LETNIA WYPRZEDAŻ - czas start! Kupuj z rabatami 🔥
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak i gdzie przechowywać przetwory w domu?

Jak przechowywać przetwory w mieszkaniu? Znamy odpowiedź na to pytanie i chętnie podzielimy się z Tobą wszystkimi szczegółami. Przeczytaj artykuł, a przechowywanie przetworów przestanie być dla Ciebie czarną magią. Stanie się jasne niczym… dżem z brzoskwiń. Opowiadanie o wekach sprawiło, że zgłodnieliśmy. Ty również? W takim razie nie zwlekaj i czym prędzej sprawdź, gdzie trzymać przetwory. Ciesz się smakiem ulubionych owoców przez długi czas.

Jak długo można przechowywać przetwory w słoikach?

Słoiki z ulubionymi dżemami i powidłami przygotowane? Świetnie. Teraz pewnie zastanawiasz się, jak długo można przechowywać przetwory owocowe. Odpowiedź na to pytanie jest wypadkową wielu różnych czynników. Dlatego trudno wskazać jeden konkretny termin. Wszystko zależy od tego, gdzie i w jakich warunkach wyroby są przetrzymywane. Przyjmuje się jednak, że weki nie powinny stać dłużej niż 12 miesięcy. Najlepiej wykorzystać je przed rozpoczęciem kolejnego sezonu wiosenno-letniego i zrobić miejsce na następne pyszności.

Słoik z gwintowanym wieczkiem Kilner, 0,25 l

Słoik z gwintowanym wieczkiem Kilner, 0,25 l

25 zł
Słoik Kilner, 0,5l

Słoik Kilner, 0,5l

32 zł
Słoik w prążki z hermetycznym zamknięciem Kilner, 0,95l

Słoik w prążki z hermetycznym zamknięciem Kilner, 0,95l

54 zł
Słoik z hermetycznym zamknięciem Kilner, 0,45l

Słoik z hermetycznym zamknięciem Kilner, 0,45l

46 zł

W jakiej temperaturze przechowywać przetwory?

Co zrobić, by przedłużyć trwałość domowych weków? Słoiki na konfitury, powidła, dżemy i inne pyszności muszą być szczelnie zamknięte. Bardzo duże znaczenie ma również temperatura, w jakiej przetrzymywane są gotowe wyroby. Powinny stać w suchym i chłodnym miejscu.

A zatem, czy przetwory można przechowywać w lodówce? Tak, jeśli zostały już otwarte. Najlepiej wówczas spożyć je w ciągu miesiąca. Pamiętaj, że w napoczętych dżemach może szybko rozwinąć się pleśń, a także mykotoksyny, które niszczą wątrobę i zwiększają ryzyko wystąpienia wrzodów, krwawień z przewodu pokarmowego, alergii oraz wielu innych problemów zdrowotnych.

Pewnie zastanawiasz się, jakie jest idealne miejsce w lodówce na przetwory? Górna półka, gdzie zwykle panuje temperatura 6-7°C. Takie warunki sprzyjają rozwojowi dobrych bakterii kwaszących i hamują proces powstawania gnilnych drobnoustrojów.

Zamknięte weki poddane procesowi pasteryzacji warto natomiast trzymać w piwnicy lub spiżarni. A jeśli takich pomieszczeń w domu nie ma, dobrym miejscem będzie balkon, pawlacz lub schowek na narzędzia. Więcej informacji na temat przechowywania przetworów znajdziesz w dalszej części artykułu.

Sprawdź też: Jak urządzić spiżarnię? Sprawdź pomysły na aranżację spiżarni w domu

Jak przechowywać przetwory w kuchni?

Obiecaliśmy, że powiemy coś więcej na temat tego, jak przechowywać przetwory bez piwnicy, spiżarni czy innego oddzielnego pomieszczenia. A my zawsze dotrzymujemy słowa. Dlatego teraz przedstawimy Ci trik, który doskonale sprawdzi się w domu lub małym mieszkaniu.

Jednym z najprostszych sposobów na przechowywanie przetworów w kuchni jest wygospodarowanie miejsca na dżemy, konfitury czy powidła pod oknem z dala od źródeł ciepła (na przykład grzejników, piekarnika czy kuchenki). Wybierz przestrzeń, gdzie nie docierają promienie słoneczne. Dzięki temu domowe wyroby nie stracą koloru ani cennych wartości odżywczych i witamin.

Jakie jeszcze kryteria powinna spełnić idealna szafka na przetwory? Sięgnij po model o ażurowej budowie, który zapewni wekom dopływ powietrza. Jeśli nie znajdziesz odpowiedniego wariantu w sklepach, zmodyfikuj mebel, który masz już w domu. Wymień drzwiczki na zasłonkę. Pamiętaj o jednej bardzo ważnej kwestii – nie mieszaj dżemów, powideł i konfitur z innymi artykułami spożywczymi.

Dobrym pomysłem na przechowywanie w kuchni przetworów, kawy lub innych produktów są wysokie kosze cargo. To wygodne i praktyczne rozwiązanie. Z powodzeniem możesz wykorzystać je nawet w niewielkich i ciasnych pomieszczeniach. Dzięki niemu zyskasz swobodny dostęp do wszystkich wyrobów umieszczonych na półkach.

Wiesz już, gdzie przechowywać w kuchni dżemy, konfitury, powidła i inne przetwory? Doskonale. Sprawdź, w jakich jeszcze miejscach możesz trzymać domowe weki.

Dowiedz się więcej: Sprytne sposoby na przechowywanie w kuchni - porady i zdjęcia

Jak przechowywać przetwory na balkonie?

Czy przechowywanie przetworów na balkonie to dobry pomysł? Oczywiście. Wystarczy umieścić je w skrzynkach i zabezpieczyć przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, ostre promienie słońca, silny wiatr itp. Możesz też zamocować na ścianie balkonu kilka półek i stworzyć miniregał na przetwory. Trzymanie konfitur, powideł czy dżemów na zewnątrz bywa jednak dość kłopotliwe. Zimą, gdy pojawią się pierwsze przymrozki, trzeba przenieść weki do cieplejszego miejsca.

Gdzie jeszcze można przechowywać przetwory?

Przechowywanie przetworów w piwnicy nie wchodzi w grę? Nie masz w domu miejsca na spiżarnię? Wszystkie szafki w kuchni są już zajęte, a balkon nie pomieści żadnych skrzynek czy regałów? Nie wiesz, co zrobić z wekami? Rozejrzyj się po mieszkaniu. Sprawdź, czy przestrzeń pod łóżkiem jest zajęta. A może któraś z dolnych półek w Twojej szafie nie została jeszcze zagospodarowana?

Świetnym schowkiem na dżemy, konfitury lub powidła jest również pawlacz, czyli niewielka szafka montowana pod sufitem w przedpokoju. Ten mebel cieszył się dużą popularnością w czasach PRL-u, ale do dziś można go spotkać w wielu mieszkaniach. Też masz go u siebie? Teraz już wiesz, jak go dobrze zagospodarować. Do dzieła!

A co powiesz na przechowywanie przetworów w garażu? W końcu nikt nie twierdzi, że można w nim trzymać tylko samochód, prawda? No właśnie. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by urządzić w nim niewielką spiżarnię. Wystarczy regał z kilkoma półkami i trochę wolnego miejsca.

Masz już pomysł, gdzie przechowywać przetwory? Twój wybór padł na kuchnię czy sypialnię? Może chodzi Ci po głowie inne rozwiązanie, którego tu nie wymieniliśmy. Wiemy, że potrzeba jest matką wynalazku. Dlatego czekamy na Twoje propozycje w komentarzach. Zainspiruj nas i innych czytelników.

Regał na książki dla dzieci okrągły

Regał na książki dla dzieci okrągły

200 zł
Regał industrialny loft IRON 3

Regał industrialny loft IRON 3

990 zł
Regał industrialny loft  IRON 1

Regał industrialny loft IRON 1

620 zł
Regał industrialny loft IRON 2

Regał industrialny loft IRON 2

880 zł

Wiesz już, jak przechowywać przetwory, by cieszyć się smakiem ulubionych owoców przez cały rok? W takim razie nie będziemy Cię już dłużej zatrzymywać. W końcu dżemy, powidła i konfitury same się nie zrobią. A szkoda. Chociaż… Kto wie, może kiedyś… Tymczasem cieszymy się, że zdradziliśmy Ci sposoby na przechowywanie przetworów i dzięki temu dołożyliśmy swoją małą cegiełkę do Twoich przygotowań.


Inne artykuły w tej kategorii