Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Koszt remontu łazienki – ile kosztuje remont łazienki?

Ile kosztuje remont łazienki w 2022 roku? Jeśli planujesz remont łazienki, koniecznie sprawdź, jak wyglądają ceny poszczególnych prac. Nasz poradnik pozwoli Ci oszacować orientacyjny koszt remontu łazienki, zapanować nad wydatkami i podjąć trafne decyzje dotyczące zakupu materiałów. Ile zapłacisz za robociznę przy remoncie łazienki w 2022 roku i jak zrobić kosztorys remontu łazienki? Zaczynamy!

kompleksowy remont łazienki
Fot. MARTA PERSKA INTERIORS

Koszt remontu łazienki – od czego zależy?

Koszt kompleksowego remontu łazienki uzależniony jest od szeregu specyficznych czynników. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę, szacując koszt wykończenia łazienki w 2022 roku?

 • Zakres robót. Cena remontu zależy od tego, czy będziesz remontował łazienkę od stanu deweloperskiego, przerabiał dotychczasową aranżację czy konieczne będzie również skuwanie starych płytek.
 • Powierzchnia. Im większa łazienka, tym więcej płytek ceramicznych będzie do ułożenia. W większej łazience często decydujemy się również na dodatkowe elementy wyposażenia, np. dwie umywalki, bidet czy jednocześnie wannę oraz prysznic.
 • Doświadczenie ekipy remontowo-budowlanej. Usługi fachowców z doświadczeniem i renomą działających na rynku od lat będą droższe niż firmy stawiającej pierwsze kroki.
 • Ceny materiałów. Na ostateczny kosztorys remontu łazienki zawsze ma wpływ to, jakie materiały i sprzęty wybierzesz. Wycena powinna być podzielona na dwie części: koszt zakupów materiałów oraz koszt robocizny łazienki. Kiedy dowiesz się, ile musisz zapłacić ekipie remontowej, łatwiej będzie dysponować pozostałym budżetem przeznaczonym na zakup materiałów i elementów wyposażenia.
 • Standard wykończenia. Różnica pomiędzy ceną płytek z marketu budowlanego a glazurą sprowadzaną na zamówienie z zagranicy może być liczona nawet w tysiącach złotych.
 • Lokalizacja. Najdroższymi województwami, jeśli chodzi o cenę remontu łazienki, są mazowieckie i małopolskie, a najtańszymi świętokrzyskie, lubelskie i podkarpackie. Na taki stan rzeczy wpływa przede wszystkim sytuacja ekonomiczna danego regionu, stopa bezrobocia i liczba miejsc pracy.

Ile kosztuje remont łazienki w 2022 roku i co wpływa na cenę?

Planujesz remont łazienki? Koszt robocizny w 2022 roku może być znacząco wyższy niż w poprzednich latach. Skąd biorą się tak znaczące podwyżki cen i dlaczego droższe są nie tylko usługi, ale również materiały, takie jak płytki, kleje czy elementy wyposażenia łazienki?

 • Rosnąca inflacja. W 2022 roku drożeje wszystko – od energii, przez paliwo, jedzenie, aż po usługi. Podwyżki nie ominą również branży remontowej – w tym roku większość firm wprowadziła podwyżki w stosunku do roku poprzedniego.
 • Pandemia. Pandemia spowodowała, że wiele firm nie utrzymało się na rynku. Te, które prężnie działają i mają duże doświadczenie, często mają tak wielu klientów, że mogą swobodnie podnosić ceny bez obaw o stratę zainteresowania odbiorców.
 • Wzrost cen materiałów. Koszt robocizny to jedno, ale osoby planujące remont łazienki w 2022 roku muszą liczyć się również ze znaczącymi podwyżkami cen materiałów wykończeniowych.

Poniżej przedstawiamy uśrednione ceny poszczególnych prac remontowych z podziałem na kolejne etapy remontu łazienki – od usunięcia poprzednich lub zniszczonych elementów do montażu nowego wyposażenia.

Koszt robocizny łazienki w 2022 roku – jakie prace obejmuje?

Jakie prace należy uwzględnić, szacując koszt robocizny łazienki w 2022 roku? Jeśli planujesz generalny remont starej łazienki połączony ze skuwaniem płytek, musisz wziąć pod uwagę cenę:

 • prac przygotowawczych, takich jak usuwanie starych płytek i sprzętów czy wykonywanie wylewki,
 • prac wykończeniowych, czyli układania płytek czy malowania sufitów,
 • białego montażu, czyli montażu wanny, umywalki, WC itp.

Cena remontu łazienki w 2022 roku – wstępne prace

Pamiętaj, że jeśli w grę wchodzi remont istniejącego pomieszczenia, w pierwszej kolejności należy zerwać płytki i usunąć urządzenia sanitarne. Na koszt zrobienia łazienki od podstaw składa się zatem:

 • Skuwanie płytek – ceny tej usługi remontowej w 2022 roku wahają się w przedziale 41,88-59,83 zł/m². Najdrożej jest w województwie mazowieckim, zaś najtaniej w opolskim.
 • Wykonanie wylewki samopoziomującej – niezbędny etap remontu łazienki zwłaszcza w mieszkaniach z tzw. wielkiej płyty, gdzie często widać nierówności podłoża. Średnia cena za wykonanie wylewki samopoziomującej to 26,54–37,60 zł/m².
 • Gruntowanie ścian – w zależności od miejscowości ceny za gruntowanie ścian przed malowaniem wahają się w przedziale 5,91–8,62 zł/m². Najtaniej jest w województwie kujawsko-pomorskim, a najdrożej w mazowieckim.

Koszt remontu łazienki w 2022 roku – prace wykończeniowe

Kolejnym etapem jest wykończenie ścian i podłóg. W tym przypadku konieczne będzie położenie płytek i malowanie ścian i sufitu.

 • Układanie glazury – w przypadku małych płytek (np. typu subway) lub skomplikowanych wzorów (np. jodełka) ostateczna cena może być dużo wyższa od tej, jaką zapłacisz za podstawowe rozwiązania. Średnia cena za ułożenie m² standardowych płytek ściennych (przy niewielkim stopniu skomplikowania prac) w 2022 roku wynosi jednak zwykle 91,98–123,98 zł.
 • Układanie gresu – położenie standardowego gresu na uprzednio przygotowanej powierzchni wynosi średnio 127,80–166,32 zł/m².
 • Malowanie ścian i sufitów – za m² trzykrotnego malowania ścian i sufitów na jeden kolor będziesz musiał zapłacić 10 zł/m². Ceny mogą się bardzo różnić w zależności od metody malowania – jeśli zdecydujesz się na warianty dekoracyjne, wówczas cena będzie dużo wyższa.

Zobacz również: Ile kosztuje położenie płytek? Sprawdź cennik układania płytek

Koszt wykończenia łazienki w 2022 roku – biały montaż

Na tym etapie możesz już szacunkowo określić koszt remontu Twojej łazienki w 2022 roku. Kiedy prace na ścianach i podłogach zostaną zakończone, czas na montaż urządzeń sanitarnych (tzw. biały montaż) i mebli. Wycena zależy głównie od lokalizacji, w której znajduje się Twoje mieszkanie lub dom oraz stopnia skomplikowania prac, które należy przeprowadzić.

 • Montaż umywalki – najtańszy jest w województwie lubelskim (od 99,48 zł), a najdroższy w mazowieckim (do 141,05 zł).
 • Montaż wanny (bez obudowy z płytek) – cena waha się od średnio 201,49 zł w województwie lubelskim do nawet 279,44 zł w mazowieckim.
 • Montaż kabiny prysznicowej – koszt wynosi od ok. 332,81 zł w województwie lubuskim do ok. 408,44 zł w mazowieckim.
 • Montaż stelaża WC – ceny plasują się od średnio 127,88 zł w województwie świętokrzyskim do ok. 169,48 zł w mazowieckim.
 • Montaż bidetu – w 2022 roku wynosi od średnio 127,88 zł w województwie świętokrzyskim do średnio 177,19 zł w mazowieckim.

W kosztorysie remontu łazienki uwzględnij też drobne prace wykończeniowe, typu montaż mebli, drzwi czy półek. Osadzenie drzwi to średni koszt ok. 250 zł, montaż i podłączenie grzejnika wycenia się na ok. 60-80 zł/szt., a instalację oprawy oświetleniowej50-70 zł/szt. Nawet tak niewielkie prace mogą znacznie zwiększyć całkowity koszt robocizny łazienki, dlatego nie pomijaj ich w wyliczeniach.

Przeczytaj też: Biały montaż – cennik. Ile kosztuje biały montaż?

Kosztorys remontu łazienki w 2022 roku – jak go zrobić?

Jak stworzyć orientacyjny kosztorys remontu łazienki w 2022 roku? Podstawową będzie obliczenie łącznej powierzchni wszystkich czterech ścian z uwzględnieniem drzwi i ewentualnego okna. Zakładając, że masz do zaaranżowania łazienkę bez okna o powierzchni 5 m², do której prowadzą drzwi o wymiarach 70 x 200 cm, będziesz musiał przeliczyć powierzchnię według poniższego wzoru.

A - długość ściany A (2,5 m)

B - długość ściany B (2 m)

C - wysokość pomieszczenia (2,5 m)

D - pole drzwi o wymiarach 70 x 200 cm (1,4 m²)

A teraz małe przypomnienie z lekcji matematyki:

A x C x 2 + B x C + (B x C - D) = powierzchnia Twoich 4 ścian

2,5 x 2,5 x 2 + 2 x 2,5 + (2 x 2,5 - 1,4) = 20,7

20,7 m² + 5 m² = 25,7 m² (powierzchnia ścian i podłogi w Twojej łazience)

Wyliczona powierzchnia oraz aktualne ceny usług, które podaliśmy powyżej, posłużą Ci do przeliczenia kosztu remontu ścian. Jeśli wyliczoną powierzchnię będziesz wykorzystywał do oszacowania ilości potrzebnych materiałów, pamiętaj, by kupując np. płytki, zawsze doliczyć ok. 10-15% więcej materiału na docinki lub ewentualne błędy. Do kwoty, którą otrzymasz po obliczeniach kosztów usług i materiałów, dolicz ok. 10-20% na nieprzewidziane wydatki, które zawsze pojawiają się podczas remontu.

Ile kosztuje remont łazienki o powierzchni 4-5 m²?

Jeśli chcesz znać przykładowy kosztorys remontu łazienki o powierzchni 5 m², wystarczy podliczyć wymienione wyżej szacowane kwoty za robociznę za 1 m² i pomnożyć je przez powierzchnię ścian i podłogi w Twojej łazience. Średni koszt poszczególnych prac będzie Cię kosztował przykładowo:

Skuwanie starych płytek: 25,7 m² x 50 zł = 1258 zł Układanie płytek: 25,7 x 100 zł = 2750 zł

Bardzo orientacyjny koszt wykończenia łazienki o powierzchni 5 m² (przy założeniu, że w grę wchodzi skuwanie starych płytek i montaż nowych na ścianach oraz podłodze, a także instalacja urządzeń sanitarnych i zakup wyposażenia oraz mebli ze średniej półki cenowej) w zależności od lokalizacji może się wahać od 20 000 do 40 000 zł. Jeśli zdecydujesz się na renomowaną ekipę remontową, niestandardowe rozwiązania i drogą armaturę, a przy tym mieszkasz w Warszawie, koszt remontu łazienki może jednak dużo wzrosnąć.

Ile trwa remont łazienki w 2022 roku?

A ile trwa remont łazienki? To również zależy od jej powierzchni i zakresu przeprowadzanych prac. Przygotuj się jednak, że na generalny remont małej łazienki będziesz musiał przeznaczyć ok. 3 tygodnie. Pamiętaj również, by wziąć pod uwagę opóźnienia ekipy, które mogą się zdarzyć szczególnie podczas pandemii, kiedy izolacje i kwarantanny pracowników mogą pokrzyżować niejedne plany.

Koszt remontu łazienki w 2022 roku możesz oszacować samodzielnie, co pozwoli Ci na zaplanowanie niezbędnego budżetu. Jednak nawet niewielkie pomieszczenie wiąże się ze sporym wydatkiem, kiedy zsumujesz cenę robocizny, sprzętów i materiałów. Pamiętaj, aby wybrać sprawdzoną i rzetelną ekipę, która nie tylko solidnie wykona swoją pracę, ale także doradzi i przede wszystkim – postara się zmieścić się w ustalonym kosztorysie.


Inne artykuły w tej kategorii

Ile kosztuje remont małej łazienki w starym budownictwie?

Ile kosztuje remont małej łazienki w starym budownictwie?

Jak cyklinować parkiet krok po kroku? Cyklinowanie podłogi – porady

Jak cyklinować parkiet krok po kroku? Cyklinowanie podłogi – porady

 Malujemy ściany - poradnik krok po kroku, główne zasady

Malujemy ściany - poradnik krok po kroku, główne zasady

Stan deweloperski mieszkania i domu – co oznacza i co warto wiedzieć?

Stan deweloperski mieszkania i domu – co oznacza i co warto wiedzieć?

Płyta OSB – wymiary, cena, rodzaje, zastosowanie we wnętrzach

Płyta OSB – wymiary, cena, rodzaje, zastosowanie we wnętrzach

Budujemy dom z bali - wady i zalety takiego rozwiązania

Budujemy dom z bali - wady i zalety takiego rozwiązania

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

 • Informacje o promocjach
 • Rankingi produktów
 • Najnowsze trendy
 • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.