💐 Zobacz prezenty na Dzień Mamy do 400 zł!
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania? Kupując mieszkanie w stanie deweloperskim, powinieneś oszacować budżet na wykończenie go do stanu, który będzie pozwalał na zamieszkanie. Jeśli planujesz wykończenie mieszkania, powinieneś obliczyć koszt robocizny w 2022 roku oraz oszacować koszt potrzebnych materiałów. Ile wyniesie koszt samodzielnego wykończenia mieszkania w 2022 roku, a ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera? Podpowiadamy!

koszt robocizny przy wykańczaniu mieszkania w 2022
Fot. IDEALS . Marta Jaślan Interiors

Ile kosztuje wykończenie mieszkania w 2022 roku?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania za m²? W ciągu ostatnich kilku lat ceny usług remontowo-budowlanych rosną w szybkim tempie, podobnie jak ceny materiałów. Zakłada się, że każdego roku zapłacimy ok. 8-10% więcej za remont czy wykończenie świeżo odebranego lokalu.

W 2022 roku sytuacja wygląda nieco inaczej. Ceny rosną jeszcze szybciej niż wcześniej ze względu na szalejącą inflację, rosnące koszty energii, paliwa i materiałów oraz opóźnienia w dostawach materiałów spowodowane pandemią. Przed rokiem koszt wykończenia mieszkania w średnim standardzie wynosił średnio 1100-1600 zł za każdy m². W tym roku kwota ta wyniesie ok. 1600-2000 zł/m².

Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?

Pamiętaj, że cena wykończenia mieszkania za m² zależy od wielu czynników i może odbiegać od orientacyjnych kwot, które podaliśmy na początku artykułu – te dotyczą średniego standardu. Jeśli zdecydujesz się wykończyć mieszkanie stosunkowo skromnie, możesz zapłacić mniej, jeśli zaś wybierzesz materiały z najwyższej półki cenowej, z pewnością przekroczysz te założenia. Prześledźmy, ile kosztuje wykończenie mieszkania deweloperskiego dla typowego standardu i co rzeczywiście składa się na ten koszt.

Ostateczny kosztorys wykończenia mieszkania deweloperskiego zależy od poniższych czynników:

Ceny materiałów

Kupując materiały wykończeniowe, takie jak płytki, panele, kleje czy listwy, z niższej półki cenowej, możesz sporo zaoszczędzić. Przykładowo – za m² płytek możesz zapłacić kilkanaście złotych, ale jeśli wybierzesz płytki z górnej półki, możesz zapłacić ponad 200 zł za m². Warto jednak dobrze przemyśleć zakup i postarać się o trwałe i solidne produkty, które będziesz mógł użytkować przez wiele lat.

Przeczytaj również: Ile kosztuje położenie płytek? Sprawdź cennik układania płytek

Ceny mebli, AGD, elementów sanitarnych i wykończeniowych

Ceny mebli czy sprzętów AGD oraz materiałów wykończeniowych to również bardzo istotna część budżetu i również tutaj rozbieżności w zakresie cen mogą być wysokie. Nie polecamy nadmiernego oszczędzania ani na materiałach budowlanych (kafle, panele), ani na wykończeniu kuchni czy łazienki.

Nie chcesz przecież wymieniać podłogi po kilku katach użytkowania. Takie prace są kłopotliwe i kosztowne, więc warto wykonać je z dbałością o szczegóły. Panele ze średniej półki cenowej o wysokiej klasie ścieralności będą Cię kosztować ok. 40-50 zł/m², a będą z pewnością dużo trwalsze niż najtańsze modele za kilkanaście złotych.

Ceny robocizny

Koszt pracy ekipy wykończeniowej zależy przede wszystkim od zakresu zleconych działań i stopnia ich skomplikowania. Jest to więc kwestia ustalana indywidualnie. Jeśli masz ograniczony budżet, wybrane prace (np. malowanie ścian czy układanie paneli) możesz zrealizować we własnym zakresie.

Cena robocizny przy wykańczaniu mieszkania w 2022 roku zależy też od lokalizacji. Najwięcej zapłacisz w województwie mazowieckim, najmniej m.in. w świętokrzyskim i lubuskim. Przykładowo, za malowanie ścian i sufitów, w zależności od województwa zapłacisz 13,91–18,60 zł/m², położenie glazury to średni koszt 120 zł za m², a skuwanie starych płytek 41,88-59,83 zł/m². Cena może wzrosnąć, jeśli mieszkanie znajduje się na wysokim piętrze w budynku bez windy.

Powierzchnia mieszkania

Im większa powierzchnia do wykończenia, tym wyższy będzie koszt remontu mieszkania deweloperskiego, i to jeśli chodzi zarówno o materiały, jak i robociznę. Ile kosztuje wykończenie mieszkania w wysokim standardzie? Wiele zależy to od tego, co rozumiesz przez pojęcie „wysoki standard”. Można jednak założyć, że wybierając materiały budowlane, meble i dodatki z wyższej półki cenowej, zapłacisz średnio 40-50% więcej.

Wynika to z tego, że koszty wykończenia mieszkania w wysokim standardzie zaczynają się w 2022 roku od ok. 2800-3500 zł za m². Oczywiście możesz wykończyć mieszanie znacznie drożej – rozpiętość cenowa na rynku jest ogromna. Wszystko zależy więc od Twoich potrzeb i możliwości finansowych.

Kosztorys wykończenia mieszkania – jak go sporządzić?

Jak zrobić kosztorys wykończenia mieszkania? Na przygotowanie orientacyjnego budżetu wykończenia całego mieszkania możesz potrzebować nawet kilku godzin. Nie rezygnuj jednak z tego etapu przygotowań. Dzięki niemu będziesz lepiej orientował się w cenach rynkowych i dowiesz się, na jakie koszty się przygotować.

Jak zabrać się do zrobienia kosztorysu wykończenia mieszkania? Wzór na idealny budżet nie istnieje, ale powinieneś pamiętać o kilku etapach.

  • Pomiar. Na początek dokładnie zmierz całe mieszkanie. Dzięki temu będziesz mógł ocenić, jaki metraż będzie pokryty płytkami, a ile m² będzie malowane farbami. Poznasz również dokładną powierzchnię podłóg. Takie pomiary pozwolą Ci nie tylko oszacować koszt potrzebnych materiałów, ale również koszt robocizny. Pamiętaj, by do ilości materiałów, która wyjdzie z Twoich obliczeń, dodać zapas ok. 10-15%, który przeznaczony zostanie na docinki i ewentualne błędy.
  • Cena robocizny. Usiądź nad planem całego mieszkania i zastanów się, które elementy wykończenia wnętrza będą wymagały pracy fachowca. Oprócz malowania, położenia płytek i paneli, weź pod uwagę również cenę białego montażu, podłączenie sprzętów AGD, założenie lamp, zmiany w instalacjach hydraulicznych lub elektrycznych, montaż mebli kuchennych czy drobiazgi, takie jak np. montaż gniazdek.
  • Koszt sprzętów, materiałów, mebli i dodatków. Spisanie wszystkich potrzebnych elementów do wykończenia mieszkania to nie lada wyzwanie. Twój przykładowy kosztorys wykończenia mieszkania powinien zawierać jak najwięcej elementów, nawet tych najdrobniejszych. Podczas prac z pewnością będziesz wprowadzał zmiany, coś dodawał, a coś wyrzucał, ale będziesz wiedział, na jakie ogólne koszty powinieneś się przygotować.

Kiedy obliczysz już swój budżet, dodaj do niego ok. 10-20% kosztów na nieprzewidziane wydatki, które podczas remontu pojawiają się niemal zawsze. W końcu nie da się wszystkiego zaplanować idealnie, a wciąż rosnące ceny mogą Cię zaskoczyć.

Sprawdź też: [Jak obliczyć metry kwadratowe?](https://www.homebook.pl/artykuly/5130/jak-obliczyc-metry-kwadratowe}

Koszt wykończenia mieszkania o powierzchni 60 m² – ile wynosi w 2022 roku?

Zobacz na przykładzie, ile kosztuje wykończenie mieszkania o powierzchni 60 m² w standardzie deweloperskim o klasycznym rozkładzie: 3 pokoje, w tym salon z aneksem kuchennym i łazienka. Jeśli decydujesz się na zatrudnienie ekipy wykończeniowej, musisz uwzględnić koszty robocizny, które będą oczywiście różne w zależności od zakresu prac. Wiele robót muszą wykonać fachowcy, dlatego koszty robocizny stanowią zazwyczaj istotną część każdego budżetu. Ile kosztuje wykończenie 3-pokojowego mieszkania i jakie prace należy wykonać w każdym z pomieszczeń?

Łazienka

To pomieszczenie, którego wykończenie wymaga stosunkowo dużo pracy i nakładów finansowych. Jeżeli chodzi o koszty robocizny, trzeba uwzględnić koszt przygotowania podłoża (zabezpieczenia przed wilgocią, czyli hydroizolację podłogi i ścian, np. folią w płynie oraz ewentualne wyrównanie powierzchni), następnie położenie płytek, montaż kabiny prysznicowej (332,81-408,44 zł) lub wanny (201,49-279,44 zł) oraz zabudowanie wybranych elementów, np. toalety w systemie podtynkowym czy brodzika.

Materiały, których będziesz potrzebować, to kleje, fugi, wybrany rodzaj płytek, a także – płyty gipsowo-kartonowe, jeśli ukrywasz wybrane fragmenty instalacji. Uwzględnić trzeba także wyposażenie, m.in. kabinę prysznicową, baterie, umywalkę, toaletę, a także pralkę i szafkę do przechowywania kosmetyków. Przeprowadzenie koniecznych prac w łazience ma duży wpływ na całościowy koszt wykończenia mieszkania. Cena wykończenia łazienki o powierzchni 8 m² to minimum 20 000 zł.

Sprawdź też: Koszt remontu łazienki – ile kosztuje remont łazienki?

Kuchnia

Wykończenie kuchni, podobnie jak łazienki, jest stosunkowo drogie i wymaga dużych nakładów pracy. Nawet gdy masz jedynie aneks kuchenny, musi on spełniać wszystkie zadania tradycyjnej kuchni. Przygotuj się zatem na koszty zakupu i montażu mebli kuchennych oraz sprzętu AGD (lodówki, płyty indukcyjnej, okapu, piekarnika czy zmywarki), a także armatury (zlewu, baterii czy syfonu).

Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest wykończenie ścian płytkami ceramicznymi, jednak podłogę w aneksie kuchennym z powodzeniem wykończysz także panelami o podwyższonych parametrach. Będzie to estetyczne przedłużeniem podłogi w salonie. Cena ułożenia paneli waha się w przedziale 29,61–38,41 zł/m² w zależności od województwa. Do kosztorysu wykańczania kuchni powinieneś zaliczyć także koszty materiałów, analogicznie jak zrobiłeś to w przypadku łazienki.

Koszt wykończenia kuchni o powierzchni 12 m² wraz z robocizną, meblami na wymiar oraz sprzętem AGD i wyposażeniem to średnio 25-40 000 zł. Jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem i wybierzesz produkty z niższej półki cenowej, możesz zamknąć się w budżecie 16-24 000 zł. Wykończenie kuchni w wysokim standardzie może kosztować 50 000 zł i więcej.

Zobacz również: Koszt remontu kuchni – ile kosztuje remont kuchni?

Salon i pozostałe pomieszczenia

Na to, ile ostatecznie kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz, wpływ mają także prace prowadzone w salonie i w sypialniach. Koszt wykończenia typowego pokoju dziennego jest niższy niż kuchni czy łazienki. Przede wszystkim dlatego, że w pomieszczeniach tego rodzaju nie montuje się armatury czy nie układa płytek ceramicznych na dużych powierzchniach. Koszt robocizny obejmuje w tym przypadku położenie podłogi i pomalowanie ścian.

Nowe mieszkanie ma tę zaletę, że powierzchnie są przygotowane do bezpośredniego wykończenia: nie musisz ich czyścić i wyrównywać. Dlatego też, gdy planujesz kosztorys dla pokoju dziennego, pamiętaj przede wszystkim o kosztach zakupu farb i środka gruntującego oraz paneli podłogowych (lub innych materiałów np. desek) oraz o kosztach robocizny. Chyba że zdecydujesz się wykończyć pokoje samodzielnie, wtedy uwzględnij także cenę narzędzi: pędzli, taśm i folii ochronnych czy przecinarki.

Do tego dochodzą koszty wyposażenia: mebli, osłon okiennych, oświetlenia – w tym przypadku ceny są bardzo zróżnicowane. Sofa średnio kosztuje ok. 3000-4000 zł, ale możesz również kupić taką za 800 zł lub za kilkanaście tysięcy. To, ile kosztuje wykończenie mieszkania, każdorazowo zależy od wyboru konkretnej półki cenowej.


Ile pieniędzy przeznaczyć na wykończenie mieszkania? Średni koszt wykończenia mieszkania o powierzchni 60 m² to 90-120 000 zł dla typowego, średniego standardu. Takiej kwoty możesz spodziewać się za wykończenie wszystkich powierzchni, montaż niezbędnych urządzeń w kuchni i łazience oraz oświetlenie i zakup podstawowych mebli.


Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz w 2022 roku?

Mieszkanie pod klucz to nic innego, jak mieszkanie wykończone przez dewelopera do stanu, który pozwala na natychmiastowe wprowadzenie się. Jaka jest cena wykończenia mieszkania pod klucz? Wiele zależy od tego, na jaki standard wykończenia się zdecydujesz – deweloperzy często oferują trzy różne poziomy, w których wykorzystywane są materiały z różnych półek cenowych. Można jednak oszacować, że koszt wykończenia mieszkania pod klucz w 2022 roku wyniesie ok. 10-20% wartości całego mieszkania.

Ile kosztuje urządzenie mieszkania w 2022 roku?

To, ile kosztuje umeblowanie mieszkania, zależy od wybranych materiałów oraz powierzchni, jaką urządzasz. Tak jak wspomnieliśmy, na rynku znajdziesz produkty stosunkowo tanie, takie jak meble ze sklejki, jak i bardzo drogie, np. ręcznie robione meble z litego drewna.

Dla przykładu stół ze sklejki kupisz już za 300 zł, designerski mebel będzie Cię zaś kosztował 5, a często nawet 10 000 zł. Równie szerokie spektrum możesz zaobserwować dla pozostałych mebli: sof, foteli, regałów itd. Podobnie wygląda kwestia drzwi wewnętrznych czy dekoracji okien.

Istotnym czynnikiem jest, jak nietrudno się domyślić, metraż, który wymaga umeblowania. Zdecydowanie mniej zapłacisz za urządzenie kawalerki z jednym oknem, a więcej za wykończenie i wyposażenie mieszkania narożnego o powierzchni ok. 120 m². Uśredniając, koszt wykończenia i umeblowania salonu o powierzchni 20 m² w średnim standardzie wraz z zakupem sprzętu RTV to ok. 18-23 000 zł.

Kanapa rozkładana trzyosobowa Lommedalen z pojemnikiem szarobeżowa sztruks

Kanapa rozkładana trzyosobowa Lommedalen z pojemnikiem szarobeżowa sztruks

2325 zł
Cena regularna: 2499 zł
Najniższa cena: 2149 zł
Kanapa rozkładana trzyosobowa Juskoge z pojemnikiem ciemnoszara welur łatwoczyszczący
5 / 5

Kanapa rozkładana trzyosobowa Juskoge z pojemnikiem ciemnoszara welur łatwoczyszczący

2329 zł
Cena regularna: 2489 zł
Najniższa cena: 2299 zł
Kanapa rozkładana trzyosobowa Juttic z pojemnikiem szara welwet
5 / 5

Kanapa rozkładana trzyosobowa Juttic z pojemnikiem szara welwet

2719 zł
Cena regularna: 2849 zł
Najniższa cena: 2735 zł
Kanapa rozkładana trzyosobowa Rodario z pojemnikiem jasnoszara sztruks łatwoczyszczący
4.5 / 5

Kanapa rozkładana trzyosobowa Rodario z pojemnikiem jasnoszara sztruks łatwoczyszczący

2449 zł
Cena regularna: 2649 zł
Najniższa cena: 2579 zł
Bestseller

Ile kosztuje wykończenie mieszkania w 2022 roku? Jesteśmy przekonani, że nasz poradnik pomógł oszacować Ci orientacyjny koszt wykończenia mieszkania deweloperskiego. Pamiętaj, że ostateczna kwota w dużej mierze zależy od ceny wybranych materiałów i elementów wyposażenia oraz stawek ekipy remontowej.


Inne artykuły w tej kategorii

Płytki na balkon: jakie wybrać? Porady i zdjęcia

Płytki na balkon: jakie wybrać? Porady i zdjęcia

Jak obliczyć metry kwadratowe?

Jak obliczyć metry kwadratowe?

Lakierowanie mebli krok po kroku – jak lakierować meble?

Lakierowanie mebli krok po kroku – jak lakierować meble?

Posadzki żywiczne w domu: najważniejsze informacje

Posadzki żywiczne w domu: najważniejsze informacje

Farba akrylowa do drewna – najważniejsze informacje i porady

Farba akrylowa do drewna – najważniejsze informacje i porady

Ile kosztuje położenie płytek? Sprawdź cennik układania płytek

Ile kosztuje położenie płytek? Sprawdź cennik układania płytek

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.