⌛ Ostatni dzień promocji! CYBER MONDAY do -75%
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Kuchnia w stylu angielskim – jak ją urządzić? PORADNIK

W świecie zdominowanym przez skandynawskie aranżacje styl angielski zdaje się być samotną wyspą. Choć jest nieco mniej popularny niż wszechobecny surowy minimalizm, równie łatwo może skraść serca i myśli aranżujących dom lub mieszkanie. Jest ostoją klasycznie urządzanych wnętrz. Wyrazi w sobie sielskość, podkreśli tradycję, zwróci uwagę na swego rodzaju przepych, bogactwo zdobień. Prezentujemy propozycje najpiękniejszych kuchni w stylu angielskim.

W poszukiwaniu angielskich inspiracji wystarczy sięgnąć po brytyjską prasę lub włączyć któryś z seriali BBC. Łatwo znajdziemy wspólny mianownik wnętrz w stylu angielskim oraz dopasujemy do nich kolejne synonimy. To przytulność. Domowość. Urok. Prostota. Doskonale widać to na przykładzie kuchni. Odkryjemy tu misterne koronki i haftowane obrusy, piękne tkaniny i proste meble z naturalnych materiałów. Styl angielski ma bowiem sprawić, że rodzina poczuje się we wnętrzu… jak w domu.

Jakie sprzęty wybrać do urządzenia kuchni w stylu angielskim?

W centrum domowego ogniska musi znajdować się ogień! Kuchnia urządzona w stylu angielskim często eksponuje zatem kuchenkę, nawiązując jednocześnie do tradycyjnego podejścia do gotowania. Piekarnik i płyta nierzadko są bogato zdobione, jednak elementem prawdziwie przykuwającym wzrok może być również okap. Ciężki, masywny, bardzo często zabudowany, przypominać ma kominek. Zgadza się z tym Aneta Wojewódka z pracowni Artystyczna Manufaktura. „Kuchnie w stylu angielskim mają kilka cech wspólnych, z których najbardziej wyróżniającą jest na pewno okazałe stanowisko piecowe (okapowe). W modelach klasycznych umieszczane są rzeźby, pilastry z kanelami czy nawet kolumny, natomiast w wersjach uwspółcześnionych podkreślamy je delikatnymi zdobieniami i prostymi podporami” – opowiada. Obudowa okapu bardzo często pełni funkcje ekspozycyjne, umieszcza się na niej przeróżne ozdobne drobiazgi.

Motywy kwiatowe w aranżacji kuchni w stylu angielskim

Kwiaty to kolejny istotny element tego stylu. Motywy kwiatowe pojawią się na tapetach, obiciach mebli, tkaninach (firanki, zasłonki), porcelanowych wazonikach i wiązankach ustawianych na półkach w celach dekoracyjnych. W tej aranżacji wykorzystano rolety z kwiatowym wzorem, taki zabieg nadaje wnętrzu sielskiego charakteru. Wydaje się nam, że nagle znaleźliśmy się na prowincji, w większym domu, nawet jeśli nie wykroczyliśmy poza próg niedużego mieszkania w centrum miasta.

Inną kwestią jest, że rośliny ożywiają pastelowe wnętrza, w jakich najczęściej skąpane są angielskie kuchnie. Przy ścianach w kolorze beżowym lub écru zieleń wniesiona niejako wprost z ogrodu stanowi niezbędne przełamanie.

Jakie meble wybrać do kuchni w stylu angielskim?

Ogromna liczba zakamarków, schowków, półeczek i szufladek to kolejny wyróżnik angielskich kuchni. „W tradycyjnych kuchniach angielskich znajdują się półeczki na wyeksponowanie porcelany czy innych kuchennych drobiazgów, a jeśli przestrzeń na to pozwala oddzielny kredens z przeszkleniami” – podkreśla Aneta Wojewódka z pracowni Artystyczna Manufaktura.

No właśnie, kredens. Choć w angielskich wnętrza spora część wyposażenia wyeksponowana jest na otwartych półkach lub po prostu na blacie, przeszklone kredensy czy gablotki to element nieodzowny. Zestaw do herbaty trzeba gdzieś trzymać, prawda? A prezencja być musi!

Kwestia prezencji tyczy się całej zabudowy jako takiej, choć w głównej mierze frontów. Wykonane z drewna, bardzo często są ozdobne, z widocznym fazowaniem. Występujące przy nich uchwyty także pełnią rolę dekoracyjną.

FRANKE CL 85 M GF 1160271388 - Autoryzowany sprzedawca. Transport gratis. Kody rabatowe - sprawdź ! Raty 3 x 0.

FRANKE CL 85 M GF 1160271388 - Autoryzowany sprzedawca. Transport gratis. Kody rabatowe - sprawdź ! Raty 3 x 0.

2999 zł

Jaki materiał wybrać na meble do kuchni w stylu angielskim?

Kuchnia utrzymana w angielskim stylu epatuje bogactwem. Przejawia się to wykorzystywanych materiałach, są naturalne i niejednokrotnie... drogie. Meble są drewniane, blaty najczęściej kamienne. „Kuchnia angielska powinna być wykonana z pietyzmem, dbałością o detale i według tradycyjnych metod stolarskich. Do budowy mebli używa się naturalnych materiałów, korpusy zbudowane są metodą ramową, a całość wykańczana ostatnią warstwą farby nanoszoną ręcznie. Wewnątrz szafek mogą być malowane na kolor frontów lub tylko polakierowane, aby było widać naturalny rysunek drewna” – mówi ekspert Artystycznej Manufaktury. Choć brakuje tu motywów kwiatowych i ciepłych odcieni, mnogość półeczek, zakamarków, ozdobne fronty, żyrandol i przede wszystkim marmurowy blat zdają się informować, że „jesteśmy w Anglii”.

Do wyznaczników stylu angielskiego nie musimy podchodzić zbyt rygorystycznie, również w kuchni. Tak samo jak z gotowaniem: weźmy z przepisu na angielskie wnętrze parę składników, tworząc własne, autorskie danie.


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności