Jak obliczyć metry kwadratowe?

Pojęcie metra kwadratowego spotykamy nie tylko na lekcjach matematyki, ale także podczas planowania budowy czy remont mieszkania lub domu. Miara ta stosowana jest m.in. do określenia powierzchni ścian, podłogi, dachu, działki, a w efekcie do ustalenia potrzebnej ilości materiałów, np. kafelek, kostki brukowej, tapet czy farb do malowania. Jak obliczyć metry kwadratowe? Czym metry kwadratowe różnią się od metrów bieżących? Jak obliczyć powierzchnię pomieszczeń w metrach kwadratowych? Co oznacza cena za metr kwadratowy?

Spis treści:

  1. Co to jest metr kwadratowy?
  2. Metr kwadratowy – dlaczego jest potrzebny?
  3. Cena za metr kwadratowy – co oznacza?
  4. Jak wyliczyć metry kwadratowe?
  5. Jak obliczyć metry kwadratowe podłogi, pokoju czy działki?
  6. Jak obliczyć metry kwadratowe ścian do malowania i tynków, skosów czy dachu?
  7. Jakie produkty i usługi oferowane są w metrach kwadratowych?
  8. Metr kwadratowy a metr bieżący
Źródło: Olga_Ionina/shutterstock
Źródło: Olga_Ionina/shutterstock

Co to jest metr kwadratowy?

Metr kwadratowy jest jednostką miary powierzchni o kształcie kwadratu o bokach 1 metra długości. Jest on więc równy polu kwadratu o wymiarach 1 metr x 1 metr. Metry kwadratowe wykorzystuje się głównie do wyliczenia wielkości konkretnego obszaru na zewnątrz czy też powierzchni ścian, dachu lub podłogi. Można je zastosować również do uzyskania informacji o wartości nieruchomości czy też wysokości należnego podatku. Metr kwadratowy oznaczany jest symbolem m² / m2 lub skrótem m kw.

Metr kwadratowy – dlaczego jest potrzebny?

Umiejętność obliczania metrów kwadratowych jest istotna zarówno podczas planowania remontu czy budowy, jak również w ich trakcie. W fazie przygotowawczej pozwala określić, jak dużą powierzchnię ścian, podłóg, sufitów czy podjazdu mamy do wykończenia. Wiedząc, że np. remontu wymaga 20 metrów kwadratowych podłogi w salonie, możemy określić, z jakimi – mniej więcej - kosztami powinniśmy się liczyć. Wystarczy przykładowe 20 metrów pomnożyć przez cenę metra kwadratowego płytek, paneli czy wykładziny, a także przez cenę za metr kwadratowy usługi kładzenia posadzki.

Cena za metr kwadratowy – co oznacza?

Cena za metr kwadratowy może odnosić się zarówno do materiałów, jak również usług. W pierwszym przypadku dzięki niej dowiadujemy się, ile będzie nas kosztować materiał na wykończenie 1 metra kwadratowego ściany, dachu czy podłogi. W drugim przypadku cena za metr kwadratowy odnosi się do kosztów pracy, jaką usługodawca, np. płytkarz, malarz czy dekarz, musi wykonać, aby zamontować czy nanieść wybrane materiały.

Jak wyliczyć metry kwadratowe?

Jak obliczyć m2? Jak się liczy metry kwadratowe? Zasada jest prosta. Aby otrzymać powierzchnię podaną w metrach kwadratowych, należy zastosować odpowiedni wzór matematyczny. W przypadku powierzchni o regularnych, najbardziej popularnych w budownictwie mieszkalnym kształtach, np. kwadratu lub prostokąta, mnoży się ze sobą długość i szerokość pomieszczenia. Co ważne, wartości te powinny być podane w metrach, a nie np. w centymetrach.

Źródło: Fusionstudio/shutterstock
Źródło: Fusionstudio/shutterstock
Dalmierze – więcej produktów

Jak obliczyć metry kwadratowe podłogi, pokoju czy działki?

Wyliczanie metrów kwadratowych można wykorzystać do określenia powierzchni działki, domu lub konkretnego pomieszczenia. Jak obliczyć metry kwadratowe domu, mieszkania, łazienki, salonu, kuchni czy spiżarni? Jak obliczyć metry kwadratowe działki, kostki brukowej, paneli itp.? Chcąc wyliczyć ich powierzchnię w metrach kwadratowych, należy najpierw określić, jakiego są one kształtu. Najłatwiejsza jest sytuacja, gdy mamy określić w metrach kwadratowych powierzchnię kwadratowego lub prostokątnego pomieszczenia czy nieruchomości. Wtedy wystarczy pomnożyć ze sobą długość i szerokość wnętrza podane w metrach (liczone po podłodze).

