Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Malowanie ścian – przybliżony cennik

Ceny malowania ścian w 2022 roku są wyższe niż w poprzednich latach. Planujesz odświeżyć mieszkanie i zastanawiasz się, jaka jest cena malowania ścian w 2022 roku? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, ile kosztuje malowanie pokoju o typowych wymiarach i co składa się na ten koszt. Poznaj aktualny cennik malowania ścian w 2022 roku, by dobrze przygotować się do prac remontowych.

cena za malowanie ścian
Fot. Farby Sigma Coatings. Liczy się efekt.

Cennik malowania ścian – co na niego wpływa?

Cena za malowanie ścian jest uzależniona od kilku czynników, które warto przeanalizować, planując domowy budżet. Co wpływa na cenę malowania ścian?

 • Cena robocizny. W zakres robocizny wchodzi zrywanie starych powłok malarskich (jeśli to konieczne), wyczyszczenie powierzchni i jej przygotowanie (najczęściej wystarczy odkurzenie i aplikacja środka gruntującego). Kolejnym etapem jest malowanie. By osiągnąć odpowiedni efekt we wnętrzach, najczęściej potrzebne są przynajmniej dwie warstwy farby, co oznacza dwukrotne malowanie tej samej powierzchni w wymaganym odstępie czasu (kilka-kilkanaście godzin).
 • Zakres prac ekipy remontowej. Jeśli korzystasz z usług ekipy remontowej lub wynajmujesz fachowca, zazwyczaj musisz zająć się kupnem farb i środka gruntującego, a samo malowanie, zabezpieczenie pomieszczeń przed zabrudzeniem i późniejsze sprzątanie to działka wykonawcy. Nie jest to jednak regułą i możesz spotkać się z różnym zakresem prac w ramach ogólnie określanej „usługi malowania ścian”. Koniecznie przeanalizuj cennik malarski wybranej ekipy remontowej i upewnij się, że wykona ona wszystkie niezbędne czynności. Poproś o dokładne wyszczególnienie zakresu prac, w miarę możliwości na piśmie. Pamiętaj również, by porównać kilka ofert, ponieważ stawki za malowanie mogą być bardzo zróżnicowane, także w tym samym mieście.
 • Cena materiałów. Na całkowity koszt malowania mieszkania istotny wpływ mają koszty materiałów, przede wszystkim farb, ale trzeba wziąć pod uwagę również środek gruntujący, taśmy i folie ochronne oraz akcesoria malarskie: pędzle, wałki i kuwety. Puszka farby emulsyjnej o pojemności 2,5 l to koszt ok. 60 zł dla produktu standardowego i nawet 90-100 zł dla farb o podwyższonych parametrach, np. odpornych na wilgoć czy tłuszcz. Ok. 100 zł zapłacisz za litr farby o specjalnych właściwościach, (np. farba fluorescencyjna czy kredowa). Miej to na uwadze, szczególnie jeśli próbujesz oszacować cenę artystycznego malowania ścian. W tym przypadku droższe są zarówno materiały, jak i robocizna, ponieważ wymaga się od malarza więcej czasu, nierzadko również niestandardowych umiejętności.

Przeczytaj też: Cennik usług remontowych – ile kosztuje remont mieszkania?

Malowanie ścian – od czego zależy cena w 2022 roku?

Koszty wszystkich usług remontowo-budowlanych, również koszt malowania ścian w domu, z roku na rok rosną o kilka procent. 2022 rok jest jednak pod tym względem wyjątkowy, a szereg czynników powoduje, że ceny szybują w górę bardziej niż wcześniej.

Wzrost cen spowodowany jest szalejącą od kilku miesięcy inflacją oraz wzrostem cen paliw i energii. Nie bez znaczenia pozostaje również zbyt mała liczba profesjonalnych i godnych zaufania ekip zajmujących się remontami w stosunku do potrzeb. Niedobór fachowców powoduje zwiększanie się kolejek do ekip prężnie działających na rynku, które bez konsekwencji i obaw o brak klientów mogą podnosić swoje ceny.

Ile kosztuje malowanie ścian? Można przyjąć, że cena za 1 m² w 2022 roku to przedział od 14 do 19 zł za m². Kwota ta dotyczy podstawowej usługi, obejmującej malowanie dwiema lub – w razie potrzeby – trzema warstwami. Najwyższych stawek za malowanie możesz spodziewać się w Warszawie i województwie mazowieckim, najniższych zaś w województwach zachodniopomorskim i świętokrzyskim.

Sprawdź też: Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Cennik malowania ścian w 2022 roku – sprawdź ceny poszczególnych prac

Przygotowanie ścian do malowania – cennik

Przed rozpoczęciem malowania właściwego należy przeprowadzić prace przygotowawcze, w mniejszym lub większym zakresie (w zależności od stanu wyjściowego). Jeśli remontujesz mieszkanie w starej kamienicy, z dużym prawdopodobieństwem najpierw będziesz musiał usunąć poprzednią warstwę farby oraz wyrównać i wyczyścić podłoże. Jeśli natomiast wykańczasz mieszkanie deweloperskie, możesz zazwyczaj malować od razu, bez wcześniejszego przygotowania. Sprawdź, jak prezentuje uśredniony cennik usług malarskich w 2022 roku, jeśli chodzi o prace przygotowawcze:

 • Cena czyszczenia ścian, czyli usuwania zabrudzeń i pozostałości powłok malarskich przed gruntowaniem, waha się od 11 do 14 zł za m².
 • Cena usuwania starej farby (wcześniej nałożonych powłok malarskich) waha się od 8 do 12 zł za m².
 • Cena gruntowania ścian to średnio 4,60-6,50 zł za m².
 • Cena szpachlowania ścian i usuwania nierówności to w 2022 roku średnio 11-15 zł za m².
 • Cena zabezpieczenia ścian przed malowaniem, tj. powierzchni niemalowanych, a także podłóg, mebli i okien, to ok. 12-18 zł za m².

Cennik usług malarskich

Przykładowy cennik malarski dla malowania pomieszczeń w 2022 roku zawiera takie oto ceny (stawki uśrednione):

 • Cena za malowanie ścian i sufitu dwoma lub trzema warstwami – od 14 do 19 zł za m².
 • Cena malowania artystycznego – w zależności od techniki i skomplikowania motywu: od 50 do kilkuset zł za m².
 • Cena malowania natryskowegook. 7-9 za m².
 • Cena malowania grzejników żeberkowych18-26 zł za m².
 • Cena malowania okienok. 98-125 zł za sztukę.

Jak obliczyć koszt malowania ścian w 2022 roku?

Jeśli chcesz sprawdzić koszt pomalowania pokoju o konkretnych wymiarach, pomocne okażą się dostępne w internecie kalkulatory. Gdy znasz szerokość, długość i wysokość pomieszczenia, z łatwością wyliczysz powierzchnię wymagającą malowania. Jak obliczyć metry kwadratowe do pomalowania? Załóżmy, że chcesz pomalować pokój (ściany i sufit) o powierzchni 20 m² (4 × 5 × 2,5 m, przy czym ostatnia wartość to wysokość pomieszczenia). Postępuj zgodnie z instrukcją:

 • Zmierz obwód ścian, czyli ich łączną długość. Dwie ściany 4-metrowe i dwie 5-metrowe dają wynik 18 m (2 × 4 + 2 × 5).
 • Pomnóż obwód ścian przez wysokość pomieszczenia: 18 × 2,5 m = 45 m². To całkowita powierzchnia ścian do pomalowania.
 • Jeśli chcesz pomalować także sufit, uwzględnij liczbę metrów odpowiadających powierzchni pokoju, czyli 20 m² (jeśli nie znasz tej wartości na początku, pomnóż długość ściany krótszej przez dłuższą).

Przeczytaj też: Koszt remontu łazienki – ile kosztuje remont łazienki?

Koszt farby do malowania ścian – ile wynosi?

Ile wyniesie koszt malowania ścian z materiałami wykończeniowymi? Nie ma jednego złotego wzoru na to, ile trzeba zapłacić za farbę do pomalowania pokoju o konkretnym metrażu, ponieważ farby w zależności od producenta mają różną wydajność, którą możesz sprawdzić na opakowaniu produktu.

Przyjmijmy jednak, że średnia wydajność farb to ok. 13 m²/litr w przypadku malowania dwoma warstwami. Przeliczając ilość farby, należy zawsze doliczyć ok. 10-20% na ewentualne poprawki. Oznacza to, że do pomalowania 45 m² ścian najlepiej kupić farbę o pojemności 4,5 - 5 l.

Ile kosztuje malowanie pokoju o powierzchni 20 m²?

Wiesz już, że chcąc pomalować ściany i sufit w pomieszczeniu o metrażu 20 m², ekipa malarska będzie pracować na powierzchni 65 m². Dzięki temu możesz oszacować całościową cenę za malowanie pokoju. Wiedząc, ile kosztuje malowanie pokoju za metr w 2022 roku, możesz spodziewać się następujących kosztów:

 • Cena gruntowania ścian i sufitu (średnio 5 zł/m²) – ok. 325 zł.
 • Cena dwukrotnego malowania ścian i sufitu (średnio 16 zł/m²) – ok. 1040 zł.
 • Cena zabezpieczenia pomieszczenia folią (średnio 15 zł/m²) – ok. 300 zł (tutaj mnożymy 15 zł tylko przez powierzchnię pokoju, tj. przez 20 m²).

Za pomalowanie pokoju o powierzchni 20 m² w 2022 roku zapłacisz więc ok. 1665 zł.

Dowiedz się również: Ile kosztuje położenie płytek? Sprawdź cennik układania płytek

Wiesz już, jakiej ceny za malowanie ścian możesz spodziewać się w 2022 roku. Teraz wystarczy tylko kupić materiały i zarezerwować ekipę remontową. Najbezpieczniej będzie wezwać fachowców z polecenia, którzy świadczyli już usługi np. dla Twoich znajomych. Koszt malowania ścian wewnętrznych u rozchwytywanej ekipy może być nieco droższy, ale czasami warto zapłacić trochę więcej i mieć pewność, że efekt będzie w 100% satysfakcjonujący.


Inne artykuły w tej kategorii

Ile kosztuje budowa domu? Sprawdź szacunkowy koszt budowy domu

Ile kosztuje budowa domu? Sprawdź szacunkowy koszt budowy domu

Remont balkonu krok po kroku. Ile kosztuje remont balkonu?

Remont balkonu krok po kroku. Ile kosztuje remont balkonu?

Ścianki działowe – z czego postawić ścianę wewnętrzną?

Ścianki działowe – z czego postawić ścianę wewnętrzną?

Malowanie ścian - odpowiadamy na 16 najczęściej zadawanych pytań!

Malowanie ścian - odpowiadamy na 16 najczęściej zadawanych pytań!

Dom parterowy czy z poddaszem. Co opłaca się budować?

Dom parterowy czy z poddaszem. Co opłaca się budować?

Jak zrobić taras na gruncie? Budowa tarasu na gruncie krok po kroku

Jak zrobić taras na gruncie? Budowa tarasu na gruncie krok po kroku

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

 • Informacje o promocjach
 • Rankingi produktów
 • Najnowsze trendy
 • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.