Co szukasz?
Zobacz także

Malowanie ścian – przybliżony cennik

Planujesz odświeżyć mieszkanie i zastanawiasz się, jaka jest cena malowania ścian w 2021 roku? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, ile kosztuje malowanie pokoju o typowych wymiarach i co składa się na ten koszt. Poznaj aktualny cennik malowania ścian, by dobrze przygotować się do prac remontowych.

malowanie ścian cennik 2021
Fot. Farby Sigma Coatings. Liczy się efekt.

Malowanie ścian – cena w 2021 roku

Na początku warto zaznaczyć, że koszt wszystkich usług remontowo-budowlanych w 2021 roku wzrósł średnio o kilka procent. W podobnym wymiarze zwiększyła się cena za malowanie: można założyć, że w 2021 roku koszt malowania będzie wyższy o ok. 5-10% niż w roku 2020. To, ile kosztuje malowanie ścian, uzależnione jest m.in. od lokalizacji oraz zakresu prac, jakie należy wykonać. Jeśli w ramach usługi fachowiec musi np. pozbyć się starej warstwy farby lub tapety, cena malowania ścian za m² będzie odpowiednio wyższa. Dlatego też, jeśli chcesz zaoszczędzić, niektóre czynności możesz wykonać samodzielnie.

Uśredniając wszystkie dane, możemy jednak przyjąć, że cena malowania ścian w 2021 roku to przedział od 12 do 17 zł za m². Kwota ta dotyczy podstawowej usługi, obejmującej malowanie dwiema lub – w razie potrzeby – trzema warstwami. Najwyższych stawek za malowanie możesz spodziewać się w Warszawie i województwie mazowieckim, najniższych zaś w województwach zachodniopomorskim i świętokrzyskim.

malowanie ścian cena 2021
Fot. Mansarda Remonty

Koszt malowania ścian w 2021 roku – co na niego wpływa?

Na koszt malowania ścian składa się przede wszystkim cena materiałów i robocizny. Materiały to przede wszystkim farby, środek gruntujący, taśmy i folie ochronne oraz akcesoria malarskie: pędzle, wałki i kuwety.

W zakres robocizny wchodzi natomiast zrywanie starych powłok malarskich (jeśli to konieczne), wyczyszczenie powierzchni i jej przygotowanie (najczęściej wystarczy odkurzenie i aplikacja środka gruntującego). Kolejnym etapem jest malowanie. By osiągnąć odpowiedni efekt we wnętrzach, najczęściej potrzebne są przynajmniej dwie warstwy farby, co oznacza dwukrotne malowanie tej samej powierzchni w wymaganym odstępie czasu (kilka-kilkanaście godzin).

Wybierz idealną farbę do wnętrz >>

Cennik malowania ścian na 2021 rok – co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz fachowca?

Jeśli korzystasz z usług ekipy remontowej lub wynajmujesz fachowca, zazwyczaj musisz zająć się kupnem farb i środka gruntującego, a samo malowanie, zabezpieczenie pomieszczeń przed zabrudzeniem i późniejsze sprzątanie to działka wykonawcy. Nie jest to jednak regułą i możesz spotkać się z różnym zakresem prac w ramach ogólnie określanej „usługi malowania ścian”.

Dlatego też koniecznie przeanalizuj cennik malarski wybranej ekipy remontowej i upewnij się, że wykona ona wszystkie niezbędne czynności. W tej kwestii łatwo o niedopowiedzenia, dlatego poproś o dokładne wyszczególnienie zakresu prac, w miarę możliwości na piśmie. Pamiętaj również, by porównać kilka ofert, ponieważ stawki za malowanie mogą być bardzo zróżnicowane, także w tym samym mieście.

Nawet jeśli zlecasz usługę fachowcom, na całkowity koszt malowania mieszkania istotny wpływ mają koszty materiałów, przede wszystkim farb. Puszka farby emulsyjnej o pojemności 2,5 l to koszt ok. 60 zł dla produktu standardowego i nawet 90-100 zł dla farb o podwyższonych parametrach, np. odpornych na wilgoć czy tłuszcz. Ok. 100 zł zapłacisz za litr farby o specjalnych właściwościach, (np. farba fluorescencyjna czy kredowa). Miej to na uwadze, szczególnie jeśli próbujesz oszacować cenę artystycznego malowania ścian. W tym przypadku droższe są zarówno materiały, jak i robocizna, ponieważ wymaga się od malarza więcej czasu, nierzadko również niestandardowych umiejętności.

Jakie elementy powinien zawierać cennik malarski? Jakie konkretnie czynności powinien obejmować?

malowanie ścian cennik
Fot. Architektownia

Prace przygotowawcze

Przed rozpoczęciem malowania właściwego należy przeprowadzić prace przygotowawcze, w mniejszym lub większym zakresie (w zależności od stanu wyjściowego). Jeśli remontujesz mieszkanie w wiekowej kamienicy, z dużym prawdopodobieństwem najpierw będziesz musiał usunąć poprzednią warstwę farby oraz wyrównać i wyczyścić podłoże. Jeśli natomiast wykańczasz mieszkanie deweloperskie, możesz zazwyczaj malować od razu, bez wcześniejszego przygotowania. Sprawdź, jak prezentuje uśredniony cennik usług malarskich w 2021 roku, jeśli chodzi o prace przygotowawcze:

 • Cena czyszczenia ścian, czyli usuwania zabrudzeń i pozostałości powłok malarskich przed gruntowaniem, waha się od 9 do 12 zł za m².
 • Cena usuwania starej farby (wcześniej nałożonych powłok malarskich) waha się od 6 do 9 zł za m².
 • Cena gruntowania ścian to średnio 4-5 zł za m².
 • Cena szpachlowania ścian i usuwania nierówności to w 2021 roku średnio 12 zł za m².
 • Cena zabezpieczenia ścian przed malowaniem, tj. powierzchni niemalowanych, a także podłóg, mebli i okien, to ok. 12-15 zł za m².

Malowanie właściwe

Przykładowy cennik malarski dla malowania pomieszczeń w 2021 roku zawiera takie oto ceny (stawki uśrednione):

 • Cena za malowanie ścian i sufitu dwoma lub trzema warstwami – od 12 do 17 zł za m².
 • Cena malowania artystycznego – w zależności od techniki i skomplikowania motywu: od 50 do kilkuset zł za m².
 • Cena malowania natryskowegook. 5-6 za m².
 • Cena malowania grzejników żeberkowych17-27 zł za m².
 • Cena malowania okienok. 80-100 zł za sztukę.

Ile kosztuje malowanie pokoju o powierzchni 20 m²?

Jeśli chcesz sprawdzić koszt pomalowania pokoju o konkretnych wymiarach, pomocne okażą się dostępne w internecie kalkulatory. Gdy znasz szerokość, długość i wysokość pomieszczenia, z łatwością wyliczysz powierzchnię wymagającą malowania. Załóżmy, że chcesz pomalować pokój (ściany i sufit) o powierzchni 20 m² (4 × 5 × 2,5 m, przy czym ostatnia wartość to wysokość pomieszczenia). Postępuj zgodnie z instrukcją:

 • Zmierz obwód ścian, czyli ich łączną długość. Dwie ściany 4-metrowe i dwie 5-metrowe dają wynik 18 m (2 × 4 + 2 × 5).
 • Pomnóż obwód ścian przez wysokość pomieszczenia: 18 × 2,5 m = 45 m². To całkowita powierzchnia ścian do pomalowania.
 • Jeśli chcesz pomalować także sufit, uwzględnij liczbę metrów odpowiadających powierzchni pokoju, czyli 20 m² (jeśli nie znasz tej wartości na początku, pomnóż długość ściany krótszej przez dłuższą).

Wiesz już, że chcąc pomalować ściany i sufit w pomieszczeniu 20 m², ekipa malarska będzie pracować na powierzchni 65 m². Dzięki temu możesz oszacować całościową cenę za malowanie pokoju. Wiedząc, ile kosztuje malowanie pokoju za metr w 2021 roku, możesz spodziewać się następujących kosztów:

 • Cena gruntowania ścian i sufitu (średnio 4,50 zł/m²) – ok. 300 zł.
 • Cena dwukrotnego malowania ścian i sufitu (średnio 14,50 zł/m²) – ok. 650 zł.
 • Cena zabezpieczenia pomieszczenia folią (średnio 13 zł/m²) – ok. 250 zł (tutaj mnożymy 13 zł tylko przez powierzchnię pokoju, tj. przez 20 m²).

Za pomalowanie pokoju o powierzchni 20 m² w 2021 roku zapłacisz więc ok. 1200 zł.

malowanie ścian cena 2021
Fot. Pracownia Architektoniczna Małgorzaty Górskiej-Niwińskiej

W podobny sposób wyliczysz ilość potrzebnej farby. Pamiętaj też, że zatrudniając fachowców do malowania mieszkania, możesz poprosić ich o radę. W ten sposób przeprowadzisz remont sprawnie i szybko, a jego efekty będą cieszyć Cię przez długie lata.

Sprawdź cennik innych usług remontowych w 2021 roku >>

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze
Zna ktoś może farbę o kolorze takim jak ten miętowy na ścianie? Będę wdzięczny za pomoc.
 • Dodano 3 lata temu

Zobacz więcej produktów