych umiejętności manualnych. W pomieszczeniach, w których przebywają dzieci, osłony grzejników pełnią również funkcję ochronną przed kontuzją czy poparzeniem. Co więcej, przy odrobinie umiejętności stolarskich oraz dostępie do narzędzi elektrycznych osłonę grzejnika można spróbować wykonać samodzielnie, np. na podstawie licznych filmików dostępnych w internecie.

Wśród wad zabudowy grzejników najczęściej wymieniane jest ograniczanie prawidłowego funkcjonowania kaloryferów i zamontowanych na nich głowic termostatycznych. Rzeczywiście źle zaprojektowana osłona kaloryfera może przyczyniać się do niewystarczającego nagrzewania pomieszczenia. W zamkniętej lub niewystarczająco wentylowanej obudowie grzejnika temperatura powietrza jest wyższa niż w pozostałej części pokoju, przez co głowica termostatyczna zbyt szybko odcina dopływ gorącej wody do kaloryfera i we wnętrzu jest chłodno.

Odwrotna sytuacja następuje w przypadku grzejników z głowicami starego typu (nietermostatycznymi). Źle dobrana obudowa grzejnika nie przepuszcza wystarczającej ilości ciepłego powietrza do pomieszczenia, przez co – aby uzyskać optymalną temperaturę we wnętrzu - zmuszeni jesteśmy podkręcać ogrzewanie, co generuje wysokie koszty. Mankamentem maskownic grzejników może być też wysoka cena, jeśli zdecydujemy się na obudowę grzejnika na zamówienie, czyli o niestandardowych wymiarach czy wyglądzie.

Jakie typy osłon na grzejnik można kupić?

Zainteresowanie osłonami do grzejników od kilku lat stale rośnie. Wiąże się z tym ustawiczne powiększanie się oferty modeli maskownic kaloryferów. Ze względu na typ montażu osłony grzejnika można podzielić je na te wieszane bezpośrednio na kaloryferze, wiszące oraz stojące. Obudowy grzejników wiszące na kaloryferze najczęściej składają się wyłącznie z przedniej, maskującej płyty z otworami oraz specjalnych metalowych uchwytów mocujących. Modele wiszące przytwierdzane są najczęściej do ściany, pozostawiając pod kaloryferem wolną przestrzeń niezbędną na przykład do odkurzania czy mycia podłogi. Ostatnią grupę stanowią najczęściej wybierane osłony grzejnikowe wolnostojące o konstrukcji skrzynkowej składające się z panelu maskującego, ścianek bocznych oraz górnej półki.

Osobną kategorię stanowią osłony kaloryferów przeznaczone do stosowania w pokojach dziecinnych. Najczęściej malowane są one farbami posiadającymi odpowiednie atesty na żywe barwy lub zdobione są ażurowymi wycięciami w lubiane przez najmłodszych wzory. Niektórzy producenci oferują dostosowanie projektu do indywidualnych życzeń klientów i np. możliwe jest wykonanie obudowy kaloryfera do pokoju dziecka połączonego z tablicą manipulacyjną. Coraz większym zainteresowaniem klientów cieszą się także obudowy na kaloryfer wykonane na zamówienie umieszczane w ciągu szafek. Można je wykorzystać do zamaskowania grzejnika powieszonego w nietypowym miejscu, np. wysoko na ścianie w kuchni czy w łazience lub na ścianie w salonie czy sypialni.

Z jakiego materiału zrobione są osłony na kaloryfer?

Wybierając optymalną obudowę kaloryfera, najlepiej stawiać na modele wyprodukowane z materiałów dobrze przewodzących ciepło, a zarazem odpornych na jego działanie. W takiej roli doskonale sprawdzi się blacha stalowa i aluminiowa, z których najczęściej tworzone są nowoczesne maskownice kaloryferów. Osłona na kaloryfer z blachy nie tylko ozdabia wnętrze, ale także sama się nagrzewa, oddając ciepło do otoczenia i zmniejszając straty energii.

Gorszym przewodnictwem, ale dużą wytrzymałością na wysoką temperaturę, odznaczają się natomiast bardzo popularne obudowy kaloryferów z płyt meblowych (m.in. MDF). Ze względu na właściwości izolujące ciepło, dużą odporność na zarysowania, a także łatwość tworzenia na nich fantazyjnych otworów i malowania na dowolny kolor osłony na kaloryfer z MDF-u chętnie wybierane są do pomieszczeń, w których przebywają dzieci.

maskowanie grzejnika

We wnętrzach stawiających na naturalne materiały najlepiej sprawdzą się obudowy skrzynkowe wykonane z drewna czy sklejki drewnianej. Osłona na kaloryfer z drewna lub osłona na kaloryfer ze sklejki szczególnie dobrze prezentuje się w połączeniu z ażurowymi matami rattanowymi, wikliną czy listewkami. Wybierając ten typ maskownicy grzejnika, trzeba się jednak liczyć ze stosunkowo wysokimi cenami.

Na rynku dostępne są również modele wieszanych na kaloryferze maskownic wykonanych ze szkła akrylowego, czyli tak zwanych płyt pleksi. Odznaczają się one lekkością, łatwością wycinania wzorów, wysokim połyskiem i bogatą kolorystyką. Ze względu na niską wagę osłona na kaloryfer ze szkła akrylowego często jest alternatywą dla cięższych, mocowanych do ściany osłon grzejnika ze szkła hartowanego. Tym, co wyróżnia jednak maskownice szklane jest fakt, że można je ozdobić dowolną grafiką podobnie jak ma to miejsce w przypadku szkła hartowanego zamontowanego np. nad kuchennym blatem.

Jak dobrać osłonę kaloryfera do stylu wnętrza?

Przed kilku laty najbardziej popularne były wolnostojące obudowy grzejników wykonane z drewna lub płyty MDF z ażurowymi kratkami wykonanymi z listewek lub rattanu. Stylizowane były tak, aby pasować do wnętrz klasycznych, np. urządzonych w stylu angielskim, rustykalnym, francuskim czy prowansalskim. Chociaż są one nadal chętnie wybierane przez osoby urządzające własne mieszkania czy domy, współcześnie producenci proponują nam znacznie więcej typów maskownic kaloryferów, które dopasować może do wnętrz w różnych stylach.

W pomieszczeniach zaaranżowanych w stylu nowoczesnym idealnie sprawdzają się osłony grzejnikowe wykonane z metalu, szkła hartowanego, płyty pleksi czy płyty MDF. Ważne, aby osłona miała kolor pasujący do wnętrza, najlepiej taki, aby się nie wyróżniać i nie przyciągać wzroku. W przypadku skrzynkowej zabudowy grzejnika trzeba pamiętać o obowiązkowych otworach wentylacyjnych wycinanych np. we wzory geometryczne.

panel dekoracyjny na grzejnik

We wnętrzach skandynawskich najlepiej wyglądać będą proste w formie i oszczędne w kolorach obudowy kaloryferów, które nie będą się rzucać w oczy osobom wchodzącym do pomieszczenia. Mogą to być np. wykonane z drewna czy płyty MDF (np. malowanej matową kryjącą farbą) modele zlicowane z meblami bądź wolnostojące, ale koniecznie bez zbędnych zdobień czy wprowadzania jaskrawych kolorów.

Przy aranżacjach w stylu glamour najlepiej spiszą się osłony na kaloryfer wykonane z połyskliwego szkła hartowanego lub szkła akrylowego, czyli płyt pleksi. Wśród kryształów i pluszu dobrze wyglądać będą także obudowy grzejników ozdobione np. lustrem czy sztukaterią.

Miłośnicy stylu eklektycznego lub vintage mogą z powodzeniem zastosować maskownice grzejników wykonane ze sklejki drewnianej malowanej na kolor drewna orzechowego i wycinane we wzory geometryczne. Ciekawym rozwiązaniem jest zabudowa wyłącznie boków grzejnika, tworząc nad nim półkę, a obok dobudowując półki.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności