Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe - które rozwiązanie wybrać?

Dawniej, podczas zimowych chłodów, przyjemne ciepło do domów wnosiły otwarte paleniska. Choć urokliwe, wymagały częstego doglądania i dokładania nowych szczap, ponieważ te bardzo szybko się spalały. Z czasem pojawiły się murowane kominki i piece kaflowe, które były znacznie bardziej funkcjonalne - dłużej trzymały ciepło, mniej dymiły i co równie istotne, potrafiły zachwycić szykownym dekorem. Dziś tradycyjne metody grzewcze powoli odchodzą w zapomnienie, a kominki stanowią jedynie ozdobę eleganckich salonów. Jakie zatem sposoby ogrzewania domów wybieramy najczęściej?

Wiele osób, które mają w planie budowę domu bądź generalny remont, zastanawia się jakie ogrzewanie wybrać - klasyczne grzejniki czy nowoczesne ogrzewanie podłogowe? Jak się okazuje, decyzja wcale nie należy do najłatwiejszych! W poniższym artykule postaramy się zatem obiektywnie rozsądzić, który z systemów ma więcej zalet i do jakiego typu budownictwa pasuje najlepiej.

Jakie są zalety ogrzewania podłogowego?

Podłogówkę charakteryzują dwie zasadnicze cechy: niska temperatura powierzchni grzewczej oraz znacząca bezwładność ciepła. Co to oznacza w praktyce? W przypadku ogrzewania podłogowego temperatura powierzchni grzewczej zazwyczaj waha się w przedziale 24-28oC, podczas gdy temperatura grzejników jest co najmniej dwa razy wyższa. Oznacza to, że w przypadku podłogówki nie ma mowy o zjawisku konwekcji, czyli intensywnym ruchu podgrzewania ciepła. Podłoga wnętrz zostaje ogrzana bardzo równomiernie, co zapewnia domownikom znaczący komfort cieplny. Dzięki miarowemu nagrzewaniu, ciepło działa głównie na stopy, natomiast “najchłodniejsze” - choć wciąż ciepłe - powietrze kumuluje się na wysokości głowy. Według fizjologów, rozkład temperatury w ogrzewanym w ten sposób pomieszczeniu, jest najbardziej odpowiedni dla organizmu człowieka.

Osoby, które są zmarzluchami w pełni docenią dobrodziejstwo cieplutkiej podłogi - powierzchnia jest niezwykle przyjemna w dotyku, nawet jeśli nie leży na niej dywan typu shaggy! Dzięki temu na podłodze można położyć np. płytki ceramiczne lub gresowe, które w okresie jesienno-zimowym będą rozpieszczać stopy, a w lecie przyniosą im przyjemny chłód.

Specjaliści są zdania, że ogrzewanie podłogowe gwarantuje znaczną oszczędność ciepła - przyjmuje się, że w pomieszczeniach z podłogówką, temperatura oscylująca wokół 18oC w pełni wystarcza, podczas gdy w domach z grzejnikami, jej poziom powinien być wyższy o około 2oC. Oznacza to, że w skali roku, dzięki ogrzewaniu podłogowemu, można zmniejszyć zużycie energii o ponad 8%. Co równie istotne, podłogówka ma zdolność do samoregulacji - dzięki temu, że pomieszczenie się nagrzeje (np. pod wpływem promieni słonecznych), temperatura ogrzewania podłogowego automatycznie spada.

Przyglądając się ogrzewaniu podłogowemu, warto wspomnieć, że z pewnością spodoba się estetom - brak kaloryferów to duży plus aranżacyjny, który umożliwia dowolne zaprojektowanie przestrzeni.

Jakie są wady ogrzewania podłogowego?

Niestety, ogrzewanie podłogowe oznacza większy koszt instalacyjny - bywa nawet o 50%-60% droższe aniżeli klasyczne grzejniki. Pamiętajmy jednak, że jest trudniejsze w instalacji, dlatego nie warto oszczędzać na ekipie budowlanej. Kiepski fachowiec może popełnić znaczące błędy np. w tzw. dylatacji czy przy izolacji płyty grzejnej od ścian, co może prowadzić nawet do pękania posadzki.

Oprócz tego, należy wziąć pod uwagę, że każdy materiał podłogowy jest inny i ma różną przewodność cieplną. A zatem, aby ogrzewanie podłogowe było wydajne, należy dokładnie zaplanować jaki materiał znajdzie się na podłodze - i to jeszcze przed etapem instalacyjnym. Dzięki temu architekt będzie w stanie dostosować posadzkę i jej izolację do wydajności podłogówki. Wymieniona wcześniej bezwładność cieplna, też może okazać się wadą ogrzewania podłogowego.

Ponieważ powierzchnia grzewcza jest bardzo duża i ocieplona równomiernie ciężko ją “wystudzić” w kilka godzin. Do znacznego obniżenia temperatury w domu może być potrzebne nawet kilka godzin.

Kolejną wadą jest fakt, że ogrzewanie podłogowe nadaje się wyłącznie do domów z bardzo wysoką izolacją cieplną. Jeżeli budynek nie jest "chłodny", wówczas warto sięgnąć po tzw. system mieszany, czyli połączyć ogrzewanie podłogowe z siecią klasycznych grzejników.

Jakie są zalety klasycznych grzejników?

Standardowe grzejniki również mają szereg zalet! Po pierwsze, mogą szybko ogrzać pomieszczenia z kiepską izolacja termiczną i nie będą potrzebować jakichkolwiek wspomagających źródeł ciepła. Ogrzewanie podłogowe potrzebuje kilku godzin, podczas gdy grzejnik konwekcyjny stanie się ciepłe już po kilku minutach od jego uruchomienia.

Po drugie ich instalacja przebiega o wiele szybciej i sprawniej - np. jeżeli wymieniasz system grzewczy w kilkuletnim domu, nie musisz zrywać i wymieniać podłóg. Co równie ważne, grzejniki znacznie lepiej radzą sobie w sporadycznie używanych pomieszczeniach, np. w pokojach gościnnych, a także tam, gdzie powierzchnie podłogi zasłaniają rozmaite sprzęty i meble.

Kolejnym aspektem na który należy zwrócić uwagę są drewniane podłogi. Jak wynika z badań, drewno to materiał, który wciąż najchętniej kładziemy na posadzkach. Okazuje się, że szlachetne drewno, zwłaszcza grube, jest doskonałym izolatorem. Oznacza to, że ułożone na ogrzewaniu podłogowym znacznie ograniczy jego wydajność cieplną. Oprócz tego, drewniane podłogi są niezwykle wrażliwe na zmiany wilgotności i temperatury - klepki lub deski pod ich wpływem rozszerzają się i kurczą. W takim wypadku ogrzewanie podłogowe może doprowadzić do niszczenia drewnianej podłogi - jej matowienia, wypaczania i powstawania nieestetycznych szpar. Osoby, które kochają piękne drewniane posadzki powinny zatem wybrać klasyczne kaloryfery. Fakt, że grzejniki nie przechodzą do lamusa, sprawia, że projektanci coraz większą uwagę przywiązują do ich wyglądu. Design kaloryferów staje się zatem coraz ciekawszy - powstają modele przypominające geometryczne rzeźby, a także warianty okraszone energetycznymi kolorami. Na rynku pojawiają się także efektowne maskownice, które mogą stanowić ciekawy element aranżacji i świetną “skrytkę” na nieciekawy kaloryfer.

Jakie są wady klasycznych grzejników?

Na szczęście kaloryfery mają znacznie mniej wad niż zalet. Największą z nich jest niekorzystny rozkład temperatury w pomieszczeniach. W przeciwieństwie do ogrzewania podłogowego, we wnętrzach ogrzewanych grzejnikami, powietrze wędruje w górę. Niestety sprawia to, że najcieplej jest na wysokości głowy, i wyżej, a najchłodniej w okolicach stóp.

Oprócz tego grzejniki nie sprzyjają alergikom. Jak wynika z badań, zjawisko konwekcji, czyli wzmożonego ruchu powietrza, sprawia, że w ruch zostają wprawione również drobinki kurzu, a wraz z nim niekorzystne dla zdrowia roztocza. Ponadto intensywnie pracujące grzejniki wysuszają powietrze, co może prowadzić do dyskomfortu i wysuszania śluzówki nosa. W okresie jesienno-zimowym warto zatem stosować pochłaniacze kurzu i nawilżacze powietrza, które znacznie zredukują problem.

Warto również pamiętać, że grzejniki “chętniej” współpracują z instalacją grzewczą wysokotemperaturową. Ogrzewanie podłogowe, odwrotnie - z niskotemperaturowymi źródłami ciepła, takimi jak np. kocioł kondensacyjny, pompy ciepła czy kolektory słoneczne.

"O gustach się nie dyskutuje" - mówi znane powiedzenie. Podobnie potrzebami - każdy z nas ma je zupełnie inne. Aby właściwie wybrać pomiędzy grzejnikami, a ogrzewaniem podłogowym, należy dobrze przeanalizować nie tylko wady i zalety obu rozwiązań, ale także swoje możliwości finansowe. Ważne jest również dokładne określenie rodzaju i charakteru budynku, w jakim ma powstać instalacja. Tylko wnikliwa, kompleksowa analiza pomoże Ci podjąć właściwą decyzję i cieszyć się przytulnym wnętrzem również zimą.


Inne artykuły w tej kategorii

Mieszkanie na poddaszu – 10 powodów, dla których warto się na nie zdecydować

Mieszkanie na poddaszu – 10 powodów, dla których warto się na nie zdecydować

BLACK WEEK  – weź udział w wielkich wyprzedażach na Homebook.pl!

BLACK WEEK – weź udział w wielkich wyprzedażach na Homebook.pl!

Architekt udowodnił, że można mieszkać za 100 zł rocznie

Architekt udowodnił, że można mieszkać za 100 zł rocznie

Wyniki E-IKON – zobacz ranking sklepów internetowych Grupy Domodi

Wyniki E-IKON – zobacz ranking sklepów internetowych Grupy Domodi

WZORY NA ŚWIĘTA 2021 – Targi Designu Wzory w Warszawie

WZORY NA ŚWIĘTA 2021 – Targi Designu Wzory w Warszawie

Odpowiedzialny design i ponadczasowe wnętrza – premiera albumu Homebook Design vol. 7

Odpowiedzialny design i ponadczasowe wnętrza – premiera albumu Homebook Design vol. 7

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.