Jak zamontować okap w kuchni? Skuteczne porady

Nie jest tajemnicą, że stylowa, praktyczna kuchnia, pełna sprawdzonych sprzętów AGD, sprzyja smacznemu gotowaniu. Aby jednak w pełni wypłynąć na szerokie, kulinarne wody nie wystarczy tylko nowoczesna płyta indukcyjna oraz najnowszy model piekarnika. Każdy poszukiwacz nowych smaków i aromatów błyskawicznie zorientuje się, że równie istotnym elementem kuchennej zabudowy jest… okap. W poniższym artykule pod lupę weźmiemy zatem dwa modele okapów i podpowiemy, w jaki sposób je zamontować.

Jak działa okap?

Zanim zabierzesz się za instalowanie okapu musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będzie pełnił rolę wyciągu czy pochłaniacza? Wyciąg to bowiem nic innego, jak jak urządzenie wyprowadzające zanieczyszczone powietrze na zewnątrz, a więc pracujące w tzw. trybie otwartym. Dzięki niemu wszelkie aromaty, a także brud i tłuszcz zostają wyprowadzone na zewnątrz budynku. Ponadto wyciąg wpływa na obniżenie temperatury w kuchni, kierując gorące powietrze poza obręb kuchni. Specjaliści twierdzą, że wyciąg jest najefektywniejszym rodzajem okapu, ponieważ działa szybko, skutecznie i wielopłaszczyznowo. Niestety, nie wszyscy mogą sobie na niego pozwolić - urządzenie to wymaga podłączenia do przewodu kominowego, który zazwyczaj gości wyłącznie w domach jednorodzinnych lub zabudowie szeregowej.

<< Kliknij i wybierz idealny okap do swojej kuchni >>

Jak działa pochłaniacz?

Pochłaniacz to urządzenie, które pracuje w tzw. trybie zamkniętym. Mechanizm pochłania powietrze, oczyszcza go w specjalnym filtrze, po czym wpuszcza je ponownie do pomieszczenia. Nowoczesne filtry doskonale radzą sobie z tłuszczem i brudem, co gwarantuje wysoką efektywność urządzenia. Niestety, pochłaniacz nie chłodzi powietrza, zatem nie możemy liczyć na przyjemną kuchenną "bryzę". Gdzie najlepiej sprawdzi się pochłaniacz? Oczywiście tam, gdzie brakuje samodzielnego przewodu kominowego, czyli np. w zabudowie blokowej. Wystarczy podłączyć go do prądu i gotowe! Sposób montażu okapu zależy więc od tego, z jakim typem urządzenia masz do czynienia.

Montaż okapu - na jakiej wysokości?

Jednym z najważniejszych parametrów, na jakie należy zwrócić uwagę podczas montażu okapu jest wysokość, na której przymocowuje się urządzenie do ściany. Jeżeli okap będzie usytuowany za wysoko, para i kuchenne aromaty mogą nie być skutecznie pochłaniane. Za nisko zamontowany z kolei może tłumić płomień palnika (w przypadku kuchenki gazowej). Idealna wysokość na jakiej specjaliści radzą montować okap to: dla kuchenek gazowych – minimum 65 cm, dla kuchenek elektrycznych i płyty indukcyjnej – około 55 cm. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na odległość okapu od kratki wentylacyjnej (nie większa niż 2 metry), a także bliskość gniazdka elektrycznego w stosunku do urządzenia. Warto również zadbać, aby szerokość płyty kuchenki nie była mniejsza od szerokości podstawy okapu.

Montaż okapu w obiegu otwartym

Okap należy przytwierdzić do ściany i przyłączyć do szybu wentylacyjnego lub komina. Zanim jednak przystąpisz do pracy koniecznie zaopatrz się w takie urządzenia jak: wiertarka, poziomica, wkrętak, taśma miernicza, ołówek, a także akcesoria: kołki rozporowe, wkręty i przewód wentylacyjny (inaczej rurę odprowadzającą). Pierwszym krokiem będzie określenie wysokości, na jakiej należy zamontować okap, kolejnym natomiast, wyrównanie go w poziomie i w pionie przy pomocy poziomicy. Następnie należy wywiercić otwory i używając kołków rozporowych oraz wkrętów, zawiesić okap na ścianie.

Na co zwrócić szczególną uwagę montując okap?

Zanim podłączysz okap do szybu wentylacyjnego upewnij się, że przewód odprowadzający powietrze będzie poprowadzony najbardziej optymalną drogą. Najprostsza i najkrótsza droga to gwarancja wydajności urządzenia i pewność, że okap nie będzie działał za głośno. Oprócz tego należy pamiętać o tym, aby przewód wentylacyjny idealnie pasował do średnicy wylotu okapu. Po przytwierdzeniu urządzenia do ściany jeden koniec rury kanału powietrznego należy podłączyć do otworu wyjściowego w okapie, natomiast drugi do szybu wentylacyjnego i kolejno założyć komin. Nie bez znaczenia pozostaje również kupno specjalnej kratki wentylacyjnej z otworem do podłączenia przewodu.

Nowoczesny, stylowy okap wprowadza do kuchennych wnętrz przyjemną świeżość - zarówno w sensie dosłownym, jak i w kontekście designu. Bardzo ważne jest zatem, aby urządzenie zostało doskonale dobrane do wzornictwa rządzącego w kuchni, jak i prawidłowo zamontowane. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się zarówno akcentem przyjemnym dla oka, jak i ulubionymi aromatami!

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Kuchnia
Zobacz więcej artykułów w kategorii Kuchnia
Komentarze
cześć sefania męża Michał Podbielski miłość do mnie na kolana I model ten temat z Tobą w tej chwili jestem bardzo zadowolona z zakupu usługi dla mnie to jest z tym zrobić to samo co słychać w radio metrów od plaży i przy okazji urodzin dla mnie samej nazwy jego jak wiemy kocham cie do tego czasu jesteś moim życiu?
  • Dodano 2 lata temu

Zobacz więcej produktów