Wynik, który uzyskamy, będzie podany w metrach kwadratowych, np. łazienka o długości 3 metrów i szerokości 2 metrów ma powierzchnię 6 metrów kwadratowych (3 x 2 = 6). Nieco bardziej skomplikowane jest obliczanie powierzchni pomieszczeń o nieregularnych kształtach, np. z wykuszami. Wtedy, o ile to możliwe, należy powierzchnię podłogi najpierw „podzielić” na mniejsze kwadraty lub prostokąty, wyliczyć ich powierzchnię i wszystkie wyniki dodać do siebie.

Jak obliczyć metry kwadratowe ścian do malowania i tynków, skosów czy dachu?

Nieco inaczej podchodzi się do obliczania powierzchni kwadratowej ścian, skosów lub dachu, która niezbędna jest do określenia kosztów materiału i usług m.in. kładzenia płytek, dachówki lub tapet, malowania czy tynkowania. Jak obliczyć metry kwadratowe ścian do tynku czy malowania? Jak obliczyć metry kwadratowe elewacji? Tak, jak przy obliczaniu metrów kwadratowych podłogi lub działki, trzeba najpierw obmierzyć powierzchnie kwadratowe i prostokątne, a następnie pomnożyć ze sobą długość i wysokość ściany. Jeżeli ściana czy dach jest „pełna”, tzn. nie w niej otworów okiennych czy drzwiowych, sprawa jest prosta.

W sytuacji, gdy znajduje się w nich duże okno czy drzwi, warto dokonać dodatkowego wyliczenia. Od powierzchni ściany lub dachu podanej w metrach kwadratowych trzeba odjąć powierzchnię okien i drzwi. Aby je uzyskać, należy je pojedynczo zmierzyć, a następnie pomnożyć ich wysokość i szerokość. Wszystkie otrzymane wyniki następnie się do siebie dodaje, a finalną wartość odejmuje się od powierzchni całej ściany lub dachu. Co ważne, warto zwrócić uwagę, jak wykonawca oblicza powierzchnię do pracy – czasami zdarza się, że powierzchnia drzwi i okien nie jest odejmowana, aby zrekompensować skomplikowaną obróbkę ich wnęk.

Jakie produkty i usługi oferowane są w metrach kwadratowych?

Na metry kwadratowe najczęściej kupić można materiały wykończeniowe takie jak: płytki ceramiczne i gresowe, panele, deski podłogowe, wełnę mineralną w płytach (a nie w rolce). Częściej miarę tę wykorzystuje się do określania ceny usług. Popularne jest podawanie cen za metr kwadratowy w przypadku m.in. malowania ścian, tynkowania, układania płytek i paneli, piaskowania, brukowania, a nawet koszenia ogródka.

Metr kwadratowy a metr bieżący

Czym różni się metr kwadratowy od metra bieżącego? Metr kwadratowy zawsze jest wynikiem mnożenia długości i szerokości 1 m x 1 m. W przypadku metra bieżącego wynik uzyskuje się po przemnożeniu 1 m długości z szerokością konkretnego produktu, np. tapety czy tkaniny. W efekcie 1 metr bieżący nie jest równy 1 metrowi kwadratowemu. Łatwo to zobrazować na przykładzie tapety o stałej szerokości 53 cm, a więc 0,53 m. Chcąc uzyskać 1 metr bieżący, mnożymy 1 m długości z 0,53 cm szerokości i uzyskujemy kawałek o powierzchni 0,53 m kwadratowego.


Więcej o metrach bieżących w artykule: 1 metr bieżący – ile to metrów kwadratowych?


Źródło: severija/shutterstock
Źródło: severija/shutterstock

Podczas remontu pamiętajmy o ważnej zasadzie. Do obliczonych m² podłogi, płytek, tapety należy doliczyć ok. 20% materiału na wypadek ewentualnych błędów czy zniszczeń. Pękające kafelki podczas remontu to normalna sytuacja. Pamiętajmy również o ewentualnych błędach pomiarowych. Lepiej kupić odrobinę więcej farby czy wykładziny, niż w pośpiechu szukać otwartego sklepu z asortymentem budowlanym.

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze