Szybkie porady eksperta

Zmywarka na wysokości – czy to dobre rozwiązanie? Rozwiewamy wątpliwości

Zmywarka na wysokości nadal jest mniej popularnym rozwiązaniem niż standardowy montaż urządzenia pod blatem. Dlaczego? Czy warto rozważyć umieszczenie zmywarki wyżej niż tuż nad podłogą? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? Czytaj dalej – szybko rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości!

zmywarka do zabudowy wysoko
Fot. NEFA Architekci
Jak urządzić ergonomiczną kuchnię? Sprawdź >>

Zmywarka na wysokości czy pod blatem?

Zmywarka jeszcze nie tak dawno była luksusem, na który mogli sobie pozwolić tylko nieliczni. Dziś właściwie każdy, kto urządza nową kuchnię, w projekcie uwzględnia zmywarkę. Nic w tym dziwnego – to urządzenie, które pozwala nie tylko zaoszczędzić czas, ale również wodę. Przyjemne z pożytecznym!

W polskich kuchniach najczęściej spotykamy rozwiązanie, w którym górna krawędź zmywarki jest na wysokości blatu, obok zlewu. Takie położenie sprawia, że rozładowując zmywarkę czy wkładając do niej naczynia, trzeba nieźle się nagimnastykować. Oczywiście, ruch to zdrowie, ale w kuchni każdy chce raczej postawić na maksymalną ergonomię i komfort pracy, a codzienną dawkę ruchu wykonać później – joga, taniec czy rower na pewno będą przyjemniejsze niż skłony z brudnymi naczyniami w rękach.

Zmywarka na wysokości wzroku lub nieco niżej, na wysokości ramion, sprawi, że praca z nią będzie po prostu łatwiejsza i przyjemniejsza. Nie mówimy tu tylko o codziennym pakowaniu i rozpakowywaniu naczyń, ale również o dosypywaniu soli (w przypadku zmywarek zamontowanych na standardowej wysokości, by to zrobić, trzeba mocno się schylić lub nawet przyklęknąć) czy oczyszczaniu dna zmywarki z resztek jedzenia.

zmywarka na wysokości oczu
Fot. Beko

Zmywarka montowana na wysokości – o czym warto pamiętać?

Jeśli zdecydujesz się na zmywarkę do zabudowy montowaną wysoko, pamiętaj o jednej, podstawowej zasadzie. Górny kosz zmywarki powinien być na tyle nisko, byś bez trudu mógł poukładać w nim naczynia – w końcu nie po to wykorzystujesz rozwiązane, które w założeniu ma być wygodniejsze, by później stawać na palcach i wysoko wyciągać ręce.

Jeżeli chcesz zamontować sprzęt myjący w słupku, świetnie sprawdzi się zmywarka o wysokości 60 cm lub nieco wyższa zmywarka o wysokości 65 cm. Takie sprzęty są niższe niż te standardowe montowane pod blatem, które mają zazwyczaj minimum 80 cm wysokości.

Planując montaż zmywarki wyżej niż standardowo, weź również pod uwagę to, na jakiej wysokości umieścić odpływ od zmywarki. Powinien on znajdować się minimum 30 cm, a maksimum 100 cm nad podłogą. Konkretną wysokość zazwyczaj podaje producent – takie informacje możesz znaleźć w instrukcji obsługi zmywarki.

Zobacz zmywarki do zabudowy z wyprzedaży >>

Zmywarka na wysokości a inne sprzęty

Skoro zastanawiasz się nad umieszczeniem zmywarki w zabudowie na wysokości, z pewnością na równie wygodnym poziomie chciałbyś mieć piekarnik czy mikrofalówkę. Czy połączenie tych dwóch rozwiązań jest możliwe?

Oczywiście, że tak! W dużych kuchniach nie ma żadnego problemu – wystarczy, że postawisz obok siebie dwa słupki meblowe i w jednym umieścisz piekarnik i mikrofalę, a w drugim zmywarkę. W mniejszej kuchni możesz rozważyć wstawienie piekarnika i zmywarki w jednym słupku. Nie musisz się zastanawiać, czym oddzielić piekarnik od zmywarki – istnieją takie modele, które umożliwiają ich montaż bezpośrednio obok siebie.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem do maleńkich kuchni lub niewielkich aneksów kuchennych jest urządzenie multifunkcyjne, czyli piekarnik i zmywarka w jednym, przeznaczone do zabudowy. Dzięki niemu nawet w mikroskopijnej kuchni nie będziesz musiał rezygnować z żadnego z tych urządzeń. Oczywiście takie rozwiązanie to pójście na kompromis w kwestii wielkości sprzętów – zarówno część ze zmywarką, jak i ta z piekarnikiem są tu niewielkie, ale wystarczające dla singla lub osoby, która mało gotuje.

zmywarka w zabudowie na wysokości
Fot. Dom-Art

Zmywarka na wysokości oczu a koszt realizacji

Chcesz w swojej kuchni zamontować zmywarkę na wysokości? Pewnie zastanawiasz się, czy koszt takiego rozwiązania przewyższy cenę standardowego montażu zmywarki pod blatem?

Cena zmywarek przeznaczonych do zabudowy na wysokości raczej nie różni się od tych standardowych – kwota, jaką zostawisz w sklepie, jest uzależniona przede wszystkim od marki sprzętu oraz jego parametrów. Jak to jednak zwykle bywa w przypadku niestandardowych rozwiązań, istnieje pewien haczyk. Jeśli chcesz w swojej kuchni mieć zmywarkę na wysokości, najprawdopodobniej będziesz musiał wykonać meble kuchenne na wymiar. Gotowe meble dostępne w sklepach niemal w 100% dostosowane są do montażu zmywarek klasycznie – poniżej blatu.

zmywarka na wysokości
Fot. Pracownia_A

Urządzając kuchnię czy inne pomieszczenie w mieszkaniu, warto rozważyć zastosowanie niestandardowych rozwiązań. To, że coś nie jest stosowane w większości domów, nie oznacza, że nie jest równie dobre! Jesteśmy przekonani, że zmywarki na wysokości zyskają wkrótce wielu zwolenników. Zupełnie tak jak piekarniki – jeszcze nie tak dawno jedynym słusznym miejscem dla piekarnika była po prostu podłoga. Dziś każdy, kto tylko może sobie na to pozwolić, montuje piekarnik wyżej – tak jest po prostu wygodniej.

Jak czyścić zmywarkę domowymi sposobami? Sprawdź >>

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Kuchnia
Zobacz więcej artykułów w kategorii Kuchnia
Komentarze

Zobacz więcej produktów