Wielka wyprzedaż w BONAMI! -15% na wszystko z kodem: MINUS15
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak urządzić kuchnię, aby była funkcjonalna? Ergonomia w kuchni

Jak urządzić kuchnię, by wykonywane w niej czynności były szybsze, bardziej wydajne i mniej męczące? To proste – kieruj się zasadami ergonomii w kuchni. Odpowiedni układ mebli kuchennych, wysokość blatów, głębokość szafek i zlewu pozwolą Ci urządzić funkcjonalne wnętrze. Ergonomiczna kuchnia powinna być też podzielona na strefy i prawidłowo oświetlona. W naszym poradniku przybliżamy najważniejsze zasady, dzięki którym ergonomia w kuchni nie będzie mieć przed Tobą tajemnic.

Jak urządzić kuchnię? Podziel ją na strefy

Pierwszą zasadą ergonomii w kuchni jest podział wnętrza na 5 stref, które powinny być rozlokowane obok siebie zgodnie z ruchem wskazówek zegara (dla osób praworęcznych). Dzięki nim poruszanie się w kuchni podczas przygotowania posiłków będzie łatwe i wygodne. W funkcjonalnej kuchni chodzi przede wszystkim o zmniejszenie do minimum chodzenia, obracania i schylania się oraz podnoszenia i wyciągania rąk.

 1. Strefa zapasówlodówka, zamrażarka i szafka na produkty niewymagające chłodzenia. Ta strefa powinna się znajdować jak najbliżej wejścia, aby można było rozpakować zakupy bez konieczności przechodzenia przez całe pomieszczenie.
 1. Strefa przechowywania – szafki na garnki, naczynia i sztućce oraz małe AGD. W strefie tej można zastosować szafki wiszące, które pozwolą na swobodne rozlokowanie talerzy, misek, szklanek i kubków. Nowoczesne szafki zamiast drzwi na zawiasach posiadają podnośniki klapowe, które są bezpieczniejsze w użytkowaniu. W strefie przechowywania lepiej zrezygnować z półek w dolnych szafkach, które wymuszają schylanie się i klękanie. W ich miejscu warto zamontować szuflady z pełnym wysuwem.
 1. Strefa zmywania – zlewozmywak, zmywarka, kosze na śmieci. Zmywarka pozwala zaoszczędzić czas, a dzięki wysokiej temperaturze mycia zapewnia też większą higienę. Kosze do segregowania śmieci najlepiej umieścić w szafce z wysuwaną szufladą. W okolicy zlewu dobrze też zlokalizować szufladę na przybory do mycia i sprzątania – płyn do naczyń, ściereczki, szufelkę i zmiotkę czy worki na śmieci.
 1. Strefa przygotowywania posiłków – blat kuchenny lub wyspa. Odpowiednia wysokość i szerokość blatu jest warunkiem wygodnego krojenia i mieszania składników. Warto, aby nad blatem znajdował się reling kuchenny, czyli specjalna szyna do zawieszenia najpotrzebniejszych akcesoriów, np. chochli czy kubków. W strefie przygotowania powinien znaleźć się też stojak z nożami, deski oraz pojemniki z przyprawami.
 1. Strefa gotowania – kuchenka, piekarnik, mikrofalówka. Oprócz typowych kuchenek gazowych czy elektrycznych, coraz bardziej popularne stają się kuchnie indukcyjne, pozwalające przygotować danie w znacznie krótszym czasie. Aby uniknąć przykrych zapachów, nad kuchenką koniecznie trzeba zainstalować cichy okap.
Kuchnia z płytą ceramiczną AMICA CHED37319X X-TYPE

Kuchnia z płytą ceramiczną AMICA CHED37319X X-TYPE

2199 zł
Piekarnik AMICA ED37619B F-TYPE Elektryczny Czarny A

Piekarnik AMICA ED37619B F-TYPE Elektryczny Czarny A

999 zł
Piekarnik TEKA HLC 847 SC 40589020 WISH Elektryczny parowy Inox-czarny

Piekarnik TEKA HLC 847 SC 40589020 WISH Elektryczny parowy Inox-czarny

3799 zł
Piekarnik HAIER HWO60SM6B5BH Elektryczny Czarny A+

Piekarnik HAIER HWO60SM6B5BH Elektryczny Czarny A+

2199 zł
Piekarnik AMICA ED47639BA+ X-TYPE Steam Elektryczny parowy Czarny A+

Piekarnik AMICA ED47639BA+ X-TYPE Steam Elektryczny parowy Czarny A+

1598 zł
Piekarnik Samsung NQ 50H5537 KB

Piekarnik Samsung NQ 50H5537 KB

2099 zł
Piekarnik Amica ED 17319W RETRO

Piekarnik Amica ED 17319W RETRO

1399 zł
Piekarnik SOLGAZ SP-34-PM Elektryczny z mikrofalą Czarny

Piekarnik SOLGAZ SP-34-PM Elektryczny z mikrofalą Czarny

3449 zł

Ergonomia w kuchni – trójkąt roboczy

Drugą bardzo ważną zasadą ergonomii w kuchni jest tzw. trójkąt roboczy. To zasada określająca rozstawienie w kuchni trzech najważniejszych sprzętów – lodówki, kuchenki i zlewozmywaka. Ważne, by znalazły się one jak najbliżej siebie, w rozstawieniu przypominającym trójkąt. Optymalne odstępy między nimi powinny wynosić:

 1. Lodówka i zlewozmywak: 120-210 cm
 2. Zlewozmywak i kuchenka: 120-210 cm (min. 90 cm w małych kuchniach)
 3. Lodówka i kuchenka: 120-270 cm
Lodówka Optimum LD 0110 Plus

Lodówka Optimum LD 0110 Plus

599 zł
Lodówka Polar POB 601 EW

Lodówka Polar POB 601 EW

1049 zł
Lodówka Gorenje R491PW

Lodówka Gorenje R491PW

779 zł
Lodówka SAMSUNG RB34T671FSA No frost 185.3cm Grafitowa

Lodówka SAMSUNG RB34T671FSA No frost 185.3cm Grafitowa

2000 zł

Zasady ergonomii w kuchni – układ mebli

Kuchnia jednorzędowa

To najmniej funkcjonalne ustawienie mebli w kuchni. Ponieważ szafki i sprzęty znajdują się w jednej linii, nie ma tu możliwości zastosowania zasady trójkąta roboczego. Dla najlepszej organizacji linię mebli powinna rozpoczynać lodówka. Za nią powinien się znaleźć blat na wyjmowane z niej produkty. Następnie przychodzi kolej na zlew, główny blat roboczy (nad którym mogą wisieć szafki) oraz płytę grzejną. Na końcu możesz jeszcze umieścić krótki blat pomocniczy. Układ jednorzędowy najlepiej sprawdza się w małych pomieszczeniach oraz we wnękach i aneksach kuchennych.

Kuchnia dwurzędowa

W bardziej ergonomicznej kuchni dwurzędowej szafki są zlokalizowane w dwóch równoległych liniach. Pod jedną ścianą powinien znaleźć się zlew, blat roboczy i kuchenka, pod drugą zaś lodówka i blat dodatkowy. Odległość między dwoma rzędami szafek powinna wynosić 90-120 centymetrów, co pozwala na swobodne otwieranie drzwiczek i wymijanie się osób. Układ dwurzędowy jest odpowiedni do krótkich, ale szerokich kuchni.

Zestaw garnków Uno 10 elem. Tefal A701SC84

Zestaw garnków Uno 10 elem. Tefal A701SC84

Patelnia Naleśnikowa 25 cm TEFAL Resource G1083852

Patelnia Naleśnikowa 25 cm TEFAL Resource G1083852

Patelnia Wok 28 cm TEFAL Resource G1081952

Patelnia Wok 28 cm TEFAL Resource G1081952

Garnek niski z pokrywką 26 cm TEFAL Resource G1087102

Garnek niski z pokrywką 26 cm TEFAL Resource G1087102

Kuchnia w kształcie litery L

W zabudowie na planie litery L meble są ustawione prostopadle – zlew i lodówka znajdują się przy dłuższej ścianie, kuchenka zaś przy krótszej. Między zlewem a płytą grzejną powinien znaleźć się narożny blat roboczy. Same narożniki też warto odpowiednio zagospodarować – jeśli umieścisz w nich obrotowe półki czy wysuwane kosze, zyskasz bardzo dużo przestrzeni na garnki i małe sprzęty AGD. Jeśli wystarczy miejsca, do kuchni możesz wstawić także niewielki stół. Funkcjonalny układ typu L pasuje zarówno do dużych, jak i małych kuchni. Jego zaletą jest możliwość stworzenia płynnego przejścia do salonu lub jadalni.

Kuchnia w kształcie litery G

Kuchnia na planie litery G to kuchnia z tzw. półwyspem. W takiej zabudowie meble stoją wzdłuż wszystkich trzech ścian, a blat służący do spożywania posiłków jest z nimi połączony i stoi przy ścianie czwartej. Może on się znajdować na podobnej wysokości co szafki, ale by urozmaicić przestrzeń, można uczynić go znacznie wyższym. Rozwiązanie typu G jest zwykle rekomendowane do przestronnych wnętrz i pozwala na przechowywanie dużych ilości naczyń i urządzeń. Podobnie jak w układzie L, masz tu do dyspozycji dużo narożników. Jeśli kuchnia urządzona według tego układu jest naprawdę duża, na jej środku może zostać sporo wolnego miejsca – w takim wypadku warto wstawić tam stół i w ten sposób połączyć kuchnię z jadalnią.

Kuchnia w kształcie litery U

Jak urządzić kuchnię w kształcie litery U? W zabudowie typu U meble kuchenne są ustawione wzdłuż dwóch dłuższych ścian i jednej krótszej. Kuchenkę i lodówkę najlepiej umieścić naprzeciwko siebie, zaś zlew zamontować w narożniku. Jeśli Twoja kuchnia posiada okno, zorganizuj przy nim blat roboczy. Często spotykanym zabiegiem jest umieszczanie po jednej stronie kuchni mebli wysokich i szafek wiszących, po drugiej zaś ustawienie mebli niższych. Układ typu U najlepiej sprawdzi się w przestronnym, prostokątnym, wyposażonym w okno wnętrzu open space.

Kuchnia z wyspą

Kuchnia z wyspą to najbardziej ergonomiczne rozwiązanie, o ile pozwala na to metraż i kształt Twojej kuchni. Na kuchennej wyspie najczęściej lokalizuje się strefę gotowania i przygotowywania posiłków. Możesz jednak także urządzić tam strefę zmywania. Kuchnia z wyspą pozwala na dużą dowolność w zakresie rozmieszczenia trójkąta roboczego, a także jest modnym i nowoczesnym rozwiązaniem aranżacyjnym.

Jak urządzić kuchnię? Zadbaj o odpowiednią wysokość blatów

Wszystkie blaty w kuchni powinny być dopasowane do wzrostu i potrzeb domowników. Najczęściej przyjmuje się, że wysokość blatu kuchennego powinna wynosić 85 cm. Jednak idealny wzorzec jest bardziej zróżnicowany – blat, przy którym obieramy warzywa i owoce powinien znajdować się na wysokości 100-110 cm. Z kolei zlewozmywak musi mieć wysokość 90-100 cm, zaś kuchenka ok. 80-90 cm. Są to jednak zalecenia przeznaczone głównie do dużych kuchni, gdzie można swobodnie różnicować wysokość mebli. Według najbardziej uniwersalnej reguły, blat powinien znajdować się ok. 10-15 cm poniżej łokcia stojącej osoby.

Jeśli chodzi o kwestię, ile blatu roboczego powinno się znaleźć w kuchni, odpowiedź brzmi: jak najwięcej. Konieczność wypakowywania zakupów, odmrażania, płukania warzyw, krojenia, mieszania i odstawiania gotowych potraw wymaga maksymalnych ilości przestrzeni. Blat obok lodówki powinien posiadać minimum 40 cm długości, zaś główny blat roboczy 90-120 cm długości i ok. 60 cm głębokości.

Coraz częściej we współczesnych kuchniach występuje otwarty plan z wyspą lub półwyspem przeznaczonym do spożywania posiłków. Jak wysoka powinna być wyspa w kuchni? Jest to rzecz uzależniona od indywidualnych preferencji. Możesz wybrać wyspę o takiej samej wysokości co szafki, czyli ok. 85 cm. Można też zamontować w niej zlewozmywak lub wykorzystać jako jeszcze jeden blat do pracy. Często spotykane są jednak wyższe wyspy, które wyróżniają się na tle kuchni. Wyspy średnie posiadają wysokość 90-100 cm, a potrzebne do nich stołki barowe – 70-75 cm. Wyspy wysokie to 100-110 cm wysokości – hokery muszą więc być wysokie na ok. 80-85 cm.

Gres szkliwiony inserto CONCRETE STYLE grey mat 42x42 gat. I

Gres szkliwiony inserto CONCRETE STYLE grey mat 42x42 gat. I

13 zł 76 zł
Gres szkliwiony CALACATTA MARBLE white polished mat 59,8x59,8 gat. I

Gres szkliwiony CALACATTA MARBLE white polished mat 59,8x59,8 gat. I

89 zł 170 zł
Heritage MIX 33,15x33,15 gres patchwork

Heritage MIX 33,15x33,15 gres patchwork

74 zł
Płytka ścienna VIVIA white structure mat 25x40 gat. II

Płytka ścienna VIVIA white structure mat 25x40 gat. II

27 zł 55 zł

Ergonomiczna kuchnia – wysokość szafek

Optymalna wysokość szafek kuchennych wynosi ok. 85-90 cm, co ułatwia pracę osobom o średnim wzroście. Jeśli potrzebujesz niższych lub wyższych szafek, najlepiej wykonać je na zamówienie. Nieodpowiednia wysokość sprzętów obciąża bowiem kręgosłup, powodując konieczność garbienia się, schylania lub nadmiernego wyciągania rąk.

Wysokość szafek wiszących w kuchni powinna wynosić 40-100 cm, a głębokość ok. 30 cm. Z kolei odległość szafek górnych od dolnych powinna wynosić 55-60 cm, ale warto dobrać ją do wzrostu osoby najczęściej korzystającej z kuchni. Na podobnym poziomie co szafki wiszące umieść okap. Jeśli używasz kuchni elektrycznej, niech znajduje się on w odległości 60-65 cm od płyty grzejnej, a jeśli kuchni gazowej – w odległości 65-70 cm.

Jeśli planujesz kupić sprzęty do zabudowy, pamiętaj, że ich wymiary muszą być idealnie dopasowane do wymiarów szafek. Jednokomorowy zlewozmywak ma szerokość 50 cm, półtorakomorowy – 60 cm, a dwukomorowy – 80 cm. Lodówka wymaga szerokości i głębokości szafki na poziomie 60 cm, płyta ceramiczna – mebla o szerokości 60-80 cm, zaś piekarnik – szafki o szerokości 60 cm.

SELSEY Regał kuchenny Ramizu 90x40 cm

SELSEY Regał kuchenny Ramizu 90x40 cm

530 zł 589 zł
Kuchenna szafka dolna dąb miodowy - Limo 7X

Kuchenna szafka dolna dąb miodowy - Limo 7X

188 zł
Szafka kuchenna pod zlewozmywak dąb miodowy - Limo 10X

Szafka kuchenna pod zlewozmywak dąb miodowy - Limo 10X

208 zł
IKEA KNOXHULT Szafka z szufladami, biały, 40 cm

IKEA KNOXHULT Szafka z szufladami, biały, 40 cm

200 zł
IKEA KNOXHULT Szafka nar, biały, 100x91 cm

IKEA KNOXHULT Szafka nar, biały, 100x91 cm

330 zł
vidaXL Szafka wisząca, biała, 49 x 22 x 59 cm, lite drewno

vidaXL Szafka wisząca, biała, 49 x 22 x 59 cm, lite drewno

387 zł
IKEA ENHET Szafka wisząca 2 półki/drzwiczki, biały/szary rama, 80x32x75 cm

IKEA ENHET Szafka wisząca 2 półki/drzwiczki, biały/szary rama, 80x32x75 cm

260 zł
IKEA ENHET Szafka stojąca/3 szuflady, biały, 60x62x75 cm

IKEA ENHET Szafka stojąca/3 szuflady, biały, 60x62x75 cm

370 zł
Szafka wiszaca, drewno, matowa biel.

Szafka wiszaca, drewno, matowa biel.

189 zł
Szafka kuchenna ścienna Stejar 8X - biały mat

Szafka kuchenna ścienna Stejar 8X - biały mat

88 zł
Szafka narożna do kuchni dąb miodowy - Limo 32X

Szafka narożna do kuchni dąb miodowy - Limo 32X

248 zł
IKEA KNOXHULT Szafka z szufladami, szary, 40 cm

IKEA KNOXHULT Szafka z szufladami, szary, 40 cm

280 zł

Funkcjonalna kuchnia – jak zaplanować oświetlenie?

Wybór oświetlenia to jedna z najistotniejszych kwestii decydujących o ergonomii w kuchni. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie kilku źródeł światła. Lampa na środku sufitu nie wystarczy. Choć równomiernie oświetla całe pomieszczenie, światło nie dociera pod wiszące szafki, a pracując przy blacie pod ścianą, lampę będziesz miał za plecami. Spływające z sufitu światło często jest uznawane za nieprzyjazne i męczące dla wzroku. Aby nieco je „oswoić”, warto skorzystać z żyrandoli z ruchomymi reflektorami – dzięki nim można odbić światło od sufitu i uzyskać miękki, rozproszony blask.

Uzupełnieniem lampy centralnej jest oświetlenie miejscowe. Warto zastosować je nad blatami roboczymi, kuchenkami, nad zlewozmywakiem i stołem albo wyspą kuchenną. Blat możesz oświetlić na dwa sposoby – wmontowując punktowe lampki halogenowe w szafki znajdujące się nad nim lub zawieszając system halogenów nad szafkami górnymi. Aby oświetlić stół lub wyspę kuchenną, najczęściej wykorzystuje się lampy wiszące zlokalizowane bezpośrednio nad blatem. Najwygodniejsze są lampy osłonięte dużymi kloszami, które sprawiają, że światło nie oślepia jedzących.

Jako element dekoracyjny w kuchni można też zastosować lampki halogenowe zlokalizowane w specjalnych płytach nad szafkami lub na odpowiednich wysięgnikach. Łagodny, niewielki blask dodatkowo doświetla pomieszczenie, pomaga wyeksponować zawartość przeszklonych szaf i lekko rozświetlić wnętrze, gdy nie chcesz zapalać górnego światła.

NOWOCZESNA LAMPA WISZĄCA ZŁOTA VERONI D30

NOWOCZESNA LAMPA WISZĄCA ZŁOTA VERONI D30

399 zł 799 zł
Lampa wisząca CAPRI 6 złota - 60 LED, alumiumium, szkło

Lampa wisząca CAPRI 6 złota - 60 LED, alumiumium, szkło

999 zł
Nowoczesna lampa wisząca do salonu - dwie kule - stal, zamsz (1xE27) (Bola 2 Velvet) Loftlight, Olive Velvet

Nowoczesna lampa wisząca do salonu - dwie kule - stal, zamsz (1xE27) (Bola 2 Velvet) Loftlight, Olive Velvet

970 zł
Lampa wisząca Nelson Ball M biały, proj. G. Nelson, HAY

Lampa wisząca Nelson Ball M biały, proj. G. Nelson, HAY

2485 zł
Lampa wisząca REFLEX UP

Lampa wisząca REFLEX UP

199 zł
Szklana lampa wisząca, pojedyncza przezroczysta kula 1xE27 (złote zawiesie) Aldex (Globus) 562G10

Szklana lampa wisząca, pojedyncza przezroczysta kula 1xE27 (złote zawiesie) Aldex (Globus) 562G10

299 zł
Duża lampa sufitowa SAGITO chrom VI

Duża lampa sufitowa SAGITO chrom VI

385 zł
Nowoczesna lampa sufitowa HYPER VI czarny śr. 82cm

Nowoczesna lampa sufitowa HYPER VI czarny śr. 82cm

342 zł
LAMPA WISZĄCA LOFT INDUSTRIALNA CZARNA ALBION

LAMPA WISZĄCA LOFT INDUSTRIALNA CZARNA ALBION

179 zł 499 zł
Nowoczesna lampa wisząca do salonu - dwie kule - stal, mosiądz (1xE27) (Bola 2) Loftlight, Stal 2 kule

Nowoczesna lampa wisząca do salonu - dwie kule - stal, mosiądz (1xE27) (Bola 2) Loftlight, Stal 2 kule

1050 zł
Szklana lampa wisząca, pojedyncza przezroczysta kula 1xE27, (czarne zawiesie) Aldex (Globus) 562G5

Szklana lampa wisząca, pojedyncza przezroczysta kula 1xE27, (czarne zawiesie) Aldex (Globus) 562G5

269 zł
Lampa Gulia 3

Lampa Gulia 3

459 zł

Jak urządzić kuchnię, by była funkcjonalna? O ergonomię w kuchni warto się zatroszczyć już na etapie budowy domu czy zakupu mieszkania. Pozwoli to uniknąć w przyszłości kłopotliwego przestawiania i wymieniania mebli. Chociaż ergonomia przy planowaniu kuchni znajduje najlepsze zastosowanie w dużych pomieszczeniach, w małych również da się ją wprowadzić – grunt to przemyślane działanie. Przede wszystkim pamiętaj o podziale kuchni na strefy i zasadzie trójkąta roboczego, a Twoja kuchnia będzie funkcjonalna i wygodna jak żadne inne wnętrze!


Inne artykuły w tej kategorii