1 metr bieżący – ile to metrów kwadratowych?

W przypadku wielu produktów dekoracyjno-budowlanych, a także przy zamawianiu schodów, mebli kuchennych, okien, płotu lub usług malowania, tapetowania czy kafelkowania często spotykamy się określeniami „cena za metr bieżący” lub „cena za metr kwadratowy”. Czym różnią się od siebie metr bieżący i metr kwadratowy? Co to jest metr bieżący? Jak obliczyć metr bieżący firany, mebli kuchennych czy okna?

Źródło: Stasique/shutterstock
Źródło: Stasique/shutterstock

Co to jest metr bieżący?

Metr bieżący jest jednostką miary długości przedmiotów wielowymiarowych, a więc posiadających długość, szerokość oraz opcjonalnie głębokość. Inaczej mówiąc, jest to odcinek o długości metra, bez brania pod uwagę jego szerokości czy głębokości. Miarę metra bieżącego stosuje się, gdy długość jest istotniejsza od pozostałych, stałych wymiarów i może ulec zmianie zależnie od naszych oczekiwań. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że metr bieżący nie jest jednostką powierzchni tak jak metr kwadratowy. Skrótem od słów „metr bieżący”, który często spotkać można przy cenach produktów lub usług budowlano-remontowych, jest m.b.

Cena za metr bieżący – co oznacza?

Cena za metr bieżący określa, ile zapłacimy za fragment o długości 1 metra konkretnego produktu, np. mebli w zabudowie czy tkaniny na zasłony. W tym przypadku pod uwagę nie jest brana wysokość czy głębokość mebli, ani szerokość tkaniny, a wyłącznie długość 1 metra. Przykładowo, wykładzinę dywanową o stałej szerokości, np. 4 metrów, można kupić w dowolnej długości, aby możliwe było przykrycie całej podłogi w pomieszczeniu. Cena za metr bieżący oznacza zatem, ile zapłacimy za kawałek wykładziny o wymiarach 1 m długości x 4 m szerokości.

Co sprzedawane jest w metrach bieżących?

W branży budowlano-dekoracyjnej cenę za metr bieżący najczęściej stosuje się w przypadku produktów zwijanych w rolkę, np. tapet, tkanin, wykładzin, siatek ogrodzeniowych, kabli, rur, wełny mineralnej. Miarę tę wykorzystuje się także do wycen wykonywanych na zamówienie mebli kuchennych w zabudowie, szaf na wymiar, płotów betonowych czy kutych, balustrad, schodów drewnianych. Często z ceną za metr bieżący można zetknąć się również przy kupnie desek podłogowych, podbitki, boazerii, okien, a także przy usługach takich jak wykonywanie wykopów czy fundamentów.

Metr bieżący a metr kwadratowy

Przeglądając oferty wykonawców usług budowlano-remontowych czy też produktów w sklepach, możemy natknąć się na cenę za metr bieżący lub cenę za metr kwadratowy. Często pojawia się wtedy pytanie – 1 m.b. ile to m²? Korzystając z naszego przykładu wykładziny, należy najpierw dowiedzieć się, jaki fragment wykładziny będzie równy metrowi bieżącemu. Jak obliczyć metr bieżący? Najprościej można to zrobić, mnożąc niezmienną, ustaloną z góry szerokość wykładziny (tj. 4 metry) x 1 metr długości. Cena za metr bieżący będzie więc całkowitym kosztem kawałka wykładziny o wymiarach 1 x 4 metra. De facto, płacąc za metr bieżący wykładziny, kupimy więc fragment o powierzchni 4 metrów kwadratowych.

Źródło: severija/shutterstock
Źródło: severija/shutterstock

Jak widać, metr metrowi nierówny! Kupując materiały wykończeniowe zwracajmy uwagę na jednostki miary: m², m. b. czy m b.. Bywa, że ich nieznajomość przypłacamy zbędnymi lub przeciwnie – niewystarczającymi zakupami. Znając jednak różnicę między metrem bieżącym a metrem kwadratowym, można bez problemu określić ilość potrzebnego materiału i zorientować się w jego realnej cenie.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze