🔥 Rabaty na meble ogrodowe!
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Malowanie ścian – przybliżony cennik

Ceny malowania ścian w 2022 roku są wyższe niż w poprzednich latach. Planujesz odświeżyć mieszkanie i zastanawiasz się, jaka jest cena malowania ścian w 2022 roku? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, ile kosztuje malowanie pokoju o typowych wymiarach i co składa się na ten koszt. Poznaj aktualny cennik malowania ścian w 2022 roku, by dobrze przygotować się do prac remontowych.

cena za malowanie ścian
Fot. Farby Sigma Coatings. Liczy się efekt.

Cennik malowania ścian – co na niego wpływa?

Cena za malowanie ścian jest uzależniona od kilku czynników, które warto przeanalizować, planując domowy budżet. Co wpływa na cenę malowania ścian?

 • Cena robocizny. W zakres robocizny wchodzi zrywanie starych powłok malarskich (jeśli to konieczne), wyczyszczenie powierzchni i jej przygotowanie (najczęściej wystarczy odkurzenie i aplikacja środka gruntującego). Kolejnym etapem jest malowanie. By osiągnąć odpowiedni efekt we wnętrzach, najczęściej potrzebne są przynajmniej dwie warstwy farby, co oznacza dwukrotne malowanie tej samej powierzchni w wymaganym odstępie czasu (kilka-kilkanaście godzin).
 • Zakres prac ekipy remontowej. Jeśli korzystasz z usług ekipy remontowej lub wynajmujesz fachowca, zazwyczaj musisz zająć się kupnem farb i środka gruntującego, a samo malowanie, zabezpieczenie pomieszczeń przed zabrudzeniem i późniejsze sprzątanie to działka wykonawcy. Nie jest to jednak regułą i możesz spotkać się z różnym zakresem prac w ramach ogólnie określanej „usługi malowania ścian”. Koniecznie przeanalizuj cennik malarski wybranej ekipy remontowej i upewnij się, że wykona ona wszystkie niezbędne czynności. Poproś o dokładne wyszczególnienie zakresu prac, w miarę możliwości na piśmie. Pamiętaj również, by porównać kilka ofert, ponieważ stawki za malowanie mogą być bardzo zróżnicowane, także w tym samym mieście.
 • Cena materiałów. Na całkowity koszt malowania mieszkania istotny wpływ mają koszty materiałów, przede wszystkim farb, ale trzeba wziąć pod uwagę również środek gruntujący, taśmy i folie ochronne oraz akcesoria malarskie: pędzle, wałki i kuwety. Puszka farby emulsyjnej o pojemności 2,5 l to koszt ok. 60 zł dla produktu standardowego i nawet 90-100 zł dla farb o podwyższonych parametrach, np. odpornych na wilgoć czy tłuszcz. Ok. 100 zł zapłacisz za litr farby o specjalnych właściwościach, (np. farba fluorescencyjna czy kredowa). Miej to na uwadze, szczególnie jeśli próbujesz oszacować cenę artystycznego malowania ścian. W tym przypadku droższe są zarówno materiały, jak i robocizna, ponieważ wymaga się od malarza więcej czasu, nierzadko również niestandardowych umiejętności.

Przeczytaj też: Cennik usług remontowych – ile kosztuje remont mieszkania?

Malowanie ścian – od czego zależy cena w 2022 roku?

Koszty wszystkich usług remontowo-budowlanych, również koszt malowania ścian w domu, z roku na rok rosną o kilka procent. 2022 rok jest jednak pod tym względem wyjątkowy, a szereg czynników powoduje, że ceny szybują w górę bardziej niż wcześniej.

Wzrost cen spowodowany jest szalejącą od kilku miesięcy inflacją oraz wzrostem cen paliw i energii. Nie bez znaczenia pozostaje również zbyt mała liczba profesjonalnych i godnych zaufania ekip zajmujących się remontami w stosunku do potrzeb. Niedobór fachowców powoduje zwiększanie się kolejek do ekip prężnie działających na rynku, które bez konsekwencji i obaw o brak klientów mogą podnosić swoje ceny.

Ile kosztuje malowanie ścian? Można przyjąć, że cena za 1 m² w 2022 roku to przedział od 14 do 19 zł za m². Kwota ta dotyczy podstawowej usługi, obejmującej malowanie dwiema lub – w razie potrzeby – trzema warstwami. Najwyższych stawek za malowanie możesz spodziewać się w Warszawie i województwie mazowieckim, najniższych zaś w województwach zachodniopomorskim i świętokrzyskim.

Sprawdź też: Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Cennik malowania ścian w 2022 roku – sprawdź ceny poszczególnych prac

Przygotowanie ścian do malowania – cennik

Przed rozpoczęciem malowania właściwego należy przeprowadzić prace przygotowawcze, w mniejszym lub większym zakresie (w zależności od stanu wyjściowego). Jeśli remontujesz mieszkanie w starej kamienicy, z dużym prawdopodobieństwem najpierw będziesz musiał usunąć poprzednią warstwę farby oraz wyrównać i wyczyścić podłoże. Jeśli natomiast wykańczasz mieszkanie deweloperskie, możesz zazwyczaj malować od razu, bez wcześniejszego przygotowania. Sprawdź, jak prezentuje uśredniony cennik usług malarskich w 2022 roku, jeśli chodzi o prace przygotowawcze:

 • Cena czyszczenia ścian, czyli usuwania zabrudzeń i pozostałości powłok malarskich przed gruntowaniem, waha się od 11 do 14 zł za m².
 • Cena usuwania starej farby (wcześniej nałożonych powłok malarskich) waha się od 8 do 12 zł za m².
 • Cena gruntowania ścian to średnio 4,60-6,50 zł za m².
 • Cena szpachlowania ścian i usuwania nierówności to w 2022 roku średnio 11-15 zł za m².
 • Cena zabezpieczenia ścian przed malowaniem, tj. powierzchni niemalowanych, a także podłóg, mebli i okien, to ok. 12-18 zł za m².

Cennik usług malarskich

Przykładowy cennik malarski dla malowania pomieszczeń w 2022 roku zawiera takie oto ceny (stawki uśrednione):

 • Cena za malowanie ścian i sufitu dwoma lub trzema warstwami – od 14 do 19 zł za m².
 • Cena malowania artystycznego – w zależności od techniki i skomplikowania motywu: od 50 do kilkuset zł za m².
 • Cena malowania natryskowegook. 7-9 za m².
 • Cena malowania grzejników żeberkowych18-26 zł za m².
 • Cena malowania okienok. 98-125 zł za sztukę.

Jak obliczyć koszt malowania ścian w 2022 roku?

Jeśli chcesz sprawdzić koszt pomalowania pokoju o konkretnych wymiarach, pomocne okażą się dostępne w internecie kalkulatory. Gdy znasz szerokość, długość i wysokość pomieszczenia, z łatwością wyliczysz powierzchnię wymagającą malowania. Jak obliczyć metry kwadratowe do pomalowania? Załóżmy, że chcesz pomalować pokój (ściany i sufit) o powierzchni 20 m² (4 × 5 × 2,5 m, przy czym ostatnia wartość to wysokość pomieszczenia). Postępuj zgodnie z instrukcją:

 • Zmierz obwód ścian, czyli ich łączną długość. Dwie ściany 4-metrowe i dwie 5-metrowe dają wynik 18 m (2 × 4 + 2 × 5).
 • Pomnóż obwód ścian przez wysokość pomieszczenia: 18 × 2,5 m = 45 m². To całkowita powierzchnia ścian do pomalowania.
 • Jeśli chcesz pomalować także sufit, uwzględnij liczbę metrów odpowiadających powierzchni pokoju, czyli 20 m² (jeśli nie znasz tej wartości na początku, pomnóż długość ściany krótszej przez dłuższą).

Przeczytaj też: Koszt remontu łazienki – ile kosztuje remont łazienki?

Koszt farby do malowania ścian – ile wynosi?

Ile wyniesie koszt malowania ścian z materiałami wykończeniowymi? Nie ma jednego złotego wzoru na to, ile trzeba zapłacić za farbę do pomalowania pokoju o konkretnym metrażu, ponieważ farby w zależności od producenta mają różną wydajność, którą możesz sprawdzić na opakowaniu produktu.

Przyjmijmy jednak, że średnia wydajność farb to ok. 13 m²/litr w przypadku malowania dwoma warstwami. Przeliczając ilość farby, należy zawsze doliczyć ok. 10-20% na ewentualne poprawki. Oznacza to, że do pomalowania 45 m² ścian najlepiej kupić farbę o pojemności 4,5 - 5 l.

Ile kosztuje malowanie pokoju o powierzchni 20 m²?

Wiesz już, że chcąc pomalować ściany i sufit w pomieszczeniu o metrażu 20 m², ekipa malarska będzie pracować na powierzchni 65 m². Dzięki temu możesz oszacować całościową cenę za malowanie pokoju. Wiedząc, ile kosztuje malowanie pokoju za metr w 2022 roku, możesz spodziewać się następujących kosztów:

 • Cena gruntowania ścian i sufitu (średnio 5 zł/m²) – ok. 325 zł.
 • Cena dwukrotnego malowania ścian i sufitu (średnio 16 zł/m²) – ok. 1040 zł.
 • Cena zabezpieczenia pomieszczenia folią (średnio 15 zł/m²) – ok. 300 zł (tutaj mnożymy 15 zł tylko przez powierzchnię pokoju, tj. przez 20 m²).

Za pomalowanie pokoju o powierzchni 20 m² w 2022 roku zapłacisz więc ok. 1665 zł.

Dowiedz się również: Ile kosztuje położenie płytek? Sprawdź cennik układania płytek

Wiesz już, jakiej ceny za malowanie ścian możesz spodziewać się w 2022 roku. Teraz wystarczy tylko kupić materiały i zarezerwować ekipę remontową. Najbezpieczniej będzie wezwać fachowców z polecenia, którzy świadczyli już usługi np. dla Twoich znajomych. Koszt malowania ścian wewnętrznych u rozchwytywanej ekipy może być nieco droższy, ale czasami warto zapłacić trochę więcej i mieć pewność, że efekt będzie w 100% satysfakcjonujący.


Inne artykuły w tej kategorii
Salon z zieloną kanapą

Dołącz do newslettera i nie przegap okazji!

 • Informacje o promocjach
 • Aktualności w ofercie
 • Rankingi produktów
 • Najnowsze trendy
 • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności