Jak wyczyścić przypalony garnek? 10 domowych sposobów

Przypalony garnek to kłopot, który przytrafia się nie tylko początkującym kucharzom, ale też najlepszym szefom kuchni. Jak domowymi metodami umyć przypalony garnek, biorąc pod uwagę materiał, z którego jest on wykonany? Przypalony garnek ze stali nierdzewnej, przypalony garnek indukcyjny, przypalony garnek teflonowy, przypalony garnek rzymski, przypalony garnek emaliowany czy też przypalony garnek żeliwny wymagać mogą bowiem innego traktowania. To, co skuteczne będzie w przypadku jednego typu garnka, niekoniecznie będzie korzystne dla pozostałych rodzajów. Przedstawiamy najbardziej skuteczne sposoby na przypalony garnek.

Domowych metod czyszczenia przypalonych garnków jest kilkanaście. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny sposób, warto sprawdzić, czy jest on odpowiedni dla typu garnków, które posiadamy. Niektóre tworzywa w kontakcie z silnymi chemikaliami lub kwasami, np. z octem czy sodą oczyszczoną, mogą bowiem ulec nieodwracalnemu zniszczeniu. Jakie sposoby na przypalony garnek będą najbardziej skuteczne przy czyszczeniu naczyń ze stali nierdzewnej, emaliowanych, ceramicznych, z powłoką teflonową, żeliwnych czy z terakoty?

Spis treści:

  1. Jaką metodę czyszczenia wybrać do konkretnego typu garnka?
  2. Jak wyczyścić przypalony garnek solą?
  3. Czyszczenie garnka proszkiem do pieczenia lub sodą
  4. Ocet na przypalony garnek
  5. Przypalony garnek – czy kwasek cytrynowy pomoże?
  6. Ryż jako sposób na przypalony garnek
  7. Kostka do zmywarki lub proszek do prania na przypalony garnek
  8. Pepsi lub coca-cola na przypalony garnek
  9. Jak umyć przypalony garnek węglem aktywnym?
przypalony garnek żeliwny

Jaką metodę czyszczenia wybrać do konkretnego typu garnka?

Przypalone garnki ze stali nierdzewnej są najmniej wymagające i można czyścić je octem, sodą, proszkiem do pieczenia, proszkiem do prania, tabletkami do zmywarki, węglem aktywnym, solą i kwaskiem cytrynowym. Przypalone garnki emaliowane są delikatniejsze i nie powinno się do ich czyszczenia stosować octu, proszku do prania oraz coca-coli, najlepiej sprawdzi się sól, soda lub tabletka do zmywarki. Przypalonych garnków aluminiowych, coraz rzadszych w naszych kuchniach, nie wolno czyścić druciakami i szorstkimi gąbkami, a także sodą, proszkiem do pieczenia i proszkiem do prania. Można natomiast stosować do ich mycia ocet, sól i kostki do zmywarki.

Jak umyć przypalony garnek ceramiczny? Nie wolno stosować soli, która może niszczyć powłokę ceramiczną, zaleca się za to wodny roztwór sody lub ocet. Jak wyczyścić przypalony garnek żeliwny? Najlepiej zagotować w nim wodę lub zastosować mycie sodą na mokro. Żeliwo można też umyć solą na sucho z użyciem szczoteczki lub ziemniaka. Na przypalone patelnię lub garnek z powłoką teflonową skuteczna jest woda gazowana, której dwutlenek węgla podczas gotowania pomaga odklejać zaschnięte resztki jedzenia. Można też użyć papki z soli i wody, którą zostawia się na noc, a następnie delikatnie wypłukuje.

>> więcej akcesoriów do zmywania

Jak wyczyścić przypalony garnek solą?

Wiele osób zastanawia się jak wyczyścić mocno przypalony garnek. Środkiem, który wykazuje skuteczność w przypadku usuwania spalenizny z garnków ze stali nierdzewnej, emaliowanych, aluminiowych, żeliwnych i z powłoką teflonową jest sól kuchenna. Można ją zastosować na dwa sposoby – na mokro i na sucho.

Jak domyć przypalony garnek solą? W pierwszym przypadku na dno przypalonego garnka wysypuje się grubą warstwę soli (np. pół szklanki) i zalewa się małą ilością wody (np. dwoma szklankami). Powstałą masę solną pozostawia się w naczyniu na co najmniej kilka godzin, a najlepiej na noc. Po odczekaniu można spróbować od razu umyć garnek gąbką i dokładnie wypłukać z niego sól. Jeżeli po pierwszych próbach efekt nie jest zadowalający, roztwór soli najlepiej gotować przez kilka minut, a garnek wyszorować dopiero po ostygnięciu wody z solą. Chcąc wyczyścić garnek solą na sucho, należy wysypać ją na dno naczynia, a następnie szorować szczoteczką lub gąbką aż do usunięcia spalenizny. Drugą metodę zaleca się do czyszczenia przypalonego garnka żeliwnego. W innym przypadku ziarnka soli mogłyby uszkodzić bowiem powłokę garnków stalowych, z teflonem, aluminiowych, ceramicznych czy emaliowanych.

Czyszczenie garnka proszkiem do pieczenia lub sodą

Soda na przypalony garnek to metoda ratunkowa w przypadku silnych zabrudzeń naczyń ze stali nierdzewnej, emaliowanych, ceramicznych i żeliwnych. Nie powinno się jej natomiast stosować do czyszczenia przypalonego garnka aluminiowego, gdyż zniszczeniu może ulec powierzchnia jego wnętrza.

Jak uratować przypalony garnek, używając sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia? Przy lekkich zabrudzeniach w wyniku przypalenia wystarczy nasypać na dno garnka niewielką ilość środka (np. dwie łyżki) i zalać je taką ilością wodą, aby powstała papka. Po odczekaniu kilku godzin wystarczy garnek umyć, stosując gąbkę lub delikatną szczoteczkę. Przy silniejszych zabrudzeniach należy gotować przez kilka minut wodny roztwór sody w przypalonym garnku i próbować usuwać spaleniznę za pomocą drewnianej łyżki bądź szpatułki.

przypalona patelnia teflonowa

Ocet na przypalony garnek

Czym jeszcze można umyć przypalony garnek? Skuteczną metodą czyszczenia przypalonego garnka, jest zastosowanie octu spirytusowego lub octu winnego. Płyn ten doskonale radzi sobie ze spalenizną w garnkach stalowych i aluminiowych. Nie powinno się go natomiast używać do mycia garnków emaliowanych, ponieważ pod wpływem octu emalia może zmatowić.

Jak wyczyścić przypalony garnek octem? Na dno brudnego od spalenizny garnka wystarczy wlać niewielką ilość wody z octem (na wysokość dwóch, trzech centymetrów) i zagotować. Po kilku minutach wrzenia roztwór powinno się ostudzić i pozostawić w naczyniu na całą noc. Rano wystarczy wylać ocet, usunąć delikatnie (np. drewnianą łyżką) pozostałości brudu i umyć garnek ściereczką lub gąbka.

Przypalony garnek – czy kwasek cytrynowy pomoże?

Środkiem, dzięki któremu przypalony garnek będzie nie tylko czysty, ale też odświeżony i nabłyszczony, jest kwasek cytrynowy. Produkt ten należy stosować do garnków ze stali nierdzewnej, ale ostrożność warto zachować w przypadku naczyń emaliowanych, teflonowych i ceramicznych.

Jak wyczyścić przypalony garnek kwaskiem cytrynowym? Na dno i ścianki brudnego od spalenizny garnka należy wysypać kilka łyżeczek sproszkowanego kwasku. Po chwili wystarczy go zalać gorącą wodą i taki roztwór zagotować. Gdy woda z kwaskiem ostygnie, usunięcie brudu z przypalonego garnka powinno być proste i bezproblemowe.

czyszczenie przypalonego garnka

Ryż jako sposób na przypalony garnek

Wśród domowych sposobów na przypalony garnek nieco nietypowym, ale skutecznym środkiem czyszczącym jest… ryż. Jak czyścić ryżem naczynia z trudnego do usunięcia brudu? Wystarczy na dno garnka wsypać garść ziaren ryżu, zalać je niewielką ilością wody (np. połową szklanki bądź szklanką – zależnie od średnicy garnka) oraz zagotować. Gdy ryż zmięknie po kilku lub kilkunastu minutach gotowania, można ostudzić garnek i usunąć jego zawartość. Ostatnim krokiem jest standardowe wyczyszczenie naczynia z wykorzystaniem delikatnego detergentu myjącego. Metodę tę można stosować do każdego typu garnka, jednak trzeba być uważnym, aby ponownie go nie przypalić. Dlaczego? Ryż szybko wchłania wodę, więc warto pamiętać o jej uzupełnianiu podczas gotowania.

Kostka do zmywarki lub proszek do prania na przypalony garnek

Czym jeszcze można domyć przypalony garnek? Skuteczne są domowe środki czyszczące, takie jak tabletki do zmywarki czy proszek do prania w dużych stężeniach. Metoda ta sprawdza się zwłaszcza w przypadku odpornych garnków ze stali nierdzewnej. Proszku do prania nie wolno natomiast stosować do czyszczenia przypalonych garnków aluminiowym oraz emaliowanych.

W jaki sposób umyć garnek proszkiem do prania lub tabletką do zmywarki? Na jego dno należy wysypać kilka łyżek proszku lub rozkruszyć jedną tabletkę do zmywarki, a następnie całość zalać niewielką ilością ciepłej wody (np. dwoma szklankami). Powstały w ten sposób roztwór można zostawić w przypalonym garnku na całą noc, a rano umyć go za pomocą gąbki i dokładnie wypłukać. Aby efekt był szybszy, rozpuszczony detergent warto doprowadzić do wrzenia i gotować przez kilka minut.

mycie przypalonego garnka

Pepsi lub coca-cola na przypalony garnek

Napoje coca-cola czy pepsi również mogą być użyte do czyszczenia przypalonych garnków. W jakiś sposób usunąć spaleniznę ze ścianek i dna garnka, używając coli? Coca cola na przypalony garnek czy pepsi na przypalony garnek to sposób prosty, ale wymagający chwili czasu. Do zabrudzonego garnka należy wlać tyle napoju, aby zakryć spaleniznę, a następnie go zagotować. Gdy cola lub pepsi zacznie wrzeć, powinno się zmniejszyć moc palnika i gotować ją przez kilkanaście minut na małym ogniu. Pomocne w usuwaniu zabrudzeń może być mieszanie drewnianą łyżką. Po ostygnięciu płynu można umyć garnek za pomocą szczoteczki czy gąbki do mycia naczyń. Uwaga – metoda ta nie ma zastosowania przy garnkach aluminiowych i emaliowanych.

Jak umyć przypalony garnek węglem aktywnym?

Do czyszczenia przypalonego garnka można użyć łatwo dostępnych w aptece i niedrogich tabletek węgla aktywnego. Wystarczy dwie lub trzy pigułki (zależnie od wielkości garnka) rozkruszyć i wsypać na dno naczynia. Proszek zalewa się wodą na wysokość dwóch, trzech centymetrów i pozostawia na kwadrans. Po tym czasie naczynie można wyczyścić za pomocą gąbki lub szczoteczki. Dodatkową korzyścią wynikającą ze stosowania węgla aktywnego do czyszczenia przypalonego garnka jest uzyskanie odświeżonej powierzchni stali nierdzewnej (metoda ta nie nadaje się do innego typu garnków).

Garnki i patelnie – cała oferta sklepów

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze