⌛ Ostatni dzień promocji! CYBER MONDAY do -75%
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Jak przechowywać wino w domu? Porady i inspiracje

Jeden z angielskich królów zwykł mawiać: „ Wino nie tylko się pija. Wino się wącha, obserwuje, podziwia, smakuje, sączy, delektuje i o winie się mówi.” Rzeczywiście, dobre wino jest trunkiem dla prawdziwych koneserów, którzy do jego przechowywania przywiązują ogromną wagę. Niektórzy projektują zatem prywatne piwniczki, inni inwestują w nowoczesne chłodziarki lub wybierają specjalne stojaki, na których wino może spokojnie leżakować. Który sposób przechowywania wina jest najlepszy i dlaczego? O tym rozpisujemy się w poniższych akapitach.

winniczka, winnica w domu, przechowywanie wina w domu

W jakich warunkach przechowywać wino?

Wino tu subtelny i jednocześnie dość wymagający trunek. Warto zatem pamiętać, że na jego ostateczny smak, aromat i kolor potrafi wpłynąć kilka czynników, takich jak: nasłonecznienie, temperatura oraz wilgotność powietrza. Znawcy zaznaczają, że zbyt mocne oświetlenie, zarówno sztuczne, jak i naturalne może spowodować wydzielenie się siarki, a co za tym idzie nieprzyjemny „smak światła”. Oprócz tego, wino narażone na zbyt duże nasłonecznienie szybciej się starzeje i traci swój kolor.

Jakie zatem warunki preferuje wino? Po pierwsze powinno być przechowywane w mocno zacienionym bądź zupełnie ciemnym miejscu. Po drugie, temperatura wśród której przebywa, nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza. Wino czerwone lubi temperaturę wahającą się pomiędzy 15 a 18 stopniami, z kolei białe wino woli temperaturę w przedziale 10 a 15. Najchłodniejsze warunki potrzebne są przy przechowywaniu wina różowego, czyli 9-10 stopni. Ostatnim warunkiem pozostaje wilgotność powietrza, która powinna wynosić około 70%.

piwniczka na wino

Wino w piwniczce

Idealnym miejscem do przechowywania win jest oczywiście piwniczka. W takim miejscu jest chłodno i ciemno, co trunek z pewnością doceni. Warto pamiętać, że wino należy przechowywać w pozycji poziomej. Takie ułożenie butelki sprawia, że korek zawsze będzie wilgotny, co zapobiegnie jego wyschnięciu i przedostaniu się powietrza do środka butelki. Przestrzeń na przechowywanie win można wygospodarować w piwnicy lub zaaranżować tego typu pomieszczenie np. w niewielkiej spiżarni. Co ciekawe, transportując butelki wina do domu, szczególnie zatroszcz się o to, aby nazbyt nimi nie potrząsać. Wszelkie gwałtowne wibracje mogą bowiem zniszczyć strukturę szlachetnego trunku.

Wyspa kuchenna na wino

Jeśli nie masz możliwości zaprojektowania piwniczki na wino, możesz pokusić się o specjalny mebel, który będzie w stanie pomieścić Twoją winną kolekcję. I tak, wiele osób wybiera zgrabne wyspy kuchenne z wbudowanym stojakiem na wino. Takie rozwiązanie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie aneks kuchenny połączony jest z jadalnią bądź salonem. Tego typu wyspa jest nie tylko bardzo modna, ale i funkcjonalna. Oprócz tego, że można przechowywać w niej butelki, doskonale sprawdzi się jako bufet czy blat roboczy.

NEW AXEL

NEW AXEL

285 zł
kuchnia w stylu skandynawskim

Stojak na wino - zabudowa kuchenna czy półki?

Butelki ulubionego trunku możesz równie dobrze przechowywać „na wysokości”. I tak, projektując kuchnię, koniecznie przyjrzyj się zabudowom meblowym, które są wyposażone w stojak na wino. Może być on wmontowany w meble na zasadzie półek, szafek, a nawet szuflad. Jeżeli w Twojej wymarzonej zabudowie kuchennej brakuje takiego elementu, istnieje szansa, że da się go dopasować do kompletu na zamówienie. A jeżeli nie? Nic prostszego! Wino możesz równie dobrze przechowywać na klasycznych, drewnianych półkach wyposażonych w listewki lub przegródki zapobiegające ruszaniu się butelek.

Minimalistyczny stojak na wino

Na rynku można spotkać rozmaite modele stojaków - w tym te ścienne, zaprojektowane w duchu minimalistycznym. Najczęściej wykonane z drewna, przypominają długie „kliny”, które montuje się do ściany i na nich osadza butelki. Taka skromna, nieskomplikowana konstrukcja doskonale sprawdzi się w nowoczesnych przestrzeniach skandynawskich, industrialnych czy hi-tech. Podobny element jest bardzo ciekawym pomysłem na wykończenie „nagiej” ściany, która aż prosi się o bezpretensjonalny i jednocześnie funkcjonalny akcent.

ozdobny stojak na wino

Dekoracyjny stojak na wino

Oprócz minimalistycznych stojaków ściennych, na rynku można spotkać również bardziej fantazyjne modele. Niektóre wykonane są z drewna, inne wykończone dekoracyjną metaloplastyką. Ciekawym wyborem może być również stojak wykończony motywami roślinnymi lub efektowną przecierką. Mniejsze warianty można wyeksponować na blatach mebli, większe na podłodze. Ustawiając stojak warto unikać miejsc nasłonecznionych i narażonych na zmiany temperatur. Bezwzględnie odpadają zatem przestrzenie przy grzejnikach czy kominkach.

Jak zrobić stojak na wino z palet?

Oryginalny i niedrogi stojak na wino bardzo łatwo można zrobić samodzielnie. W tym celu wystarczy użyć drewnianych balet bądź skrzynek. Aby konstrukcja była funkcjonalna, należy wyciąć w paletach półokrągłe „ząbki”, które przytrzymywałyby szyjki butelek bądź przybić do nich drewniane listwy oddzielające butelki od siebie. Na blacie takiej konstrukcji świetnie zaprezentują się kieliszki oraz akcesoria winiarskie, takie jak korkociąg czy dekanter. Tego typu mebel będzie doskonale pasował do wnętrz w stylu industrialnym czy vintage.

Wino to trunek, który pamięta początki naszej cywilizacji! Nic w tym jednak dziwnego - niewiele osób wie, że pierwsze odmiany winorośli pojawiły się już w okresie Trzeciorzędu, czyli jakieś 60 milionów lat temu. Współcześnie wino nie traci na popularności - koneserzy winnych aromatów wciąż delektują się nimi z pełną pasją. Warto zatem zwracać uwagę na to, w jaki sposób szlachetny trunek jest przechowywany. Dzięki temu można cieszyć się jego fantastycznym smakiem, zapachem i piękną, głęboką barwą.


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności