Meble z darmową dostawą do 48h!😍 Zrób zakupy za min. 500 zł!
Koniec za:
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Czyszczenie zmywarki domowymi sposobami: czym i jak czyścić zmywarkę do naczyń?

Nieestetyczny osad na szklankach, niedomyte talerze i garnki czy nieprzyjemny zapach po otwarciu zmywarki to sygnały, że sprzęt ten wymaga odświeżenia. Zamiast sięgać po specjalistyczne środki, warto rozejrzeć się po kuchni i spróbować domowych metod czyszczenia zmywarki. Z ich pomocą niskim kosztem i nakładem pracy można uzyskać lśniącą, pachnącą i pozbawioną tłustego nalotu zmywarkę. Jak czyścić zmywarkę domowymi sposobami? Przedstawiamy najbardziej skuteczne metody z wykorzystaniem naturalnych składników takich jak ocet, soda oczyszczona, kwasek cytrynowy czy boraks.

Jak często czyścić zmywarkę?

Natychmiastowe czyszczenie zmywarki jest konieczne, gdy pojawiają się niepokojące objawy, takie jak nieprzyjemny zapach, niedomyte naczynia, tłusty osad na ściankach zmywarki czy zapchany filtr. Zamiast jednak czekać, aż zmywarka przestanie działać prawidłowo, lepiej regularnie wykonywać czyszczenie profilaktyczne domowymi metodami stosowanymi w kuchni.

Jak często zatem czyścić zmywarkę? Optymalnym rozwiązaniem jest czyszczenie zmywarki raz w tygodniu. Z taką częstotliwością powinno się umyć filtry, a także oczyścić elementy plastikowe – kosz lub szufladę na sztućce, kosze na naczynia i górne oraz dolne śmigła zmywarki. Cotygodniowe odświeżenie powinno obejmować również przetarcie wilgotną szmatką drzwi zmywarki, uszczelek, panelu sterującego oraz wyczyszczenie metalowych ścianek wewnątrz sprzętu.

Sprawdź też: Jak podłączyć zmywarkę? Sprawdź sposób na podłączenie zmywarki

Czyszczenie zmywarki octem

Jaki płyn do czyszczenia zmywarki wybrać? Zamiast sięgać po gotowe produkty myjące dostępne w sklepach, w domowych porządkach lepiej zastosować ocet. Jest to jeden z najbardziej popularnych domowych sposobów na czyszczenie zmywarki.

Środek ten jest łatwo dostępny i tani (jeżeli sięgasz po ocet spirytusowy, czyli tzw. ocet biały). Charakteryzuje się przy tym doskonałym zwalczaniem tłustych osadów i usuwaniem kamienia. Dodatkowo czyszczenie zmywarki octem sprawia, że ścianki ze stali nierdzewnej lśnią, a nieprzyjemne zapachy są zneutralizowane.

Jak czyścić zmywarkę octem? Można zrobić to na dwa sposoby – używając roztworu octu do ręcznego mycia ścianek zmywarki i koszy lub stosując ocet zamiast tabletki do zmywarki podczas automatycznego programu mycia naczyń. Wybierając pierwszą metodę, trzeba przygotować zawczasu roztwór wody i octu w proporcjach 5:1 (500 ml wody na 100 ml octu). Do płynu można dodać kilka kropel olejków eterycznych, dzięki którym zapach będzie nieco mniej drażniący. Teraz wystarczy namoczyć w octowym środku czyszczącym ścierkę lub gąbkę i przetrzeć brudne powierzchnie.

Jak inaczej czyścić zmywarkę octem? Drugi sposób polega na wykorzystaniu octu podczas pracy zmywarki. Kubek z octem postaw na dnie urządzenia i uruchom program zmywania o temperaturze ok. 70°C. Nie powinno się wylewać octu bezpośrednio do zmywarki, gdyż podczas wstępnego płukania zostanie on odpompowany z urządzenia.

Czyszczenie zmywarki sodą

Kolejnym niezwykle powszechnym domowym sposobem czyszczenia zmywarki jest wykorzystanie nietoksycznej i naturalnej sody oczyszczonej lub kalcynowanej. Pierwsza z substancji to inaczej wodorowęglan sodu, który wykorzystywany jest m.in. do pieczenia, drugi to węglan sodu, czyli inaczej soda piorąca, która może podrażniać skórę. Mają one silne właściwości myjące, odtłuszczające, a także niwelujące osady i nieprzyjemne zapachy.

