Co szukasz?
Zobacz także

Koszt remontu łazienki – ile kosztuje remont łazienki?

Ile kosztuje remont łazienki w 2021 roku? Jeśli planujesz remont łazienki, koniecznie sprawdź, jak wyglądają ceny poszczególnych prac. Nasz poradnik pozwoli Ci oszacować orientacyjny koszt remontu łazienki, zapanować nad wydatkami i podjąć trafne decyzje dotyczące zakupu materiałów. Zaczynamy!

ile kosztuje remont łazienki w 2021
Fot. DOMOVO STUDIO

Koszt remontu łazienki w 2021 roku – od czego zależy?

Koszt wykończenia łazienki w 2021 roku zależy od:

 • zakresu robót,
 • powierzchni,
 • doświadczenia ekipy remontowo-budowlanej,
 • cen materiałów,
 • standardu wykończenia,
 • lokalizacji.

Najdroższymi województwami, jeśli chodzi o cenę remontu łazienki, są mazowieckie i małopolskie, a najtańszymi świętokrzyskie, lubelskie i podkarpackie. Na taki stan rzeczy wpływa przede wszystkim sytuacja ekonomiczna danego regionu, stopa bezrobocia i liczba miejsc pracy. Inaczej wypadnie też cena remontu łazienki w bloku, a inaczej przestronnego pokoju kąpielowego w domu jednorodzinnym. Wynika to przede wszystkim z zapotrzebowania na większą ilość materiałów: płytek, rur czy farby.

Sprawdź trendy łazienkowe w 2021 roku >>

Ile kosztuje remont łazienki w 2021 roku i co wpływa na cenę?

Przy wyliczaniu, ile kosztuje remont łazienki w 2021 roku, nie bez znaczenia jest standard wykończenia. Różnica pomiędzy ceną płytek z marketu budowlanego a glazurą sprowadzaną na zamówienie z zagranicy może być liczona nawet w tysiącach złotych.

Pamiętaj, że na ostateczny kosztorys łazienki zawsze ma wpływ to, jakie materiały i sprzęty wybierzesz. Dlatego też wycena powinna być podzielona na dwie części: koszt zakupów oraz koszt robocizny łazienki. Kiedy dowiesz się, ile musisz zapłacić ekipie remontowej, łatwiej będzie dysponować pozostałym budżetem przeznaczonym na zakup materiałów budowlanych i elementów wyposażenia.


Poniżej przedstawiamy uśrednione ceny poszczególnych prac remontowych z podziałem na kolejne etapy remontu łazienki – od usunięcia poprzednich lub zniszczonych elementów do montażu nowego wyposażenia.


Cena remontu łazienki w 2021 roku – wstępne prace

Pamiętaj, że jeśli w grę wchodzi remont istniejącego pomieszczenia, w pierwszej kolejności należy zerwać płytki i usunąć urządzenia sanitarne. Na koszt zrobienia łazienki od podstaw składa się zatem:

 • Skuwanie płytek ściennych – ceny tej usługi remontowej w 2021 roku wahają się w przedziale 38,07-54,39 zł/m². Najdrożej jest w województwie mazowieckim, zaś najtaniej w opolskim.
 • Skuwanie płytek podłogowych – cena wynosi ok. 24,62–33,57 zł/m² przy niewielkim stopniu skomplikowania prac.
 • Wykonanie wylewki samopoziomującej – niezbędny etap remontu łazienki zwłaszcza w mieszkaniach z tzw. wielkiej płyty, gdzie często widać nierówności podłoża. Średnia cena za wykonanie wylewki samopoziomującej to 24,13–34,18 zł/m².
 • Naprawa ubytków i pęknięć na ścianach lub sufitach – w zależności od miejscowości zamieszkania może wynieść 10,26-13,59 zł/m².
 • Gruntowanie ścian – w zależności od miejscowości ceny za gruntowanie ścian przed malowaniem wahają się w przedziale 4,16–5,83 zł/m². Najtaniej jest w województwie kujawsko-pomorskim, a najdrożej w mazowieckim.

Koszt remontu łazienki w 2021 roku – prace wykończeniowe

Kolejnym etapem jest wykończenie ścian i podłóg. W tym przypadku konieczne będzie położenie płytek i malowanie ścian i sufitu.

