Szybkie porady eksperta

Lodówka obok piekarnika – czy to dobre rozwiązanie?

Lodówka obok piekarnika – czy to może się udać? Obawiasz się, że takie ułożenie może wpłynąć na pracę urządzeń lub na to, czy będą one pobierać więcej energii? Dziś wyczerpująco odpowiemy na pytanie: czy piekarnik może być koło lodówki?

czy lodowka moze stac obok piekarnika
Zobacz lodówki side by side >>

Lodówka obok piekarnika w zabudowie

Jeśli masz niewielką kuchnię, a zależy Ci na tym, by piekarnik umieszczony był w słupku i znajdował się na wysokości oczu, z pewnością rozważasz umieszczenie go tuż obok lodówki. Jeżeli chcesz umieścić piekarnik obok lodówki w zabudowie – bez obaw. W przypadku nowoczesnych sprzętów płyta z zabudowy urządzenia będzie stanowiła izolację, która umożliwi umieszczenie sprzętów obok siebie. Wystarczająca będzie już płyta o grubości 18 mm.

Jeśli mimo to chcesz dla własnego spokoju i komfortu zachować nieco większą odległość, ale nie masz wystarczająco dużo miejsca, by wstawić tradycyjną szafkę, dobrym rozwiązaniem będzie montaż szafki cargo o szerokości 30 cm. Zyskasz nie tylko pewność, że sprzęty będą od siebie odizolowane, ale również dodatkowe, praktyczne miejsce do przechowywania. Możesz też zdecydować się na specjalną osłonę termiczną kuchenki, która dodatkowo zabezpieczy lodówkę przed działaniem wysokich temperatur.

lodówka obok piekarnika

Czy lodówka może stać obok piekarnika?

Jaka odległość lodówki od kuchenki jest prawidłowa? Wątpliwości dotyczące tego, czy lodówka koło piekarnika to dobry pomysł, nie są zupełnie bezpodstawne. Jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy sprzęty w zabudowie nie były popularne, a izolacja termiczna lodówki czy systemy chłodzenia kuchenki nie były tak dobre, obowiązywała zasada, według której między lodówką a piekarnikiem powinna znajdować się minimum jedna szafka.

Dzisiejsze technologie umożliwiają umieszczenie większości lodówek (zarówno tych standardowych, jak i lodówek side by side) obok piekarnika, bez konieczności zachowywania dodatkowego odstępu.

lodówka koło piekarnika

Piekarnik obok lodówki – o czym trzeba pamiętać?

Piekarnik koło lodówki to rozwiązanie, które jest stosowane w kuchniach coraz częściej. Jeśli zaplanowałeś taki układ w swojej kuchni, zanim kupisz konkretne sprzęty, upewnij się, że producent umożliwia bezpośrednie ustawienie piekarnika obok lodówki. Najłatwiej będzie po prostu sprawdzić instrukcję obsługi wybranych urządzeń. To wyjątkowo istotne – jeśli w instrukcji producent zaznaczył, że takie ustawienie nie jest możliwe, a Ty mimo to postawisz lodówkę obok piekarnika, możesz stracić gwarancję na sprzęty.

izolacja termiczna lodówki

Piekarnik obok lodówki może rozwiązać wiele problemów projektowych, które pojawiają się podczas urządzania małej kuchni. Taki układ sprawdzi się wyjątkowo dobrze, jeśli zależy Ci na umieszczeniu piekarnika na wysokości rąk, by móc korzystać z niego wygodnie i bez zbędnego obciążania kręgosłupa. Jesteśmy przekonani, że nie masz już wątpliwości. Lodówka obok piekarnika to dobry pomysł, o ile wybierzesz sprzęty, których producent dopuszcza taki układ.

Sprawdź, jak pozbyć się zapachu z lodówki >>

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Zobacz więcej produktów