MINIMALIZM UDOMOWIONY - zobacz dekoracje w trendzie!🤍
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak wybrać zmywarkę do zabudowy?

Czy wiesz, że historia zmywarki liczy sobie już ponad 90 lat? Pionierskie urządzenie używane do zmywania naczyń, jako pierwsza zbudowała i opatentowała Josephine Cochrane. Jednak dopiero w roku 1924 brytyjski inżynier William Howard Livens, stworzył mechanizm, jaki znamy dzisiaj.

Dla wielu osób zmywarka to absolutny kuchenny niezbędnik. Nic w tym jednak dziwnego! To urządzenie, dzięki któremu oszczędzamy czas, wodę i delikt skórę dłoni. Zmywarki bywają różne - mają rozmaitą wielkość, klasę energooszczędności, bywają wolno stojące i do zabudowy. W poniższym tekście z bliska przyglądamy się tym ostatnim.

Zmywarka do zabudowy - do jakich kuchni?

Małe nowoczesne kuchnie uwielbiają zmywarki do zabudowy. Takie modele są zazwyczaj węższe, płytsze i niższe, ponieważ będą na nie nakładane fronty szafek. Urządzenia można perfekcyjnie wkomponować w rząd kuchennych szafek, dzięki czemu zabudowa wnętrza pozostaje spójna i harmonijna. Zmywarki do zabudowy dzielimy na dwa rodzaje: częściowo zintegrowane i całkowicie zintegrowane. W przypadku tych pierwszych, panel, w którym umieszczone są przyciski sterujące, jest zamontowany na froncie urządzenia. W przypadku drugiego typu zmywarek, projektanci ukrywają wyświetlacz w środku i staje się on widoczny dopiero po otwarciu klapy urządzenia. Zmywarka do zabudowy, oprócz tego, że jest dyskretna i nie rzuca się w oczy, ma jeszcze jedną istotną zaletę: bardzo łatwo utrzymać ją w czystości. Nie jest bowiem tajemnicą, że dzięki brakowi szczelin i trudno dostępnych zakamarków, pielęgnacja sprzętu AGD zajmuje o wiele mniej czasu niż w przypadku kuchni wolno stojącej.

Jakie wymiary zmywarki do zabudowy?

Wielkość zmywarki jest niezwykle istotna. Odpowiednie wymiary urządzenia oznaczają przede wszystkim spełnienie Twoich oczekiwań. Jesteś singlem i często stołujesz się w mieście? W Twojej kuchni z powodzeniem może stanąć zmywarka licząca 45 cm szerokości. A może jesteś członkiem 3-osobowej rodziny? Wówczas lepiej zainwestuj w sprzęt o szerokości 50-55 cm. Dla bardzo dużych rodzin polecamy z kolei zmywarki mierzące 60 cm szerokości. Jeśli jesteś singlem, dysponujesz dużą kuchnią i wahasz się pomiędzy małą, a dużą zmywarką, podpowiadamy - lepiej wybierz model bardziej obszerny. Będziesz zapełniać go rzadziej, a jeśli zechcesz umyć mniej naczyń, możesz skorzystać z opcji "połowa załadunku". Co więcej, niektóre modele mierzące 60 cm szerokości, zużywają mniej wody niż te liczące 45 cm (jedyne 6,5–7,5 litra). Niewielki pobór wody jest zasługą specjalnego mechanizmu, który dopasowuje ilość wody do liczby brudnych naczyń. Przyglądając się rozmaitym ofertom producentów zmywarek, zapewne zauważyłeś, że pojemność zmywarki często określana jest ilością kompletów naczyń, miszczących się w urządzeniu. Czym jest zatem jeden komplet? Przyjęło się, że to zastawa dla jednej osoby, w skład której wchodzą: talerz głęboki, talerz płytki, talerz deserowy, filiżanka, szklanka oraz komplet sztućców - widelec, łyżka, nóż i łyżeczka. Zmywarka o wymiarach 60 x 85 x 60 cm potrafi zmieścić co najmniej 15 kompletów naczyń.

Zmywarka do zabudowy - jaka klasa energetyczna?

Wybierając zmywarkę do zabudowy bardzo istotna jest jej klasa energetyczna. Zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej, urządzenia AGD dzielimy się na 7 klas energetycznych. Każda z nich oznaczona jest inną literką - od A do G. Poszczególne symbole oznaczają poziom zużycia energii podczas każdego cyklu zmywania (kWh – kilowatogodziny). Różnica pomiędzy klasą A, a klasą B nie jest piorunująca - zazwyczaj wynosi około 0,2 kWh. Jednak wybierając zmywarkę typu C, musisz wiedzieć, że zużyje ona znacznie więcej prądu niż zmywarka klasy A. Trzy klasy to już zdecydowany rozdźwięk, dlatego jeśli pragniesz zaoszczędzić, lepiej wybierz zmywarkę droższą, ale lepszej jakości. Największą oszczędność energii zapewniają urządzenia oznaczone symbolem A+++. Są oczywiście najdroższe, jednak taka inwestycja z pewnością się zwróci. Pisząc o kwestii oszczędzania, warto wspomnieć także o wymienniku ciepła, w który wyposaża się coraz więcej zmywarek. Dzięki niemu nowa woda ogrzewana jest częściowo przez wodę już zużytą, a to oznacza zmniejszony pobór energii elektrycznej.

Cicha zmywarka to podstawa!

Osoby, które wybierają dyskretną zmywarkę do zabudowy, zazwyczaj dysponują kuchnią otwartą na salon. Nic zatem dziwnego, że zależy im na estetyce aranżacji - aneks powinien być przecież jak najbardziej stylowy i spójny z konwencją pokoju dziennego. Oprócz tego, że zmywarka powinna być idealnie dopasowana do kuchennej zabudowy, musi być również cicha. Uczulamy, że warto szukać urządzenia, którego stopień hałasu podczas pracy wynosi znacznie mniej niż 50 dB. Jedne z najcichszych zmywarek dostępnych na polskim rynku, to te, których poziom hałasu oscyluje wokół 37 decybeli. Dzięki nim w spokoju można obejrzeć ulubiony film, czy posłuchać dobrej muzyki.

Dawno minęły czasy, kiedy design urządzeń AGD był kwestią drugorzędną. Teraz wzornictwo sprzętów oraz ich funkcjonalność idą w zgodnej parze. Jeśli wybierasz zmywarkę do zabudowy nietrudno zgadnąć, że w kuchennych wnętrzu cenisz zarówno wygodę, jak i estetykę.


Inne artykuły w tej kategorii