Jak wybrać okap kuchenny do zabudowy?

"Bóg zesłał ludziom pożywienie, a diabeł kucharzy", napisał kiedyś jeden z najznamienitszych rosyjskich literatów, Lew Tołstoj. My jednak uważamy, że należy przymykać oko na drobne jedzeniowe grzeszki i traktować kulinaria jako niezwykłą, ekscytującą przygodę.

Każdy, kto choć raz w życiu zadebiutował przed rodziną lub znajomymi pyszną potrawą, doskonale wie, jakie to miłe uczucie. Częstowanie najbliższych daniem, w które włożyło się wiele trudu i całe swoje serce, to dopiero prawdziwa uczta! Rozwijając gastronomiczny kunszt, warto zastanowić się nad aranżacją kuchennego wnętrza. Nie jest bowiem tajemnicą, że stylowa, praktyczna kuchnia pełna nowoczesnych sprzętów AGD, sprzyja dobremu gotowaniu. W poniższym artykule pod lupę weźmiemy okapy do zabudowy, które czynią z kuchni przestrzeń przyjazną, funkcjonalną i pełną wyłącznie apetycznych aromatów.

Stylowa kuchnia zaprojektowana w duchu eklektycznym

Jak wybrać okap kuchenny do zabudowy - wyciąg czy pochłaniacz?

Wybierając okap do zabudowy należy zadać sobie przede wszystkim pytanie, czy ma on pełnić rolę wyciągu czy pochłaniacza? Wyciąg to nic innego, jak jak urządzenie wyprowadzające zanieczyszczone powietrze na zewnątrz, a więc pracujące w tzw. trybie otwartym. Dzięki niemu wszelkie aromaty, a także brud i tłuszcz zostają wyprowadzone na zewnątrz budynku. Ponadto wyciąg wpływa na obniżenie temperatury w kuchni, kierując gorące powietrze poza obręb kuchni. Specjaliści twierdzą, że wyciąg jest najefektywniejszym rodzajem okapu, bowiem działa szybko, skutecznie i wielopłaszczyznowo. Niestety, nie wszyscy mogą sobie na niego pozwolić - urządzenie to wymaga podłączenia do przewodu kominowego, który zazwyczaj gości wyłącznie w domach jednorodzinnych lub zabudowie szeregowej.

Czym natomiast jest pochłaniacz? To urządzenie, które pracuje w tzw. trybie zamkniętym. Mechanizm pochłania powietrze, oczyszcza go w specjalnym filtrze, po czym wpuszcza je z powrotem do pomieszczenia. Nowoczesne filtry doskonale radzą sobie z tłuszczem i brudem, co gwarantuje wysoką efektywność urządzenia. Niestety, pochłaniacz nie chłodzi powietrza, zatem nie możemy liczyć na przyjemną kuchenną "bryzę". Gdzie najlepiej sprawdzi się pochłaniacz? Oczywiście tam, gdzie brakuje samodzielnego przewodu kominowego, czyli np. w zabudowie blokowej. Wystarczy podłączyć go do prądu i voila, gotowe! Co ciekawe, na rynku można spotkać urządzenia, które łączą funkcje pochłaniacza i wyciągu. Są to najczęściej nowoczesne modele teleskopowe. Ale o nich, w kolejnych akapitach.

Wybierz okap idealny do swojego kuchennego królestwa >

Okap podszafkowy do zabudowy

Okapy podszafkowe do zabudowy to modele, które są ciche, wydajne i zajmują (zazwyczaj) bardzo mało miejsca. Urządzenie montuje się w szafce znajdującej się tuż nad kuchenką. Można z powodzeniem wybierać wśród wariantów przeznaczonych do szafek o szerokości 60 cm, 80 cm, 90 cm, a nawet 100 cm i więcej. Okapy podszafkowe najczęściej zbudowane są z wysokojakościowej stali nierdzewnej i łączą w sobie funkcje wyciągu i pochłaniacza. Nadają się zatem zarówno do zabudowy wolno stojącej, jak i blokowej - tylko od Ciebie zależy, czy podłączysz urządzenie do komina, czy wyposażysz je w specjalne filtry oczyszczające powietrze. Warto wiedzieć, że każdy okap działający na zasadzie pochłaniacza, powinien być wyposażony w filtr przeciwtłuszczowy - wymienny bądź zmywalny. Te pierwsze z czasem żółkną i po jakimś czasie konieczna jest ich wymiana. Model zmywalny z kolei, można z łatwością przemyć i zamontować go ponownie. Istotnym elementem okapu jest także filtr węglowy, który pochłania szkodliwe substancje oraz drażniące zapachy. W zależności od modelu filtra, należy go wymieniać raz na kilka miesięcy lub raz do roku. Osoby, którym szczególnie zależy na dyskretnym okapie do zabudowy, powinny bliżej przyjrzeć się innowacyjnym okapom szczelinowym. Warianty te, zamiast widocznych od spodu okapu kratek, na których osadza się tłuszcz i brud, wyposażone są w specjalne szczeliny. Takie urządzenie wygląda bardziej dekoracyjnie, przez co chętnie wybierają je właściciele kuchni otwartych na salon.

Jak wybrać okap do zabudowy - nowoczesne okapy teleskopowe

Jednym z najpopularniejszych okapów do zabudowy są wcześniej wspomniane modele teleskopowe, zwane także szufladowymi. Ze względu na niewielkie rozmiary, doskonale sprawdzają się w kameralnych pomieszczeniach kuchennych. Szafkę,w której znajduje się tego rodzaju urządzenie, z powodzeniem można wykorzystać jako dodatkowy schowek na naczynia lub przyprawy. Wiodącą zaletą okapów teleskopowych jest oczywiście estetyka - urządzenia podobnie jak modele podszafkowe, sa przeznaczone specjalnie do montażu w zabudowie kuchennej. Nieprawdą jest, że modele teleskopowe mogą pochwalić się wyłącznie funkcją pochłaniacza. Taki okap równie dobrze sprawdzi się jako wyciąg. Skąd natomiast niecodzienna nazwa urządzenia? Otóż, okapy teleskopowe są wyposażone w specjalną ruchomą szufladę, której wysunięcie powoduje zwiększenie powierzchni pochłaniającej, uruchomienie urządzenia oraz włączenie oświetlenia zamontowanego w okapie. Ogromnymi walorami okapu teleskopowego są jego wydajność, cicha praca (zazwyczaj poniżej 48 dB), a w przypadku pochłaniacza, energooszczędność. Nowatorskie modele mogą być sterowane pilotem, mają możliwość programowania i co najważniejsze, informują domowników o konieczności wymiany filtrów.

Okap do zabudowy blatowej - fantastyczny design i innowacyjność

Prawdziwy bestseller ostatnich lat stanowią ultranowoczesne okapy montowane w blacie tuż obok płyty grzewczej. Są dostępne w trzech wariantach - mogą stale górować ponad blatem, być wbudowane płasko w płytę grzewczą lub "chować" się pod kuchenny blat po zakończeniu pracy. Te ostatnie posiadają specjalny czujnik pary, który uruchamia urządzenie, wysuwa je ponad blat, a po zakończeniu gotowania, znowu czyni praktycznie niewidocznym. Tego rodzaju okapy są najczęściej zbudowane z nowoczesnych wysokojakościowych materiałów takich jak stal nierdzewna i szkło hartowane, a producenci oferują ich rozmaite kształty i kolory. Okapy do zabudowy blatowej posiadają specjalny elektroniczny panel dotykowy, jednak mogą być również sterowane przy pomocy pilota. Innowacyjne urządzenia zajmują bardzo mało miejsca, zachwycają awangardowym wzornictwem i efektownym oświetleniem LED. Oto nie lada gratka do małych modnych kuchni w stylu hi-tech.

Okap wbudowany w sufit, a może... przypominający lampę?

Robiąc dokładny przegląd okapów do zabudowy, nie możemy pominąć tych montowanych w suficie. To modele, które są niemal niewidoczne, bowiem designem przypominają bardziej nowoczesne oświetlenie sufitowe, aniżeli praktyczne urządzenia AGD. Dyskretne i subtelnie podświetlone, będą doskonałym wyborem do przestrzennej kuchni otwartej na salon. Nieco innym, lecz zdecydowanie bardziej dekoracyjnym rozwiązaniem są okapy przypominające kształtem... designerskie żyrandole! Nie są to wprawdzie modele przeznaczone do zabudowy, jednak z pewnością spodobają się osobom, które szukają sposobu na nowoczesne, stylowe i ozdobne urządzenia AGD.

Kuchenne rewolucje można przeprowadzić na dwa sposoby - kulinarny i aranżacyjny. My zdecydowanie specjalizujemy się w tym drugim! Pamiętaj, że warto wprowadzać do swojej kuchni pyszne innowacje - i to nie tylko do domowego menu! Nowoczesny, stylowy okap z pewnością będzie jedną z nich :)

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Kuchnia
Zobacz więcej artykułów w kategorii Kuchnia
Komentarze
Oczywiście dostosowując go do wymiarów kuchni, tak żeby przeftrował powietze w niej min 6 razy. Polecam wejść na www.okapkuchenne.pl i tam zajrzeć na bloga - dużo o tym piszą :)
  • Dodano 2 lata temu

Zobacz więcej produktów