Jak obniżyć rachunki za prąd i wodę? 8 skutecznych rad

Czy wiesz, że racjonalne użytkowanie prądu i wody pozwala na oszczędność nawet kilkuset złotych rocznie? Ponadto takie wydajne gospodarowanie mediami wspiera ekologiczny tryb życia i jest ukłonem w stronę ochrony środowiska. Niezależnie jednak czy masz na uwadze dobro własnego portfela czy przyrody, oba powody są dobre, aby zacząć oszczędzać. W poniższym tekście znajdziesz kilka sprawdzonych sposobów na to, aby Twoje rachunki za prąd i wodę zauważalnie się zmniejszyły.

Kupno urządzeń energooszczędnych

Najlepsze urządzenia elektryczne to te, które mogą pochwalić się energooszczędnymi systemami. Warto pamiętać zatem, aby wybierać nowoczesne modele o najlepszych klasach energetycznych.  Klasy efektywności uporządkowane są według skali od A+++ do G (A+++, A++, A+, A, B, C, D, E ,F, G), przy czym klasa A+++ umieszczona na zielonym pasku oznacza urządzenia najbardziej oszczędne, natomiast klasa G na czerwonym pasku określa sprzęty najmniej efektywne. Dla przykładu, lodówka klasy B o pojemności 300 litrów, zużywa w ciągu roku 450kWh, przy czym generuje rachunki na poziomie około 250 złotych. Z kolei identyczny model w klasie A, zużywa już 320kWh, co oznacza, że taki rachunek za prąd wyniesie 180 złotych.

Świadome korzystanie z urządzeń elektrycznych

Wiele osób nie przywiązuje większej wagi do tego, w jaki sposób użytkuje urządzenia elektryczne - a to błąd! Nieracjonalne korzystanie ze zmywarki, pralki a nawet ładowarek telefonicznych potrafi w znaczy sposób zawyżyć rachunki za prąd. Pamiętaj zatem, aby nie uruchamiać niewypełnionych w pełni urządzeń - nie ma sensu uruchamiać zmywarki dla kilku talerzy czy pralki, kiedy jej bęben jest wypełniony tylko w połowie. Takie postępowanie, to nie tylko oszczędność energii elektrycznej, ale i wody! Oprócz tego, wyłączaj z prądu ładowarki - telefoniczne czy komputerowe. Ważne jest również, aby nie uruchamiać urządzeń tylko na kilka chwil, ponieważ największy pobór mocy następuje właśnie przy ich włączaniu.

Dostawca energii elektrycznej

Aby znacząco obniżyć rachunki za prąd czasem wystarczy po prostu zmienić dostawcę energii elektrycznej. Warto zatem zorientować się, jacy dostawcy działają w regionie, w którym mieszkasz. Oprócz tego, dokładnie przeanalizuj swoje potrzeby. Jeżeli jesteś nocnym markiem, być może warto postawić na ofertę, która oferuje dogodne warunki właśnie po zapadnięciu zmroku? W Polsce, co wynika z uregulowań, klienci indywidualni mogą kupować energię w taryfie jednostrefowej (G11) lub dwustrefowej (G12).W pierwszej taryfie cena energii jest identyczna całą dobę. W drugiej taryfie wyższe ceny obowiązują w godzinach szczytu, zaś niższe w nocy. Pamiętaj również, aby skrupulatnie przyjrzeć się stawkom konkretnych dostawców i zastanowić się, na jaki okres chcesz podpisać umowę. W większości przypadków, im okres umowy jest dłuższy, tym stawki są atrakcyjniejsze.

Urządzenia w stanie czuwania

Bardzo dużo energii zużywa się poprzez niewyłączanie urządzeń, takich jak telewizor czy komputer. Dla przykładu 40-calowy telewizor LED w stanie czuwania zużywa 0,1W/na dobę, natomiast notebook około 2 W/na dobę. Pamiętaj zatem, że oprócz tego, że korzystasz z urządzeń elektrycznych za dnia, one często generują koszty również w ciągu nocy. Bardzo ważną kwestią pozostaje także ekonomiczne korzystanie z oświetlenie. Prócz tego, że zainwestujesz w energooszczędne żarówki, pamiętaj, aby po prostu wyłączać światło! Co jednak ciekawe, w większości przypadków największy pobór energii następuje podczas włączania lampy, dlatego jeśli będziesz co chwilę włączać i wyłączać światło to zużyjesz więcej prądu, niż w momencie, gdy żarówka będzie paliła się przez jakiś czas.

Sprawdź uszczelki

Kapiący kran zawsze warto naprawić - i to nie tylko dlatego, że spadające miarowo krople potrafią wydawać irytujący dźwięk obijając się o dno zlewozmywaka. Pęknięta uszczelka to pozornie drobiazg, jednak cieknący kran może oznaczać utratę nawet 12 tysięcy litrów rocznie! Jeśli zatem myślisz o oszczędności wody, najpierw zrób dokładny przegląd wszystkich kranów w domu. Jeżeli nie potrafisz poradzić sobie z usterkami samodzielnie, wezwij hydraulika. Wprawdzie na początku może Ci się wydawać, że koszty naprawy przewyższają koszty utraconej wody, jednak wkrótce okaże się, że to tylko złudzenie.

Oszczędne perlatory

Jeśli nie wiesz czym jest perlator - spieszymy z wyjaśnieniem! Takie urządzenie to nic innego, jak rodzaj nakładki w formie sitka, którą nakłada się bezpośrednio na koniec kranu lub prysznica. Mechanizm napowietrza wodę, zwiększając optycznie jej strumień i jednocześnie ogranicza jej ilość wypływającą z baterii. Według specjalistów, taki zabieg pozwala zaoszczędzić od 15% do nawet 60% wody! Ceny perlatorów wahają się od 5 do 30 złotych. Jak się zatem okazuje nie jest to duży wydatek, a oszczędność pozostaje znaczna.

Wymiana spłuczek

Spłukiwanie wody w toalecie zajmuje pozornie chwilę, jednak w rzeczywistości potrafi generować znacznie większe koszty niż nam się wydaje. Zazwyczaj pojemność rezerwuaru w toalecie waha się od 6 do 9 litrów. Codzienne chwytanie za spłuczkę może zatem oznaczać, że do kanalizacji trafia nawet 50 litrów wody! Designerzy wychodząc naprzeciw ekologii i oszczędnemu prowadzeniu gospodarstwa domowego opracowali specjalne oszczędne spłuczki. Taki mechanizm pozwala efektywne spłukiwanie małą ilością wody i jest wyposażone w stoper, dzięki któremu można zatrzymać wodę w każdej chwili.

<< Kliknij i wybierz armaturę, która pomoże Ci zaoszczędzić wodę >>

Dobre nawyki podczas zużywania wody

Bardzo istotnym aspektem jest zmiana myślenia na temat użytkowania prądu i wody. Prawda jest bowiem taka, że żadne rozwiązania nie będą wystarczająco skuteczne, jeśli my sami nie zaczniemy właściwie korzystać z mediów. Chcąc oszczędzić wodę pamiętaj o tym, aby nie odkręcać wody podczas takich czynności jak golenie się czy mycie zębów. Oprócz tego, zamień wannę na prysznic, a zmywając naczynia, zrezygnuj z bieżącego strumienia wody - wystarczy, że napełnisz jedną komorę zlewu wodą z płynem, a talerze będziesz spłukiwać pod niewielkim strumieniem. Pamiętaj również, aby drobne odpadki, takie jak np. zużyte płatki kosmetyczne wyrzucać do kosza, a nie spłukiwać w toalecie.

Oszczędności nigdy nie za wiele! Właściwe korzystanie z wody i urządzeń elektrycznych oznacza rozsądniejsze prowadzenie gospodarstwa domowego, a co za tym idzie, ulgę dla portfela i ukłon dla ekologii. Zaoszczędzone pieniądze można natomiast wydać na drobne przyjemności bądź stylowe dodatki do domu - a to przecież lubimy wszyscy!

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze
Ostatnio zdecydowaliśmy się na panele fotowoltaiczne i to był strzał w dziesiątkę. Rachunki poszły w dół, satysfakcja z większego dbania o ekologię w górę. Zostawiam nr. do sprawdzonej firmy: 530502501
  • Dodano 5 miesiący temu

Zobacz więcej produktów