✨ ŚWIATŁO & CZUŁOŚĆ - poznaj najnowszy trend na jesień!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak upiąć zasłony i firany? 8 pomysłów na ładną dekorację okna

Właściwe upięcie firan lub zasłon potrafi powiększyć wnętrze optycznie, dodać mu elegancji i charakteru. W poniższym artykule podpowiemy Ci m.in. w jaki sposób należy marszczyć materiał na karniszu, do czego służą chwosty i jak łączyć ze sobą rozmaite rodzaje firan i zasłon. Zapraszamy do lektury!

Marszczenie zasłon

Zacznijmy od czegoś prostego! Jeśli Twój wybór padł na długie, ciężkie, ozdobne zasłony, możesz z powodzeniem „puścić je wolno”. Pamiętaj jedynie, że warto je efektownie zmarszczyć. Możesz zatem zdecydować się na delikatne plisy w stosunku 1:1, na klasyczne zakładki 1:2 bądź na obfite marszczenia o stosunku 1:3. Designerzy podpowiadają jednak, że te ostatnie będą prezentować się dobrze tylko w przypadku szerokich, dużych okien!

<h2 id="podpinanie-zasłon-i-firan-chwostami">Podpinanie zasłon i firan chwostami</h2>
<p>Czy marszczone zasłony warto podpinać? Oczywiście - zwłaszcza jeśli materiał jest subtelny i „lejący się”. Wówczas możesz zastosować ozdobne chwosty i zebrać zasłony po obu stronach okna. To jak mocno podepniesz tkaninę, zależy tylko od Ciebie - <strong>zacisk chwostów da się swobodnie regulować.</strong> Jeśli na Twoim karniszu goszczą firanki, możesz pokusić się o identyczne podpięcie. W przypadku firan najlepiej sprawdzają się <strong>szyfon, markizeta czy organtyna</strong> - każda z tkanin “poddaje się” upięciom i świetnie układa.</p>

Podpinanie zasłon i firan chwostami

Czy marszczone zasłony warto podpinać? Oczywiście - zwłaszcza jeśli materiał jest subtelny i „lejący się”. Wówczas możesz zastosować ozdobne chwosty i zebrać zasłony po obu stronach okna. To jak mocno podepniesz tkaninę, zależy tylko od Ciebie - zacisk chwostów da się swobodnie regulować. Jeśli na Twoim karniszu goszczą firanki, możesz pokusić się o identyczne podpięcie. W przypadku firan najlepiej sprawdzają się szyfon, markizeta czy organtyna - każda z tkanin “poddaje się” upięciom i świetnie układa.

Zasłona na taśmie wave, jasny beż, 1szt 65 × 280 cm, Blackout - zaciemniające

Zasłona na taśmie wave, jasny beż, 1szt 65 × 280 cm, Blackout - zaciemniające

225 zł
Sinsay - Zasłona - Jasny szary

Sinsay - Zasłona - Jasny szary

60 zł
Zasłona BASIC na taśmie marszczącej 140x260 cm morski szenil 1 szt., 140 x 260 cm

Zasłona BASIC na taśmie marszczącej 140x260 cm morski szenil 1 szt., 140 x 260 cm

59 zł
Sinsay - Zasłona - Kremowy

Sinsay - Zasłona - Kremowy

60 zł

Podpinanie firan i zasłon podwiązkami

Innym sposobem na upięcie firan i zasłon są materiałowe podwiązki. Można wybierać je na zasadzie kontrastu (np. różnobarwne, wzorzyste modele do gładkich, jednokolorowych tkanin) bądź pójść w stronę monochromatycznych zestawień. Niektórzy okraszają podwiązki dodatkowymi dekoracjami np. drewnianymi wisiorami czy szklanymi koralikami. W ten sposób można upinać zarówno marszczone materiały, jak i zupełnie gładkie, luźno powieszone na karniszu.

<h2 id="jak-wykorzystać-lambrekin">Jak wykorzystać lambrekin?</h2>
<p>Niewielkie okna ozdobione szprosami, polubią zwiewne firanki podpięte po bokach oraz modny lambrekin w takim samym stylu. Lambrekiny to nic innego, jak długie, wąskie pasy materiału wieszane nad oknem. Dzięki nim okienna stylizacja wydaje się „zamknięta” i dopracowana. Pamiętaj, że istnieją dwa rodzaje lambrekinów: <strong>gładkie i marszczone</strong>. Wybierając model gładki warto zainwestować w ozdobną firanę. Wersja marszczona broni się sama i nie potrzebuje dodatkowych elementów.</p>

Jak wykorzystać lambrekin?

Niewielkie okna ozdobione szprosami, polubią zwiewne firanki podpięte po bokach oraz modny lambrekin w takim samym stylu. Lambrekiny to nic innego, jak długie, wąskie pasy materiału wieszane nad oknem. Dzięki nim okienna stylizacja wydaje się „zamknięta” i dopracowana. Pamiętaj, że istnieją dwa rodzaje lambrekinów: gładkie i marszczone. Wybierając model gładki warto zainwestować w ozdobną firanę. Wersja marszczona broni się sama i nie potrzebuje dodatkowych elementów.

Upięcia do eleganckich wnętrz

Zwolennicy szykownych aranży mogą wybrać firanę typu woda. Takie upięcie jest subtelne i delikatne - doskonale pasuje do klasycznych wnętrz duszą. Woda to delikatne drapowania, układające się w charakterystyczne girlandy. Takiej stylizacji może towarzyszyć tzw. żabot lub muszla czyli dodatkowy fragment materiału wiszący pośrodku okna. Przestrzegamy jednak, aby nie przesadzić z mnogością materiałów - bywa, że królewskie, suto zdobione modele niebezpiecznie balansują na granicy kiczu.

<h2 id="jak-podpiąć-firanki-wraz-z-zasłonami">Jak podpiąć firanki wraz z zasłonami?</h2>
<p>Jeśli nie możesz zdecydować się czy w Twoim oknie będą lepiej wyglądać firanki czy zasłony, wybierz obie opcje. Taki zestaw prezentuje się bardzo elegancko i jest niezwykle praktyczny - firanki chronią przed ciekawskimi spojrzeniami, jednocześnie przepuszczając światło, natomiast zasłony świetnie sprawdzają się wieczorową porą i wczesnym rankiem, kiedy domownicy chcą spokojnie pospać. Firanki i zasłony możesz podpiąć <strong>tym samym chwostem lub opaską</strong>. Warto jednak pokazać nieco więcej firan, a z zasłon uczynić ich stylową oprawę.</p>

Jak podpiąć firanki wraz z zasłonami?

Jeśli nie możesz zdecydować się czy w Twoim oknie będą lepiej wyglądać firanki czy zasłony, wybierz obie opcje. Taki zestaw prezentuje się bardzo elegancko i jest niezwykle praktyczny - firanki chronią przed ciekawskimi spojrzeniami, jednocześnie przepuszczając światło, natomiast zasłony świetnie sprawdzają się wieczorową porą i wczesnym rankiem, kiedy domownicy chcą spokojnie pospać. Firanki i zasłony możesz podpiąć tym samym chwostem lub opaską. Warto jednak pokazać nieco więcej firan, a z zasłon uczynić ich stylową oprawę.

Firana TIA z gładkiego woalu 300 X 250 cm - Eurofirany.com.pl

Firana TIA z gładkiego woalu 300 X 250 cm - Eurofirany.com.pl

111 zł
Firana TIA z gładkiego woalu 300 X 160 cm - Eurofirany.com.pl

Firana TIA z gładkiego woalu 300 X 160 cm - Eurofirany.com.pl

86 zł
Firana TIA z gładkiego woalu 300 X 250 cm - Eurofirany.com.pl

Firana TIA z gładkiego woalu 300 X 250 cm - Eurofirany.com.pl

111 zł
Firana TIA z gładkiego woalu 140 X 250 cm - Eurofirany.com.pl

Firana TIA z gładkiego woalu 140 X 250 cm - Eurofirany.com.pl

59 zł

Upięcie firanki z jednej strony okna

Bardzo efektownym i wygodnym rozwiązaniem jest podpięcie firanki z jednej strony okna. Małemu oknu wystarczy tylko jeden fragment materiału, w przypadku większych przeszkleń możesz wykorzystać dwie firanki, z czego jedną podpiąć, a drugą puścić luzem. Taki zabieg doskonale sprawdzi się zwłaszcza we wnętrzach z wyjściem na balkon. Z jednej strony zapewnisz sobie intymność, z drugiej będziesz mieć ułatwiony dostęp do drzwi balkonowych.

Jak udekorować okna dachowe?

Osoby, które główkują nad ciekawą dekoracją okien połaciowych, uspokajamy - i na nie znajdzie się sposób! Wystarczy, że zainwestujesz w klasyczny karnisz, mocno naciągniesz firanki i podepniesz je po bokach przy pomocy chwostów bądź opasek. Zasłony z kolei mogą zwisać nieco luźniej, tworząc miękką, „lejącą się” dekorację, którą podtrzymać będą karnisze w wersji mini.

Okno to nie tylko element architektoniczny zapraszający do wnętrz światło i słońce! To także doskonała przestrzeń do ekspozycji pięknych materiałów i dodatków. Pamiętaj zatem, że okienna stylizacja może stać się kropką nad „i” w każdym pomieszczeniu - nawet tym najbardziej minimalistycznym!


Inne artykuły w tej kategorii