Jak czyścić zmywarkę sodą? W tym przypadku również dostępne są dwie metody – ręczna oraz automatyczna. Sodę można rozsypać po urządzeniu i delikatnie zwilżoną gąbką myć ręcznie całą zmywarkę wewnątrz (w przypadku sody kalcynowanej konieczne są rękawice gumowe, aby uniknąć podrażnień). Łatwiejszą metodą jest wsypanie sody w miejsce przeznaczone na tabletkę do zmywarki tak, aby możliwe było zamknięcie klapki. Przeważnie mieści się tam kilka łyżeczek proszku.

Dlaczego miejsce, w którym umieścisz sodę podczas automatycznego zmywania, jest tak ważne? Po uruchomieniu programu mycia zmywarka jest najpierw wstępnie spłukiwana – gdyby soda była rozsypana po dnie urządzenia, po krótkim czasie została by z niej usunięta. W sytuacji, gdy umieścisz ją w miejscu na tabletkę do zmywania, substancja ta będzie czyścić zmywarkę dłużej i z lepszym efektem.

Na jaki program nastawić zmywarkę podczas czyszczenia sodą? Dla lepszych efektów warto wybrać programy o wysokiej temperaturze wody, np. 70 lub 90°C. Czyszczenie zmywarki sodą to dobry pomysł po wcześniejszym myciu tego urządzenia octem – dzięki tej metodzie usunie się duszący zapach octu.

Czyszczenie zmywarki kwaskiem cytrynowym

Domową metodą czyszczenia zmywarki jest także zastosowanie kwasku cytrynowego lub soku z cytryny. Podobnie jak ocet, który też jest kwasem – rozpuszczają tłuszcze, usuwają osady i kamień, mają właściwości delikatnie żrące, dzięki czemu powierzchnie metalowe lśnią po czyszczeniu.

Jak myć zmywarkę kwaskiem cytrynowym? Do pojemnika na proszek lub tabletkę do zmywarki wsyp małą paczkę kwasku cytrynowego lub kilka łyżeczek tej substancji (np. 5-6). Kolejnym krokiem jest włączenie programu myjącego charakteryzującego się wysoką temperaturą, np. program mycia brudnych garnków o temperaturze 70-90°C.

Podobnie jak w przypadku sody, kwas cytrynowy do zmywarki można wykorzystać również jako proszek do czyszczenia. Po rozpuszczeniu go z niewielką ilością wody i uzyskaniu papki, nakładaj go gąbką na czyszczoną powierzchnię i wyszoruj. Po umyciu całej zmywarki, wystarczy włączyć program płukania, aby usunąć resztki substancji ze środka.

W zmywarce jako odświeżacz sprawdza się również świeża cytryna. Kilka grubych plastrów tego owocu bez pestek należy ułożyć na koszykach na sztućce i włączyć niezbyt intensywny program zmywania.

Przeczytaj też: 9 sposobów na zastosowanie cytryny w domu – czy znasz wszystkie?

Dlaczego czyszczenie zmywarki sodą i octem lub sodą i kwaskiem to zły pomysł?

Soda i ocet stosowane jednocześnie do czyszczenia zmywarki czy udrożnienia odpływu, a także łączenie ze sobą w tym celu sody i kwasku cytrynowego to bardzo zły pomysł. Dlaczego? Ocet oraz kwasek cytrynowy, które są kwasami, połączone z sodą o zasadowym odczynie wchodzą ze sobą w reakcję chemiczną i neutralizują się. Po zmieszaniu octu lub kwasku z sodą otrzymuje się więc po prostu wodę, dwutlenek węgla (gaz, dzięki któremu mieszanina ta efektownie się pieni), a także sól, która nie rozpuszcza tłuszczu.

Chociaż wytwarzane gwałtownie podczas reakcji CO2 rzeczywiście może doprowadzić do oczyszczenia rur z resztek jedzenia, nie polecamy tej metody. Sól, która się wtedy wytrąca, osadza się bowiem na ściankach rur, stopniowo je zatykając. Sposób ten nie tylko jest nie w pełni skuteczny, ale także – po długotrwałym stosowaniu – może powodować uszkodzenia sprzętu.

Zamiast czyścić zmywarkę octem i sodą jednocześnie lub stosować do mycia zmywarki kwasek i sodę, lepiej wykonać czyszczenie zmywarki najpierw octem albo kwaskiem, a następnie sodą.

Czyszczenie zmywarki kwaskiem i octem

Wśród domowych sposobów na czyszczenie zmywarki nie powinno zabraknąć także metody łączącej siły octu i kwasku cytrynowego. Dwa kwasy razem mogą dać naprawdę dobre rezultaty – zwłaszcza w przypadku urządzeń z widoczną warstwą kamienia.

Jak ich używać? Podczas programu zmywania w komorze zmywarki powinny znaleźć się ocet (w kubku postawionym na dnie urządzenia lub w koszu), a także kwasek cytrynowy (w miejscu przeznaczonym na tabletkę do zmywania). Dla jak najlepszego efektu wybierz program z najwyższą możliwą temperaturą, a więc 70 lub 90°C.

Czyszczenie zmywarki boraksem

Boraks, czyli czteroboran sodu, to naturalna substancja czyszcząca, którą dostaniesz w sklepach chemicznych oraz z ekologicznymi środkami myjącymi. Doskonale sprawdza się przy odtłuszczaniu i odkamienianiu gładkich powierzchni ścianek urządzeń AGD, a także zwalcza pleśń i wybiela.

Jak czyścić zmywarkę boraksem? Podobnie jak w przypadku sody oczyszczonej, można zrobić z niego papkę i myć ścianki zmywarki oraz kosze ręcznie lub wsypać proszek w miejsce na tabletki do zmywania i włączyć program mycia o wysokiej temperaturze.

Co ciekawe, zarówno boraks, jak i soda oczyszczona są łagodnymi substancjami, które nie szkodzą człowiekowi, dlatego można ich używać również do czyszczenia naczyń w zmywarce zamiast tabletki do zmywania.

Jak przeczyścić odpływ zmywarki?

Chcąc udrożnić odpływ zmywarki, także możesz sięgnąć po kilka domowych sposobów bazujących na occie, boraksie. sodzie oczyszczonej oraz żrącej sodzie kaustycznej. Jak udrożnić rurę odpływową zmywarki octem? Wystarczy wlać płyn na dno zmywarki, a następnie przepłukać dokładnie wodą. Gdy wypłuczesz ocet, do odpływu możesz wsypać sodę oczyszczoną i przelać ją ciepłą, a nawet gorącą wodą. Ocet sprawi, że tłuszcz zgromadzony w rurach się rozpuści, a soda neutralizuje nieprzyjemne zapachy z rozkładających się resztek jedzenia.

Jak udrożnić rury zmywarki boraksem? Podobnie jak w przypadku sody należy substancję tę wsypać do odpływu zmywarki i zalać dwoma szklankami gorącej wody. Po kilku minutach, gdy boraks zdąży „popracować”, należy włączyć program płukania w zmywarce.

Nieco ryzykownym, ale skutecznym sposobem czyszczenia odpływu zmywarki jest użycie sody kaustycznej, a więc głównego składnika popularnego środka chemicznego nazywanego „kretem”. Substancja ta jest silnie żrąca i wymaga użycia nie tylko rękawic, ale także okularów ochronnych oraz wietrzenia pomieszczenia.

Bardzo ważne podczas czyszczenia zmywarki kretem jest to, aby nie zalewać sody kaustycznej wodą, tylko dodawać tę substancję powoli do wody i dokładnie wymieszać. Otrzymany roztwór (0,5 litra wody i kilka łyżeczek sody kaustycznej) należy wlać do odpływu zmywarki i poczekać około pół godziny. Po tym czasie można włączyć program płukania lub zmywania, które usuną substancję z urządzenia.

Czyszczenie zmywarki to nic trudnego! Daj się przekonać do domowych sposobów i stosuj je regularnie, a będziesz cieszyć się czystą i sprawną zmywarką przez długie lata.


Inne artykuły w tej kategorii

Soda oczyszczona – zastosowanie w domu i ogrodzie

Soda oczyszczona – zastosowanie w domu i ogrodzie

Sponsorowane 5 zalet odkurzacza bezprzewodowego. Sprawdź, dlaczego warto mieć go w swoim domu!

5 zalet odkurzacza bezprzewodowego. Sprawdź, dlaczego warto mieć go w swoim domu!

Jak segregować śmieci? Sprawdź zasady segregacji śmieci w domu

Jak segregować śmieci? Sprawdź zasady segregacji śmieci w domu

Wiosenne porządki w ogrodzie – krok po kroku

Wiosenne porządki w ogrodzie – krok po kroku

Jak wybielić firanki? Sprawdzone sposoby

Jak wybielić firanki? Sprawdzone sposoby

Sponsorowane Odkurzacz bezprzewodowy – sposób na wygodne sprzątanie czy zbędny wydatek? Sprawdzamy

Odkurzacz bezprzewodowy – sposób na wygodne sprzątanie czy zbędny wydatek? Sprawdzamy

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.