 • Układanie płytek ściennych – w przypadku małych płytek (np. typu subway) lub skomplikowanych wzorów (np. jodełka) ostateczna cena może być dużo wyższa od tej, jaką zapłacisz za podstawowe rozwiązania. Średnia cena za ułożenie m² standardowych płytek ściennych (przy niewielkim stopniu skomplikowania prac) wynosi jednak zwykle 73,42–94,83 zł.
 • Układanie płytek podłogowych – położenie standardowych kafli podłogowych o wymiarach 30 x 30 cm wynosi średnio 82,13–110,70 zł/m².
 • Malowanie ścian i sufitów – za m² trzykrotnego malowania ścian i sufitów na jeden kolor będziesz musiał zapłacić 12,30–16,61 zł. Ceny mogą się bardzo różnić w zależności od metody malowania – jeśli zdecydujesz się na warianty dekoracyjne, wówczas cena będzie dużo wyższa.

Koszt wykończenia łazienki w 2021 roku – biały montaż

Na tym etapie możesz już szacunkowo określić koszt remontu Twojej łazienki w 2021 roku. Kiedy prace na ścianach i podłogach zostaną zakończone, czas na montaż urządzeń sanitarnych (tzw. biały montaż) i mebli. Wycena zależy głównie od lokalizacji, w której znajduje się Twoje mieszkanie lub dom oraz stopnia skomplikowania prac, które należy przeprowadzić.

 • Montaż umywalki – najtańszy jest w województwie lubelskim (od 86,50 zł), a najdroższy w mazowieckim (do 122,65 zł).
 • Montaż wanny (bez obudowy z płytek) – cena waha się od średnio 175,21 zł w województwie lubelskim do nawet 242,99 zł w mazowieckim.
 • Montaż kabiny prysznicowej – koszt wynosi od ok. 289,40 zł w województwie lubuskim do ok. 355,17 zł w mazowieckim.
 • Montaż WC ze zbiornikiem zewnętrznym – ceny plasują się od średnio 111,20 zł w województwie świętokrzyskim do ok. 147,38 zł w mazowieckim.
 • Montaż bidetu – w 2021 roku wynosi od średnio 111,20 zł w województwie świętokrzyskim do średnio 154,08 zł w mazowieckim.

W kosztorysie remontu łazienki uwzględnij też drobne prace wykończeniowe, typu montaż mebli, drzwi czy półek. Osadzenie drzwi to średni koszt ok. 200 zł, montaż i podłączenie grzejnika wycenia się na ok. 60-80 zł/szt., a instalację oprawy oświetleniowej50-70 zł/szt. Nawet tak niewielkie prace mogą znacznie zwiększyć całkowity koszt robocizny łazienki, dlatego nie pomijaj ich w wyliczeniach.

Ile kosztuje remont łazienki o powierzchni 4-5 m²?

Jeśli chcesz wiedzieć, ile kosztuje remont łazienki o powierzchni np. 4 m², wystarczy podliczyć wymienione wyżej szacowane kwoty za robociznę za 1 m². Wbrew pozorom cena remontu małej łazienki w bloku niekoniecznie będzie znacznie niższa od większego pomieszczenia. O ile sama praca fachowców będzie tańsza, to już ostateczny koszt zależy od wyposażenia.

Bardzo orientacyjny koszt wykończenia łazienki o powierzchni 4-5 m² (przy założeniu, że w grę wchodzi skuwanie starych płytek i montaż nowych na ścianach oraz podłodze, a także instalacja urządzeń sanitarnych i zakup wyposażenia oraz mebli ze średniej półki cenowej) w zależności od lokalizacji może się wahać od kilkunastu do ponad 20 000 zł. Jeśli zdecydujesz się na renomowaną ekipę remontową, niestandardowe rozwiązania i drogą armaturę, a przy tym mieszkasz w Warszawie, koszt remontu łazienki może jednak dużo wzrosnąć.

A ile trwa remont łazienki? To również zależy od jej powierzchni i zakresu przeprowadzanych prac. Przygotuj się jednak, że na generalny remont małej łazienki będziesz musiał przeznaczyć ok. 3 tygodnie.

Koszt remontu łazienki w 2021 roku możesz oszacować samodzielnie, co pozwoli Ci na zaplanowanie niezbędnego budżetu. Jednak nawet niewielkie pomieszczenie wiąże się ze sporym wydatkiem, kiedy zsumujesz cenę robocizny, sprzętów i materiałów. Pamiętaj, aby wybrać sprawdzoną i rzetelną ekipę, która nie tylko solidnie wykona swoją pracę, ale także doradzi i przede wszystkim – postara się zmieścić się w ustalonym kosztorysie.

Sprawdź cennik innych usług remontowych w 2021 roku >>

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Łazienka
Zobacz więcej artykułów w kategorii Łazienka
Komentarze

Zobacz więcej produktów