5000 zł dotacji na fotowoltaikę – jak uzyskać dopłatę z programu „Mój Prąd"?

Na przełomie sierpnia i września rusza rządowy program „Mój Prąd”. W ramach programu będziesz mógł się starać o dofinansowanie domowych instalacji fotowoltaicznych (PV), czyli przetwarzających światło słoneczne na energię elektryczną. Maksymalny koszt wsparcia to 5000 złotych. Co najważniejsze, dotacja nie jest uzależniona od dochodu, a to sprawia, że może się o nią ubiegać każdy, kto posiada dom jednorodzinny. O szczegółach programu dowiesz się już za chwilę.

panele fotowoltaiczne na szarym dachu

Czym jest program „Mój Prąd”?

Ogłoszony 23 lipca 2019 roku program „Mój Prąd” ma na celu wesprzeć właścicieli domów jednorodzinnych w zakresie samodzielnej produkcji energii elektrycznej. Co to może oznaczać? Przede wszystkim niższe rachunki za prąd. A jeśli dodatkowo zdecydujesz się na złożenie wniosku w programie „Czyste Powietrze”, możesz uzyskać dofinansowanie na zakup np. pieca elektrycznego lub pompy ciepła. Dzięki temu masz możliwość obniżyć swoje wydatki za ogrzewanie i energię nawet o 90%!

Ile wynosi dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej (PV)?

Dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej wynosi 50% kosztów związanych z ich zakupem oraz montażem, czyli tzw. kosztami kwalifikowanymi. Ważne jest jednak to, że maksymalna kwota wsparcia to 5000 złotych, więc jeśli chcesz uzyskać zwrot połowy poniesionej sumy, zainstalowana technologia nie powinna wynieść więcej niż 10 000 złotych. W programie „Mój Prąd” możesz się starać o dofinansowanie na instalację o mocy zainstalowanej od 2 kW do 10 kW.

dom z kamieniem elewacyjnym i panelami fotowoltaicznymi

Kiedy i gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie instalacji PV?

Nabór wniosków z programu „Mój Prąd” rusza na przełomie sierpnia i września 2019 roku, więc na złożenie wniosku musisz jeszcze poczekać. Warto jednak pamiętać, że do dofinansowania kwalifikują się instalacje, na które faktura została wystawiona nie wcześniej niż w dniu ogłoszenia programu przez premiera Mateusza Morawieckiego, czyli 23 lipca 2109 roku.

Wnioski będą przyjmowane i rozpatrywane w formie papierowej przez NFOŚiGW (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) w Warszawie. Wypełnione dokumenty można dostarczyć osobiście lub za pośrednictwem poczty, kuriera, itp.

panele fotowoltaiczne w nowoczesnym domu

Co będzie potrzebne do złożenia wniosku o dotację na fotowoltaikę?

Jest to dofinansowanie na zasadzie zwrotu poniesionych kosztów, a więc musisz najpierw sfinansować działania z własnych środków, a dopiero później starać się o dotację. Do tego celu będą Ci potrzebne:

  • faktura za zakup nowej* instalacji fotowoltaicznej (PV) wraz z całym oprzyrządowaniem;
  • faktura za montaż instalacji PV;
  • dowód zapłaty za faktury za zakup i montaż instalacji PV;
  • dokumenty, które potwierdzają instalację licznika dwukierunkowego (na dokumentach musi się znaleźć również numer identyfikacyjny umowy kompleksowej – wzór pojawi się na stronach NFOŚiGW w dniu ogłoszenia naboru).

*Nowa instalacja PV, wg założeń programu, to taka, która była wyprodukowana nie później niż 24 miesiące przed instalacją.

dom z panelami fotowoltaicznymi

Czy można połączyć program „Mój prąd” z „Czystym Powietrzem”?

Program „Mój Prąd” wyklucza uczestnictwo w ramach innego programu w zakresie instalacji fotowoltaicznej. Jednak nie ma przeciwwskazań, aby połączyć go z pozostałymi działaniami, które wspiera „Czyste Powietrze”. Możesz więc złożyć wniosek o dofinansowanie na wymianę źródła ciepła, okien lub termoizolację domu, a jednocześnie starać się o wsparcie zakupu instalacji PV w programie „Mój Prąd”.

Czym się różnią dofinansowania zakupu instalacji PV?

W „Czystym Powietrzu” możesz się starać o pożyczkę na preferencyjnych warunkach na zakup instalacji PV, zaś w programie „Mój Prąd” masz możliwość uzyskać bezzwrotną dotację.

panele fotowoltaiczne na czarnym dachu

Pula na dofinansowanie własnej mikroinstalacji PV jest ograniczona, dlatego warto śledzić stronę NFOŚiGW, aby złożyć wniosek możliwie jak najszybciej od dnia rozpoczęcia naboru. Pamiętaj również, że do wsparcia kwalifikują się tylko zakończone inwestycje, dlatego jeśli marzy Ci się niezależność energetyczna, to teraz jest najlepszy moment na podjęcie pierwszych działań.

Tu znajdziesz szczegóły programu „Czyste Powietrze”>>

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze