Malowanie ścian - przybliżony cennik

Pięknie pomalowane ściany to doskonała baza każdej modnej aranżacji. Obojętnie, czy wybierasz subtelne, pastelowe odcienie, czy intensywne, żywe tony, kolor zawsze dodaje wnętrzu charakteru i stwarza świetną oprawę dla stylowego designu. Warto jednak pamiętać, że poprawne pomalowanie ścian wcale nie jest rzeczą łatwą! Nic zatem dziwnego, że malowanie wnętrz jest jedną z podstawowych usług, jakie oferują firmy remontowe. Jak jednak plasują się ceny, które można spotkać w polskich cennikach?

O ile pomalowanie niewielkiego metrażu nie powinno generować horrendalnych kosztów, o tyle odświeżenie przestronnych, wysokich wnętrz może dać się Twojemu portfelowi we znaki. Nie zapominaj bowiem, że ściany zazwyczaj należy pomalować kilkukrotnie. Co jednak ciekawe, ceny za malowanie ścian plasują się rozmaicie w zależności od regionu kraju, jednostki osadniczej oraz konkurencyjności. Skoro więc uniwersalny cennik nie istnieje, planując remont, warto pokusić się o wnikliwy wywiad lokalny.

Jakie prace wiążą się z malowaniem ścian?

Malowanie ścian poprzedza kilka czynności, które należy wziąć pod uwagę. Przede wszystkim fachowiec powinien ocenić stan ścian i jeżeli wymaga tego sytuacja, usunąć stare powłoki malarskie oraz/bądź naprawić ubytki powstałe na powierzchni tynku. Oprócz tego ściany wnętrz czeka gruntowanie, dzięki któremu podłoże równomiernie „wchłonie” farbę i ułatwi kolejne prace malarskie. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie folią mebli oraz podłóg, tak, aby nie uległy one zniszczeniu. Po opisanych czynnościach ekipa malarska może zabierać się do właściwych prac.

Poznaj farby, które zaczarują Twoje wnętrza >>

Jaki wygląda cennik prac przygotowawczych?

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, cennik prac przygotowawczych nieco waha się w zależności od regionu kraju, jednostki osadniczej oraz konkurencyjności względem lokalnych ofert. I tak, mycie ścian i sufitów poprzedzających gruntowanie możemy ująć w przedziale od 8,50 zł/m2 do 9,50 zł/m2. Kolejno, usuwanie starych powłok malarskich może oscylować wokół przedziału od 5,50 zł/m2 do 8,00 zł/m2. Naprawa ubytków w ścianach może wynosić od 8,00 zł/m2 do 12,00 zł/m2, gruntowanie od 3,00 zł/m2 do 4,50 zł/m2, natomiast zabezpieczenie folią podłóg i mebli przed zabrudzeniem farbami od 10,00 zł/m2 do 12,00 zł/m2.

Jak wygląda cennik malowania ścian?

Jak się okazuje, cennik dotyczący właściwych prac malarskich również może być bardzo nierówny. Najmniej za pomalowanie metra kwadratowego zapłacą mieszkańcy województwa lubuskiego i warmińsko-mazurskiego (około 7,00 zł/m2), najwięcej natomiast, osoby zamieszkujące województwo mazowieckie (około 11,00 zł/m2). Jeśli chodzi o ceny samych produktów, bywają one znacznie bardziej zróżnicowane, aniżeli ceny usług malarskich. 2,5 litra farby akrylowej trzeciej klasy można kupić już za około 27 złotych, z kolei 2,5 litra matowej farby lateksowej drugiej klasy kosztuje ponad 36 złotych. Najdroższe są oczywiście farby pierwszej klasy - za 2,5 litra wysokojakościowego produktu będziesz musiał zapłacić niemal o połowę więcej, bo aż 70 złotych.

Jak zaoszczędzić na malowaniu mieszkania?

Warto pamiętać, że podczas malowania wnętrz można stosować dwie różne metody: manualną oraz natryskową. Przy dużych powierzchniach o wiele tańsza okazuje się ta druga, jednak niewielki metraż zdecydowanie preferuje klasyczny sposób malowania ścian. Jeśli metraż Twojego mieszkania jest niewielki, a Ty wybierasz standardową metodę odświeżania wnętrz, zawsze stawiaj na wałek o krótszym włosiu. Dzięki temu ekipa remontowa zużyje o wiele mniej farby. Oprócz tego starannie dobieraj sprzęt malarski do parametrów produktów i przede wszystkim - nie rozcieńczaj farb! Taka metoda skutkuje tym, że w efekcie końcowym rozrzedzona farba okazuje się mniej kryjąca lub zmienia odcień i w celu uzyskania oczekiwanego efektu należy malować ściany wielokrotnie, a nawet… powtórzyć zakupy.

"Rysunek, linia jest architekturą, a farba, kolor muzyką obrazu" - powiedział kiedyś polski malarz, Alfred Lenica. Nietrudno zauważyć, że ta sama właściwość funkcjonuje w świecie aranżacji wnętrz. Świetny design okazuje się esencją wnętrza, natomiast barwa, efektownym tłem. Oprócz dobory barw, warto jednak przyłożyć wagę do wysokiej jakości farby i fachowej ekipy malarskiej. Dzięki temu ściany Twoich wnętrz będą przez wiele lat piękne, stylowe i nieskazitelne.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze

Anonimowy użytkownik

jeśli chcecie zaoszczędzić to najlepiej zawinąć rękawy i samemu pomalować..... metoda polecana tym, którzy tego na codzień nie robią ale mają wymagania/ oczekiwania ....
  • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Masz słuszną rację 💝
  • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Święta racja Małgorzata Piekut
  • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Wie ktos jaki kolor jest na scianie za naroznikiem??
  • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Najlepiej samemu
  • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Na tej ścianie myślę ,że jest to "tajemnica Szafiru"C56 farba Magnat Ceramik
  • Dodano rok temu
Zna ktoś może farbę o kolorze takim jak ten miętowy na ścianie? Będę wdzięczny za pomoc.
  • Dodano rok temu

Zobacz więcej produktów